مراقبت از بیماران ام اس در منزل

زندگی تا حد امکان در خانه با وجود محدودیت‌های جسمانی یکی از مهم‌ترین نیازهای افراد مبتلا به ام اس (مولتیپل اسکلروزیس) است. وقتی یک بیماری فعالیت‌ها را محدود می‌کند، آشنایی با محیط اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. به همین جهت مراقبت از افراد مبتلا به ام اس نیاز به رعایت نکات ویژه‌ای دارد که به کمک خدمات مراقبت در منزل به بهترین شکل انجام می‌شود. در این بخش به معرفی مراقبت از بیماران ام اس در منزل می‌پردازیم.

مراقبت از بیماران ام اس در منزل

نحوه برخورد با فردی که مبتلا به ام اس است

مولتیپل اسکلروزیس نه‌تنها فردی که تشخیص را دریافت می‌کند، تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه کل محیط اطراف او را نیز متاثر می‌کند. ما اغلب نظراتی از کسانی دریافت کرده‌ایم که نزدیک به یک فرد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس هستند و خود را در مشکل می‌بینند، این افراد نمی‌دانند چه کنند، چگونه به آنها کمک کنند. از سوی دیگر، افراد مبتلا به ام اس اغلب از عبارات یا حرکات به‌ظاهر بی‌ضرر شکایت می‌کنند، اما این عبارات می‌تواند باعث آزار آنها شود. ما سعی کرده‌ایم مجموعه‌ای مختصر و البته نه جامع از چیزهایی که باید در نظر داشته باشیم، ترسیم کنیم. این توصیه برای همه معتبر نیست، اما تجربه و داستان‌هایی که جمع‌آوری کرده‌ایم نکات تکراری را به ما نشان می‌دهد که شاید یادآوری آنها مفید باشد. 

ام اس می‌تواند تبدیل به یک تابو شود، بهتر است آن را بشکنید!

هر فردی روش منحصربه‌فرد خود را برای مقابله با مولتیپل اسکلروزیس دارد. کسانی هستند که آشکارا و بدون خجالت صحبت می‌کنند، کسانی که در درون خود عقب‌نشینی می‌کنند، کسانی که سعی می‌کنند تا حد امکان آن را انکار کنند، کسانی که با عصبانیت واکنش نشان می‌دهند، کسانی که احساس قوی ناتوانی و تنهایی می‌کنند.

 اغلب دوستان و خانواده مطمئن نیستند که چه اقداماتی را انجام دهند تا نزدیکی خود را به فرد احساس کنند. شما از مزاحم بودن و از احمق فرض کردن خود می‌ترسید؛ بنابراین بین شک و خجالت گیر می‌افتید و از خطر، چشم‌پوشی می‌کنید و ام اس تبدیل به موضوعی می‌شود که باید از آن اجتناب کرد. گاهی یک‌ قدم کوچک برای غلبه بر سد نازکی که از «ناگفته‌ها» و سوءتفاهم‌ها تشکیل شده، کافی است.

در مواجهه با چنین مشکل بزرگی، میل به اطمینان خاطر یا دلجویی، خطراتی دارد که ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. عبارات کمی عجولانه و یا مقایسه، اغلب تنها نتیجه آن تحریک شنونده است. «می‌بینی که بهتر می‌شود»، یا «می‌بینی که می‌گذرد»، بدتر از آن «همه ما کمی خسته هستیم» وقتی فردی که مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس از خستگی به عنوان یک علامت صحبت می‌کند. در این مواقع، گوش‌دادن و درک‌کردن اغلب به‌جای تسلیت یا نصیحت کردن کافی است.

اغلب فرد مبتلا به ام اس احساس بی‌کفایتی و ترس می‌کند که ام اس همه چیز را برای همیشه تغییر داده است، ممکن است از درک‌نشدن، قضاوت‌شدن بترسد و ممکن است اتفاق بیفتد که خود را منزوی کند. اجازه دادن به یک شخص که بداند ما به آنها نزدیک هستیم، حتی فقط گوش‌دادن به حرفای وی برای درک او بسیار مهم است. حضور و اطمینان از اینکه بتوان روی کسی حساب کرد بسیار قدرتمندتر از بسیاری از جملات است.

نحوه برخورد با فردی که مبتلا به ام اس است

چرا نیاز به خدمات مراقبت از بیماران ام اس در منزل داریم؟

مولتیپل اسکلروزیس که به اختصار ام اس نامیده می‌شود، لزوماً به این معنی نیست که زندگی مستقل بیمار به پایان رسیده است. حمایت هدفمند از بیماران ام اس به حفظ عزت‌نفس آنان کمک شایانی می‌کند. به عنوان مثال ما  در مجموعه مهر درمان به ارائه مراقبت های مبتنی بر ارتباطات افتخار می کنیم. همچنین درک قدرت انتخاب و نیاز خاص به استقلال هنگام مراقبت از افراد مبتلا به ام اس بسیار مهم است.

احساس از دست دادن کنترل زندگی در بیماران ام اس فراگیر است. آنها به طور معمول ترs از این دارند که سلامتی آنها به سرعت کاهش یابد و مهارت های حرکتی خود را از دست بدهند. با این حال، اغلب بار روی وضعیت روانی آنها بسیار بیشتر است. برآوردن همه این نیازهای فرد مبتلا به ام اس برای اعضای خانواده غیرممکن است. به همین جهت استخدام یک مراقب آموزش دیده می‌تواند نقش مثبتی در زندگی آنها داشته باشد.

مراقبت توانبخشی از بیماران ام اس در منزل

توانبخشی حرکتی برای بیماران بسیار مهم است زیرا می‌تواند حداقل تا حدی اختلال در مهارت های حرکتی را کاهش دهد. این توانبخشی معمولاً تحت نظر یک فیزیوتراپیست مجرب یا به کمک مراقبت در منزل طبق تجویز فیزیوتراپیست انجام می شود. مراقب  بیمار با خیال راحت فرد مبتلا را تا این قرار ملاقات ها همراهی می‌کند و آرامش خاطر شما را در طول این مراحل برای او و اعضای خانواده  فراهم می‌کند. مراقبت شخصی، آشپزی، کارهای خانه نیز البته بخشی از وظایف مراقبان است.

از آنجایی که علائم فلج در بیماران مولتیپل اسکلروزیس همه جا وجود دارد، مهم است که مراقب بتواند با آنها سازگار شود. اندام‌های حسی دیگر نمی‌توانند محرک‌ها را به درستی پردازش کنند و این می‌تواند منجر به احساس از دست دادن کنترل شود که فرد دوست دارد از آن در بیمار اجتناب کند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی در منزل

[دمات مراقبت از بیمار ام اس

موارد مراقبت از بیماران ام اس در منزل

بیماران ام اس پیشرفته به دلیل بیماری خود نیاز به مراقبت و توجه ویژه دارند. یک مراقب 24 ساعته می‌تواند راه حل بهینه در اینجا باشد تا فرد نیازمند به مراقبت همچنان بالاترین کیفیت زندگی ممکن را در محیط زندگی آشنا دریافت کند. عملاً یک مراقب روزمره است که زندگی را دوباره آسان‌تر می‌کند.

کارکنان ناظر به ویژه در MS با چالش روبرو هستند. تا جایی که برای افراد آسیب دیده ممکن است، باید بهداشت فردی را خودشان رعایت کنند. مراقب در اینجا پشتیبانی می‌کند و تنها در صورت لزوم مراقبت اولیه کامل را بر عهده می گیرد.

مراقبین باتجربه در درجه اول به مراقبت فعال متکی هستند . حفظ مهارت ها و منابع موجود به ویژه در مورد مولتیپل اسکلروزیس بسیار مهم است. این امر همچنین باعث تقویت عزت‌نفس بیماران ام اس می شود.

با کمک یک مراقب 24 ساعته ، برای افراد آسیب دیده نیز راحت تر است که به حفظ ارتباطات اجتماعی مهم خود ادامه دهند. علیرغم تحرک محدود، مراقب همیشه می‌تواند او را در فعالیت‌ها و بازدیدها همراهی کند. از آنجایی که بسیاری از بیماران هنوز کاملاً جوان هستند، طبیعتاً می خواهند به مشارکت در زندگی اجتماعی، رفتن به سینما یا رفتن به رستوران ادامه دهند.

خدمات 24 ساعت برای بیماران ام اس

بسیاری از پرستاران ما در حال حاضر تجربیات ارزشمندی در برخورد با بیماران ام اس دارند. ما خوشحالیم که به شما کمک می کنیم تا یک مراقب 24 ساعته مناسب برای مراقبت از بیماری ام اس پیدا کنید.

به لطف گزینه های درمانی جدید، کیفیت زندگی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس می‌تواند به طور قابل توجهی بهبود یابد. این بیماری با مصرف دارو قابل درمان نیست، اما می توان سیر آن را به تاخیر انداخت. به همین دلیل است که  کارکنان پرستاری حرفه ای ما اطمینان حاصل می کنند که در طول مراقبت از بیماران مولتیپل اسکلروز، تمام داروهای لازم به طور منظم مصرف می شود .

جزئیات مراقبت از بیماران ام اس در منزل

نکات مهمی که باید در روند مراقبت از بیماران ام اس در منزل رعایت کنید، شامل موارد زیر است:

 • لازم است توجه بیمار بر حفظ تحرک بدنی متمرکز شود.
 • عملکرد روده و مثانه را بررسی کنید.
 • دفعات مدفوع و دفع ادرار در بیمار را کنترل کنید.
 • به بیمار کمک کنید تا روی کارهایی که می‌تواند انجام دهد تمرکز کند، نه روی کارهایی که نمی‌تواند انجام دهد.
 • به بیمار در حفظ تعادل در هنگام راه‌رفتن کمک کنید. او را تشویق کنید که از عصا، واکر، نرده و سایر وسایل پیشگیری از سقوط استفاده کند.
 • تمرینات غیرفعال را برای اندام‌های آسیب‌دیده بیمار انجام دهید.
 • در صورت امکان بیمار را تشویق کنید تا به ورزش فعال بپردازد. ورزش از انقباض جلوگیری می‌کند و تحرک مفصل را حفظ می‌کند. بیمار را تشویق کنید تا فعالانه در انجام این تمرینات کمک کند.
 • بیمار را به خوردن غذاهای پر فیبر تشویق کنید. این غذاها به حفظ پاکسازی روده بزرگ کمک می‌کنند.
 • از ظروف سبک و کارد و چنگال مخصوص استفاده کنید، زیرا گرفتن آنها در دست برای بیمار دشوار است.
 • در صورت تأخیر در مدفوع از ملین‌ها( روان کننده) استفاده کنید.

بیمار را به نوشیدن مایعات زیاد تشویق کنید. نوشیدن مایعات زیاد باعث تحریک ادرار می‌شود و به جلوگیری از عفونت در مثانه و کلیه‌ها کمک می‌کند. مصرف زیاد مایعات نیز برای اطمینان از حرکات منظم روده بسیار مهم است. اغلب افرادی که بی اختیاری دارند فکر می‌کنند که اگر مایعات مصرفی خود را کاهش دهند، مشکلشان حل می‌شود؛ اما به آرامی و با جدیت به آنها اطمینان دهید که این‌طور نیست.

اگر بیمار میل به ادرارکردن داشت، فوراً به او کمک کنید. یک ظرف بدهید یا به او کمک کنید تا به توالت برسد. در صورت بروز بی‌اختیاری، به تعویض لباس و ملافه کمک کنید.

 حمام آب گرم را توصیه کنید. در عین حال دقت کنید که آب خیلی داغ نباشد. آب گرم تنش عضلانی و احتمال اسپاسم عضلانی (گرفتگی) را کاهش می‌دهد، در حالی که آب گرم می‌تواند باعث افزایش ضعف و حتی از دست دادن هوشیاری شود.

نحوه برخورد با فردی که مبتلا به ام اس است

سیر بیماری در ام اس

همانند علائم، سیر بیماری ام اس نیز بسیار متفاوت است. علائم شایع این بیماری درد، اختلالات بینایی، اختلالات حسی در پاها و یا بازوها، اختلال در تخلیه مثانه و یا روده، اختلالات گفتاری و حتی فلج است.

در بسیاری از موارد، به اصطلاح شعله ور شدن ام اس وجود دارد که شدت آن می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برای برخی از بیماران، علائم پس از اولین حمله به طور قابل توجهی باز می گردند. در برخی موارد، برخی از بیماران، حتی چند دهه پس از تشخیص، هیچ گونه اختلال دیگری ندارند که قابل ذکر باشد. از سوی دیگر، برای دیگران، می‌تواند خیلی سریع منجر به حمله قوی ام اس شود.

هنوز هیچ درمانی برای مولتیپل اسکلروزیس وجود ندارد، حتی اگر آخرین نتایج تحقیقات امیدوار کننده باشد. اما در بسیاری از موارد می توان از دارو برای مقابله با سیر بیماری و کاهش دفعات عود استفاده کرد. با این حال، مهمترین چیز مراقبت صحیح از بیماری ام اس است.

اقدامات برای ام اس پیشرفته

در بسیاری از موارد این بیماری به این صورت است که در طول سال ها به تدریج خود را با علائم جدید احساس می‌کند. در چنین مواردی، از یک دوره مزمن-پیشرونده صحبت می شود، که به موجب آن تنها در مورد اینکه آیا عود قبل از آن وجود دارد یا نه، تمایز قائل می شود.

شعله ور شدن یک بدتر شدن وضعیت است که معمولاً می‌تواند به کانون التهاب ردیابی شود. پس از روزها یا هفته‌ها فروکش می‌کند، اما می‌تواند آسیب‌های عواقبی برجای بگذارد که تصویر بالینی را در کل بدتر کند.

در ام اس پیشرفته، فلج تقریباً کامل و از دست دادن توانایی صحبت کردن وجود دارد. اقدامات مراقبتی باید بر این اساس گسترش یابد و همچنین شامل قرارگیری صحیح بیمار با در نظر گرفتن خطر زخم بستر، مراقبت و حمایت کامل در زندگی روزمره و تبدیل آپارتمان به محیطی مناسب برای افراد معلول باشد . این به معنای نیاز به مکانیسم های بالابر، دوش و توالت های مخصوص است.

علائم روانپزشکی ممکن است در نتیجه این وضعیت اضافه شود. این شامل، برای مثال، نوعی زوال عقل است . چنین علائمی نیاز به دید کاملاً متفاوت از بیمار و اقدامات بیشتر در پرستاری دارد. با این حال، تمرکز همیشه بر حفظ استقلال بیمار تا زمانی که ممکن است در محدوده امکانات او است.

مراقبت از بیماران ام اس در منزل با کمک پرستار

به طور معمول، مراقبت و حمایت از یک فرد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس از طرف همسر یا سایر اعضای خانواده انجام می‌شود. مطمئناً این کار ساده‌ای نیست که با تداوم در طول زمان، استرس فیزیکی و روانی ما را افزایش دهد. گنجاندن و مشارکت فعال مراقبان در برنامه مراقبت از فرد مبتلا به ‌ام اس، با پشتیبانی از فعالیت‌های اطلاعاتی و آموزشی به بیمار کمک می‌کند تا موقعیت‌های مراقبت روزانه را بهتر تحمل کند. فعالیت‌های مربیگری باید بر آگاهی بهتر مراقبین از بیماری‌ام اس، چگونگی تکامل و تغییر آن از فردی به فرد دیگر، احساس عاطفی و حتی جسمی فرد مبتلا به ‌ام اس متمرکز باشد.

توانبخشی مولتیپل اسکلروزیس ضروری است تا بیمار تحت‌نظر متخصصان باشد و بیماری پیشرفت نکند. خدمات  مراقبت از بیماران ام اس در منزل که توسط مرکز مهر درمان ارائه می‌شود، برای افراد مبتلا در هر شرایط و به صورت شبانه‌روزی با کلیه اقدامات لازم جهت ارتقای سلامت آن‌ها تنظیم شده است.

علاوه بر خدمات پرستاری در منزل، بیمار مبتلا به ام اس می‌تواند به هر یک از موارد زیر نیز نیاز داشته باشد و آنها را از مرکز مهر درمان دریافت کند.

 • روان‌شناسان (اسکلروز پیری نه‌تنها نیاز به ارتباط، بلکه کار هماهنگ با افکار، یک جزء اخلاقی دارد که می‌توان به طور کلی از طب تسکینی نیز استفاده کرد.)
 • فیزیوتراپیست‌ها (تمرینات درمانی گروهی و فردی، توانایی‌های حرکتی را بازیابی و بهبود می‌بخشد.)
 • گفتار درمانگران (بسیاری از بیماران در گفتار مشکل دارند.)
 • کار درمانگران (کلاس‌هایی با پزشک برای بهبود مهارت‌های حرکتی ظریف ضروری است که از دست رفته است و زندگی بدون آن بسیار دشوار است).

جهت دریافت خدمات مراقبت از بیماران ام اس در منزل، می‌توانید به بخش  تماس با ما مراجعه کرده و جزئیات بیشتری را با کارشناسان ما در میان بگذارید. پس از بررسی شرایط بیمار شما تمامی مواردی که به آن نیاز دارید، در لیست خدمات شما یادداشت خواهد شد.

کلام آخر

در صورتی که یکی از عزیزان شما به این بیماری مبتلا است و نیاز به مراقبت هدفمند دارد، می‌توانید روی ما حساب باز کنید و مرکز مهردرمان همواره در تلاش است تا بهترین مراقبان و پرستاران را برای افراد مبتلا به ام اس آموزش دهد تا با جدیدترین متدهای درمانی و مراقبتی از بیماران ام اس آشنا باشند و با تجربه ای که در این زمینه دارند، در سیر این بیماری کمک شایانی برای آنها باشند.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *