خدمات شیمی درمانی در منزل

شیمی درمانی، درمان سرطان با داروهای خاص است. این داروها رشد، تقسیم و در نتیجه تکثیر سلول‌های سرطانی را مهار می‌کنند. داروهای شیمی درمانی سیتواستاتیک است که تقریباً به عنوان مهار کننده سلول شناخته می‌شوند. اینکه کدام سیتواستاتیک دریافت می‌کنید به بیماری و وضعیت سلامت شخصی شما بستگی دارد. پزشکان همچنین امکان دارد ترکیبی از چندین دارو را پیشنهاد کنند.  داروهای شیمی درمانی معمولاً به صورت انفوزیون داده می‌شوند. برخی از آنها به صورت قرص نیز موجود است. خدمات شیمی درمانی در منزل برای افرادی که نمی‌خواهند در محیط کلینیک یا بیمارستان شیمی درمانی را دریافت کنند و یا از نظر جسمی طاقت مراجعه و حضور در کلینیک را ندارد، گزینه مناسبی است. شما  می‌توانید تمامی خدمات درمانی مرتبط با بیماری سرطان از جمله شیمی درمانی را از طریق مرکز مهر درمان دریافت کنید.

کموتراپی

شیمی درمانی در منزل چگونه است؟

در خدمات شیمی درمانی در منزل داروها معمولاً از طریق IV به داخل ورید به بدن منتقل می‌شوند. برخی از داروها را می‌توان به صورت قرص نیز مصرف کرد. تعداد زیادی سیتواستاتیک مختلف وجود دارد که اغلب با یکدیگر ترکیب می‌شوند. از آنجایی که داروها از طریق جریان خون حرکت می‌کنند، معمولاً در سراسر بدن اثر می‌کنند. به این ترتیب می‌توان به سلول‌های سرطانی نیز دست یافت که در معاینات تشخیص داده نمی‌شوند و نمی‌توان آن‌ها را به صورت هدفمند با جراحی یا پرتو درمانی درمان کرد. کارشناسان همچنین از این نوع درمان به عنوان درمان سیستمیک یاد می‌کنند.

اهداف شیمی درمانی چیست؟

افرادی که با سرطان دست و پنجه نرم می‌کنند اغلب حاضر نیستند در بیرون از خانه در مکان‌های عمومی حاضر شوند. آن‌ها حتی گاهی حاضر نیستند برای ویزیت دکتر به مطب بروند. هدف از شیمی درمانی در منزل این است که بیماران در منزل خود و در آرامش کامل درمان‌های خود را دریافت کنند. بیشتر شیمی‌درمانی‌ها در سراسر بدن اثر می‌گذارند، بنابراین فقط سلول‌های سرطانی نیستند که تحت تأثیر قرار می‌گیرند. سلول‌های سالم نیز ممکن است آسیب ببینند. اما هدف اصلی شیمی درمانی برای سرطان عبارت است از:

  • کوچک کردن تومور و ناپدید شدن آن در صورت امکان
  • از بین بردن سلول‌های سرطانی

داروهای ضد سرطان چگونه عمل می‌کنند؟

برخلاف برخی از درمان‌های رایج سرطان، شیمی درمانی به طور نسبتاً غیر اختصاصی بر روی همه سلول‌ها عمل می‌کنند. سلول‌هایی که به طور مکرر تقسیم می‌شوند نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند. این امر در مورد سلول‌های تومور، بلکه در مورد سلول‌های سالم، مانند: سلول‌های خون و سیستم ایمنی، پوست، غشای مخاطی و سلول‌های مو صدق می‌کند. به همین دلیل شیمی درمانی احتمال دارد که عوارض جانبی ایجاد کند.

 کنترل عوارض شیمی درمانی

بسیاری از انواع سرطان را می‌توان با شیمی درمانی در منزل با موفقیت درمان کرد. با این حال، بسیاری از مردم از عوارض جانبی درمان بسیار می‌ترسند. سیتواستاتیک‌ها معمولا نه تنها به سلول‌های سرطانی، بلکه به سلول‌های سالمی که به سرعت تقسیم می‌شوند نیز حمله می‌کنند. اینها شامل سلول‌های خون ساز، سلول‌های مو، سلول‌های غشای مخاطی در ناحیه دهان و گلو و در دستگاه گوارش است.

در کوتاه مدت، شیمی درمانی می‌تواند منجر به ریزش مو، کم خونی، حالت تهوع، استفراغ و اسهال و همچنین عفونت در دهان شود. اغلب می‌توان از این عوارض جانبی جلوگیری کرد یا علائم را کاهش داد. تزریق خون در برابر عواقب کم خونی، که عمدتاً شامل خستگی و فرسودگی است، کمک می‌کند. داروهایی به نام ضد استفراغ، داروهایی که برای درمان حالت تهوع استفاده می‌شوند – اغلب می‌توانند حالت تهوع و استفراغ را تسکین دهند. آنتی بیوتیک‌ها یا ضد قارچ‌ها (داروهای ضد قارچ) می‌توانند از عفونت‌ها محافظت کنند یا آنها را درمان کنند.

شدت عوارض شیمی درمانی متفاوت است. برخی از افراد سیتواستاتیک را بهتر از دیگران تحمل می‌کنند. علائم احتمالی ناشی از شیمی درمانی به دوز، رژیم درمانی و داروی مربوطه نیز بستگی دارد. همچنین، همه درمان‌های شیمی درمانی عوارض جانبی جدی ایجاد نمی‌کنند و بیشتر آنها کوتاه مدت هستند. به عنوان یک قاعده، موها پس از درمان دوباره رشد می‌کنند و غشاهای مخاطی و تشکیل خون بهبود می‌یابند.

اگر دچار عوارض جانبی شیمی درمانی باشید، مراجعه برای نوبت بعدی دریافت شیمی درمانی در کلینیک یا بیمارستان، قطعا برای شما سخت‌تر خواهد بود. به همین منظور خدمات‌ شیمی درمانی در منزل نه تنها برای انجام شیمی درمانی ارائه می‌شود، بلکه در کنترل و کاهش عوارض شیمی درمانی نیز نقش دارد.

شیمی درمانی در منزل

چگونه می‌توان از خدمات شیمی درمانی در منزل استفاده کرد؟

شیمی درمانی می‌تواند تاثیر زیادی روی شما بگذارد. همان‌طور که اشاره کردیم، خستگی و ریزش مو از عوارض جانبی این شکل درمان است. اگر حضور در بیمارستان شما را خسته می‌کند، اگر مراکز شیمی‌ درمانی از شما دور است و یا دوست ندارید با موها و ابروهای ریخته شده در مکان‌های عمومی مانند بیمارستان یا کلنیک حضور پیدا کنید می‌توانید، از خدمات شیمی درمانی در منزل مجموعه مهر درمان استفاده کنید.

تمام هدف ما در مرکز مهر درمان این است که روند درمان را برای شما راحت‌تر کرده و همراه مناسبی برای آسودگی خاطر شما باشیم. برای استفاده از خدمات شیمی درمانی در منزل مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان می‌توانید فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید تا پرسنل ما با شما تماس بگیرند. همچنین می‌توانید با شماره تلفن‌هایی که در سایت قرار داده‌ایم، تماس بگیرید تا درخواست خود را ثبت کنید.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *