مراقبت از بیماران ام اس در منزل

مراقبت از بیماران ام اس در منزل

مولتیپل اسکلروزیس یا به‌اختصار بیماری ام اس چالشی است که از همان لحظه تشخیص شروع می‌شود. این فقط یک آسیب‌شناسی نیست که در درازمدت می‌تواند منجر به ناتوانی پیش‌رونده شود، زیرا علائم و تظاهرات فیزیکی نیز با تأثیراتی بر خلق‌وخو همراه است. به همین دلیل مشکلات روانی پیچیده‌تری وجود دارد که می‌تواند منجر به افسردگی، اضطراب و استرس بیش از حد شود. زمانی که بیماری به مراحل حاد برسد ممکن است انجام کارهای روزمره  برای فرد مبتلا و خانواده او دشوار باشد. در ادامه به بررسی نحوه مراقبت از بیماران ام اس در منزل می‌پردازیم. شما می‌توانید از این بخش به عنوان یک پیشنهاد عمومی اما مهم استفاده کنید و سایر نیازهای بیمار خود را بر اساس ویژگی او برنامه‌ریزی کنید.

مراقبت از بیماران ام اس در منزل

نحوه برخورد با فردی که مبتلا به ام اس است

مولتیپل اسکلروزیس نه‌تنها فردی که تشخیص را دریافت می‌کند، تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه کل محیط اطراف او را نیز متاثر می‌کند. ما اغلب نظراتی از کسانی دریافت کرده‌ایم که نزدیک به یک فرد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس هستند و خود را در مشکل می‌بینند، این افراد نمی‌دانند چه کنند، چگونه به آنها کمک کنند. از سوی دیگر، افراد مبتلا به ام اس اغلب از عبارات یا حرکات به‌ظاهر بی‌ضرر شکایت می‌کنند، اما این عبارات می‌تواند باعث آزار آنها شود. ما سعی کرده‌ایم مجموعه‌ای مختصر و البته نه جامع از چیزهایی که باید در نظر داشته باشیم، ترسیم کنیم. این توصیه برای همه معتبر نیست، اما تجربه و داستان‌هایی که جمع‌آوری کرده‌ایم نکات تکراری را به ما نشان می‌دهد که شاید یادآوری آنها مفید باشد. 

ام اس می‌تواند تبدیل به یک تابو شود، بهتر است آن را بشکنید!

هر فردی روش منحصربه‌فرد خود را برای مقابله با مولتیپل اسکلروزیس دارد. کسانی هستند که آشکارا و بدون خجالت صحبت می‌کنند، کسانی که در درون خود عقب‌نشینی می‌کنند، کسانی که سعی می‌کنند تا حد امکان آن را انکار کنند، کسانی که با عصبانیت واکنش نشان می‌دهند، کسانی که احساس قوی ناتوانی و تنهایی می‌کنند.

 اغلب دوستان و خانواده مطمئن نیستند که چه اقداماتی را انجام دهند تا نزدیکی خود را به فرد احساس کنند. شما از مزاحم بودن و از احمق فرض کردن خود می‌ترسید؛ بنابراین بین شک و خجالت گیر می‌افتید و از خطر، چشم‌پوشی می‌کنید و ام اس تبدیل به موضوعی می‌شود که باید از آن اجتناب کرد. گاهی یک‌ قدم کوچک برای غلبه بر سد نازکی که از «ناگفته‌ها» و سوءتفاهم‌ها تشکیل شده، کافی است.

در مواجهه با چنین مشکل بزرگی، میل به اطمینان خاطر یا دلجویی، خطراتی دارد که ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. عبارات کمی عجولانه و یا مقایسه، اغلب تنها نتیجه آن تحریک شنونده است. «می‌بینی که بهتر می‌شود»، یا «می‌بینی که می‌گذرد»، بدتر از آن «همه ما کمی خسته هستیم» وقتی فردی که مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس از خستگی به عنوان یک علامت صحبت می‌کند. در این مواقع، گوش‌دادن و درک‌کردن اغلب به‌جای تسلیت یا نصیحت کردن کافی است.

اغلب فرد مبتلا به ام اس احساس بی‌کفایتی و ترس می‌کند که ام اس همه چیز را برای همیشه تغییر داده است، ممکن است از درک‌نشدن، قضاوت‌شدن بترسد و ممکن است اتفاق بیفتد که خود را منزوی کند. اجازه دادن به یک شخص که بداند ما به آنها نزدیک هستیم، حتی فقط گوش‌دادن به حرفای وی برای درک او بسیار مهم است. حضور و اطمینان از اینکه بتوان روی کسی حساب کرد بسیار قدرتمندتر از بسیاری از جملات است .

مراقبت از بیماران ام اس در منزل

 جزئیات مراقبت از بیماران ام اس در منزل

نکات مهمی که باید در روند مراقبت از بیماران ام اس در منزل رعایت کنید، شامل موارد زیر است:

 • لازم است توجه بیمار بر حفظ تحرک بدنی متمرکز شود.
 • عملکرد روده و مثانه را بررسی کنید.
 • دفعات مدفوع و دفع ادرار در بیمار را کنترل کنید.
 • به بیمار کمک کنید تا روی کارهایی که می‌تواند انجام دهد تمرکز کند، نه روی کارهایی که نمی‌تواند انجام دهد.
 • به بیمار در حفظ تعادل در هنگام راه‌رفتن کمک کنید. او را تشویق کنید که از عصا، واکر، نرده و سایر وسایل پیشگیری از سقوط استفاده کند.
 • تمرینات غیرفعال را برای اندام‌های آسیب‌دیده بیمار انجام دهید.
 • در صورت امکان بیمار را تشویق کنید تا به ورزش فعال بپردازد. ورزش از انقباض جلوگیری می‌کند و تحرک مفصل را حفظ می‌کند. بیمار را تشویق کنید تا فعالانه در انجام این تمرینات کمک کند.
 • بیمار را به خوردن غذاهای پر فیبر تشویق کنید. این غذاها به حفظ پاکسازی روده بزرگ کمک می‌کنند.
 • از ظروف سبک و کارد و چنگال مخصوص استفاده کنید، زیرا گرفتن آنها در دست برای بیمار دشوار است.
 • در صورت تأخیر در مدفوع از ملین‌ها( روان کننده) استفاده کنید.

بیمار را به نوشیدن مایعات زیاد تشویق کنید. نوشیدن مایعات زیاد باعث تحریک ادرار می‌شود و به جلوگیری از عفونت در مثانه و کلیه‌ها کمک می‌کند. مصرف زیاد مایعات نیز برای اطمینان از حرکات منظم روده بسیار مهم است. اغلب افرادی که بی اختیاری دارند فکر می‌کنند که اگر مایعات مصرفی خود را کاهش دهند، مشکلشان حل می‌شود؛ اما به آرامی و با جدیت به آنها اطمینان دهید که این‌طور نیست.

اگر بیمار میل به ادرارکردن داشت، فوراً به او کمک کنید. یک ظرف بدهید یا به او کمک کنید تا به توالت برسد. در صورت بروز بی‌اختیاری، به تعویض لباس و ملافه کمک کنید.

 حمام آب گرم را توصیه کنید. در عین حال دقت کنید که آب خیلی داغ نباشد. آب گرم تنش عضلانی و احتمال اسپاسم عضلانی (گرفتگی) را کاهش می‌دهد، در حالی که آب گرم می‌تواند باعث افزایش ضعف و حتی از دست دادن هوشیاری شود.

مراقبت از بیماران ام اس در منزل از نظر عاطفی

سعی کنید نه‌تنها برای خود بیمار (گاهی اوقات این غیرممکن است)، بلکه برای اقوام و دوستان نیز یک روحیه عاطفی مثبت ایجاد کنید.

بیمار را تشویق کنید تا هر چه بیشتر کارهایی را برای خودش انجام دهد. این به او فرصت می‌دهد تا احساس استقلال بیشتری کند.

با حوصله به صحبت‌های بیمار گوش دهید و او را تشویق کنید تا از تجربیاتش برای شما بگوید. بیمار را تشویق کنید تا حد امکان در یک زندگی فعال شرکت کند و دوستی خود را با دیگران خارج از خانه حفظ کند تا از دیگران احساس انزوا نکند.

قسمت‌های متورم بدن را به آرامی ماساژ دهید تا مفاصل انعطاف‌پذیر باشند. این کار باعث آرامش ذهنی بیمار می‌شود. بیمار را متقاعد کنید که او برای شما یا نزدیکانتان سربار نیست. از بیمار حمایت کنید و به او کمک کنید تا برای بدترین شرایط آماده شود.

به بیماران وعده‌های دروغین بهبودی ندهید وبه او کمک کنید تا امور همه کسانی را که مسئولیتش را بر عهده دارد، ترتیب دهد.

به یاد داشته باشید که در حال حاضر هیچ درمانی برای مولتیپل اسکلروزیس وجود ندارد. افراد بیمار به‌ناچار در اثر عوارض شدید عفونی یا ایست تنفسی ناگهانی می‌میرند.

درمان ام اس

مراقبت از بیماران ام اس در منزل با کمک پرستار

به طور معمول، مراقبت و حمایت از یک فرد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس از طرف همسر یا سایر اعضای خانواده انجام می‌شود. مطمئناً این کار ساده‌ای نیست که با تداوم در طول زمان، استرس فیزیکی و روانی ما را افزایش دهد. گنجاندن و مشارکت فعال مراقبان در برنامه مراقبت از فرد مبتلا به ‌ام اس، با پشتیبانی از فعالیت‌های اطلاعاتی و آموزشی به بیمار کمک می‌کند تا موقعیت‌های مراقبت روزانه را بهتر تحمل کند. فعالیت‌های مربیگری باید بر آگاهی بهتر مراقبین از بیماری‌ام اس، چگونگی تکامل و تغییر آن از فردی به فرد دیگر، احساس عاطفی و حتی جسمی فرد مبتلا به ‌ام اس متمرکز باشد.

توانبخشی مولتیپل اسکلروزیس ضروری است تا بیمار تحت‌نظر متخصصان باشد و بیماری پیشرفت نکند. خدمات  مراقبت از بیماران ام اس در منزل که توسط مرکز مهر درمان ارائه می‌شود، برای افراد مبتلا در هر شرایط و به صورت شبانه‌روزی با کلیه اقدامات لازم جهت ارتقای سلامت آن‌ها تنظیم شده است.

علاوه بر خدمات پرستاری در منزل، بیمار مبتلا به ام اس می‌تواند به هر یک از موارد زیر نیز نیاز داشته باشد و آنها را از مرکز مهر درمان دریافت کند.

 • روان‌شناسان (اسکلروز پیری نه‌تنها نیاز به ارتباط، بلکه کار هماهنگ با افکار، یک جزء اخلاقی دارد که می‌توان به طور کلی از طب تسکینی نیز استفاده کرد.)
 • فیزیوتراپیست‌ها (تمرینات درمانی گروهی و فردی، توانایی‌های حرکتی را بازیابی و بهبود می‌بخشد.)
 • گفتار درمانگران (بسیاری از بیماران در گفتار مشکل دارند.)
 • کار درمانگران (کلاس‌هایی با پزشک برای بهبود مهارت‌های حرکتی ظریف ضروری است که از دست رفته است و زندگی بدون آن بسیار دشوار است).

جهت دریافت خدمات مراقبت از بیماران ام اس در منزل، می‌توانید به بخش  تماس با ما مراجعه کرده و جزئیات بیشتری را با کارشناسان ما در میان بگذارید. پس از بررسی شرایط بیمار شما تمامی مواردی که به آن نیاز دارید، در لیست خدمات شما یادداشت خواهد شد.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *