خدمات شستشوی گوش در منزل

شستشوی گوش در منزل یک روش معمولی است که برای حذف جرم گوش یا سرومن(موم گوش) و مواد خارجی از گوش استفاده می‌شود. گوش به طور طبیعی موم ترشح می‌کند تا از گوش محافظت کند. همچنین برای جلوگیری از ورود گرد و خاک و جلوگیری از رشد باکتری‌ها محیط گوش را چرب می‌کند. در شرایط عادی، بدن میزان جرم در گوش را تحت کنترل نگه می‌دارد. جرم گوش بیش از حد سفت شده می‌تواند باعث انسداد گوش و در نتیجه گوش درد، زنگ زدن در گوش یا از دست دادن موقت شنوایی شود.

هدف از شستشوی گوش چیست؟

گوش به خصوص کانال و پرده گوش بسیار حساس است. تجمع جرم گوش می‌تواند به مرور زمان به این ساختارها آسیب برساند. این می‌تواند شنوایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. از بین بردن جرم اضافی گوش با شستشوی گوش یک راه مطمئن برای به حداقل رساندن خطر آسیب به گوش است.

گاهی اوقات مواد خارجی مانند غذا، حشرات یا سنگ‌های کوچک می‌توانند وارد گوش شوند. در این موارد، هدف برداشتن سریع و ایمن اقلام قبل از اینکه به عمق گوش وارد شوند یا به کانال ظریف آسیب برسانند، است. شستشوی گوش می‌تواند در حذف مواد خارجی از گوش موثر باشد. شستشوی گوش را می‌توان توسط پزشک در مطب یا در خانه انجام داد. اگر می‌خواهید شستشوی گوش را در خانه انجام دهید، می‌توانید با پر کردن فرم زیر از مجموعه پزشکی و پرستاری مهر درمان کمک بگیرید.

شستشوی گوش در منزل

فرآیند شستشوی گوش در منزل

قبل از اینکه پزشک شما شستشوی گوش را انجام دهد، به داخل گوش شما نگاه می‌کند تا مطمئن شود که جرم داخل گوش شما نتیجه تجمع بیش از حد موم یا مواد خارجی است و چیز جدی‌تری نیست. پزشک جرم گوش اضافی را با قرار دادن ابزاری به نام اتوسکوپ در دهانه گوش شما تشخیص می‌دهد. اتوسکوپ نوری را به گوش شما می‌تاباند و تصویر را بزرگ می‌کند.

اگر مشکل تجمع موم باشد، پزشک با استفاده از ابزاری شبیه سرنگ شستشو را انجام می‌دهد. از این ابزار برای وارد کردن آب یا مخلوط آب و نمک به داخل گوش برای خارج کردن موم استفاده می‌شود. برای آبیاری در خانه، باید اقلامی را خریداری کنید تا با خیال راحت موم را از گوش خود پاک کنید.

بیشتر مطالعه کنید: روش شستشوی گوش در خانه

خطرات شستشوی گوش

اگر پرده گوش آسیب دیده، لوله‌های گوش یا وضعیتی که سیستم ایمنی شما را تضعیف می‌کند، تحت شستشوی گوش قرار ندهید. همچنین اگر عفونت فعال در مجرای گوش خود دارید، نباید گوش را شستشو دهید. در حالی که شستشوی گوش یک روش نسبتا رایج است، خطرات مرتبط با آن وجود دارد در ادامه به بررسی خطرات شستشوی گوش پرداخته‌ایم.

عفونت گوش

اوتیت یک عارضه شایع است. این التهاب مجرای گوش است که می‌تواند ناشی از عفونت باشد. همچنین می‌تواند دردناک باشد. یکی دیگر از عوارض احتمالی اوتیت میانی است که التهاب گوش میانی است که می‌تواند ناشی از عفونت نیز باشد. عفونت گوش یکی از شایع‌ترین عوارض شستشوی گوش است.

سوراخ شدن پرده گوش

سوراخ شدن پرده گوش یکی دیگر از عوارض بالقوه شستشوی گوش است. در برخی موارد، شستشوی گوش به موم فشار می‌آورد و آن را فشرده‌تر می‌کند. این کار برداشتن آن را سخت‌تر می‌کند و ممکن است فشار بیشتری بر پرده گوش وارد کند و خطر سوراخ شدن آن را افزایش دهد. در برخی موارد، مایع در مجرای گوش گیر می‌کند و باعث افزایش فشار می‌شود که می‌تواند پرده گوش را پاره کند.

سایر عوارض شستشوی گوش

در موارد نادر، عوارض اضافی امکان دارد رخ دهد. این عوارض شامل:

  • سرگیجه که احساس چرخش اتاق به صورت دایره‌ای در اطراف شما است(معمولاً موقتی است.)
  • ناشنوایی که می‌تواند موقت یا دائمی باشد.

از آنجایی که تجمع جرم گوش می‌تواند در طول زمان مضر باشد یا نتیجه سایر شرایط سلامتی باشد، اگر علائم شما پس از مراقبت در منزل بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید یا از مجموعه مهر درمان بخواهید برای شما پزشک به منزلتان اعزام کند. کسانی که از سمعک استفاده می‌کنند به ویژه در معرض تجمع جرم گوش هستند. علاوه بر این، گوش پاک‌کن‌هایی که نوک پنبه‌ای دارند را نباید در مجرای گوش قرار داد، زیرا این پنبه‌ها موم را به پرده گوش و مجرای گوش فشار می‌دهند.

شستشوی گوش در منزل

اثرات جانبی

بسیاری از افراد تعدادی از عوارض جانبی ناشی از شستشوی گوش را تجربه می‌کنند. این عوارض جانبی معمولاً به اندازه عوارض ذکر شده در بالا جدی نیستند، اما می‌توانند ناراحت کننده باشند. عوارض جانبی رایج شستشوی گوش عبارتند از:

  • سرگیجه موقت
  • ناراحتی یا درد کانال گوش
  • وزوز گوش یا صدای زنگ در گوش

عوارض جانبی معمولاً کوتاه مدت هستند و در عرض یک روز از بین می‌روند. اگر احساس درد یا ناراحتی دارید که به جای بهتر شدن بدتر می‌شود یا علائم دیگری دارید با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. اگر درد شدیدی را تجربه کردید در صورت سوراخ شدن پرده گوش یا آسیب‌های دیگر گوش، فوراً به آنها مراجعه کنید.

شستشوی گوش در منزل با مهر درمان

مجموعه مهر درمان یک مرکز ارائه دهنده خدمات پزشکی و پرستاری است. در تمام زمینه‌های درمانی فعالیت می‌کند. این مجموعه از پزشکان متخصص و پرستاران حرفه‌ای تشکیل شده است که می‌توانند به شما در تمام زمینه‌های درمانی در منزل کمک کنند. اگر می‌خواهید از خدمات درمانی این مرکز استفاده کنید، می‌توانید فرم‌های مربوطه را پر کنید تا ما با شما تماس بگیریم. همچنین می‌توانید با استفاده از شماره‌هایی که در سایت قرار داده شده است با ما تماس بگیرید و متناسب با بیماری و مشکلاتی که دارید از خدمات پزشکی و پرستاری در منزل ما بهره‌مند شوید.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *