استخدام پرستار در منزل

استخدام پرستار در منزل

استخدام پرستار در منزل یکی از پرطرفدار‌ترین تقضای روزانه در جوامع است. بسیاری از خانواده‌ها به علت داشتن مشغله فراوان و یا عدم مهارت در مراقبت از بیماران، سالمندان و کودکان به دنبال استخدام یک پرستار ماهر و قابل اعتماد هستند. این بخش از مهر درمان یک راهنمای جامع برای شناخت نیاز و استخدام پرستار در منزل است.

استخدام پرستار در منزل برای کمک به بیماران

پرستار خانگی برای مراقبت از بیماران چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

یک پرستار خانگی می‌تواند برای دسته‌های مختلف بیماران مفید باشد و یا حتی ضروری باشد. استخدام پرستار در منزل به افراد بستری، سالمندان، افرادی که از بیماری‌های جدی رنج می‌برند، افراد دارای مشکلات حرکتی و معلولان این امکان را می‌دهد تا از بسیاری از خدمات بدون نیاز به مراجعه به بیمارستان بهره‌مند شوند.

پانسمان و کمک

بعد از جراحی یا پس از ضربه یا آسیب، ممکن است نیاز به تعویض پانسمان داشته باشید که البته انجام آن توسط خودتان‌ ایده خوبی نیست! در واقع، پرستار مهارت انجام پانسمان‌ها را بر اساس تکنیک‌های خاص و ایمن دارد تا با کاهش خطرات عفونتی که می‌تواند رخ دهد، بهبودی را تسهیل کند. همچنین ممکن است در ارائه سایر اشکال مراقبت‌های بعد از عمل، از اندازه‌گیری علائم حیاتی گرفته تا بررسی زهکشی، مفید باشد.

فراموش نکنید که پرستار خانه می‌تواند در مورد بانداژ یا برداشتن گچ و سایر اشکال بی‌حرکتی اندام به شما کمک کند. این فعالیت‌ها معمولاً در سطح بیمارستان انجام می‌شود، اما بهره‌مندی از یک پرستار خانگی می‌تواند بسیار راحت‌تر باشد.

علاوه بر این، یک اپراتور متخصص می‌تواند برای بیمارانی با نیاز‌های خاص مفید باشد.  در واقع می‌تواند در مدیریت استومی روده  یا سوراخ‌های مصنوعی ایجاد شده روی دیواره شکم بیمارانی که تحت برداشتن بخشی از روده قرار گرفته‌اند، کنترل و کمک کند. به ویژه در بیماران مسن و بستری که تحرک روده‌ای آن‌ها کاهش یافته اهمیت دارد. در نهایت، پرستار قادر به قرار دادن و مدیریت سوند مثانه است.

تزریق دارو

پرستار خانه به شما یا اعضای خانواده‌تان کمک می‌کند تا تجویز‌های مختلف دارو‌های تزریقی را با نسخه انجام دهید. به عنوان مثال، آن‌ها تزریق و همچنین انفوزیون (که معمولاً قطره‌ای نامیده می‌شود ) و سایر اشکال انفوزیون تزریقی یا هر نوع تجویزی را انجام می‌دهند. از جمله  دارو‌ها یا مواد مغذی که به صورت داخل وریدی، عضلانی یا زیر جلدی تزریق می‌شوند.

همچنین در مصرف درمان‌های موضعی از طریق پوست یا استنشاقی کمک می‌کند. این امر در بیماران مسن یا بیمارانی که مشکلات جسمی و روانی دارند کاربرد دارد.

استخدام پرستار در منزل

سایر کار‌هایی که پرستار خصوصی در خانه بیمار می‌تواند انجام دهد:

در میان فعالیت‌هایی که پرستار خانگی می‌تواند انجام دهد، تکنیک‌های زیادی وجود دارد، اما برخی از آن‌ها ارتباطی و آموزشی نیز هستند. آنچه پرستار همیشه باید از آن اطمینان حاصل کند، اجرای صحیح نسخه‌های درمانی پزشک است. در اینجا لیستی از خدمات اصلی پرستاری ارائه شده در منزل توسط پرستار خصوصی آمده است:

 • انجام درمان‌های تجویز شده توسط پزشک معالج
 • تغذیه بیماران بدحال
 • باند و پانسمان (ساده و پیچیده)
 • نظافت جزئی یا کلی
 • اندازه‌گیری علائم حیاتی
 • واکسیناسیون‌ها
 • تزریق زیر جلدی و عضلانی
 • نمونه‌گیری خون حتی در مواقع اضطراری
 • پیوند سوزن کانولا برای تزریق داخل وریدی دارو یا تزریق داخل وریدی
 • تنقیه‌های تخلیه
 • تعویض کیسه ادرار
 • برداشتن بخیه‌ها
 • استفاده و برداشتن کاتتر مثانه برای مردان یا زنان
 • تغییر و مدیریت استومی (PEG، اوروستومی، لوله معده، تراکئوستومی و غیره)
 • پیشگیری از عفونت‌ها (کاتتر‌های مثانه و وریدی، ضایعات پوستی و زخم‌های فشاری)
 • کمک در شرایط مربوط به بی‌اختیاری
 • کمک با ساعت‌های روز و شب

آیا یک پرستار خصوصی می‌تواند به انتقال از بیمارستان به مراقبت در منزل کمک کند؟

بله، پرستاران خصوصی می‌توانند در زمان ترخیص در بیمارستان حضور داشته باشند تا دستورات پزشکی را مستقیماً از پزشک ترخیص دریافت کنند، بیمار را در انتقال به منزل همراهی و کمک کنند، در اولین روز‌های حساس خروج از بیمارستان در کنار بیمار بمانند و خانواده را در مراقبت از بیمار در خانه آموزش دهند. شاید مهم‌ترین مزیت استخدام پرستار این باشد که مراقبت‌های با کیفیت آن طور که می‌خواهید دریافت می‌کنید.

استخدام پرستار در منزل برای سالمند

نکاتی که باید برای استخدام پرستار در منزل در نظر بگیرید

زمانی که به دنبال استخدام پرستار هستید، باید به طور کلی وضعیت را بسنجید. اینکه به دنبال یک پرستار برای کار درمانی باشید و یا به مراقب نیاز داشته باشید که در امور روزانه به سالمند شما کمک کند، متفاوت است.

کارکنان پرستاری و پرستاران باید دقیقاً بدانند که وظایفشان در خانه شما چیست و چه انتظاراتی را باید برآورده کنند. اگرچه مراقبان و پرستاران ذاتاً می‌دانند که چگونه اکثر وظایف را انجام دهند؛ اما به عنوان فردی که آن‌ها را استخدام می‌کند، باید شرح شغلی واضحی به آن‌ها ارائه دهید و انتظار نداشته باشید که حدس بزنند.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کمک گرفتن از یک سرپرستار این است که از کسی که به او اعتماد دارید، کمک بخواهید. می‌توانید از دوستان، آشنایان، اقوام و همسایگان بخواهید که در یافتن یک پرستار پیشرفته به شما کمک کنند. اما این کار بهترین گزینه نیست! چراکه ممکن است شرایط بیمار یا سالمند شما با شرایطی که دوستانتان داشته‌اند متفاوت باشد. به همین جهت شاید آنان از پرستاری که استخدام کرده بودند راضی باشند اما پرستاری که به شما معرفی می‌کنند برای شما خوب نباشد. بهترین راه استخدام پرستار در منزل مراجعه به مراکز پرستاری و پزشکی در منزل است.

استخدام پرستار خانگی مستلزم فاکتور‌های مهم زیر است:

 • بهتر است از پرستار شخصی بدون مجوز یا مدارک استفاده نکنید، بلکه با یک پرستار آموزش دیده از محل قابل اعتماد و با تجربه همکاری کنید و از خدمات آن استفاده کنید.
 • پرستار آقا با توجه به توانایی‌های جسمانی خود در مراقبت از سالمندان یا بیماران آقا گزینه بهتری است.
 • توصیه می‌شود پس از استخدام پرستار خانواده به طور ناگهانی سالمندان، بیماران و حتی کودکان را در خانه تنها نگذارید و قبل از آن سعی کنید تا حد امکان تمام قوانین، شرایط و وظایف خانه را برای پرستار توضیح دهید.
 • استخدام پرستاران از طریق مراکز مراقبت در منزل مورد تأیید وزارت بهداشت و درمان صورت می‌گیرد. در این مراکز پرستاران مجرب پس از گذراندن آزمون مهارت، شخصیت و منش به خانواده‌ها دعوت می‌شوند و در نهایت تأیید می‌شوند.

پرستار چه مجوزی باید داشته باشد؟

انواع مختلفی از مجوز برای پرستاران وجود دارد. هنگامی که برای استخدام پرستار با مراکز معتبر تماس می‌گیرید، آن‌ها از شما سؤالاتی می‌پرسند تا سطح مراقبت مورد نیاز را ارزیابی کرده و بر اساس آن توصیه‌هایی را ارائه کنند.

استخدام پرستار در منزل برای نوزاد

استخدام پرستار در منزل برای سالمندان

اگر سالمند شما می‌تواند کار‌های خود را انجام دهد و تنها چیزی که نیاز دارند مراقبت و گفتگوی دوستانه است؛ همچنین برای سالمندانی که نمی‌توانند کاری انجام دهند، مراقب سالمند کار‌هایی مانند آشپزی و نظافت را نیز انجام می‌دهند.

اگر سالمندان از بیماری‌های مختلفی رنج می‌برند و نیاز به مراقبت دارند که شامل چکاپ روزانه و برخی از مراقب‌های پزشکی است، یک مراقب آموزش دیده در حوزه کمک پرستاری مثل پانسمان، تزریق و… برای شما کافیست.

اگر سالمند شما در شرایط خاصی دارد که باید در هر لحظه از نظر شرایط پزشکی چک شود، نیازمند استخدام پرستار دانش آموخته هستید.

به طور خلاصه، مراقبان در رفع نیاز‌های شخصی روزمره کمک می‌کنند، در حالی که پرستاران مراقبت‌های پزشکی را ارائه می‌دهند. یک مراقب ممکن است به بیماران یادآوری کند که دارو‌های خود را مصرف کنند، اما نمی‌توانند دارو‌ها را مدیریت کنند یا دارو تجویز کنند.

مراقبان در مراقبت شخصی کمک خواهند کرد و ممکن است در کار‌های سبک خانه مانند تهیه غذا یا مرتب و تمیز نگه داشتن ناحیه بیمار کمک کنند. یک پرستار به مدیریت دارو‌ها، انجام تزریقات، نظارت بر علائم حیاتی، پانسمان زخم‌ها و رسیدگی به مداخلات پزشکی پیشرفته مانند لوله‌های تراشه، لوله‌های g و غیره کمک می‌کند.

نکته مهم  استخدام پرستار در منزل برای سالمندان

هنگام استخدام پرستار، باید وضعیت جسمی و روحی سالمندان خود را در نظر بگیرید. زیرا نقش و خدمات پرستاران توسط یکی از اعضای خانواده تعیین می‌شود. برخی از افراد مسن می‌توانند به فعالیت‌های روزانه و شخصی خود بپردازند. در حالی که دیگران ناتوان و ضعیف هستند. ابتدا تمامی موارد مرتبط با سالمند را یادداشت کنید تا در زمان استخدام پرستار در منزل موردی را از قلم نیاندازید.

استخدام پرستار در منزل برای کودکان

یک پرستار کودک معمولاً کسی است که در زمانی که شما دور هستید به طور موقت از فرزندان شما مراقبت می‌کند.

برخی از پرستاران کودک، کارمند پاره وقت هستند که ساعتی حقوق می‌گیرند. آن‌ها برای مراقبت از کودکان در هر سنی آموزش دیده‌اند.

البته توجه داشته باشید که پرستار با مراقب متفاوت است. مراقب کودک طبق برنامه منظمی کار می‌کنند. به عنوان مثال، ممکن است از یک پرستار بچه استفاده کنید تا فرزندانتان را از مدرسه بیاورد و تا زمانی که به خانه برسید، از ساعت ۳ تا ۶ بعدازظهر هر روز هفته مراقب آن‌ها باشد.

مراقبان معمولاً مسئول برنامه‌ریزی و تسهیل فعالیت‌ها برای فرزندان شما هستند. این شامل مواردی مانند هنر و صنایع دستی، بازی یا ورزش می‌شود.

برخی از مراقبان کودک کار‌های دیگری مانند رانندگی کودکان، کمک به انجام تکالیف، آشپزی یا خانه داری سبک انجام می‌دهند. اما معمولاً دستمزد بالاتری برای این نوع فعالیت‌ها انتظار می‌رود و آن‌ها به عنوان وظایف پرستار کودک در نظر گرفته نمی‌شوند.

پرستاران به طور معمول برای مراقبت از نوزاد و کودک بیمار یا فرزندی که دارای شرایط خاص مانند معلولیت است، استفاده می‌شوند.

قبل از آمدن پرستار خانگی چه کاری باید انجام دهیم؟

قبل از آمدن یک پرستار در خانه، باید مطمئن شوید که دو چیز ضروری دارید: دستورات پزشکی و لوازم، همین!

دستورات پزشکی چیست؟

دستورات پزشکی دستورالعمل‌های کتبی پزشک برای مراقبت از بیمار است و باید در هنگام ترخیص ارائه شود. پرستاران از نظر قانونی نمی‌توانند مراقبت‌های پزشکی را بدون دستور پزشکی از جانب پزشک ارائه دهند. چیزی به ظاهر ساده مانند تجویز دارو یا پانسمان زخم‌ها باید طبق دستورالعمل‌های ارائه شده توسط پزشک و به صراحت نوشته شده انجام شود.

اگر نسخه‌ای از دستورات پزشکی ندارید، می‌توانید از مطب پزشک خود درخواست کنید که آن‌ها را مستقیماً یا به نمایندگی برای پرستار  شما ارسال کند.

لوازم پزشکی مورد نیاز چیست؟

ممکن است بیمارستان برخی از لوازم را در اختیار شما قرار داده باشد، اما اگر به موارد بیشتری نیاز داشته باشید، باید تهیه کنید.

لوازم پزشکی که برای مراقبت از شما نیاز خواهید داشت باید با ورود پرستار آماده باشد. پرستاران ابزار‌های مخصوص به خود را دارند، مانند گوشی پزشکی و… اما، شما مسئول مواردی هستید که مخصوص مراقبت شما هستند.

چگونه یک پرستار در منزل استخدام کنیم؟

راه‌هایی مختلفی برای استخدام پرستار وجود دارد، مانند پرس‌وجو از اقوام و آشنایان! اما اگر به دنبال یک پرستار معتبر، با ترجربه، مورد اعتماد و متناسب با نیاز خود می‌گردید، باید به مراکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل مراجعه کنید.

مرکز مهر درمان با هدف پاسخ به نیاز بیماران و نیازمندان در منزل به مراقب پزشکی و خدمات پرستاری ایجاد شده است تا به نیاز شما عزیزان پاسخ دهد. شما می‌توانید از طریق پرکردن فرم‌های موجود در سایت و یا تماس با شماره‌های موجود، نیاز خود را عنوان کرده و پس ازدریافت مشاوره از خدمات اعزام پرستار متخصص به منزل مهردرمان بهرمند شوید. ‌امیدواریم که بتوانیم همراه مناسب برای شما باشیم و خیال شما را برای مراقبت ازعزیزانتان آسوده کنیم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *