راهکارهای مراقبت از بیمار زندگی نباتی

هر روز شاهد گزارش‌هایی از حوادث کار و تصادفات جاده‌ای، به ویژه در بین جوانان هستیم که منجر به پیامدهای بسیار ناگوار و معلولیت‌زا می‌شوند. کسانی که آسیب‌دیده‌اند، نمی‌توانند به‌سرعت بهبود یابند، در حالت هوشیاری معلق که به آن زندگی نباتی نیز گفته می‌شود باقی‌می‌مانند. برای خانواده‌هایی که عزیزان آنها دچار چنین وضعیتی شده‌اند، زندگی به یک باره تغییر کرده و شرایط جدیدی را می‌طلبد. به همین جهت راهکارهای مراقبت از بیمار زندگی نباتی بسیار اهمیت دارد.

پرستار تمام وقت برای بیمار نباتی

مراقبت از بیمار زندگی نباتی

بیمار در حالت نباتی با وجود بیهوشی ظاهری، نیاز به کمک کافی در تمامی نیازهای خود دارد. او به صورت مداوم و پیوسته به کمک و حمایت نیاز دارد، که این کمک باید همواره از نگرش انسانی بالا برخوردار باشد. این وضعیت نیازمند وجود یک ساختار و تیم متخصص و پرتلاش است که بتواند به درستی مراقبت و پیگیری از بیمار را در این مسیر دشوار به عهده بگیرد. علاوه بر این، اعضای خانواده در این روند بسیار اهمیت دارند، زیرا با توجه به توانایی آنها در سازگاری با این وضعیت جدید و نیز اثربخشی مداخلات توانبخشی، نقش بسیار حیاتی و کلیدی را ایفا می‌کنند.

راهکارهای مراقبت از بیمار زندگی نباتی و توصیه به خانواده‌ها

با توجه به پیچیدگی شرایط، خدمات مراقبت از بیمار زندگی نباتی الزاماً باید چندبعدی باشد و بدون شک مطلوب است که توسط پرسنل متخصص مراقبت و از مرحله اول بستری در بخش مراقبت‌های ویژه، به ویژه در مواقع طولانی، مورد حمایت قرار گیرد. همراهی با خانواده باید در تمام مراحل بیماری با شکل‌های حمایت کافی ادامه یابد.

از کجا شروع کنیم؟

برای شروع یک رابطه سازنده بین تیم، خانواده و بیمار، قبل از هر چیز، ارائه اطلاعات کافی ضروری است تا بتواند پایه‌های یک همکاری مؤثر را فراهم کند. اما این تنها قدم اول است و برای ایجاد یک رابطه مثبت و پایدار، مراحل بیشتری وجود دارد.

خانواده به چه چیزی نیاز دارد؟

خانواده نیاز به داشتن اطلاعات و توضیحات منسجم و بدون ابهام دارد که به صورت ساده و کامل تدوین شده باشد. همچنین بسیار مهم است که اعضای خانواده احساس تنهایی نکنند.

اطلاع‌رسانی در مورد بیماری، آموزش تا حد امکان در مورد مدیریت بیمار، تشویق جهت‌گیری روانی و فیزیکی، ایجاد پایه‌های ارتباط صحیح، تسهیل تعامل بین خویشاوند، بستگان و اپراتورها، ارائه نوعی مهار عاطفی، تنظیم انتظارات اعضای خانواده، از مواردی هستند که برای خانواده بیمار مفید می‌باشند.

متأسفانه تجربه، ما را با این واقعیت مواجه می‌کند که به ندرت می‌توان در بیمارانی که در حالت نباتی هستند، درمان به دست آورد؛ علاوه بر این، هر چه زمان بیشتر می‌گذرد، این امر بیش از پیش غیرممکن می‌شود. آنچه می‌توان انجام داد تلاش برای کاهش رنج و بهبود کیفیت زندگی با مراقبت هدفمند از این بیماران و خانواده‌هایشان است.

راهکارهای مراقبت از بیمار زندگی نباتی

راهکارهای پزشکی مراقبت از بیمار زندگی نباتی

درمان حالت رویشی شامل اقداماتی برای جلوگیری از مشکلات ناشی از بی‌حرکتی و تغذیهٔ مناسب است.

مراقبت بلندمدت

مانند افراد در کما، افراد در حالت نباتی نیاز به مراقبت کامل دارند. ارائه یک رژیم غذایی خوب (حمایت تغذیه‌ای) مهم است. افراد از طریق لوله‌ای که از طریق بینی وارد معده می‌شود (تغذیه لوله‌ای)، تغذیه می‌شوند. گاهی اوقات آنها توسط لوله‌ای که مستقیماً از طریق یک برش در شکم وارد معده یا روده کوچک می‌شود، تغذیه می‌شوند. از طریق این پروب‌ها نیز می‌توان داروها را تجویز کرد.

بسیاری از مشکلات ناشی از عدم حرکت (بی‌حرکتی) است و اقدامات لازم برای پیشگیری از آنها ضروری است (به مشکلات ناشی از استراحت طولانی مدت در بستر مراجعه کنید).

مدیریت زخم‌های فشاری از جمله زخم بستر

دراز کشیدن در یک وضعیت می‌تواند جریان خون را در نواحی خاصی از بدن قطع کند و باعث ازبین‌رفتن پوست و ایجاد زخم‌های فشاری و زخم بستر شود.

انقباضات؛ عدم حرکت همچنین می‌تواند منجر به سفتی دائمی و کوتاه‌شدن عضلات شود که منجر به خم‌شدن دائمی مفاصل می‌شود.

لخته‌شدن خون

عدم تحرک باعث تشکیل لخته خون در وریدهای پا می‌شود (ترومبوز ورید عمقی).

با جابه‌جایی مکرر موقعیت فرد و قراردادن بالشتک محافظ در زیر قسمت‌هایی از بدن که با تخت در تماس هستند، مانند پاشنه پا، می‌توان از زخم‌های فشاری جلوگیری کرد.

بیشتر مطالعه کنید: بهترین تشک برای زخم بستر

برای جلوگیری از انقباضات، فیزیوتراپیست‌ها به آرامی مفاصل را در همه جهات حرکت می‌دهند (تمرینات غیرفعال دامنه حرکتی) یا ممکن است مفاصل را در موقعیت‌های خاصی بی‌حرکت کنند.

پیشگیری از لخته‌شدن خون شامل استفاده از داروها و اقداماتی برای مهار یا بالابردن پاهای فرد است. حرکت‌دادن پاها، مانند تمرینات غیرفعال دامنه حرکتی، همچنین می‌تواند به جلوگیری از تشکیل لخته خون کمک کند.

از آنجایی که افراد بی اختیاری دارند، باید مراقب تمیزکردن و خشک‌کردن پوست او باشید. اگر مثانه کار نمی‌کند و ادرار در آن باقی می‌ماند، ممکن است یک لوله (کاتتر) در مثانه قرار داده شود تا ادرار را تخلیه کند. کاتترها به طور کامل تمیز و مرتباً بررسی می‌شوند تا از ایجاد عفونت‌های دستگاه ادراری جلوگیری شود.

اگر بهبودی بعید است، پزشکان و اعضای خانواده و گاهی کمیته اخلاق بیمارستان، باید در مورد چگونگی برخورد با مشکلات احتمالی پزشکی در آینده و در صورتی که اصلاً درمان ضروری در بخش حمایت از زندگی قطع شود، بحث کنند.

راهکارهای مراقبت از بیمار زندگی نباتی

دریافت خدمات مراقبت از بیمار زندگی نباتی

مراقبت از بیماران نباتی، امری مداوم و دشوار است که نمی‌توان تعیین کرد تا چه زمانی ادامه دارد. به همین جهت  دریافت خدمات از مراکز ارائه‌دهنده خدمات پزشکی و پرستاری در منزل، امری حیاتی است. مرکز مهر درمان با کادر شایسته و تجربه زیادی که در نگهداری ازاین‌گونه بیماران دارد، همراهی مطمئن برای شما عزیزان خواهد بود.

در مرکز مهر درمان یکی از زمینه‌های بسیار تخصصی ما، کمک به بیماران در حالت نباتی پایدار و با نارسایی شدید تنفسی با توجه به تعداد مواردی است که روزانه درمان می‌کنیم.

برای تمام بیمارانی که از آنها مراقبت می‌کنیم، یک پروژه مراقبت فردی تدوین شده و نیازها و نتایج به دست آمده با استفاده از مقیاس‌های ارزیابی معتبر علمی، ایجاد می‌شوند.

اعضای تیم بین حرفه‌ای (پزشک، روان‌شناس، پرستار، فیزیوتراپ، مددکار اجتماعی-بهداشتی) در تهیه پیش‌نویس برنامه مراقبت فردی مشارکت دارند و مداخلات زیر را تضمین می‌کنند:

  • پوشش پزشکی 24 ساعته
  • پرستاری کمک مستمر در طول 24 ساعت با هدف بهداشت فردی، بسیج و مراقبت
  • مدیریت و کنترل تغذیه و هیدراتاسیون

درمان توانبخشی بدون داشتن ویژگی‌های فشرده، اصولاً به منظور پیشگیری از آسیب ثانویه، حفظ عملکرد باقیمانده، تحریک حسی و تقویت جنبه‌های عاطفی-رابطه‌ای انجام می‌شود. درمان توانبخشی شامل مداخلات فیزیوتراپیستی است، اما همچنین مانورهای پرستاری نیز در این فرایند نقش مهمی دارند و روزانه با رابطه معناداری همراه است.

جهت دریافت خدمات پرستاری در منزل  و سایر نیازهای بیماران نباتی، می‌توانید از طریق بخش ارتباط با ما اقدام کرده و تمامی موارد مدنظر خود را با کارشناسان ما به اشتراک بگذارید و خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنید.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *