حمام بیمار در منزل

یکی از «فعالیت‌های زندگی روزمره» که می‌تواند برای بیماران و مراقب آن‌ها دشوار باشد، حمام بیمار در منزل است. بسیاری از خانه‌ها دارای وان‌هایی با کناره‌های بلند هستند که ورود و خروج آن‌ها برای بیماران با تحرک کم دشوار است. آب و صابون سطوح را حتی برای افرادی که مشکل تعادل ندارند لغزنده می‌کند و برای بیمارانی که اختلال حواس دارند بسیار دشوار است.

برخی از بیماری‌ها باعث می‌شوند تا انجام امور از جمله حمام کردن برای بیمار به کلی امکان‌پذیر نباشد و تمامی امور حتی حمل‌ونقل بیمار نیز با کمک یک شخص دیگر انجام شود.

حمام بیمار در منزل با اعضای خانواده می‌تواند برای هر دو طرف شرم‌آور باشد، بنابراین یک پرستار حمام کمک می‌کند تا شأن و منزلت فردی که نیاز به مراقبت دارد حفظ شود. بهتر است اطمینان حاصل کنید که همان پرستار حمام می‌تواند برای دفعات دیگر نیز بیاید نه اینکه هر بار یک پرستار متفاوت برای این کار استخدام شود، زیرا به فردی که به حمام نیاز دارد کمک می‌کند تا آرام شود و احساس راحتی بیشتری کند.

حمام بیمار در منزل

اهمیت رعایت بهداشت بیمار در بستر

رعایت بهداشت فردی به‌ویژه اگر بیمار بستری باشد یکی از مهم‌ترین موارد است. این مرحله در واقع به حفظ تعادل روانی فرد و جلوگیری از عفونت و پیشرفت روند بهبودی کمک می‌کند.

به‌خصوص پوست باید همیشه تمیز و سالم نگه داشته شود، زیرا ساعت‌های طولانی بی‌حرکتی می‌تواند باعث ایجاد زخم‌های فشاری شود که به دلیل وضعیت ساکن ایجاد می‌شوند.

این زخم‌ها به‌سختی بهبود می‌یابند و در ابتدا روی پوست تأثیر می‌گذارند، اما می‌توانند به عمق ماهیچه‌ها و گاهی اوقات استخوان‌ها بروند. تمیز نگه‌داشتن پوست بهترین راه برای جلوگیری از تشدید زخم‌هایی است که ممکن است عفونی شوند. با درنظرگرفتن این موضوع، مراقب بهداشتی بیمار باید روزانه و بادقت انجام شود.

اقدامات اولیه و ابزار ضروری برای حمام بیمار در منزل

نکات بسیار مهمی در رابطه با نظافت بیمار وجود دارد که تماماً توسط پرستاران رعایت می‌شود. تمامی این نکات را در ادامه بررسی می‌کنیم : 

هنگام آماده‌شدن برای انجام عملیات بهداشتی بر روی یک بیمار بستری، ضروری است که مستقیماً او را درگیر کنید و او را از تمام اقداماتی که انجام خواهد شد مطلع کنید. علاوه بر این، در صورت امکان، بسیار مهم است که او را تحریک کنید تا از توانایی باقیمانده استفاده کند و سعی کند در حمام کردن فعال باشد.

جنبه دیگری که نباید نادیده گرفته شود، تضمین حفظ حریم خصوصی است. مراقبت‌های بهداشتی باید در اتاقی انجام شود که فقط مراقب به آن دسترسی داشته باشد. پنجره‌ها و در‌ها نیز برای جلوگیری از پیش‌نویس‌های احتمالی بهتر است بسته باشند.

قبل از مرتب کردن هر چیزی که نیاز دارید، مهم است که دست‌هایتان را کاملاً بشویید. از جمله وسایلی که باید قبل از حمام بیمار در منزل آماده کنید عبارتند از:

 • دستکش یکبار مصرف
 • پاک‌کننده پوست حساس
 • دستمال مرطوب تمیز‌کننده یکبار مصرف
 • لیف یا اسفنج
 • ناخن‌گیر
 • مواد شوینده
 • کرم و لوسیون بدن
 • کیت‌های بهداشتی دهان و دندان
 • حوله
 • پوشک، در صورت لزوم
 • کیسه‌های دیورز برای بیمارانی که به آن‌ها نیاز دارند.
 • کیسه‌های زباله
 • هر وسیله مرتبط با بیماری مثل کپسول اکسیژن، آب خوردن، ویلچر و…

هنگامی که همه چیز مرتب شد، دستکش‌ها پوشیده می‌شود، ملحفه‌ها، پتو‌ها و روتختی‌ها برداشته می‌شوند و فرد کمکی لباس‌هایش را در می‌آورد و مراقب است که او را با حوله حمام بپوشاند تا به حمام برود.

البته برخی از را بیماران را باید در بستر حمام کرد که در ادامه توضیح داده شده است.

حمام بیمار در منزل

بهداشت صورت بیمار در بستر

هنگامی که صورت فرد در بستر را می‌شویید، آب گرم و صابون خنثی را در یک لگن بریزید. شستن صورت از بالا شروع می‌شود و پیشانی، گونه‌ها، گوش‌ها و چانه را با یک دستکش نخی مرطوب و صابونی تمیز کنید. بسیار مهم است که صابون را در آب ر‌ها نکنید زیرا استفاده بیش از حد از صابون شستشو را دشوارتر می‌کند.

چشم‌ها نیاز به مراقبت بیشتری دارند و فقط باید از آب استفاده کرد. در واقع باید برای هر چشم از زاویه متفاوتی از اسفنج استفاده کرد و همیشه از داخل به بیرون حرکت کرد. در صورت وجود ترشحات، استفاده از کمپرس گرم و مرطوب برای نرم شدن و حذف راحت‌تر ضروری است. همان روش برای بینی و کناره‌های دهان، جایی که ممکن است لکه‌های کوچک ایجاد شود. در پایان پاکسازی صورت، بسته به زن یا مرد بودن بیمار، می‌توانید اصلاح یا استفاده از مرطوب‌کننده را ادامه دهید.

بدن بیمار در بستر را تمیز کنید

پس از تکمیل بهداشت صورت، می‌توانید با حرکت دادن حوله حمام از قسمت‌هایی که هر از چند گاهی شسته می‌شوند، بیمار را تمیز کنید.

برای تمیز کردن قسمت جلو، حوله را تا کمر بغلتانید و اسفنج صابونی را روی گردن، زیر بغل و سینه پاک کنید و بلافاصله بعد از آن آبکشی و خشک کنید. پاکسازی بازو‌ها را ادامه دهید و یکی یکی بشویید و آبکشی کنید و از انگشتان دست تا زیر بغل ادامه دهید.

سپس به سمت شکم، ناحیه زیر پستانی و ناحیه ناف حرکت لیف را حرکت دهید، همیشه دقت کنید که خوب مالش دهید و پس از خشک شدن، روی چین‌های پوست پودر تالک بپاشید.

می‌توان یک حوضچه برای دست‌ها تهیه کرد و در صورتی که فرد تا حدی خودکفا بود، از او دعوت کنید تا این عمل را به طور مستقل انجام دهد. اگر ناخن‌ها بیش از حد بلند باشند آنها را کوتاه کنید.

بعد از شستن قسمت جلوی بدن به سمت عقب حرکت کنید. در این صورت لازم است بیمار را با پوشاندن پارچه‌ای در جلو و ایجاد محافظی جاذب برای تشک به پهلو برگردانید. قبل از اقدام، ضروری است که وجود زخم‌های فشاری را بررسی کنید.

سپس با حرکات سریع که از مچ پا به سمت ران می‌رود، پا‌ها را بشویید. پس از خشک شدن اندام، نوبت پایین پا‌ها است. پا‌ها را باید صابون زد و در فواصل بین انگشتان به دقت آبکشی کرد. در صورت ابتلا به پای دیابتی، درمان ضایعات به عهده کادر بهداشتی و درمانی خواهد بود.

نحوه شستن موی افراد در بستر

بهداشت بیمار شامل مراقبت از مو نیز می‌شود. در این حالت پد جاذب زیر سر و حوله‌ای روی سینه قرار می‌گیرد تا از خیس شدن او جلوگیری شود.

سپس به او کمک می‌کنید تا سر خود را تا حد امکان به لبه تخت نزدیک کند، بالش را برداشته و یک واحد شستشو زیر سر بیمار قرار دهید. در این مرحله آن‌ها مو‌های خود را با کمک کوزه خیس می‌کنند. از طرف دیگر، روی زمین، باید ظرفی برای جمع‌آوری آب شستشو قرار داده شود که زیر آن یک ورقه ضد آب باشد.

سپس مو‌های بیمار را با شامپو بشویید. شامپوی‌ایده‌آل محصولی است که کف کمی تولید کند. با آبکشی و خشک کردن، شستن سر به پایان می‌رسد و دقت کنید که سشوار را روی دمایی تنظیم کنید که خیلی زیاد نباشد.

حمام بیماران با شرایط خاص در منزل

یکی از اصول مهم بهبودی، رعایت بهداشت بیمار است. برخی از بیماران شرایط سخت و حادی دارند که باید به طور مداوم به آن‌ها رسیدگی شود و نظافت آنان در اولویت قرار گیرد. از جمله بیمارانی که برای زمان زیادی در تخت بستری هستند، بیمارانی که دچار آسیب شدید پوستی یا سوختگی شده‌اند، بیمارانی که از مشکلات عفونی یا قارچی رنج می‌برند.

علاوه بر بیماران مطرح شده، برخی دیگر از بیماران نیز مشکلات روحی و روانی شدیدی دارند که انجام حمام را برای اعضای خانواده سخت می‌کنند. مانند برخی از مجروحان جنگی، بیمارانی که تعادل اعصاب ندارند و از مشکلاتی چون اختلالات شخصیتی رنج می‌برند.

همچنین برخی از افراد نیز دچار فلج اندام هستند. علاوه بر حساسیت پزشکی که باید در حمام کردن این بیماران در نظر گرفت، نکته دیگر حمل‌ونقل و مراقبت در حمام است.

زمانی که بیمار سنگین وزن باشد اداره حمام برای اعضای خانواده سخت می‌شود.

در چنین شرایطی بهترین گزینه کمک گرفتن از خدمات پرستاری است. شما می‌توانید با مراجعه به یک مرکز خدمات پرستاری و پزشکی، یک فرد مناسب را استخدام کنید تا برای حمام کردن بیمارتان تمام کار‌ها را انجام دهد.

استخدام پرستار برای حمام بیمار در منزل

هنگامی که به دنبال یک پرستار حمام برای حمام بیمار در منزل هستید، قبل از استخدام شخصی، عوامل اضافی زیر را در نظر بگیرید:

 • بهتر است از مراکز ارائه خدمات پرستاری و پزشکی استفاده کنید.
 • پرستار انتخابی شما باید شخصیت و تناسب اندام مناسب برای حمل بیمار داشته باشد.
 • تجربه کافی برای حمام کردن انواع بیماران بسیار کمک‌کننده است.
 • هزینه استخدام پرستار را نیز باید درنظر بگیرید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *