مامایی در منزل: مزایا + وظایف

خدمات مامایی در منزل از جمله خدماتی است که زنان باردار را برای زایمان آماده می‌کنند و در هنگام زایمان آن‌ها را همراهی می‌کنند. همچنین بعد از زایمان، آن‌ها را هنگام شیردهی ومراقبت از کودک همراهی می‌کنند و آموزش‌های لازم را به آن‌ها می‌دهند. افرادی که به عنوان ماما در منزل به مادران کمک می‌کنند دوره‌های تخصصی مراقبت از مادر و کودک را گذرانده‌اند. اگر فکر می‌کنید برای قبل و بعد زایمانتان به یک ماما نیاز دارید تا شما را در منزل همراهی کند، می‌توانید در مرکز مهر درمان درخواست استفاده از خدمات مامایی در منزل را ثبت کنید.

ماما یک مراقب متخصص در زمینه زنان و زایمان است که در دوران بارداری، زایمان و 6 هفته اول پس از تولد، از مادر و نوزاد مراقبت می‌کند. ماماها دانش لازم را برای ارائه مراقبت ایمن به زنان، تشخیص سریع عوارض احتمالی و واکنش مناسب به موقعیت‌های اضطراری را دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند هر دارو یا آزمایشی را که ممکن است مادر یا نوزاد در زمان تحت مراقبت آن‌ها نیاز داشته باشد، تجویز کنند.

مامایی

ماما در منزل شامل چه خدماتی است؟

با خدمات مامایی درمنزل در طول بارداری، زایمان و در چند روز یا هفته اول پس از تولد نوزاد، یک ماما برای حمایت از شما حضور دارد. نقش‌ها و مسئولیت‌های ماماها در منزل معمولاً عبارتند از:

 • ارائه مراقبت‌های کامل دوران بارداری، از جمله کلاس‌های والدین، معاینات بالینی و غربالگری.
 • به شما اطلاعاتی در مورد چگونگی حفظ یک بارداری سالم (از جمله توصیه در مورد رژیم غذایی و ورزش)، چگونگی رشد کودک و مزایای بارداری برای شما می‌دهد.
 • کمک به شناسایی بارداری‌هایی که می‌توانند خطر بیشتری داشته باشند یا پیچیده‌تر باشند، برای مثال بارداری دوقلو.
 • به شما کمک می‌کند تا روی برنامه زایمان خود کار کنید.
 • از شما حمایت عاطفی می‌کند و به بسیاری از سوالاتی که دارید پاسخ می‌دهد.
 • نظارت و حمایت از شما در حین زایمان.
 • آموزش نحوه تغذیه، مراقبت و حمام کردن نوزاد.

نقش ماما در مقایسه با پزشک چیست؟

اگر بارداری شما به طور طبیعی پیش می‌رود، ماما می‌تواند تمام مراقبت‌های دوران بارداری شما را انجام دهد و همچنین می‌تواند در طول زایمان در کنار شما باشد. ماماها 24 ساعت شبانه روز در دسترس هستند و مامای شما مهارت‌هایی را دارد که علاوه بر خدمات پزشکی،از شما حمایت عاطفی و روانی نیز می‌کند. در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی، مامای شما می‌تواند به شما پاسخ دهد. از آنجایی که ماماها در طول تحصیل خود تمرینات عملی زیادی را انجام می‌دهند و در طول حرفه خود تجربیات زیادی به دست می‌آورند، دانش ارزشمند زیادی را جمع آوری می‌کنند که آنها را در زمینه زایمان و بعد از زایمان ارائه می‌دهند.

یک ماما یک پزشک نیست، بنابراین مواردی وجود دارد که ممکن است لازم باشد به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. متخصص زنان و زایمان حدود 35 درصد از زایمان‌ها را انجام می‌دهد. در صورت بروز عوارض قبل یا بعد از تولد نوزاد، یک متخصص زنان و زایمان نیز در کنار ماما حضور خواهد داشت.

مزایا استفاده از خدمات مامایی در منزل

یکی از مزیت‌های خدمات مامایی در منزل این است که می‌تواند به برخی از زنان باردار که بارداری سختی دارند و باید تحت استراحت مطلق باشند و یا نیاز دارند یک فرد متخصص از آن‌ها در قبل و بعد زایمان مراقبت کند، کمک کند. آن‌ها همچنین آموزش‌های لازم را برای شیردهی به مادران می‌دهند. یکی دیگر از مزیت‌هایی که خدمات مامایی در منزل ارائه می‌دهد این است که آن‌ها در طول مراقبت از زنان باردار در منزل هر آزمایشی که نیاز داشته باشند را انجام می‌دهند و برای آن‌ها در شرایط خاص دارو تجویز می‌کنند و داروهای آن‌ها را کنترل و مدیریت می‌کنند. همچنین اگر نیاز باشد که آ‌ن‌ها از یک رژیم خاص پیروی کنند، برای آن‌ها رژیم غذایی خاصی را طراحی می کنند.

وظایف ماما چیست؟

خدمات مامایی در منزل شامل وظایف درمانی و مراقبتی از مادر و نوزاد می‌شود. در ادامه وظایف آن‌ها را بررسی کرده‌ایم.

 • انجام معاینه‌های پیش و حین بارداری در منزل
 • واکسیناسیون در دوران بارداری
 • آزمایشات سه ماه اول بارداری
 • انجام آزمایشات سه ماهه دوم بارداری
 • آزمایشات سه ماهه سوم بارداری
 • انجام آزمایشات دیابت و غربالگری
 • آموزش‌های لازم برای شیردهی
 • آموزش حمام کردن نوزاد
 • آموزش لباس پوشاندن و پوشک کردن نوزادان

هزینه استفاده از خدمات مامایی در منزل

مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان با ارائه خدمات مامایی در منزل، به ارتقاء سلامت مادر و نوزادان می‌پردازد. خدمات مامایی شامل مراقبت‌های پیش و پس از زایمان، مشاوره‌های تغذیه و بهداشتی، آموزش‌های مربوط به مراقبت از نوزاد و تغذیه در دوران شیردهی، ارزیابی و پیگیری سلامت مادر و نوزاد و همچنین ارائه راهنمایی‌های لازم به خانواده‌ها برای دوران بارداری و پس از آن می‌شود. هزینه استفاده از این خدمات متغیر بوده و به عواملی نظیر مدت زمان و نوع خدمات موردنظر بستگی دارد. اما در کل، استفاده از خدمات مامایی در منزل از لحاظ اقتصادی نسبت به مراجعه به بیمارستان و هزینه‌های مرتبط با آن، معمولاً به‌صرفه‌تر و در عین حال برای خانواده‌ها راحت‌تر  است.

خدمات مامایی

چگونه می‌توان از خدمات مامایی مهر درمان استفاده کرد؟

ماما یک متخصص زنان و زایمان است که خدمات مراقبت‌های بهداشتی را برای زنان از جمله معاینات زنان و زایمان، مشاوره پیشگیری از بارداری، نسخه‌ها و مراقبت‌های زایمان  ارائه می‌دهد. ماما در حین زایمان، زایمان و پس از تولد مراقبت‌های تخصصی را ارائه می‌دهد تا مادر احساس راحتی داشته باشد. اگر شما هم می‌خواهید از این خدمات استفاده کنید می‌توانید فرم‌های مربوطه به این بخش را در سایت تکمیل کنید تا ما با شما تماس بگیریم. همچنین می‌توانید با استفاده از شماره تلفن‌هایی که در سایت قرار داده‌ایم با ما در ارتباط باشید.