خدمات دیالیز در منزل : سریع‌ترین زمان و بهترین کیفیت

دیالیز یک روش تصفیه خون است که مواد سمی را حذف می‌کند. بیشتر برای بیماری‌های کلیوی استفاده می‌شود، اما مسمومیت‌ها نیز با این روش درمان می‌شوند. بدن انسان باید هر روز از شر متابولیت‌های سمی متعددی خلاص شود که معمولاً از کلیه‌ها ترشح می‌شوند و از طریق ادرار دفع می‌شوند. اگر کلیه‌ها دیگر قادر به حذف آلاینده‌ها نباشند، در بدن تجمع می‌یابند و می‌توانند در عرض چند روز فرد مبتلا را مسموم کنند. در چنین مواردی، دیالیز می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد. برخی از افراد توانایی رفتن به مراکز درمانی برای انجام دیالیز را ندارند، در چنین شرایطی دیالیز در منزل می تواند کمک کننده باشد.

ما در مرکز خدمات پزشکی و پرستاری مهر درمان این مشکل را برطرف کرده و با ارائه خدمات دیالیز در منزل ، رفت و آمد و سایر مشکلات بیماران را برطرف کرده‌ایم.

دیالیز چیست و چه کاربردی دارد؟

دیالیز روشی است که وظیفه پاکسازی خون کلیه‌ها را بر عهده می‌گیرد. در این روش یک دستگاه  که دارای فیلتر است  به عنوان کلیه مصنوعی ساخته شده است تا خون را مانند کلیه فیلتر و تمیز کند. خون تمیز به بدن برمی‌گردد و  مواد فیلتر شده در مایع دیالیز قرار می‌گیرند که باید مرتباً تعویض شوند.

انواع دیالیز

اساساً سه نوع دیالیز وجود دارد:

 • همودیالیز
 • دیالیز صفاقی
 • هموفیلتراسیون

همه روش‌های دیالیز بر اساس یک اصل هستند. همودیالیز رایج‌ترین روش تصفیه خون است. در کوتاه مدت در نارسایی حاد کلیه (یا در صورت مسمومیت) و در طولانی مدت به عنوان درمان نارسایی مزمن کلیه (نارسایی کلیه) استفاده می‌شود. خون با استفاده از دستگاه دیالیز خارجی فیلتر می‌شود. این نوع دیالیز معمولا در یک مرکز انجام می‌شود.

همچنین مطالعه کنید : همودیالیز در منزل

دیالیز در منزل

دیالیز صفاقی

برای دیالیز صفاقی از صفاق بیمار به عنوان غشای فیلتر خود بدن برای خون استفاده می‌شود. دیالیز چندین بار در روز از طریق کاتتر وارد حفره شکمی می‌شود. مواد سمی از طریق صفاق وارد مایع دیالیز می‌شوند. بعد از چند ساعت تعویض می‌شود. دیالیز صفاقی در کمتر از پنج درصد بیمارانی که نیاز به دیالیز دارند استفاده می‌شود. اینکه آیا همودیالیز یا دیالیز صفاقی برای بیمار مناسب‌تر است، به عملکرد باقی‌مانده کلیه‌ها و شرایط بیمار بستگی دارد.

هموفیلتراسیون

از هموفیلتراسیون برای درمان مسمومیت استفاده می‌شود. در طی این روش، خون بیمار با استفاده از فیلتر کربن فعال مخصوص تمیز می‌شود.

دیالیز در منزل

اصولاً همودیالیز و دیالیز صفاقی برای درمان خانگی مناسب هستند. شرط لازم برای هر دو روش این است که بیمار از نظر پزشکی پایدار باشد و به طور مستقل و منظم به روش‌ها پایبند باشد. در عوض، دیالیز را می‌توان به طور انعطاف‌پذیر در روال روزانه ادغام کرد. قبل از اینکه بیمار دیالیز خود را به طور مستقل در خانه انجام دهد، باید توسط پزشک مسئول دیالیز یا کادر پرستاری متخصص آموزش ببیند. برای دیالیز خانگی نیز می‌توانید از مراکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل که خدمات دیالیز در منزل ارائه می‌دهند، استفاده کنید.

خدمات دیالیز در منزل

برای همودیالیز خانگی، باید فضای کافی در خانه برای وسایل دیالیز (4-5 متر مربع) وجود داشته باشد، گزینه‌های اتصال آب، فاضلاب و برق باید بررسی شود. همودیالیز را می‌توان در اتاق نشیمن یا اتاق خواب یا در اتاق دیالیز جداگانه انجام داد. کسانی که دیالیز صفاقی را انتخاب می‌کنند باید از وجود فضای کافی برای نگهداری مواد مصرفی لازم نیز اطمینان حاصل کنند.

با درمان دیالیز در منزل، بیماران باید هر گونه مشکلی را که به وجود می‌آیند چه از نظر ماهیت پزشکی یا فنی فوراً به پزشک معالج خود گزارش دهند. علاوه بر این، وضعیت سلامت بیماران توسط یک پزشک در مرکز دیالیز مسئول آن‌ها در یک چرخه تعریف شده که به صورت جداگانه متناسب با نیازهای پزشکی آنها است، بررسی می‌شود. علاوه بر این، البته دستگاه دیالیز به طور مرتب سرویس می‌شود. در موارد فوری، خدمات فنی همیشه در دسترس است. اگر از لحاظ هزینه نمی‌توانید دستگاه‌های دیالیز خانگی را تهیه کنید می‌توانید از مراکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل که خدمات دیالیز در منزل ارائه می‌دهند استفاده کنید.

دیالیز در منزل

مزایای خدمات دیالیز در منزل

دیالیز خانگی ممکن است گزینه درمانی مناسبی برای شما باشد که با شرایط پزشکی و فیزیکی و انتخاب سبک زندگی شما مطابقت دارد. دیالیز خانگی این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا از راحتی و آزادی ناشی از انجام درمان دیالیز در محیطی که احساس آشنایی و امنیت می‌کنید، لذت ببرید. انجام درمان‌های خانگی نیز می‌تواند انعطاف‌پذیری شما را با اجتناب از مراجعه مکرر به بیمارستان افزایش دهد. به طور کلی دیالیز در منزل فواید زیر را برای شما به ارمغان می‌آورد:

   • مشکلات شانت کمتر
   • دیالیز موثرتر با افزایش زمان دیالیز یا دیالیز مکرر
   • دیالیز خانگی اغلب باعث صرفه جویی زیادی در زمان می‌شود، زیرا نیازی به رفت و آمد به مرکز دیالیز نیست.
   • کاهش نوسانات مایع و فشار گردش خون به دلیل دیالیز مکرر
   • آزادی بیشتر هنگام خوردن و آشامیدن با احتمالاً افزایش دفعات دیالیز
   • بیماران اغلب استرس کمتری را در خانه تجربه می‌کنند.
   • بیماران دیالیزی خانگی می‌توانند زمان دیالیز خود را به طور مستقل‌تر سازماندهی کنند و مثلاً در اواخر عصر دیالیز شوند.

انواع خدمات دیالیز در منزل

سه نوع دیالیز را می‌توان در خانه انجام داد. آن‌ها عبارتند از:

دیالیز خانگی معمولی

شما این دیالیز را باید  سه بار در هفته و هر بار به مدت سه تا چهار ساعت یا بیشتر انجام ‌دهید.

دیالیز خانگی کوتاه روزانه

این نوع از خدمات دیالیز معمولاً پنج تا هفت بار در هفته با استفاده از دستگاه‌های جدید طراحی شده برای درمان کوتاه مدت روزانه در منزل انجام می‌شود. معمولاً هر دیالیز حدود دو ساعت طول می‌کشد.

دیالیز خانگی شبانه

دیالیز در شب، از درمان‌های طولانی و آهسته در شب هنگام خواب است. می‌توانید این نوع دیالیز را شش شب در هفته یا یک شب در میان انجام دهید. درمان معمولاً حدود شش تا هشت ساعت طول می‌کشد.

هر گزینه درمانی که انتخاب می‌کنید، مهم است که بدانید آیا مقدار مناسب دیالیز را دریافت می‌کنید یا خیر. آزمایشات باید به طور مرتب انجام شود تا میزان دیالیز دریافتی شما بررسی شود. برای اطلاعات بیشتر، با پزشک و تیم مراقبت دیالیز خود صحبت کنید.

هر چند وقت یک بار باید برای چک به مرکز مراجعه کنید؟

شما باید هر 4 تا 6 هفته یک بار به مرکز دیالیز خود مراجعه کنید. علاوه بر بررسی ارزش آزمایشگاهی و بررسی اثربخشی دیالیز، امکان دارد معایناتی مانند ECG، سونوگرافی، اشعه ایکس و غیره نیز انجام شود.

پروتکل دیالیز چگونه است؟

ارقام کلیدی مهم مانند وزن، فشار خون، ضربان قلب، نرخ اولترافیلتراسیون (خروج مایعات در ساعت یا هر دیالیز)، جریان خون، فشار شریانی و وریدی، هدایت، زمان و مدت دیالیز و غیره و همچنین ویژگی‌های خاص به طور منظم ثبت می‌شوند.

مواد دیالیز در منزل (دیالیز خانگی) چقدر فضا نیاز دارد؟

هنگام انجام دیالیز خانگی، یک فضای ذخیره سازی کوچک در آپارتمان برای مواد مورد نیاز است. یک زیرزمین خشک یا گاراژ نیز می‌تواند به عنوان فضای ذخیره سازی عمل کند. بسته به فضای موجود، مواد لازم سپس هر 4 هفته یکبار (در موارد فردی بسته به ظرفیت ذخیره سازی نیز هر 8 هفته) در زمان‌های توافق شده به منزل شما تحویل داده می‌شود و مقداری از زباله‌ها دفع می‌شود. مرکز دیالیز جزئیات مربوط به دفع زباله و سفارش مواد را با شما در میان خواهد گذاشت. به منظور ایجاد مکانی برای همودیالیز خانگی، امکان دارد برخی تغییرات در آپارتمان یا خانه شما لازم باشد. این اقدامات باید از قبل از صاحب خانه درخواست شود. یک تکنسین دیالیز همراه با شما و لوله کش و برقکار این کار را پشتیبانی و برنامه ریزی می‌کنند.

دیالیز در منزل چگونه انجام می‌شود؟

دیالیز درمانی است که جایگزین کار کلیه‌های شما برای پاکسازی مواد زائد و مایع اضافی از خون شما می‌شود. این کار با استفاده از یک فیلتر مخصوص به نام دیالیز یا کلیه مصنوعی انجام می‌شود. خون شما از طریق لوله‌های پلاستیکی به دیالیز می‌رود و سپس به شما بازگردانده می‌شود. در ابتدای هر درمان، دو سوزن در دسترس شما قرار می‌گیرد. این سوزن‌ها به لوله پلاستیکی متصل می‌شوند که خون شما را به دیالیز می‌برد. در هر لحظه فقط مقدار کمی خون از بدن شما خارج می‌شود. دستگاه دیالیز، خون شما را از طریق سیستم دیالیز پمپ می‌کند و زمان درمان، دما، برداشت مایع و فشار را کنترل می‌کند.

خدمات دیالیز در منزل مهر درمان

اگر به دنبال یک مرکز مطمعن هستید تا ضمن رعایت تمامی پروتکل‌ها و ارائه بهترین تجهیزات پزشکی برای انجام دیالیز در منزل، در سریع‌ترین و با کیفیت‌ترین حالت ممکن نیاز شمارا برآورده کمد، می‌توانید از مرکز مهر درمان استفادع کنید. جهت دریافت مشاوره و نوبت، با شماره تماس‌های موجود در سایت با ما ارتباط برقرار کرده و تمامی مواردی که نیاز دارید بدانید را از کارشناسان ما بپرسید. همچنین جهت آشنایی بیشتر با روند دیالیز در منزل، پیشنهاد می‌کنیم ویدئو زیر را تماشا کنید:

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *