شنوایی سنجی در منزل | دریافت خدمات تست شنوایی

شنوایی سنجی در منزل شامل تست‌های شنوایی مختلف برای آزمایش توانایی شنوایی و تعیین شکل و شدت یک اختلال شنوایی است.  دلایل متفاوتی برای استفاده از شنوایی سنجی در منزل وجود دارد از جمله کم توانی سالمندان یا راحتی کودکان و… شنوایی سنجی را می‌توان بدون هیچ آمادگی خاصی انجام داد و فقط کافی است نوبت خود را در زمان دلخواه خود، دریافت کنید. مرکز خدمات پزشکی و پرستاری مهر درمان با ارائه خدمات متنوع از جمله شنوایی سنجی در منزل، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. برای آشنایی بیشتر با جزئیات شنوایی سنجی در منزل، این بخش را مطالعه فرمایید.

خدمات شنوایی سنجی در منزل

شنوایی سنجی چگونه انجام می‌شود؟

از آنجایی که دلایل مختلفی برای کاهش شنوایی وجود دارد، از روش های مختلفی در شنوایی سنجی استفاده می‌شود. رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

ادیومتری تون

صداهای تکی با زیر و بم‌های مختلف (فرکانس) و به تدریج افزایش صدا از طریق هدفون تولید می‌شود. به محض شنیدن صدا، علامتی داده می‌شود این آزمایش آستانه شنوایی را در محدوده‌های فرکانس مختلف تعیین می‌کند و آن را به صورت گرافیکی به عنوان یک منحنی شنوایی (آدیوگرام) نمایش می‌دهد.

شنوایی سنجی هدایت استخوانی

اندازه گیری شنوایی این روش نیز مشابه ادیومتری تن است، اما تون مولد روی استخوان دقیقاً پشت گوش قرار می‌گیرد. صداها مستقیماً از طریق استخوان‌ها به گوش داخلی منتقل می‌شوند. با مقایسه هر دو اندازه گیری، می‌توان تشخیص داد که علت کم شنوایی در گوش میانی یا گوش داخلی است.

شنوایی سنجی گفتار

کلمات و اعدادی که قرار است تکرار شوند با صداهای مختلف از طریق هدفون پخش می‌شوند. این روش هم آستانه شنوایی و هم قابل فهم بودن کلمات و گفتار را تعیین می‌کند. این معاینه در هنگام نصب سمعک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نمایش گرافیکی درک گفتار شنوایی سنجی گفتار نامیده می‌شود.

اندازه گیری تک به تک گوش‌ها

این آزمایش نشان می‌دهد که آیا صداها در یک گوش بلندتر یا ملایم‌تر از گوش دیگر شنیده می‌شوند یا خیر. این مورد در صدمات صوتی یا کاهش شنوایی مرتبط با افزایش سن، زمانی که سلول‌های حسی اندام شنوایی در گوش داخلی آسیب دیده است، صادق است.

شنوایی سنجی مخصوص نوزادان

این روش از شنوایی سنجی مناسب نوزادان یا بیمارانی است که نمی‌توانند علائمی نشان دهند. این روش مبتنی بر فعال شدن مرکز شنوایی در مغز از طریق محرک‌های صوتی است. این تغییر در فعالیت مغز با استفاده از الکترودهای روی پوست سر اندازه گیری می‌شود.

شنوایی مخصوص کودکان

تست شنوایی برای کودکان بین دو تا چهار سال که در آن نه تنها توانایی شنوایی بلکه سطح رشد نیز بررسی می‌شود. در این روش برای هر صدایی که شنیده می‌شود، کودک باید مثلاً یک بلوک ساختمانی را در کنار سایر قطعات ساختمانی قرار دهد.

انتشارات صوتی

سلول‌های مویی (سلول های حسی شنوایی) در گوش داخلی امواج صوتی بسیار ضعیف خود را زمانی که به طور طبیعی کار می‌کنند تولید می‌کنند. این امواج صوتی را می‌توان به صورت خارجی با استفاده از میکروفون‌های بسیار حساس اندازه گیری کرد. اگر تشعشعات صوتی وجود داشته باشد، به احتمال زیاد نقص شنوایی وجود ندارد. اندازه گیری تنها چند ثانیه طول می‌کشد و برای یک تست شنوایی برای نوزادان و کودکان کوچک مناسب است.

شنوایی سنجی برای پارگی گوش

با ادیومتری امپدانس، پزشک مقاومت آکوستیک پرده گوش، یعنی نسبت صدایی که توسط پرده گوش منعکس می‌شود را اندازه گیری می‌کند. این تست شنوایی برای تشخیص آسیب گوش میانی مانند پارگی پرده گوش استفاده می‌شود.

شنوایی سنجی ساقه مغز (BERA)

این تست شنوایی بررسی می‌کند که عصب شنوایی و ناحیه‌ای از مغز که مسئول شنوایی است چقدر به محرک‌ها پاسخ می‌دهند. برای انجام این کار، پزشک فعالیت الکتریکی اعصاب و ساقه مغز را اندازه گیری می‌کند، مانند اندازه گیری فعالیت الکتریکی در EKG قلب. شنوایی سنجی ساقه مغز را می‌توان در بیمارانی که در خواب، کما یا بیهوش هستند نیز مورد استفاده قرار داد.

شنوایی سنجی در منزل

دلایل استفاده از شنوایی سنجی چیست؟

انواع مختلف و درجات شدت اختلالات شنوایی با استفاده از روش‌های مختلف شنوایی سنجی تعیین می‌شود. علاوه بر این، می‌توان محل دقیق کم شنوایی (گوش میانی، گوش داخلی، عصب شنوایی یا مرکز شنوایی در مغز) را تعیین کرد.

دلایل رایج برای شنوایی سنجی عبارتند از:

  • از دست دادن شنوایی (کاهش شنوایی مادرزادی، ناگهانی، آسیب صوتی، کم شنوایی مرتبط با افزایش سن و غیره)
  • تست شنوایی در نوزادان برای تشخیص زودهنگام اختلالات شنوایی
  • استفاده ازسمعک

 تست شنوایی خانگی چگونه انجام می‌شود؟

تست شنوایی خانگی ما پیشرفته‌ترین روش شنوایی سنجی را برای ارائه یک تست تشخیصی با همان استانداردی که در مراکز شنوایی سنجی انجام می‌شود، ارائه می‌دهئد. خدمات شنوایی سنجی مرکز مهر درمان قوی، قابل اعتماد و فوق‌العاده کاربر پسند است. هر کسی می‌تواند از خانه استفاده کند به خصوص برای سالمندانی با مشکلات کهولت سن مواجه هستند.

برای انجام تست تنها چیزی که ما می‌خواهیم این است که اتاقی آرام و راحت پیدا کنید که تقریباً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در آن کسی مزاحم شما نشود. برای شروع، کافی است کیس را باز کنید و دکمه روشن را در زمان قرار خود فشار دهید. سپس در حالی که شنوایی‌شناس کنترل کامل تجهیزات را در دست می‌گیرد، می‌نشینید. روند انجام تست شنوایی در خانه نمی‌تواند ساده‌تر باشد و شنوایی‌شناس دقیقاً در کنار شما خواهد بود تا شما را در هر مرحله راهنمایی کند.

مزایای تست شنوایی سنجی در منزل با مرکز مهر درمان

با استفاده از تست شنوایی در منزل مهر درمان علاوه بر مزایایی چون آسودگی، دریافت نوبت در زمان دلخواه و انجام تست در محیط امن خانه به مزیای زیر نیز دست خواهید یافت:

دقت بالای شنوایی سنجی در منزل

تست شنوایی خانگی ما مطابق با استاندارد‌های بین‌المللی مورد نیاز کالیبره شده است و به اندازه تجهیزات داخل کلینیک دقیق است. به همین جهت مرکز مهر درمان از هدفون‌های کاهش نویز برای کاهش صدا‌های پس زمینه در خانه شما تا حد قابل قبولی استفاده می‌کند. همچنین صدای اتاق را قبل و حین تست اندازه‌گیری می‌کنیم تا از مناسب بودن آن مطمئن شویم. در غیر این صورت، ما به شما توصیه می‌کنیم که مکان ساکت‌تری پیدا کنید.

نیروی متخصص با نظارت کامل

زمانی که نوبت شنوایی سنجی از کودکان و سالمندان در منزل می‌شود، تنها تجهیزات نیستند که حائز اهمیت‌اند بلکه استفاده از نیروی مجرب که بتواند به خوبی سالمند یا کودک کنار بیاید نیز مهم است. اگر خدمات تست شنوایی در منزل را از مرکز مهر درمان دریافت کنید، بهترین پرسنل برای شما ارسال خواهند شد که علاوه بر نظارت بر دقیق بودن تست شنوایی، به خوبی با فرد تحت تست شنوایی ارتباط بگیرند.

شنوایی سنجی در منزل

از آنجایی که تست شنوایی در منزل معاینه ساده و بی ضرر است، نیازی به انجام اقدامات احتیاطی بعد از آن ندارید.به طور کلی، پزشک می‌تواند یافته‌ها را برای شما توضیح دهد و بلافاصله پس از آزمایش شنوایی تشخیص دهد. اگر اختلال شنوایی برای شما تشخیص داده شده است، پزشک روش های درمانی مانند نصب سمعک را برای شما توضیح می‌دهد. اگر می‌خواهید تست شنوایی سنجی را در منزل انجام دهید، می‌توانید با پر کردن فرم‌ مربوطه با ما در ارتباط باشید. مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان، در تمام زمینه‌های پزشکی خدمات در منزل ارائه می‌دهد. با مراجعه به قسمت خدمات پرستاری می‌توانید از سرویس‌هایی که این مجموعه ارائه می‌دهد مطلع شوید.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *