کشیدن بخیه در منزل

پزشکان از بخیه برای بهبود بریدگی‌ها و زخم‌های عمیق استفاده می‌کنند. بسیاری از مردم تعجب می‌کنند که آیا کشیدن بخیه در منزل پس از بهبود زخم بی‌خطر است یا خیر. جراحان همچنین از بخیه برای بستن برش‌ها پس از پایان عمل جراحی استفاده می‌کنند. بخیه‌ها از نخ‌های نازکی تشکیل شده‌اند که در حین بهبود بریدگی، پوست را به هم پیوند می‌زنند. در این مقاله به بررسی کشیدن بخیه پرداخته‌ایم.

معمولا افراد برای کشیدن بخیه‌ها پس از جراحی به مطب پزشک باید مراجعه کنند. تا پزشک بعد از معاینه و بررسی محل جراحی در صورت صلاح دید بخیه‌ها را بکشد. خوشبختانه مرکز خدمات درمانی پزشکی و پرستاری مهر درمان با ارئه خدمات درمانی و مراقبتی در منزل مشکل مراجعه به مطب را برای کشیدن بخیه‌ها حل کرده است. اگر برای شما یا بیمارتان سخت است که به مطب پزشکتان بروید تا بخیه‌هایتان را بکشد، می‌توانید با پر کردن فرم زیر و یا تماس با مرکز خدمات درمانی مهر درمان از ما بخواهید تا بخیه‌های شما را در منزل بکشیم.

کشیدن بخیه در منزل

کشیدن بخیه در منزل چگونه است؟

کشیدن بخیه در منزل باید توسط پزشک یا پرستار متخصص انجام شود. پزشک یا پرستار بعد از مشاهده و بررسی جای زخم شما و وضعیت بخیه‌ها، بخیه‌های شما را می‌کشند. برداشتن ایمن بخیه‌ها برای به حداقل رساندن خطر عفونت بسیار مهم است. برخی از افراد ترجیح می‌دهند بخیه‌های خود را خودشان بردارند. در این مورد، ضروری است که قبل از انجام این کار با یک متخصص یا پرستار بخیه‌ها را بررسی کنید که آیا کشیدن بخیه‌ها بی خطر است یا خیر. برای برداشتن بخیه‌های خود به طور ایمن، به یک پرستار با تجهیزات اولیه نیاز دارید. چرا که پرستاران می‌توانند برخی اقدامات احتیاطی ساده را برای کاهش خطر عفونت انجام دهند.

همچنین مطالعه کنید : مراقبت از بخیه ها در منزل و نکات قابل توجه آن

انواع بخیه‌ها

پزشکان متخصص و یا جراحان از دو نوع اصلی بخیه استفاده می‌کنند:

بخیه‌های قابل جذب

این بخیه‌ها نیازی به برداشتن ندارند. آنزیم‌های بدن به آرامی آنها را تجزیه می‌کنند و در نهایت به خودی خود حل و ناپدید می‌شوند.

بخیه‌های غیر قابل جذب

این بخیه‌ها پس از بهبود زخم نیاز به برداشتن دارند. ضروری است که افراد تا زمانی که زخم‌هایشان به طور کامل بهبود نیافته، بخیه‌های خود را نکشند. دستورالعمل‌های کلی در مورد مدت زمان انتظار قبل از برداشتن بخیه‌ها عبارتند از:

 • 10-14 روز برای بخیه روی بدن
 • 7 روز برای بخیه زدن روی سر یا گردن

زمان بهبودی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • جایی که زخم روی بدن است.
 • عمق زخم
 • اندازه زخم
 • سلامت عمومی فرد

زخم بهبود یافته معمولا صورتی با لبه‌های بسته به نظر می‌رسد. نباید احساس درد داشته باشد و خون یا مایعی از آن خارج نشود.

برای کشیدن بخیه‌ها در منزل به چه وسایلی نیاز داریم؟

پرستاران یا پزشکانی که از مراکز خدماتی به منزل شما می‌آیند، معمولا تمام تجهیزات لازم را با خود می‌آورند. این تجهیزات عبارتند از:

 • صابون آنتی باکتریال
 • آب مقطر
 • یک پارچه تمیز
 • موچین مخصوص
 • یک جفت قیچی کوچک
 • دستمال مرطوب ضد عفونی کننده

قبل از برداشتن بخیه‌ها، ضروری است که پزشک یا پرستار بررسی کند که زخم به درستی بهبود یافته است یا خیر. روش برداشتن بخیه بستگی به نوع دوخت دارد. اگر زخم هنگام برداشتن بخیه‌ها باز شد یا خونریزی یا زهکشی از زخم وجود داشت، نگران نشوید چرا که پرستاران مرکز مهر درمان بسیار ماهر و حرفه‌ای هستند. آن ها می‌توانند با تجهیزاتی که دارند خون‌ریزی را متوقف کنند.

کشیدن بخیه در منزل

روش‌های لازم برای برداشتن بخیه

روش برداشتن بخیه‌ها به شرح زیر است:

ابتدا پزشک یا پرستار گره بالای بخیه را با موچین می‌گیرند و به آرامی به سمت بالا می‌کشند. سپس قیچی را زیر نخ می‌کشند و به گره نزدیک می‌کنند و نخ را می‌برند. بخیه شکسته را با احتیاط از روی پوست جدا کرده. این روند را تا زمانی که تمام بخیه‌ها را بردارند تکرار می‌کنند. سپس بخیه‌های برداشته شده را می‌شمارند تا مطمئن شوند که عدد بخیه‌های کشیده با تعداد اولیه بخیه‌ها مطابقت دارند. بهتر است تا چند هفته پس از برداشتن بخیه از هرگونه ورزش سنگین خودداری کنید، زیرا گاهی اوقات باعث باز شدن مجدد زخم می‌شود.

کشیدن بخیه با مهر درمان

متخصصان از بخیه برای بستن زخم‌ها در حین جراحی برای بهبودی زخم استفاده می‌کنند. برای اطمینان از بهبودی مناسب و کاهش خطر عفونت و جای زخم، بهتر است که یک متخصص یا پرستار ماهر بخیه‌هایتان را بردارد. توصیه می‌کنیم هیچ وقت خودتان اقدام به برداشتن بخیه‌هایتان در منزل نکنید. چرا که امکان دارد منجر به باز شدن زخم و یا عفونت شود. اگر می‌خواهید در منزل بخیه‌هایتان را بردارید، پیشنهاد می‌کنیم از مراکزی که خدمات درمانی و پرستاری در منزل ارائه می‌دهند کمک بگیرید. این مراکز از پزشکان و پرستاران متخصص تشکیل شده‌اند که می‌توانند در منزل خدمات پزشکی و درمانی ارائه دهند. مرکز خدمات پزشکی و درمانی مهر درمان نیز یکی از این مراکز است. شما می‌توانید با پر کردن فرم‌ مربوطه از ارائه خدمات پزشکی در منزل این مجموعه بهره‌مند شوید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *