مزایای استفاده از پرستار در منزل

استفاده از پرستار در منزل راهی برای پاسخگویی به نیاز‌های افرادی است که به خدمات بهداشتی و مراقبتی در محیط خانه نیاز دارند.  خدمات ارائه شده در محدوده مراقبت در منزل به دوشاخه مختلف مراقبت و نیاز‌های بهداشتی تقسیم می‌شود. خدمات مراقبتی خدماتی هستند که به افرادی که در فعالیت‌های زندگی روزمره خود نیاز به حمایت دارند ارائه می‌شود. اما خدمات درمانی، شامل مواردی است که توسط پزشک، پرستار یا فیزیوتراپ بر اساس برنامه درمانی ارائه می‌شود. یکی از بهترین بخش‌های خدمات درمانی حضور مؤثر پرستار بر بالین بیمار است که نقش مهمی در نظارت و پیشبرد اهداف درمانی دارد. در این بخش به شما مزایای استفاده از پرستار در منزل را توضیح خواهیم داد. همراه ما باشید تا نقش مؤثر پرستار در منزل را بر روند بهبودی دریابید.

مزایای استفاده از پرستار در منزل

مزایای استفاده از پرستار در منزل شامل چه مواردی است؟

در مواردی که نیاز به ادامه درمان در منزل باشد، اعضای خانواده جستجوی سریع برای تداوم درمان را آغاز می‌کنند. بستگان خانواده اطلاعات کافی در مورد مراقبت از بیمار ندارند؛ زیرا آن‌ها متخصص نیستند. به همین دلیل است که بیشتر اوقات وحشت می‌کنند. در این جستجو، بهترین تصمیم تماس با یک مؤسسه حرفه‌ای است که خدمات مراقبت در منزل از جمله اعزام پرستار را ارائه می‌دهد. با جلسه خانواده و شرکت خدمات مراقبت در منزل، خواسته‌های خانواده‌ها ارزیابی می‌شود و در نتیجه خرید خدمات مراقبت در منزل آغاز می‌شود. ارائه خدمات مراقبت در منزل در خانه افراد بیمار یا سالمند توسط تیم‌های حرفه‌ای نیز مزایای متفاوتی را برای اعضای خانواده فراهم می‌کند.

درمورد مزایای استفاده از پرستار در منزل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از آنجایی که پرستار اختصاص‌داده‌شده تنها با یک بیمار سروکار دارد، می‌تواند تمام نیاز‌های بیمار را برآورده کند و مشاهدات کافی را بدون کمبود زمان انجام دهد.
 • مشاهده شده است که بیماران مبتلا به عفونت‌های مختلفی هستند که در مؤسسات درمانی به خصوص در طول مدت بستری طولانی مدت دیده می‌شود که با مراقبت در منزل بیمار از این عفونت‌ها مصون می‌ماند.
 • ارائه خدمات بهداشتی به افراد در منزل از تأثیر منفی روان‌شناسی در محیط بیمارستان جلوگیری می‌کند و حضور در کنار اعضای خانواده هم روحیه بیمار را بالا می‌برد و هم باعث آسایش بستگان بیمار می‌شود.
 • از آنجایی که غذا در محیط بیمارستان و غذا در محیط خانه متفاوت است، وضعیت تغذیه‌ای راحت‌تری پدید می‌آید.
 • با توجه به مراقبت‌هایی که در محیط خانه به بیمار ارائه می‌شود، اعضای خانواده اوقات راحت‌تری خواهند داشت و زمان بیشتری را صرف کار خود می‌کنند.
 • بیمارانی که به دلیل بیماری‌های مزمن در خانه خود درمان می‌شوند، کمتر تحت تأثیر این ناراحتی‌ها قرار می‌گیرند و احساس آزادی در آن‌ها بیشتر می‌شود، زیرا در خانه خود زندگی می‌کنند.
 • پرستار در منزل از ابتدای خدمت تا پایان خدمت، بیمار/سالمندان را در آغوش می‌گیرند و اطمینان می‌دهند که همه فرایندها در پرتو شیوه‌های علمی، بدون به خطر انداختن ارزش‌های اخلاقی ارائه می‌شوند.

استفاده از پرستار در صورت نیاز به تجهیزات پزشکی

تیم خدمات مراقبت در منزل، انواع لوازم پزشکی استریل که ممکن است در درمان مورد نیاز باشد را به همراه دارد. پرستار با فراهم نمودن شرایط استریل‌سازی لازم برای دستگاه‌ها و موادی که با خود می‌آورد  روند مراقبت از بیمار را انجام می‌دهد. این امر خطر عفونت را در بیمار کاهش می‌دهد.

با ساماندهی تجهیزات بهداشتی، دستگاه‌های اجاره‌ای و مواد مصرفی بر اساس نیاز فرد، حمایت و صداقت در درمان خدمات مراقبت در منزل فراهم می‌شود.

با توجه به گزارش‌دهی مرتب پرستار به پزشک معالج، تشخیص نیازهای بیمار و روند درمان آن نیز به‌درستی انجام می‌شود. به‌عنوان‌مثال در صورت نیاز به خدمات، جلسات فیزیوتراپیست را می‌توان برای معاینه پزشک شعبه، پشتیبانی پرستار، نیاز‌های آزمایشگاهی (تجزیه‌وتحلیل خون، نمونه ادرار، سواب کشت و غیره)، تصویربرداری رادیولوژی (ECO، EKG، اشعه ایکس) و فیزیوتراپی تشکیل داد.

خدمات پرستاری در منزل

خدمات پرستاری در منزل شامل چه چیزی است؟

وظیفه واحد پرستار در منزل تشخیص بیماری نیست، بلکه در چارچوب تشخیص و درمان برنامه‌ریزی‌شده قبلی توسط متخصصین شعبه مربوطه انجام شده است. اما از آنجایی که پرستاران کادر درمان هستند و در حوزه تحصیل‌کرده‌اند، در صورت بروز علائم و هر مورد مشکوک سریعاً به پزشک معالج اطلاع می‌دهند تا وضعیت بیمار مجدداً بررسی شود. خدمات پرستار در محیط خانه  شامل موارد زیر است:

 • نظارت بر روند درمان و اعمال آن از جمله تزریق دارو، سرم و…
 • انجام اقدامات بهداشتی مرتبط با درمان از جمله استریل تجهیزات پزشکی، نظافت زخم، سونداژ در منزل و…
 • استفاده از وسایل و مواد پزشکی، مراقبت‌های بهداشتی در منزل بیمار و خانواده وی
 • ارائه خدماتی از قبیل آموزش و مشاوره در خصوص وظایفی که اعضای خانواده می‌توانند در طول فرایند انجام دهند،
 • اطلاع‌رسانی وضعیت بیمار به خانواده و پزشک
 • نظارت بر دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی که نیاز به استفاده خانگی مرتبط با این بیماری دارند.

به‌عنوان‌مثال، حمایت از  بیمارانی که با غذای پزشکی با استفاده از لوله تغذیه معده قرار داده شده در معده تغذیه می‌شوند، نمونه‌برداری در منزل برای انجام آزمایش‌های مختلف خون و ادرار در صورت لزوم، یا ارائه سرم‌های درمانی قابل‌استفاده در معده محیط خانه خدماتی است که توسط پرستار ارائه می‌شود.

جهت آشنایی بیشتر می‌توانید به بخش اعزام پرستار به منزل مراجعه کرده و یا از طریق بخش تماس با ما سؤالات خود را از کارشناسان مرکز مهر درمان جویا شوید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *