چک علائم حیاتی در منزل

چک کردن علایم حیاتی بیمار در خانه می‌تواند به پزشک اطلاعات مفیدی درباره وضعیت بیمار دهد. در این مقاله به بررسی اهمیت چک کردن علایم حیاتی بیمار در منزل، ابزارهای مورد نیاز برای این کار و نحوه انجام آن خواهیم پرداخت. این روش ساده و کارآمد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی بیماران و کاهش خطر و تشدید بیماری‌ها کمک کند.

چک علائم حیاتی در منزل

چک علائم حیاتی بیمار چیست؟

چک علائم حیاتی بیمار یکی از مهم‌ترین اقدامات پرستاری است که علاوه بر انجام آن در بیمارستان و اورژانس، بخش مهمی از خدمات پرستاری در منزل است. علائم حیاتی شامل تنفس، دمای بدن، گردش خون، نبض و فشار خون است. شدت و میزان علائم حیاتی بستگی به شرایط و بیماری‌های بیمار دارد. این بدان معنی است که فشار وریدی مرکزی، فشار داخل جمجمه، برون ده قلبی و فشار شریان ریوی نیز می‌تواند به عنوان بخشی از چک علائم حیاتی اندازه‌گیری شود. چک کردن علائم حیاتی بیمار نه تنها برای نظارت، بلکه برای تشخیص نیز استفاده می‌شود. خدمات کنترل و بررسی علائم حیاتی را می‌توان در منزل نیز دریافت کرد. به همین منظور می‌توان از خدمات پرستاری ساعتی و یا به عنوان بخشی از وظایف پرستار شبانه روزی استفاده کرد.

چک علائم حیاتی شامل چه مواردی است و چگونه انجام می‌شود؟

علائم حیاتی نشانه‌هایی هستند که وضعیت سلامتی بیمار را بیان می‌کنند. علائم حیاتی برای ارزیابی وضعیت اولیه سلامت فرد، ارائه سرنخ‌هایی از مشکلات احتمالی، شناسایی هر گونه نیاز به نظارت بر پاسخ به برخی مداخلات پزشکی و نشان دادن پیشرفت درمان بررسی می‌شود. تشخیص علائم حیاتی یکی از مهم‌تیرن وظایف پرستار است. چک کردن علائم حیاتی یک راه سریع و مؤثر برای ارزیابی وضعیت بیمار و شناسایی وجود مشکلات است. علائم حیاتی بیمار که باید بررسی شوند، شامل نبض، تنفس، فشارخون، درجه حرارت بدن، رنگ پوست، قطر مردمک چشم و درجه هوشیاری می‌شوند. شرایط بالینی بیماران نیز نیاز به بررسی دارد که عبارتند از:

 • درد
 • سطح هوشیاری
 • میزان اکسیژن رسانی
 • نبض
 • تنفس
 • فشار خون
 • دمای بدن
 • رنگ پوست
 • قطر مردمک چشم

درد

درد، یکی از پارامتر حیاتی است و باید در فواصل زمانی معین ارزیابی و ثبت شود. اگر بیمار هوشیار باشد، پرستار از او می‌خواهد که درد خود را با اعداد 1 تا 10 مشخص کند. پزشک یا پرستار به بیمار توضیح می‌دهند که 1 کم‌تیرن میزان درد است و عدد 10 بیان کننده درد شدید و غیر قابل تحمل است.

سطح هوشیاری

هوشیاری بیمار نشان دهنده وضعیت ذهنی و آگاهی او از خود و محیط اطراف است. برای ارزیابی هوشیاری بیمار، از مقیاس‌های مختلفی مانند: مقیاس گلاسکو (Glasgow Coma Scale) استفاده می‌شود. این مقیاس از سه بخش مختلف، مردمک چشمان، موقعیت گردن و پاسخ دهی به تحریک‌های پایه‌ای تشکیل شده است. پزشک بابررسی این موارد به هوشیاری بیمار امتیاز می‌دهد و در صورتی که هوشیاری بیمار نرمال نباشد یا نمره هوشیاری زیر ۸ باشد، بیمار نیاز به مراقبت فوری دارد.

میزان اکسیژن رسانی

برای ارزیابی وضعیت اکسیژن بیمار، از اندازه گیری سطح اکسیژن خون از طریق پالس اکسیمتری استفاده می‌شود. پالس اکسیمتری یک دستگاه کوچک و غیر تهاجمی است که به انگشت بیمار متصل می‌شود و سطح اکسیژن خون را نمایش می‌دهد. سطح اکسیژن خون معمولا باید بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد باشد. اگر سطح اکسیژن زیر ۹۵ درصد باشد، ممکن است نشان دهنده مشکلات تنفسی، قلبی یا دیگر مشکلات پزشکی باشد. اندازه گیری سطح اکسیژن بیمار از جمله علائم حیاتی مهم است و در صورت نیاز، به مراجعه به پزشک متخصص توصیه می‌شود.

نبض

نبض، ضربان یا موج حاصل از جریان خون در شریان‌ها و سرخرگ‌ها است که نشان دهنده عملکرد قلب و گردش خون است. این علامت حیاتی نشان می‌دهد که قلب به صورت منظم و بدون اختلال کار می‌کند یا خیر. این علامت را می‌توان از طریق بررسی تپش قلب در سرخرگ‌های مختلف بدن اندازه گیری کرد. نبض طبیعی در وضعیت استراحت میان ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه است و اگر نبض فرد خارج از این محدوده باشد، می‌تواند نشانه مشکلات قلبی یا عروقی در فرد باشد.

تنفس

اصطلاح تنفس نشان دهنده تعداد نفس‌هایی است که بیمار در یک دقیقه می‌کشد. می‌توان این علامت حیاتی را از راه شمارش تعداد نفس‌هایی که بیمار در یک دقیقه می‌کشد، اندازه گرفت. تنفس طبیعی باید منظم و بدون نفس نفس زدن باشد و هر نوع اختلال یا مشکل در الگوی طبیعی نفس کشیدن، ممکن است، نشانگر مشکلات تنفسی یا عروقی باشد.

فشار خون

فشار خون شامل فشار سیستولی و دیاستولی است که فعالیت قلب و سلامت عروق را نشان می‌دهد. با استفاده از فشارسنج می‌توان فاش خون را اندازه گیری کرد. فشار خون طبیعی در حدود ۱۲۰/۸۰ میلیمتر جیوه است و هر نوع تغییر ناگهانی در این فشار به معنی وجود مشکلات قلبی در فرد است.

دمای بدن

درجه حرارت بدن بیمار نشان دهنده وضعیت حرارتی بدن است. می‌توان این علامت حیاتی را از طریق ترمومتر اندازه گیری کرد. دمای طبیعی بدن باید بین ۳۶ تا ۳۷ درجه سانتیگراد باشد. افزایش یا کاهش ناگهانی در درجه حرارت بدن می‌تواند نشانگر عفونت یا مشکلات دیگر باشد.

رنگ پوست

رطوبت، سردی و رنگ پوست بیمار نشان دهنده وضعیت گردش خون و اکسیژن‌رسانی به اندام‌های بدن است. رنگ پوست طبیعی باید روشن و صاف باشد. هر نوع تغییر در رنگ پوست ممکن است که نشانه‌ای از مشکلات قلبی، تنفسی یا عروقی باشد.

قطر مردمک چشم

اندازه و واکنش مردمک چشم به نور نشان دهنده وضعیت سیستم عصبی است. یکی از اولین اقدامات برای چک کردن علائم حیاتی بیمار بررسی قطر مردمک چشم و واکنش آن به نور است. در واقع نوع واکنش مردمک چشم به نور می‌تواند وجود مشکلات عصبی را تایید یا رد کند.چک علائم حیاتی در منزل

همچنین درمورد خدمات بالینی درمنزل نیز بخوانید!

چک علائم حیاتی در منزل چگونه انجام می‌شود؟

علائم حیاتی یا توسط پرستار اندازه‌گیری می‌شوند و یا به کمک دستگاه (‌مانیتورینگ) نشان داده می‌شوند. معاینه فیزیکی شامل دما، نبض، تنفس، اشباع اکسیژن، فشار خون، قد، وزن، رنگ پوست، تحرک و … است. در مراحل پیشرفته که حال بیمار وخیم است و نیاز به استفاده از تجهیزات پزشکی بیمارستانی است، علائم از طریق‌ مانیتورینگ چک می‌شوند. در این صورت بیمار با تجهیزات پیشرفته به منزل انتقال داده می‌شود.

چک سریع علائم حیاتی در منزل

بررسی سریع علائم حیاتی برای تأیید وضعیت سلامت بیمار و شناسایی مشکلات و خطرات احتمالی است. سپس با بهبود علائم حیاتی و بررسی مجدد وضعیت بیمار، برنامه به مرحله دوم یعنی آغاز فرآیند درمان می‌رسد. اگر از خدمات پرستاری شبانه روزی استفاده می‌کنید، چک علائم حیاتی نیز بخشی از این خدمات به حساب می‌آید. در غیر این صورت می‌توانید از درخواست خدمات پرستار ساعتی برای چک آپ علائم حیاتی استفاده کنید.

خدمات چک علائم حیاتی در منزل

در مرکز خدمات پزشکی و پرستاری مهردرمان، خدمات چک علائم حیاتی بیمار در منزل برای افرادی که به این خدمات نیاز دارند، ارائه می‌شود. پرستاران ما با استفاده از تجهیزات پزشکی مدرن علائم حیاتی بیمار را بررسی کرده و نتیجه آن را به پزشک معالج اطلاع می‌دهند. تیم پرستاری مهردرمان با توجه به نتیجه بررسی علائم حیاتی، در صورت نیاز، هماهنگی برای مراجعه به پزشک تخصصی را برای بیمار انجام می‌دهند.
برای استفاده از خدمات چک علائم حیاتی بیمار در منزل، شما می‌توانید از طریق سایت مهردرمان یا از طریق تماس با شماره تماس مرکز با ما تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید. تیم ما آماده است که در هر زمانی به شما خدمات حرفه‌ای و کامل را ارائه دهد و به بهبود وضعیت سلامت شما کمک کند.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *