پرستاری بعد از زایمان در منزل

با تولد، روند خاصی که مادر تجربه خواهد کرد، آغاز می‌شود و این روند، دوران نفاس (دوران پس از زایمان) را که برای زنان اهمیت حیاتی دارد، به همراه دارد. در روز‌های اول نوزاد تغییر می‌کند و خیلی سریع رشد می‌کند. در واقع، این روز‌های اول نه تنها فرآیند سازگاری یک نوزاد تازه متولد شده با جهان است، بلکه دوره‌ای است که زندگی کل خانواده با فرد جدیدی که به آن‌ها می‌پیوندد، تغییر می‌کند. با حمایت حرفه‌ای پرستاری بعد از زایمان در منزل می‌توانید این دوره حساس برای خود و نوزادتان را راحت‌تر پشت سر بگذارید.

پرستاری بعد از زایمان در منزل

پرستاری بعد از زایمان در منزل شامل چه مواردی است؟

علاوه بر خدمات مامایی در منزل، خدمات پرستاری بعد از زایمان در منزل نیز ارائه می‌شود. پرستار بعد از زایمان در منزل، یک متخصص با تجربه نوزاد، فارغ التحصیل مامایی یا پرستاری است که در خانه شما خدمت می‌کند تا به والدین (به ویژه مادر) در مراقبت روزانه از نوزاد کمک کند.

پرستار نوزاد، تجربه عملی در مراقبت از نوزادان را دارد و با روش‌های مرسوم در مراقبت از نوزادان مانند: حمایت از شیردهی، مراقبت از سلامت و رشد نوزاد و  به الگوی خواب صحیح آن‌ها، آشنایی دارد.

اولین ماه پس از تولد، دوره نوزادی محسوب می‌شود و این دوره یکی از مهم‌ترین دوره‌هایی است که در آن ارتباط بین مادر و نوزاد برقرار می‌شود. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه مدت می‌خواهید از خدمات پرستاری نوزاد در این دوره استفاده کنید.

چه زمانی به پرستار نوزاد در منزل نیاز است؟

برخی از شرایطی که ممکن است، شما در آن موقعیت به پرستار نوزاد در منزل نیاز داشته باشید، به شرح زیر می‌باشد: 

*اگر اولین نوزاد شماست و برای نگهداری از او استرس دارید.

*درصورتی‌که برای مراقبت از نوزاد و رفع تمام نیاز‌های او نیاز به حمایت حرفه‌ای دارید.

*اگر برای مراقبت از نوزاد نارس به کمک نیاز دارید.

*اگر مادر هستید و نیاز دارید دوران پس از زایمان را به راحتی سپری کنید و استراحت کنید.

* چنانچه کودک شما در فرآیند‌های شیردهی و خواب مشکل دارد و می‌خواهید آن را رفع کنید.

می‌توانید از یک پرستار نوزاد حرفه‌ای بخواهید که در طول فرآیند خانه بعد از بیمارستان از شما حمایت کند. با پرستاری بعد از زایمان در منزل، می‌توانید دوره پس از زایمان را بدون ترخیص از بیمارستان شروع کنید و یا می‌توانید پس از مشاهده روند خود در منزل خدمات را شروع کنید. این کاملاً انتخاب شماست.

آیا می‌توانم به پرستاران نوزاد مرکز پزشکی اعتماد کنم؟

برای هر مادر، اعتماد به کسی که از نوزادش مراقبت می‌کند، امری بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل، انتخاب یک مرکز مراقبت در منزل با مجوز و بازرسی از سوی وزارت بهداشت بسیار اساسی است؛ زیرا این اطمینان را به مادران می‌دهد که فردی با دانش و تجربه لازم در حال مراقبت از نوزادشان است و نگرانی‌هایشان را برطرف می‌کند. بنابراین، انتخاب یک مرکز معتبر و باکیفیت برای مراقبت از نوزاد در خانه، یکی از مهمترین تصمیماتی است که مادران می‌توانند برای سلامت و رشد بهتر فرزند خود بگیرند.

ما به عنوان یکی از ارائه دهندگان خدمات پرستاری کودک، پیش از شروع هرگونه خدمات طولانی مدت، با شما در خانه‌تان ملاقات می‌کنیم. این ویزیت رایگان به منظور تعیین نیازهای شما و برنامه‌ریزی برای انتخاب یک پرستار کودک مناسب، بسیار اهمیت دارد. ما با توجه به تجربه و مرجع بودن خدماتمان، تلاش می‌کنیم تا به نیازهای شما پاسخ دهیم و نگرانی‌های شما را برطرف کنیم. علاوه بر این، ما به دنبال پرستاران نوزاد با سازگاری بالا با محیط کاری خانه شما و با قابلیت تعامل و همکاری مناسب با خانواده‌تان هستیم. به همین دلیل، ما برای انتخاب بهترین پرستار کودک برای شما و مراقبت از فرزندتان از هر جنبه‌ای اطمینان حاصل می‌کنیم.

پرستاری بعد از زایمان در منزل

دامنه خدمات پرستار بعد از زایمان در منزل چیست؟

خدمات پرستاری نوزاد در منزل ما در طول روز (۱۲ ساعت)، شب (۱۲ ساعت) یا ۲۴ ساعت ارائه می‌شود و شما می‌توانید این خدمات را به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه درخواست کنید.

برخی از مزایای خدمات پرستاری نوزاد در منزل، شامل موارد زیر می‌باشد: 

 • محیط مناسبی در خانه برای مادر و نوزاد ایجاد می‌شود.
 • کلیه مراقبت‌ها، تغذیه، استحمام و ماساژ نوزاد توسط پرستار نوزاد انجام می‌شود. مادر و پدر در این روند دخیل هستند.
 • ماستیت (التهاب بافت پستان) مادر پیگیری می‌شود و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم که شامل روش‌های افزایش شیر و محلول‌های درمانی موثر هستند.
 • الگوی خواب نوزاد ایجاد می‌شود و روش‌های خوابیدن در هر فرصتی برای مادر توضیح داده می‌شود و در عمل اعمال می‌شود.
 • خستگی فیزیکی و ضربه فیزیولوژیکی که مادر در طول زایمان تجربه می‌کند با استراحت و تغذیه مناسب برطرف می‌شود.
 • اطمینان حاصل می‌شود که مادر بر فرآیند‌های تغذیه، مراقبت و رشد کودک کنترل دارد.
 • تغییرات عاطفی که مادر در دوران نفاس ( دوران پس از زایمان) تجربه خواهد کرد، علائم افسردگی و رویکرد مادر پس از زایمان، با والدین در میان گذاشته می‌شود.
 • وجود پرستار به شناسایی مشکلات احتمالی کودک کمک می‌کند و گزینه‌هایی برای راه حل ارائه می‌دهد.
 • تمامی سؤالات والدین در حین انجام خدمات پاسخ داده می‌شود.

ارائه این خدمات توسط یک مؤسسه مجاز و حرفه‌ای و توسط پرستاران متخصص و آموزش دیده نوزاد بسیار حائز اهمیت است.

پرستار نوزاد چگونه از مادر در خانه پس از زایمان حمایت می‌کند؟

پرستار نوزاد با انجام کارهایی از مادر، حمایت می‌کند که برخی از آنها عبارتند از : 

 • اطلاعاتی در مورد تکنیک شیردهی مادر می‌دهد و آن را کنترل می‌کند.
 • بررسی‌های فیزیکی نوزاد را انجام می‌دهد.
 • زردی را اندازه‌گیری می‌کند.
 • وزن نوزاد را اندازه‌گیری می‌کند.
 • رنگ پوست، دهان و شکم کودک را بررسی می‌کند.
 • آموزش‌های لازم را به خانواده ارائه می‌دهد (تکنیک‌های شیردهی، تکنیک‌های تخلیه گاز، تمیز کردن پایین بدن، مراقبت از شکم، آموزش حمام، شیردوشی و نگهداری پستان، پانسمان نوزاد و دمای اتاق، مراقبت از چشم، ناخن و وضعیت نگه داشتن نوزاد).
 • در مواردی که نیاز به تماس با پزشک باشد، به والدین اطلاع می‌دهد.

از کجا خدمات پرستاری بعد از زایمان در منزل دریافت کنیم؟

جهت ثبت درخواست پرستاری بعد از زایمان در منزل می‌توانید از طریق بخش ارتباط با ما سایت مرکز مهر درمان، اقدام کرده و تمام نیاز‌های خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید. پس از بررسی و هماهنگی‌های لازم که با شما انجام می‌شود، پرستار مد نظر، در زمان تعیین شده به منزل شما مراجعه خواهد کرد.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *