شیمی درمانی در منزل : مزایا + هزینه ها

شیمی درمانی، درمان سرطان با داروهای خاص است. این داروها رشد، تقسیم و در نتیجه تکثیر سلول‌های سرطانی را مهار می‌کنند. داروهای شیمی درمانی سیتواستاتیک است که تقریباً به عنوان مهار کننده سلول شناخته می‌شوند. اینکه کدام سیتواستاتیک دریافت می‌کنید به بیماری و وضعیت سلامت شخصی شما بستگی دارد. پزشکان همچنین امکان دارد ترکیبی از چندین دارو را پیشنهاد کنند.  داروهای شیمی درمانی معمولاً به صورت انفوزیون داده می‌شوند. برخی از آنها به صورت قرص نیز موجود است. خدمات شیمی درمانی در منزل برای افرادی که نمی‌خواهند در محیط کلینیک یا بیمارستان شیمی درمانی را دریافت کنند و یا از نظر جسمی طاقت مراجعه و حضور در کلینیک را ندارد، گزینه مناسبی است. شما  می‌توانید تمامی خدمات درمانی مرتبط با بیماری سرطان از جمله شیمی درمانی را از طریق مرکز مهر درمان دریافت کنید.

کموتراپی

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی به معنای درمان سرطان با دارو است. دارو‌های مورد استفاده در شیمی درمانی با جلوگیری از رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی، درمان را فراهم می‌کنند. شیمی درمانی که می‌تواند به صورت خوراکی، داخل وریدی، عضلانی یا مستقیم به اندامی که تومور در آن قرار دارد انجام شود، به صورت جداگانه برای بیمار تعیین می‌شود.

شیمی درمانی در مزنل چگونه انجام می‌شود؟

خدمات شیمی درمانی در منزل با پرستاران انکولوژی که در تیم “خدمات مراقبت در منزل” کار می‌کنند و متخصص بیماری‌های سرطان و شیمی درمانی هستند، هماهنگ می‌شود. مراحل شیمی درمانی در منزل به شرح زیر است:

 • از بیماران یا بستگان آن‌ها که می‌خواهند شیمی‌درمانی در منزل دریافت کنند ابتداً از پروتکل درمانی برنامه‌ریزی شده توسط پزشک اصلی بیمار خواسته می‌شود. 
 •  برنامه‌ریزی پس از دریافت تأییدیه پزشک مبنی بر اینکه برای بیمار مناسب است شیمی درمانی در منزل دریافت کند، شروع می‌شود.
 •  یک مسئول از شرکت بهداشت و درمان در منزل و یک پرستار سرطان‌شناسی بیمار را در منزل ویزیت می‌کنند و وضعیت را ارزیابی می‌کنند.
 • طبق پروتکل درمانی ایجاد شده توسط پزشک بیمار، دارو‌هایی که قرار است تجویز شود توسط پرستار انکولوژی تهیه می‌شود.
 •  پرستار انکولوژی شیمی درمانی را در محل بیمار انجام می‌دهد. او تا پایان تجویز دارو در کنار بیمار می‌ماند. زمان پروسه ممکن است بسته به بیمار و پروتکل درمان متفاوت باشد.
 • پرستار انکولوژی، که با پزشک اصلی بیمار در ارتباط است، شیمی درمانی خانگی دوز‌های دارویی بیمار را به اشتراک می‌گذارد. شیمی درمانی و نظرات خود را در مورد وضعیت عمومی بیمار پس از مصرف دارو انجام می‌دهد.
 • پرستار در منزل دارو‌هایی را که بیمار مصرف می‌کند به طور منظم برای بیماری‌های مختلف (دیابت، قلب، کلسترول، فشار خون و غیره) بررسی می‌کند.
 •  عوارض جانبی احتمالی مانند خستگی، تهوع و استفراغ، ریزش مو، کاهش ارزش خون، زخم‌های دهان، اختلالات پوستی، اسهال یا یبوست پس از شیمی درمانی را به بیمار آموزش می‌دهد.
 •  جلوگیری از عفونت در طول شیمی درمانی برای سلامتی بیمار بسیار مهم است. پرستار  با انجام تمام اقدامات احتیاطی، اطمینان حاصل می‌کند که بیمار در خانه شیمی درمانی می‌شود.
 •  به بیمار پیشنهاد می‌دهد که اتاق خود را تهویه کند، مایعات فراوان بنوشد و به غذا و بهداشت خود در طول شیمی درمانی در منزل توجه کند.
 •  در طول درمان، نمونه خون توسط پرستار گرفته می‌شود و کار آزمایشگاهی سازماندهی می‌شود برای کنترل مقادیر خونی درخواست شده توسط پزشک پزشک در فواصل زمانی معین یا قبل از هر شیمی درمانی انجام شود.
 • نتایج با پزشک به اشتراک گذاشته می‌شود.

اهداف شیمی درمانی چیست؟

افرادی که با سرطان دست و پنجه نرم می‌کنند اغلب حاضر نیستند در بیرون از خانه در مکان‌های عمومی حاضر شوند. آن‌ها حتی گاهی حاضر نیستند برای ویزیت دکتر به مطب بروند. هدف از شیمی درمانی در منزل این است که بیماران در منزل خود و در آرامش کامل درمان‌های خود را دریافت کنند. بیشتر شیمی‌درمانی‌ها در سراسر بدن اثر می‌گذارند، بنابراین فقط سلول‌های سرطانی نیستند که تحت تأثیر قرار می‌گیرند. سلول‌های سالم نیز ممکن است آسیب ببینند. اما هدف اصلی شیمی درمانی برای سرطان عبارت است از:

 • کوچک کردن تومور و ناپدید شدن آن در صورت امکان
 • از بین بردن سلول‌های سرطانی

داروهای ضد سرطان چگونه عمل می‌کنند؟

برخلاف برخی از درمان‌های رایج سرطان، شیمی درمانی به طور نسبتاً غیر اختصاصی بر روی همه سلول‌ها عمل می‌کنند. سلول‌هایی که به طور مکرر تقسیم می‌شوند نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند. این امر در مورد سلول‌های تومور، بلکه در مورد سلول‌های سالم، مانند: سلول‌های خون و سیستم ایمنی، پوست، غشای مخاطی و سلول‌های مو صدق می‌کند. به همین دلیل شیمی درمانی احتمال دارد که عوارض جانبی ایجاد کند.

 کنترل عوارض شیمی درمانی

بسیاری از انواع سرطان را می‌توان با شیمی درمانی در منزل با موفقیت درمان کرد. با این حال، بسیاری از مردم از عوارض جانبی درمان بسیار می‌ترسند. سیتواستاتیک‌ها معمولا نه تنها به سلول‌های سرطانی، بلکه به سلول‌های سالمی که به سرعت تقسیم می‌شوند نیز حمله می‌کنند. اینها شامل سلول‌های خون ساز، سلول‌های مو، سلول‌های غشای مخاطی در ناحیه دهان و گلو و در دستگاه گوارش است.

در کوتاه مدت، شیمی درمانی می‌تواند منجر به ریزش مو، کم خونی، حالت تهوع، استفراغ و اسهال و همچنین عفونت در دهان شود. اغلب می‌توان از این عوارض جانبی جلوگیری کرد یا علائم را کاهش داد. تزریق خون در برابر عواقب کم خونی، که عمدتاً شامل خستگی و فرسودگی است، کمک می‌کند. داروهایی به نام ضد استفراغ، داروهایی که برای درمان حالت تهوع استفاده می‌شوند – اغلب می‌توانند حالت تهوع و استفراغ را تسکین دهند. آنتی بیوتیک‌ها یا ضد قارچ‌ها (داروهای ضد قارچ) می‌توانند از عفونت‌ها محافظت کنند یا آنها را درمان کنند.

شدت عوارض شیمی درمانی متفاوت است. برخی از افراد سیتواستاتیک را بهتر از دیگران تحمل می‌کنند. علائم احتمالی ناشی از شیمی درمانی به دوز، رژیم درمانی و داروی مربوطه نیز بستگی دارد. همچنین، همه درمان‌های شیمی درمانی عوارض جانبی جدی ایجاد نمی‌کنند و بیشتر آنها کوتاه مدت هستند. به عنوان یک قاعده، موها پس از درمان دوباره رشد می‌کنند و غشاهای مخاطی و تشکیل خون بهبود می‌یابند.

اگر دچار عوارض جانبی شیمی درمانی باشید، مراجعه برای نوبت بعدی دریافت شیمی درمانی در کلینیک یا بیمارستان، قطعا برای شما سخت‌تر خواهد بود. به همین منظور خدمات‌ شیمی درمانی در منزل نه تنها برای انجام شیمی درمانی ارائه می‌شود، بلکه در کنترل و کاهش عوارض شیمی درمانی نیز نقش دارد.

کنترل عوارض شیمی درمانی در منزل

خدمات شیمی درمانی در منزل به همان اندازه ایمن است که خدمات شیمی درمانی در بیمارستان یا مؤسسه بهداشتی دریافت می‌شود، اگر توسط یک کادر پزشکی متخصص و یک مؤسسه حرفه‌ای سازماندهی شده باشد و توسط پزشک اصلی شما تأیید شده باشد.  در نهایت عوارضی که ناشی از دارو است، در منزل نیز ایجاد می‌شود که البته با توجه با نظارت بیشتر در منزل، سریع‌تر و بهتر کنترل خواهند شد.

شیمی درمانی در منزل

مزایای شیمی درمانی در منزل

خدمات شیمی درمانی خانگی کمک‌های مثبت زیادی به بیمار دارد که مهم ترین این موارد شامل گزینه‌های زیر است:

 •  بیمار با حضور در خانه در کنار خانواده که منطقه امنی در طول دوره درمان است، روحیه مثبتی دارد. کیفیت زندگی افزایش می‌یابد.
 • از امتیاز دریافت درمان در منزل با حمایت یک پرستار متخصص انکولوژی برخوردار است.
 • با جلوگیری از افکار منفی که ممکن است با دیدن سایر بیماران سرطانی که با همان بیماری در محیط بیمارستان دست و پنجه نرم می‌کنند، کمترین تأثیر را از این روند می‌گیرد.
 • شیمی درمانی در منزل زمان، هماهنگی و هزینه‌های حمل و نقلی را که بیمار و اعضای خانواده برای رفتن به بیمارستان یا کلینیک‌های شیمی درمانی صرف می‌کنند، کاهش می‌دهد.
 •  به لطف شیمی درمانی در منزل، احساس پیوند و اعتماد ایجاد شده بین بیمار و پرستار افزایش می‌یابد و همچنین اعتقاد بیمار به موفقیت در درمان و درمان او افزایش می‌یابد. 

هزینه شیمی درمانی در منزل

توسعه فناوری این فرصت را به ارمغان می‌آورد تا درمان‌های شیمی درمانی را برای بیماران سرطانی به روشی راحت‌تر و راحت‌تر ارائه دهیم. در درمان، کاربرد‌های دارویی به نام شیمی درمانی را می‌توان با خیال راحت در واحد‌های شیمی درمانی بیمارستان‌ها و مراکز خصوصی و همچنین توسط تیمی مجرب در پرستاری انکولوژی در منزل در محدوده سلامت در منزل «خدمات شیمی درمانی در منزل» خدمات را می‌توان انجام داد. بر اساس نوع شیمی درمانی، تعداد جلسات و تجهیزات مورد استفاده هزینه شیمی درمانی در منزل متغیر است. در همان ابتدا که برنامه شیمی درمانی در منزل برای بیمار تنظیم می‌شود، در مورد هزینه نیز توضیح کامل داده خواهد شد.

کدام انواع شیمی درمانی در منزل انجام می‌شود؟

بسته به نوع سرطان و وضعیت بیمار (دیابت، فشار خون، بیماری قلبی و غیره) انواع مختلفی از کاربردهای شیمی درمانی وجود دارد.  دارو‌های شیمی درمانی که برای تجویز در خانه برنامه‌ریزی شده‌اند، توسط پرستاران متخصص سرطان‌شناسی مطابق با دستور پزشک اصلی شما تجویز می‌شوند. در خدمات شیمی درمانی در منزل داروها معمولاً از طریق IV به داخل ورید به بدن منتقل می‌شوند. برخی از داروها را می‌توان به صورت قرص نیز مصرف کرد. 

چگونه می‌توان از خدمات شیمی درمانی در منزل استفاده کرد؟

شیمی درمانی می‌تواند تاثیر زیادی روی شما بگذارد. همان‌طور که اشاره کردیم، خستگی و ریزش مو از عوارض جانبی این شکل درمان است. اگر حضور در بیمارستان شما را خسته می‌کند، اگر مراکز شیمی‌ درمانی از شما دور است و یا دوست ندارید با موها و ابروهای ریخته شده در مکان‌های عمومی مانند بیمارستان یا کلنیک حضور پیدا کنید می‌توانید، از خدمات شیمی درمانی در منزل مجموعه مهر درمان استفاده کنید.

تمام هدف ما در مرکز مهر درمان این است که روند درمان را برای شما راحت‌تر کرده و همراه مناسبی برای آسودگی خاطر شما باشیم. برای استفاده از خدمات شیمی درمانی در منزل مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان می‌توانید فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید تا پرسنل ما با شما تماس بگیرند. همچنین می‌توانید با شماره تلفن‌هایی که در سایت قرار داده‌ایم، تماس بگیرید تا درخواست خود را ثبت کنید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *