تست خواب در منزل

متأسفانه زندگی مدرن باعث شده است که بسیاری از ما با اختلالات خواب مواجه شویم. از به خواب رفتن به دلیل مشکلات یا استرس‌های روزمره گرفته تا شرایط خواب نامناسب (مانند سروصدای شبانه، تشک بد و دیر غذا خوردن) تا بیماری‌های جدی خواب مانند سندرم آپنه انسدادی خواب، همگی دلایل رایجی هستند که نتوانیم به‌درستی بخوابیم. مشکلات خواب، برای یک یا دو شب باشد قابل‌تحمل است؛ اما در طولانی‌مدت تمام انرژی و انگیزه ما را تحت شعاع قرار می‌دهد. علاوه بر آن مکث‌های تنفسی خطرناک ممکن است به سراغ ما بیاید و سلامتی ما را به خطر بیندازد. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که با چنین مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، دیگر نگران نباشید چرا که می‌توانید با کمک تست خواب در منزل ، تمامی مشکلات خواب را حل کنید.

تست خواب در منزل

تست خواب در خانه چیست؟

خبر خوب این است که اکنون می‌توان علل اختلالات خواب را دقیقاً تشخیص داد و عملاً همیشه به‌صورت هدفمند درمان کرد. اما برای این کار ابتدا توضیح کامل علل اختلالات خواب ضروری است. برای همین منظور ما به شما روشی را معرفی خواهیم کرد که با راحت‌ترین شیوه، اساسی‌ترین مشکلات خواب خود را شناسایی کنید.

تست خواب در منزل که به آن پلی سومنوگرافی نیز می‌گویند، جامع‌ترین روش تشخیصی برای تعیین علل اختلالات خواب است. دلایل دقیق اختلالات خواب را می‌توان از نتایج چنین نظارت بر خواب شبانه مشخص کرد.

تست خواب در منزل می‌تواند عمق خواب، دوره خواب و کیفیت خواب را در طول یک یا چند شب اندازه‌گیری کند. قبل از خواب، بیمار به تعدادی حسگر مجهز می‌شود که طیف وسیعی از عملکرد‌های بدن را در طول خواب ثبت می‌کند، مانند فعالیت مغز، ضربان قلب، فعالیت تنفسی، نوار قلب، تنش عضلانی، صدا‌های تنفسی (خروپف)، حرکات چشم، وضعیت بدن، حرکات، دمای بدن و اشباع اکسیژن در بدن.

آزادی حرکت به صورت محدود توسط سنسور‌های اندازه‌گیری محدود می‌شود. حتی می‌توانید بایستید و آزادانه در اطراف حرکت کنید. معاینه تست خواب داده‌های بسیار گسترده‌ای را ارائه می‌دهد. فقط یک متخصص باتجربه می‌تواند حتی انحرافات نادر را تشخیص دهد و نتایج را به روشی پیچیده ارزیابی کند.

چندین عامل و بیماری اغلب با هم رخ می‌دهند و با هم همپوشانی دارند، به‌طوری‌که تنها یک تجزیه‌وتحلیل دقیق از نتایج اندازه‌گیری می‌تواند یک تشخیص قابل‌اعتماد ارائه دهد.

همچنین از تست خواب برای شناسایی موارد زیر استفاده می‌شود:

 • مکث تنفس در هنگام خواب به دلیل تنگ شدن راه‌های هوایی (سندرم آپنه انسدادی خواب)
 • کاهش تنفس در مدت‌زمان طولانی (سندرم هیپوونتیلاسیون)
 • رفتار‌های غیرطبیعی در خواب مانند راه‌رفتن در خواب
 • مکث تنفس در طول خواب به دلیل محدودیت تنفسی (سندرم آپنه خواب مرکزی)
 • حرکات دوره‌ای اندام‌ها در خواب (سندرم پا‌های بی‌قرار)
 • حمله خواب یا نارکولپسی (Narcolepsy)‌
 • مشکل در به خواب رفتن و به خواب ماندن (بی‌خوابی)

فرایند تست خواب چگونه است؟

برای تشخیص اختلالات خواب، عمدتاً آپنه خواب (مکث در تنفس در هنگام خواب)، تست خواب معمولاً ابتدا با یک دستگاه قابل‌حمل در خانه ثبت می‌شود. به کمک همین تست اختلالات خواب شناسایی می‌شوند؛ اما اگر مشکل شما بیش از حد حاد باشد، نیازمند مراجعه به آزمایشگاه خواب است که در این صورت پزشک برای شما توضیح خواهد داد.

برخی از افرادی که مشکلات خواب دارند متأسفانه از ابتدا به آزمایشگاه خواب ‌می‌روند. این کار اغلب وقت‌گیر است و بسیاری از بیماران آن را ناراحت‌کننده می‌دانند. برای جلوگیری از چنین ناراحتی‌هایی اغلب پزشکان تست خواب در منزل را در اولویت قرار می‌دهند. همچنین این روش برای افرادی که نمی توانند از منزل خود خارج شوند، راحت‌تر و بی دردسرتر است.

آپنه خواب یا سایر اختلالات خواب را می‌توان به‌راحتی و با خیال راحت در خانه تشخیص داد. محیط معمولی خانه اجازه می‌دهد تا داده‌ها در شرایط عادی ثبت شوند و بنابراین ارزیابی رفتار شخصی خواب بدون تأثیرات خارجی ناآشنا دقیق‌تر و واقعی‌تر ثبت می‌شود. تست خواب در منزل این یک مزیت بزرگ است و ارزیابی مراحل خواب (خواب REM، خواب عمیق، خواب سبک) به لطف روش اندازه‌گیری بدون عارضه امکان‌پذیر است.

تست خواب در تهران

دستگاه تست خواب

دستگاه کوچک و ارگونومیک را می‌توان مستقیماً به قفسه سینه بیمار متصل کرد. تمامی مبدل‌ها و تقویت‌کننده‌های فشار، میکروفون خروپف و سنسور موقعیت در دستگاه یکپارچه شده‌اند. با اندازه‌گیری استاندارد، بیمار فقط کمربند را با دستگاه می‌بندد، حسگر انگشت و حسگر بینی را تنظیم می‌کند و ثبت خواب با اندازه‌گیری تمام پارامتر‌های خواب مربوطه می‌تواند آغاز شود.

اقداماتی که باید قبل از تست خواب انجام دهید:

 • بهتر است در طول روز نخوابید.
 • از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند چای و قهوه حداکثر تا ساعت 14 خودداری کنید.
 • مو‌های خود را بشویید و بدون مواد آرایشی، ژل مو و اسپری مو این کار را انجام دهید تا الکترود‌های روی سرتان بهتر در جای خود باقی بمانند.
 • در مشاوره اولیه به پزشکان در مورد بیماری‌ها و دارو‌ها اطلاع دهید. برخی از دارو‌ها ممکن است قبل از شب قطع شوند.
 • هنگام خواب راحت باشید و سعی کنید مثل همیشه باشید.
 • استفاده از سرویس بهداشتی بلامانع است و نیازی نیست تا صبح صبر کنید.

برای تست خواب کافی است:

۱. یک دستگاه پلی گرافی از پزشک دریافت کنید.

۲. قبل از خواب، دستگاه را روی تخت قرار داده می‌شود و پروب‌ها طبق دستور العمل‌ها وصل می‌شوند.

۳. این دستگاه اکنون به طور مستقل حرکات تنفسی، جریان تنفسی، میزان اکسیژن خون، وضعیت خوابیدن و صدا‌های خروپف را اندازه‌گیری می‌کند.

آیا اندازه‌گیری با تست خواب در خانه قابل‌اعتماد است؟

در کل بله! این روش بار‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و در سراسر دنیا انجام می‌شود. از طرفی تجهیزات نیز قابل اعتماد هستند.

ما در مهر درمان از دستگاه‌های آخرین نسل استفاده می‌کنیم. دستگاه‌ها نوع کاملاً جدیدی از تشخیص خواب را برای شما در خانه ارائه می‌دهند. این فناوری امکان ثبت دقیق اختلالات تنفسی مرتبط با خواب در محیط خانه و با بالاترین سطح راحتی و سهولت استفاده را فراهم می‌کند. این روش منجر به نتایجی می‌شود که همانند اندازه‌گیری در آزمایشگاه خواب بالینی قابل‌اعتماد هستند. به همین جهت، با این روش جدید و راحت، اقامت در آزمایشگاه خواب تنها در موارد فردی ضروری است.

ارزیابی دقیق و استاندارد نتایج تست خواب

نتایج ضبط شده توسط تست خواب در منزل باید به‌دقت ارزیابی شوند. ارزیابی و تفسیر نتایج اندازه‌گیری توسط برنامه‌های کامپیوتری استاندارد انجام نمی‌شود، بلکه به‌صورت دستی توسط متخصص باتجربه پزشکی خواب انجام می‌شود. بر اساس اندازه‌گیری‌های ضبط کننده خواب، می‌توان درمان را به‌سرعت آغاز کرد. تشخیص و درمان زودهنگام آپنه خواب بسیار مهم است، زیرا آپنه خواب خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های ثانویه مانند بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. آپنه خواب درمان نشده همچنین می‌تواند دیابت یا افسردگی را بدتر کند.

آیا سنسور‌هایی که در دستگاه تست خواب در منزل استفاده می‌شوند، خواب را مختل می‌کنند؟

چند حسگر روی بدنه قرار می‌گیرند، اما معمولاً بعد از مدت کوتاهی دیگر تداخلی ایجاد نمی‌کنند. آن‌ها برای معاینه و تشخیص موفقیت‌آمیز ضروری هستند.

آیا تست خواب در منزل دردناک است؟

تمام معاینات تست خواب و استفاده از دستگاه تست خواب در منزل کاملاً بدون درد است و فردی که خواب است نیز از آن‌ها بی‌خبر است. تنها چیزی که در ابتدا ممکن است کمی آزاردهنده باشد عادت نداشتن به وجود دستگاه است.

هزینه تست خواب در منزل چقدر است؟

برای اطلاع از هزینه دقیق تست خواب در منزل و مشاوره می‌توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

نظرات:

 1. زیبا می گوید:

  ممنون از توضیحاتتون موفق و موید باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *