پرستار خصوصی

پرستار خصوصی در منزل، پرسنل بهداشتی واجد شرایطی است که به منزل بیماران معلول، سالمند و فلج که نیازمند مراقبت در محیط منزل هستند، مراجعه می‌کند و در محدوده خدمات مراقبتی به وظایف پرستاری خود عمل می‌کند.  همواره پرستار مراقبت در منزل بر مراقبت از فرد با همکاری خانواده بیمار تمرکز دارد و این خدمات را در غالب زمان مشخص که اغلب به صورت 24 ساعته‌ است، ارائه می‌دهند.

private-nurse

پرستار خصوصی در منزل چه می‌کند؟ وظایف و مسئولیت‌های آن‌ها چیست؟

پرستار مراقبت از منزل در راستای اصول کاری شرکتی که در آن کار می‌کند، فعالانه از تجهیزات لازم اختصاص داده شده به وی استفاده می‌کند و برای سلامت و ایمنی بیمار تلاش می‌کند. مطابق با کارایی و کیفیت مورد نیاز این حرفه عمل می‌کند. سایر وظایف را می‌توان به شرح زیر فهرست کرد:

 • ملاقات با بیمار و خانواده او برای مراقبت در منزل
 • تهیه فرم تشخیص بیمار با یادگیری آخرین وضعیت بیمار از پزشک و برنامه‌ریزی برای فرآیند مراقبت
 • تعیین برنامه‌های مورد نیاز برای مراقبت، انجام آن‌ها، ارزیابی نتیجه درخواست، ایجاد هماهنگی در مراحل مراقبت با توجه به بهبودی بیمار و ثبت کامل آن‌ها
 • ارزیابی مناسب بودن خانه مراقبت برای نیاز‌های بیمار، کنترل عوامل محیطی (صدا، دما، نور، تهویه) که ممکن است بیمار را آزار دهد و اطمینان حاصل شود که بیمار به راحتی استراحت می‌کند.
 • ارائه خدمات آموزشی و مشاوره‌ای لازم به بیمار و خانواده وی به منظور تثبیت وضعیت بیمار
 • برای رعایت تکنیک‌هایی مانند عقیم‌سازی، ایزوله کردن و آسپسیس که ممکن است در طول مراقبت از بیمار ضروری باشد.
 • ضد عفونی و استریل کردن تجهیزات مورد استفاده در تعمیر و نگهداری
 • اطلاع‌رسانی به پزشک، بیمار و خانواده از عوارض دارو‌هایی که به بیمار داده می‌شود.

خدمات پزشکی و اجتماعی که بیماران با فاز حاد، مزمن یا پایانی در هر سنی در محل زندگی خود از طریق یک پرستار خصوصی دریافت می‌کنند و توسط یک تیم حرفه‌ای بهداشت در پس زمینه پیگیری می‌شوند، با نام “خدمات پرستاری در خانه” شناخته می‌شوند. شما می‌توانید این خدمات را که توسط پرستاران خصوصی متخصص بیماری‌های فرد نیازمند ارائه می‌شود، بسته به نیاز خود، به مدت کوتاه (ساعتی، روزانه) و یا به صورت بلند مدت (هفتگی، ماهانه) دریافت کنید.

شاید نیاز داشته باشید: استخدام پرستار ساعتی

private-nurse

پرستار خصوصی کیست؟

پرستار خصوصی مراقبت در منزل عضوی از یک تیم حرفه‌ای مراقبت‌های بهداشتی است که نیاز‌های بهداشتی بیمار در مرکز را برآورده می‌کند، از سوی دیگر بر اعضای خانواده تمرکز می‌کند، برنامه‌ریزی، اجرا، نظارت و ارزیابی نتایج خدمات بهداشتی را با استاندارد‌های تعریف شده در مرکز انجام می‌دهد.

همچنین پرستار مراقبت در منزل در ارتباطات مؤثر، شیوه‌های علمی و فعلی مبتنی بر شواهد و مهارت‌های تصمیم‌گیری بالینی صلاحیت دارند.

پرستاران مراقبت در منزل در مرکز پزشکی، از میان فارغ التحصیلان گروه‌های پرستاری دانشگاه‌ها یا کالج‌ها انتخاب می‌شوند. پرستار در منزل با سایر پرستاران بیمار باید تجربه رفع نیاز‌های بهداشتی زندگی خود را داشته باشد و همچنین در شاخه‌های تخصصی مانند مراقبت‌های ویژه، انکولوژی، مغز و اعصاب، قلب و عروق تجربه داشته باشد. علاوه بر این، آن‌ها کارکنان بهداشتی هستند که به لطف آموزش ضمن خدمتی که به طور مستمر دریافت می‌کنند، با پیشرفت‌های جدید و فعلی سازگار می‌شوند.

من می‌خواهم خدمات پرستار خصوصی را در خانه دریافت کنم چه کاری باید انجام دهم؟

 • اول از همه، می‌توانید از طریق شماره تماس ما با ما در ارتباط باشید یا فرم درخواست خدمات را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند. پس از این فرآیند، کارشناس مراقبت در منزل ما، پرستار مربوطه را به شما هدایت می‌کند و فرآیندی را که در زیر به آن اشاره کرده‌ایم را به ترتیب آغاز می‌کند.
 • مدیر پرستار از بیمارستان یا منزل بیمار بازدید می‌کند تا بیمار را در محل ببیند و ارزیابی کند و همچنین از خواسته‌های شما مطلع شود.
 • نیاز‌های بیمار (روانی، جسمی، اجتماعی) را با اطلاعاتی که ابتدا از پزشک خود و سپس از شما دریافت می‌کند، تعیین می‌کند. در پرتو این اطلاعات، او جزئیات اقداماتی را که باید به عنوان یک پرستار مدیر در طول فرآیند خانه بیمار انجام شود، بیان می‌کند.
 • مناسب بودن محیط زندگی بیمار را برای مراقبت پرستاری ارزیابی می‌کند و از ایجاد شرایط لازم برای مناسب بودن آن مطمئن می‌شود یا درخواست می‌کند.
 • نصب تجهیزات پزشکی کمکی را فراهم می‌کند و فرآیند‌های استفاده از تجهیزات پزشکی را در صورت لزوم در طول فرآیند درمان مدیریت می‌کند.
 • با توصیه پزشک اولیه بیمار و درخواست خانواده، خدمات پرستار خصوصی ۱۲ یا ۲۴ ساعته در منزل برای رفع نیاز‌های بهداشتی و مراقبتی بیمار سازماندهی می‌شود.
 • پرستار خصوصی، مسئول اجرای درمان برنامه‌ریزی شده توسط پزشک، رفع نیاز‌های اجتماعی بیمار و پرکردن منظم فرم‌های مربوط به بیمار است.
 • پرستار خصوصی به طور مرتب، پزشک را در جریان وضعیت بیمار قرار می‌دهد، از طرفی از روند درمان وی به خانواده او، اطلاع می‌دهد.
 • در طول خدمات پرستار خصوصی ارائه شده در منزل، وضعیت عمومی بیمار و کیفیت خدمات با مراجعه منظم پزشک مراقبت در منزل و پرستاران اجرایی پیگیری می‌شود.
خدمات پرستاری در منزل

کدام بیماران به خدمات پرستاری خصوصی نیاز دارند؟

 • بیماران سرطانی مرحله پایانی
 • بیماران متصل به دستگاه تنفسی
 • بیمارانی که در معرض خطر زندگی هستند، نیاز به نظارت بر علائم حیاتی دارند و در هر زمانی به دارو احتیاج دارند.
 • بیمارانی که درمان آن‌ها در منزل ادامه خواهد داشت.
 • بیمارانی که از مراقبت‌های ویژه به خانه مرخص خواهند شد.
 • بیماران مبتلا به زخم بستر

آن‌ها به خدمات پرستار خصوصی ساعتی، روزانه یا طولانی مدت نیاز دارند.

خدمات پرستاری خصوصی مراقبت‌های ویژه در منزل چیست؟

علائم حیاتی و معیار‌های درمانی بیمارانی که در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار گرفته‌اند و درمان آن‌ها در بیمارستان توسط پزشک به پایان رسیده است، ارزیابی و مراحل ترخیص انجام می‌شود. ساختار کل نگر که با ارائه انواع تجهیزات فنی با پرستار مجرب، مراقبت‌های ویژه تحت نظر پزشک پس از ترخیص در محیط خانه اعمال می‌شود و در آن خدمات پرستاری خصوصی به صورت ۲۴ ساعته ارائه می‌شود، خدمات پرستاری مراقبت‌های ویژه در منزل نامیده می‌شود.

علاوه بر درمان پزشکی بیمار، پرستار مراقبت‌های ویژه در منزل، اثرات عاطفی، اجتماعی، اقتصادی، خانوادگی و محیطی را با هم مدیریت می‌کند و با یک تیم چند رشته‌ای (پزشک، مراقب بیمار، فیزیوتراپ، روانشناس و… ) خدمات ارائه می‌دهد.

در مواردی که بیمارانی که از مراقبت‌های ویژه ترخیص می‌شوند، در طول روند جاری، حمایت بهداشتی حرفه‌ای دریافت نمی‌کنند. علاوه بر پیشرفت بیماری و بیماری اولیه، مشکلات روحی و روانی نیز تجربه می‌شود و بسته به این دلایل، بیمار دوباره به بخش مراقبت‌های ویژه باز می‌گردد.

مراقبت پرستاری در منزل

چه زمانی از بخش مراقبت‌های ویژه ترخیص شویم؟

 • زمانی که وضعیت سلامتی بیمار پایدار باشد، یعنی به همان روند ادامه یابد.
 • هنگامی که دلیل بستری شدن در بیمارستان یا مشکلات بهداشتی از بین رود.
 • زمانی که نیازی به دستگاه و ماسک تنفسی برای نظارت بر بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نباشد.
 • در صورت عدم ایجاد شرایط اضافی ناشی از عفونت، بیمار می‌تواند از بخش مراقبت‌های ویژه ترخیص شود.

انتقال از مراقبت‌های ویژه به خانه چگونه باید باشد؟

قبل از شروع پیگیری خانگی بیمارانی که درمان آن‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه تکمیل شده است، باید از قبل هماهنگی‌های خانگی انجام شود و برخی از دستگاه‌های تخصصی برای استفاده در خانه (مثلاً دستگاه‌های تنفسی) باید در بیمارستان آزمایش شوند. این وظیفه پرستار مراقبت در منزل یا همان پرستار خصوصی است که قبل از مراجعه بیمار به خانه، مقدمات مربوطه را انجام دهد. به لطف راهنمایی صحیح، پرستار خصوصی نه تنها نگرانی اعضای خانواده را کاهش می‌دهد، بلکه با شروع صحیح فرآیند، مدیریت صحیح کل فرآیند را تضمین می‌کند.

شرایط مناسب برای ادامه درمان در منزل چگونه باید باشد؟

 • تعیین اتاق بیمار
 • ایجاد کنترل دمای اتاق و تهویه
 • انتخاب تشک مناسب برای جلوگیری از زخم بستر
 • تأمین تجهیزات پزشکی در منزل
 • تأمین مواد مصرفی

همچنین تیم پرستاری را قادر می‌سازد تا روند درمان را با سهولت بیشتری ادامه دهند. خدمات پرستاری در منزل، مراقبت‌های ویژه در واقع به معنای ادامه درمان واجد شرایط دریافت شده در بیمارستان در منزل است. به همین دلیل پرستار خصوصی بزرگترین حامی بستگان بیمار است.

برای پرستار خصوصی باید به کجا مراجعه کنیم

 مراقبت در منزل از بیمار با تراکئوستومی

تراکئوستومی یک روش جراحی است که در آن لوله‌ای را در نای قرار می‌دهند تا اطمینان حاصل شود که راه هوایی دائماً باز می‌ماند. به طور کلی برای حمایت از تنفس بیماران تحت درمان در بخش مراقبت‌های ویژه استفاده می‌شود.

برای اینکه بتوانید در خانه از بیماران تراکئوستومی مراقبت کنید، کاملاً ضروری است که از یک پرستار خصوصی متخصص که حمایت پزشکی را ارائه می‌دهد، حمایت کنید. درمان خانگی بیمار با تراکئوستومی نیاز به دانش تخصصی پرستاری دارد.

از آنجایی که تراکئوستومی یک بافت باز است، باید در برابر عفونت‌ها محافظت شود، تمیز نگه داشته شود، قرمزی، ترشحات و شرایط محیط باید توسط پرستار مراقبت در منزل ارزیابی شود و  در صورت لزوم با پزشک مربوطه تماس گرفته شود. عملکرد و نگهداری لوله تراکئوستومی (کانولا) از درمان پشتیبانی می‌کند. ضمناً در بیماران تراکئوستومی، ترشحات (خلط، ترشحات) انباشته شده در ریه‌ها باید با دستگاه آسپیراسیون تمیز شود. تمام این روش‌ها توسط یک پرستار خصوصی با تجربه در مراقبت‌های ویژه به دقت اعمال می‌شود.

سایر خدمات پرستار خانگی شامل قرار دادن سرم در منزل، خدمات تزریق در منزل، خدمات مراقبت و درمان زخم بستر، خدمات قرار دادن کاتتر در منزل است.

چرا خدمات پرستار خصوصی را از مرکز مهر درمان دریافت کنیم؟

به عنوان مرکز پزشکی، به منظور حفظ و ارتقای کیفیت خدمات، خدمات ارائه شده توسط پزشکان و پرستاران اجرایی ما در محل نظارت می‌شود و هر بیمار روزانه توسط یک تیم جداگانه پیگیری می‌شود. اولویت پرستاران خصوصی در مرکز پزشکی، افزایش کیفیت زندگی و آسایش شما و عزیزانتان و اطمینان از حفظ رضایتمندی بیماران در بالاترین سطح می‌باشد. برای دریافت اطلاعات در مورد خدمات و هزینه‌های پرستار خصوصی می‌توانید با ما تماس بگیرید و یا بخش اعزام پرستار به منزل و بیمارستان را مطالعه فرمایید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *