تمرین درمانی در منزل : انواع تمریناتی که می‌توانید انجام دهید!

نگه داشتن بدن در وضعیت خوب به معنای فعال بودن است. اگر آسیب یا وضعیت پزشکی دارید، تمرین درمانی در منزل بهترین راه برای بهبود و تقویت عضلات دردناک و ضعیف است. ما در این مقاله از مهر درمان به بررسی تمرین درمانی در منزل، انواع تمرین‌ها و روش انجام آن‌ها پرداخته‌ایم. با ما در این مقاله از مهر درمان همراه بمانید.

تمرین درمانی در منزل

تمرین درمانی در منزل چیست؟

تمرین‌درمانی‌درمنزل برای بازگرداندن حداکثر عملکرد بدن با هدف مزایای طولانی مدت طراحی شده است. تمرین درمانی شامل بهبودی پس از آسیب، جلوگیری از آسیب بیشتر، تسکین درد یا یادگیری زندگی با یک بیماری مزمن می‌شود. برای افراد در هر سنی خوب است، تمرینات می‌توانند به بهبود جریان خون، افزایش انعطاف پذیری، توسعه قدرت و افزایش استقامت کمک کنند. PT در خانه به جای تمرینات استقامتی شامل تمرینات کششی و قدرتی می‌شود. شما نیازی به دسترسی به تجهیزات باشگاه ندارید. در واقع، بیشتر این تمرینات به هیچ وجه نیازی به تجهیزات ندارند.

انواع تمرین درمانی در منزل

پزشک یا فیزیوتراپیست شما برنامه‌ای را با حرکات خاص توصیه می‌کند که وضعیت خاص شما را هدف قرار می‌دهد. انواع مختلفی از تمرینات PT برای بهبود طراحی شده‌اند. آن‌ها عبارتند از:

  • تحرک عملکردی
  • دامنه حرکت
  • استحکام – قدرت
  • تعادل (تمرینات تعادلی به ویژه برای افراد مسن مفید است.)
  • انعطاف پذیری
  • عملکرد قلب و عروق

تمرین شما همیشه باید با گرم کردن و حرکات کششی شروع شود.

تمرینات خاص منطقه

فکر کردن به ورزش به عنوان کاری که با عضلات خود انجام می‌دهیم، آسان است؛ اما ورزش می‌تواند به سایر سیستم‌های بدن ما نیز کمک کند.

تمرینات آرامش بخش

در حالی که کار کردن ماهیچه‌ها، مفاصل و بافت‌های نرم بدن مهم است، کمک به شل شدن آنها نیز مهم است. تکنیک‌های تسکین درد از جمله گرما، سرما، تحریک الکتریکی، ماساژ، همگی می‌توانند به بدن کمک کنند تا آرام شوند، خواب شما را بهبود بخشد و فشار خون خود را کاهش دهد.

تمرینات هماهنگی و تعادل

هر بار که می‌ایستید، راه می‌روید، می‌نشینید، دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید، غذا می‌پزید یا به فعالیت‌های روزانه‌تان رسیدگی می‌کنید، در حال آزمایش هماهنگی بین سیستم‌های عضلانی و اسکلتی بدنتان هستید. اگر نتوانید تعادل خود را حفظ کنید یا هماهنگی خود را از دست بدهید، توانایی مراقبت از خود را از دست می‌دهید و خود را در معرض خطر سقوط و آسیب قرار می‌دهید. توانایی شما در مراقبت از خود یا عزیزانتان به توانایی شما در ایجاد تعادل و هماهنگی بازوها، پاها، دست‌ها و پاهایتان بستگی دارد. به همین دلیل است که تمرینات تعادلی و هماهنگی به ویژه پس از آسیب یا بیماری بسیار مهم است.

تمرینات دامنه حرکتی

این نوع تمرینات با هدف افزایش دامنه حرکتی مفاصل و بافت‌های نرم شما انجام می‌شود.

این کار ممکن است از طریق فعالیت‌های کششی فعال، غیرفعال یا کمکی انجام شود که برای کمک به حرکت بهتر مفاصل شما بدون درد طراحی شده‌اند.

تمرینات عملکرد عضلانی

افزایش قدرت و استقامت عضلانی برای تعادل و ثبات خوب و همچنین سلامت استخوان و مفاصل، حیاتی است. تمرینات مقاومتی و استقامتی برای افزایش قدرت عضلانی بدون آسیب طراحی شده‌اند.

تمرین درمانی در منزل

تمرینات فیزیوتراپی زانو

مطالعات نشان می‌دهد که 99 درصد از فیزیوتراپیست‌ها فکر می‌کنند ورزش درمانی کلیدی برای زانو درد است. PT زانو می‌تواند به شرایط ناتوان کننده مانند استئوآرتریت و بهبود جراحات کمک کند. همراه با یک زانوبند خوب، این حرکات می‌توانند برای تسکین زانو درد مناسب باشند. به پشت روی زمین دراز بکشید. یک زانو را خم کنید تا پایتان صاف روی زمین باشد. زانوی دیگر را صاف نگه دارید. زانوی صاف را خم کنید و پای خود را تا سطح زانوی خمیده بلند کنید. این وضعیت را نگه دارید تا زمانی که کشش را احساس کنید. این حرکت را 10 بار در هر طرف تکرار کنید.

استرچ چهارگانه ایستاده

با استفاده از یک صندلی یا دیوار برای حمایت، روی یک پا بایستید. زانوی خود را خم کنید و پاشنه خود را به سمت باسن خود بیاورید. با دست مخالف مچ پای خود را بگیرید. مچ پای خود را به سمت بدن خود بکشید تا زمانی که احساس کشش کنید. 30 ثانیه نگه دارید. حداقل 5 بار در هر طرف تکرار کنید.

اسکات

صاف بایستید، پاها را کمی از هم باز کنید. به آرامی از زانوها و کمر خم شوید به طوری تقریباً موازی با زمین باشید. پشت خود را صاف نگه دارید و زانوها را موازی با مچ پا قرار دهید. صاف بایستید. 5-10 بار تکرار کنید.

پشت لانژ

بایستید و دستان خود را روی کمر قرار دهید. با پای چپ خود یک قدم به عقب بردارید. زانوی راست خود را خم کنید و پایین بیاورید تا رانتان موازی زمین شود و پاشنه چپتان بلند شود. به حالت ایستاده برگردید. یک ست 20 تایی را هر بار به طور متناوب انجام دهید.

اگر در ورزش‌هایی شرکت می‌کنید که نیاز به شروع و توقف زیاد دارند، ثبات زانو بسیار مهم است. از آنجایی که این مفاصل بزرگ در هر عملکردی از ما حمایت می‌کنند، حفظ سلامت آنها مهم است. در اینجا چند تمرین دیگر برای زانو آورده شده است که می‌توانید برای افزایش ثبات و انعطاف پذیری آنها را امتحان کنید.

تمرینات فیزیوتراپی هیپ

مشکلات مفصل ران با افزایش سن بیشتر می‌شود. چه در تمام روز نشسته و چه روی پاهای خود ایستاده باشید، این عضلات برای عمودی نگه داشتن بدن شما کار می‌کنند. اگر از درد لگن رنج می‌برید، تقویت عضلات و مفاصل لگن بهترین راه برای تسکین است. این کشش‌ها همچنین می‌توانند به درد کمر کمک کنند.

حلقه‌های باسن تک پا

روی چهار دست و پا، پایین بیایید و دست‌ها را زیر شانه، زانوها را زیر باسن و انگشتان پا را نوک تیز قرار دهید. عضلات اصلی خود را سفت کنید و یک پا را به پهلو بلند کنید. زانوی خود را به پهلو و جلو نگه دارید، آن را به صورت دایره‌ای حرکت دهید. ده بار به جلو و سپس ده بار به عقب تکرار کنید. جهت را عوض کنید و تکرار کنید.

فواید تمرین درمانی در منزل چیست؟

برنامه‌های ورزشی با هدف بهبود سلامتی انجام می‌شوند، بنابراین می‌توانید احساس بهتری نسبت به قبل داشته باشید. هدف ما در راه حل‌های فیزیوتراپی خانگی بازگرداندن قدرت شما به حالت قبلی یا بهتر است. ورزش درمانی، مشابه برنامه‌های ورزشی است؛ با این حال، شامل فعالیت‌های هدفمندی نیز می‌شود که با هدف تسکین درد و بازگرداندن شما به سطح بهینه عملکرد فیزیکی شما انجام می‌شود. ورزش درمانی همچنین می‌تواند به عنوان راهی برای جلوگیری از آسیب یا ناتوانی اضافی در هنگام مواجهه با خطرات فیزیکی خاص مورد استفاده قرار گیرد.

کلام آخر

مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان، خدمات متنوعی را در زمینه پزشکی و پرستاری در منزل بیماران ارائه می‌دهد. یکی از خدماتی که این مرکز ارائه می‌دهد، فیزیوتراپی در منزل است. اگر شما قصد تمرین درمانی در منزل را دارید، می‌توانید از خدمات فیزیوتراپی در منزل مرکز مهر درمان استفاده کنید. پرسنل ما در این بخش از بهترین تمرینات برای بهبود شرایط و وضعیت شما استفاده می‌کنند. برای کسب اطلاع بیشتر می‌توانید با شماره تلفن 09058008006 تماس بگیرید.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *