خدمات بخیه و سوچور

بخیه راهی است که پزشکان می‌توانند انواع خاصی از بریدگی‌ها را ببندند. در بخیه زدن پزشک از نخ و سوزن مخصوص بخیه‌ها استفاده می‌کند. لبه‌های برش را به هم می‌دوزند و برای نگه داشتن بخیه‌ها نخ را در آخر گره می‌زنند. اصطلاحی که پزشکان برای بخیه استفاده می‌کنند، سوچور است. بخیه زدن یا سوچور در منزل یکی از خدماتی است که مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان ارائه می‌دهد. مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان از پزشکان متخصص و پرستاران متخصص تشکیل شده است که می‌توانند در تمام زمینه‌های درمانی، در منزل به بیماران خدمات ارائه دهند. در این مقاله قصد داریم به بررسی خدمات بخیه زدن و سوچور در منزل بپردازیم. با مهر درمان همراه باشید.

بخیه و سوچور

انواع بخیه

دو نوع اصلی بخیه وجود دارد که عبارتند از:

بخیه‌های قابل جذب

این بخیه‌ها به مرور زمان جذب می‌شوند. نیازی به بیرون آوردن یا به اصطلاح کشیدن آن‌ها نیست.

بخیه‌های غیر قابل جذب

این بخیه‌ها باید بعد از مدت زمان مشخصی کشیده شوند. و خود به خود جذب نمی‌شوند. در برخی موارد، اگر بریدگی بسیار عمیق داشته باشید، پزشک امکان دارد به شما بخیه و چسبی به نام «چسب پوست» یا «چسب بافت» بدهد.

منگنه‌ها چیست؟

روش دیگری که پزشکان می‌توانند بریدگی‌ها را ببندند، استفاده از منگنه است. منگنه‌هایی که در بدن می‌روند با منگنه‌هایی که روی کاغذ استفاده می‌شوند، متفاوت هستند. برای قرار دادن منگنه‌ها، پزشکان از یک منگنه مخصوص استفاده می‌کنند. منگنه‌ها باید بعد از مدت زمان مشخصی مانند بخیه‌های غیر قابل جذب کشیده شوند.

چگونه بفهمیم که به خدمات بخیه یا منگنه نیاز داریم؟

یک پزشک یا پرستار برای تصمیم‌گیری باید به برش شما نگاه کند. به طور کلی، اگر برش شما پهن، ناهموار یا عمیق باشد، به بخیه یا منگنه نیاز خواهید داشت. بریدگی بدون بخیه یا منگنه به خودی خود بهبود می‌یابد، اما آنها کمک می‌کنند تا بریدگی سریع‌تر بهبود یابد و جای زخم کمتری باقی بماند.

بریدگی‌های جزئی و خراش‌هایی که خیلی عمیق نمی‌شوند معمولاً نیازی به بخیه ندارند. اگر دچار بریدگی شدید و نمی‌دانید به بخیه نیاز دارید یا خیر، می‌توانید با مرکز مهر درمان تماس بگیرید. پرستاران یا پزشکان متخصص ما برای درمان محل زخم و بخیه زدن به منزل شما خواهند آمد. پس از معاینه و تشخیص آن‌ها بسته به نوع زخم از بخیه یا منگنه استفاده خواهند کرد.

وقتی بخیه یا منگنه می‌زنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

قبل از اینکه پزشک برش شما را بخیه بزند یا منگنه کند، برش را به خوبی تمیز می‌کند. آنها همچنین به شما داروی بی‌حس‌کننده می‌دهند تا با وارد شدن بخیه‌ها یا منگنه‌ها دردی احساس نکنید. پس از اینکه پزشک برش شما را بخیه زد یا منگنه کرد، ناحیه را با گاز یا بانداژ می‌پوشاند.

چرا مراقبت از بخیه‌ها یا منگنه‌ها مهم است؟

مهم است که از بخیه‌ها یا منگنه‌های خود مراقبت کنید تا برش شما به خوبی بهبود یابد و عفونی نشود. پزشک یا پرستار شما بسته به نوع بخیه‌هایی که دارید و کجا هستند، دستورالعمل‌های خاصی به شما می‌دهند. در ادامه چند توصیه کلی برای مراقبت از بخیه‌ها آورده‌ایم.

بخیه‌ها یا منگنه‌های خود را خشک نگه دارید و با بانداژ بپوشانید.

بخیه‌ها و منگنه‌های غیر قابل جذب باید 1 تا 2 روز خشک نگه داشته شوند. بخیه‌های قابل جذب گاهی اوقات نیاز به خشک نگه داشتن طولانی‌تری دارند. پزشک یا پرستار شما دقیقا به شما می‌گوید که بخیه‌های خود را تا چه مدت خشک نگه دارید.

زمانی که دیگر نیازی به خشک نگه داشتن بخیه‌ها یا منگنه‌های خود ندارید، هر زمان که دوش می‌گیرید به آرامی آنها را با آب و صابون بشویید.

بخیه‌ها یا منگنه‌های خود را زیر آب مستقیم قرار ندهید، چرا که می‌تواند روند بهبودی را کاهش دهد و احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

بعد از شستن بخیه‌ها یا منگنه‌ها، آنها را خشک کنید و روی آنها پماد آنتی بیوتیک بزنید.

بخیه‌ها یا منگنه‌های خود را با باند یا گاز بپوشانید، مگر اینکه پزشک یا پرستار به شما بگوید که این کار را نکنید.

به مدت 1 تا 2 هفته از فعالیت‌ها یا ورزش‌هایی که می‌تواند به ناحیه بخیه‌ها یا منگنه‌های شما آسیب برساند خودداری کنید.

پزشک یا پرستار شما دقیقاً به شما می‌گوید که تا چه مدت از این فعالیت‌ها اجتناب کنید. اگر دوباره به همان قسمت بدن خود آسیب بزنید، بخیه‌ها امکان دارد باز شوند.

همچنین مطالعه کنید : مراقبت از بخیه‌ها در منزل

بخیه و سوچور

چه زمانی باید با پزشک یا پرستار تماس بگیریم؟

در موارد زیر با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید:

   • بخیه‌های شما می‌شکند یا برش دوباره باز می‌شود.
   • افزایش تب بدن
   • در اطراف محل بریدگی قرمزی یا تورم دارید یا چرک از محل بریدگی خارج می‌شود. (تخلیه مایع زرد شفاف از بریدگی در چند روز اول طبیعی است.)

بعد از کشیدن بخیه‌ها یا منگنه‌ها چه باید بکنیم؟

پس از کشیدن بخیه‌ها یا منگنه‌ها، باید از جای زخم در برابر نور خورشید محافظت کنید. از کرم ضد آفتاب روی ناحیه مورد نظر استفاده کنید یا لباس یا کلاهی بپوشید که جای زخم را بپوشاند. پزشک یا پرستار شما همچنین امکان دارد استفاده از لوسیون‌ها یا کرم‌های خاصی را برای کمک به بهبود جای زخم خود توصیه کنند.

همچنین مطالعه کنید : کشیدن بخیه در منزل

خدمات بخیه زدن و سوچور با مهر درمان

بخیه زدن یا سوچور در منزل یکی از خدماتی است که مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان ارائه می‌دهد. بخیه راهی است که پزشکان می‌توانند انواع خاصی از بریدگی‌ها را ببندند. در بخیه زدن پزشک از نخ و سوزن مخصوص بخیه‌ها استفاده می‌کند. اگر می‌خواهید از سرویس بخیه زدن مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان استفاده کنید، می‌بایست فرم‌های مربوط به این سرویس را ابتدا تکمیل کنید تا در اسرع وقت ما با شما تماس بگیریم. همچنین می‌توانید با شماره‌هایی که در سایت قرار داده شده است با ما در تماس باشید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *