مراقبت پرستاری بعد از آنژیوگرافی

مراقبت پرستاری بعد از آنژیوگرافی شامل مواردی چون نظارت به علائم بیمار، همراهی 24 ساعته، کمک به امور روزانه مثل غذاخوردن و… است. به همین منظور باید شخصی در کنار بیمار باشد که احساس مسئولیت‌پذیری و آگاهی خوبی از شرایط بیمار داشته باشد. در این بخش درمورد نحوه مراقبت و گذراندن دوران نقاهت بعد از آنژیوگرافی توضیح خواهیم داد. همراه ما باشید.

مراقبت پرستاری بعد از آنژیوگرافی

آنژیوگرافی چیست و چرا انجام می‌شود؟

اگرچه بیماری‌های قلبی معمولاً در افراد مسن دیده می‌شود، اما می‌تواند منجر به عواقب خطرناکی برای افراد در هر سنی شود. آنژیوگرافی، روشی است که می‌تواند برای افرادی که ناراحتی قابل توجهی را تجربه می‌کنند، اعمال شود یا می‌تواند توسط پزشک فقط برای معاینه انجام شود تا از هر گونه ناراحتی قابل توجهی جلوگیری شود. اگر پزشک مشکوک به شرایطی باشد که در اصطلاح پزشکی به بیماری عروق کرونر معروف است و در مواردی مانند فشردگی قلب، درد قفسه سینه و درد به عنوان آترواسکلروز شناخته می‌شود، عمل آنژیو انجام می‌شود.

همچنین بخوانید:  انتخاب بهترین پرستار سالمند در منزل

مراقبت پرستاری بعد از آنژیوگرافی

مراقبت پرستاری بعد از آنژیوگرافی شامل تمام دستورالعمل‌هایی است که پزشک از بیمار می‌خواهد تا رعایت کند. در بسیاری از موارد شرایط بیمار به‌گونه‌ای نیست که حواسش به همه چیز باشد و یا در کنار سالمندان نیاز به یک مراقبت مطمئن و باتجربه است. در چنین مواردی می‌توانید از خدمات پرستاری در منزل و کمک پرستاری در منزل مهر درمان استفاده کنید تا با خیال آسوده روند نقاهت طی شود.

 به طور کلی مراقبت بعد از آنژیوگرافی شامل موارد زیر است:

بلندنکردن وزنه‌های بیش از حد

به خصوص در ۳ روز اول پس از جراحی، نباید وزنه بردارید و بهتر است فعالیت‌هایی که نیاز به قدرت بدنی دارند، انجام نشود. در مواردی که آنژیوگرافی روی مچ دست انجام می‌شود، بیمار باید مراقب باشد که وزنه‌ای را بلند نکند.

مصرف آب فراوان

مصرف آب که بدن ما همیشه به آن نیاز دارد، بعد از جراحی نیز بسیار مهم است. توصیه می شود که حداقل 2.5 لیتر در روز آب بنوشید.

سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید

بعد از آنژیوگرافی نباید سیگار و الکل مصرف کرد. به ویژه سیگارکشیدن به دلیل مواد غیرمفید موجود در آن، اثرات نامطلوبی بر بدن بیمار خواهد داشت. در این صورت حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید و سیگار و الکل را کنار بگذارید.

مصرف غذا‌های مایع

بیمار پس از آنژیوگرافی نباید غذا‌های جامد مصرف کند و فقط برای مدتی باید غذا‌های مایع مصرف کند.

دوش‌ نگرفتن در 24 ساعت اول

بیمارانی که تحت آنژیوگرافی عروق کرونر قرار گرفته‌اند، نباید در 24 ساعت اول دوش بگیرند و حتی در صورت امکان در 48 ساعت اول نباید با آب گرم برخورد داشته باشند.

در دوره پس از آنژیو، مخصوصاً ۲ هفته اول بسیار مهم است، می‌توانید اقدامات احتیاطی را برای تغییر سبک زندگی، تغذیه سالم، اجتناب از اقدامات مضر برای بدن به‌منظور جلوگیری از سلامت قلب در طول زندگی انجام دهید و می‌توانید از بسیاری از بیماری‌های احتمالی که ممکن است رخ دهد، جلوگیری کنید. باید در نظر داشت که در طول زندگی به خصوص بعد از آنژیوگرافی باید احتیاط کرد.

مراقبت  بعد از آنژیوگرافی

بعد از آنژیوگرافی در بیمارستان چه‌ کارهایی انجام می‌شود؟

پس از اتمام عمل آنژیوگرافی، بیمار در طول روز توسط پرستار تحت‌نظر بوده و به بیمار کمک می‌شود. بلافاصله پس از اتمام عمل، بیمار توسط پرسنل به تخت منتقل می‌شود، جایی که باید در طول روز در آنجا بماند. توجه داشته باشید که لوله‌هایی را مشاهده خواهید کرد که به بیمار وصل هستند، این لوله‌ها هرگز نباید بعد از جراحی برداشته شوند.

بسته به وضعیت بیمار، پزشک امکان دارد توصیه کند فوراً مرخص شود یا چند روز استراحت کند. این تصمیم با توجه به وضعیت پس از عمل متفاوت است. اگر پزشک آنژیوگرافی را فقط برای معاینه انجام داده است، احتمالاً مرخص شدن بیمار در طول روز طبیعی است. اگر احتمال بروز عوارض یا حمله قلبی در وضعیت بیمار وجود داشته باشد، از بیمار خواسته می‌شود که در بیمارستان تحت‌نظر باشد و یا پزشک برای احتیاط فقط یک روز، بیمار را در بیمارستان نگه دارد.

بیمار به مدت ۶ ساعت در بیمارستان به حالت خوابیده استراحت می‌کند و در این مدت انتظار می‌رود با مصرف آب فراوان، ماده مات موجود در بدن او از طریق ادرار دفع شود. ۴۸ ساعت بعد از آنژیوگرافی عروق کرونر، مطلقاً استحمام وجود ندارد. بیمارانی که انتظار نمی‌رود هیچ‌گونه عارضه‌ای داشته باشند، می‌توانند پس از ۶ ساعت استراحت از بیمارستان مرخص شوند.

با این حال، همان‌طور که قبلاً ذکر شد، این کاملاً به وضعیت بیمار بستگی دارد. بیمارانی که هیچ عارضه‌ای برای آن‌ها پیش‌بینی نمی‌شود، معمولاً بیمارانی هستند که به‌منظور معاینه توسط پزشک و نه به دلیل بیماری تحت آنژیوگرافی قرار گرفته‌اند. در صورتی که بیمار شما همراه مناسبی ندارد، می‌توانید از خدمات اعزام مراقب بیمارستان و منزل مجموعه مهر درمان  کمک بگیرید.

نکته مهم

آنژیوگرافی در مچ دست یا معمولاً روی شریان اینگوینال راست انجام می‌شود. بیماران مبتلا به آنژیوگرافی مچ دست حداقل تا سه روز اول نباید وزنه بلند کنند. در صورت وجود دارو‌های تجویز شده توسط پزشک، جهت جلوگیری از بروز هرگونه عارضه، بیمار نباید از مصرف منظم این دارو‌ها غافل شود. اگر با چنین شرایطی مواجه هستید و همراه مناسب ندارید باید به فکر استخدام مراقب در منزل باشید.

تغذیه بعد از آنژیوگرافی

پس از جراحی، بیمار باید بیش از حد معمول به تغذیه خود توجه کند. نباید فراموش کرد که بیشتر بیماری‌های قلبی می‌تواند ناشی از مشکلات ژنتیکی و همچنین سوءتغذیه و تغذیه نامنظم باشد. به همین دلیل، به خصوص بعد از جراحی، بیمار باید به جای مصرف غذاهای جامد با غذا‌های مایع تغذیه شود. بیمار علاوه بر مصرف غذا‌های مایع باید از غذا‌های مخصوصاً چرب دوری کند و بیش از حد معمول به تغذیه خود توجه کند. اگرچه چیزی به نام قطع کامل غذا‌های جامد وجود ندارد، اما مصرف غذا‌های مایع برای بدن بیمار پس از آنژیوگرافی مفید خواهد بود.

بعد از آنژیو

خطرات آنژیوگرافی چیست؟

مانند تمام مداخلات جراحی، در آنژیوگرافی نیز خطراتی وجود دارد. اما این خطر به لطف پیشرفت تکنولوژی روزبه‌روز در حال کاهش است. خطراتی مانند مرگ، سکته و حمله قلبی بسیار کم است. وضعیت خطرناک اصلی، به جای آنژیوگرافی، این است که تنگی عروق قلب هنوز تشخیص و درمان نشده است. دلیل این امر این است که رگ‌های قلب تشخیص داده نشده و درمان نشده می‌تواند منجر به عللی شود که می‌تواند تا پایان عمر فرد با یک مشکل ناگهانی رخ دهد. برای جلوگیری از این وضعیت ناگهانی، آنژیوگرافی برای بیمارانی که ناراحتی را تجربه کرده‌اند، کاملاً مؤثر است.

ممکن است مقداری تورم، درد و کبودی در ناحیه آنژیوگرافی دیده شود، اما این وضعیت مهمی نیست. معمولاً کبودی‌ها احتمالاً ظرف یک هفته از بین ‌می‌روند. در صورت داشتن درد خفیف می‌توانید از مسکن‌های توصیه شده توسط پزشک استفاده کنید. بیمار هرگز نباید بدون مشورت پزشک از هیچ دارویی به ابتکار خود استفاده کند. توجه داشته باشید که در مواردی مانند تورم ناگهانی، درد زیاد، خونریزی و غیره باید سریعاً به بیمارستان مراجعه کرد.

در صورتی که می‌توانید به‌درستی در کنار عزیز خود باشید و به‌تمامی موارد بالا آگاه باشید، این وظیفه را برعهده بگیرید، چرا که کوچک‌ترین علائم می‌تواند منجر به‌اتفاق بدی شود. در صورتی که نیاز به همراه مناسب دارید، ما در کنار شما خواهیم بود و وظایف مراقبت پرستاری بعد از آنژیوگرافی را به بهترین نحوه انجام می‌دهیم. جهت دریافت خدمات مراقبت پرستاری بعد از آنژیوگرافی کافی است با مرکز مهردرمان تماس حاصل کرده و اطلاعات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید تا متناسب با نیاز شما بهترین گزینه را به شما پیشنهاد دهند.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *