همودیالیز در منزل

کلیه‌ها اندام‌های حیاتی هستند که در آنها دفع مواد زائد متابولیک از بدن، سم زدایی داروها و سموم، تولید هورمون، تعادل آب، الکترولیت و اسید-باز و همچنین تخریب انسولین، پاراتورمون و هورمون‌های رشد که به عنوان پپتید تعریف می‌شوند، انجام می‌شود. شرایطی که کلیه‌ها به دلیل بیماری‌های مختلف نمی‌توانند این وظایف را انجام دهند به عنوان نارسایی کلیه تعریف می‌شود. درمان قطعی نارسایی مزمن کلیه غیرقابل برگشت دائمی، پیوند کلیه است. اما با توجه به اینکه کلیه‌های بیمار منتظر پیوند به درستی کار نمی‌کنند، مواد مضری مانند اوره، کراتین، فسفر و پتاسیم در بدن او تجمع می‌یابد. این مواد که به شدت برای بدن مضر هستند با همودیالیز از بدن دفع می‌شوند. در این مقاله به بررسی نحوه انجام همودیالیز در منزل پرداخته‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مقاله همراه مهردرمان باشید.

با روش همودیالیز، خون بیمار از طریق دسترسی عروقی از بدن خارج می‌شود. خونی که از یک فیلتر مصنوعی به نام دیالیز عبور می‌کند، پس از تنظیم محتوای مایع و املاح به بیمار بازگردانده می‌شود. در طول درمان، رقیق کننده‌های خون برای جلوگیری از لخته شدن خون مورد نیاز است. همودیالیز که کلیه مصنوعی نیز نامیده می‌شود، در بخش دیالیز هفته‌ای دو یا سه بار در جلسات چهار ساعته انجام می‌شود.

همودیالیز در منزل

همودیالیز چیست؟

به دلیل ناتوانی کلیه‌ها در انجام وظایف خود، موادی مانند اوره، کراتین، فسفر و پتاسیم باعث افزایش سطح خون می‌شوند. در حالی که این مواد مضر برای بدن به طور معمول از طریق ادرار دفع می‌شوند، این فرآیند با کمک دستگاه دیالیز با روش همودیالیز در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه انجام می‌شود. همودیالیز فرآیندی است که در آن خون کثیف بیمار وارد دستگاه دیالیز شده و تمیز می‌شود و سپس خون به بیمار بازگردانده می‌شود.

خون گرفته شده از بیمار با استفاده از فیستول، گرافت یا کاتتر از فیلترهای مویرگی به نام دیالیزور در داخل دستگاه دیالیز عبور داده می‌شود. مواد سمی که باید از بدن خارج شوند، با مایع دیالیز واقع در خارج از فیلترها یا به عبارت دیگر با دیالیز مخلوط می‌شوند و در نتیجه از خون خارج می‌شوند. پس از فیلتراسیون، خون از نظر مایع و املاح متعادل شده و به صورت وریدی به بیمار داده می‌شود.

همودیالیز در منزل چگونه انجام می‌شود؟

دستگاه‌های همودیالیز و سیستم آب مانند دستگاه‌هایی  است که در مراکز دیالیز استفاده می‌شوند، اما استفاده آن‌ها آسان‌تر است. بیمار و یا بستگان او در این زمینه آموزش می‌بینند و کلیه اقدامات دیالیز را در منزل انجام می‌دهند. هر بیمار می‌تواند ساعت و روز دیالیز را با توجه به شرایط خود انتخاب کند، تغییراتی ایجاد کند و از گزینه‌های روزانه یا شبانه استفاده کند که مدت زمان دیالیز 3 روز در هفته است. زمان دیالیز 7-8 ساعت توصیه می‌شود.

چگونه و از کجا می‌توان نحوه انجام همودیالیز در منزل را آموزش دید؟

بیماری که می‌خواهد همودیالیز خانگی انجام دهد حداقل به مدت 1 ماه در مرکز دیالیز آموزش می‌بیند. آموزش همودیالیز خانگی 3 بار در هفته در طول جلسات همودیالیز انجام می‌شود؛ البته تعداد این جلسات به میزان دیالیز بیمار بستگی دارد. مرکز پرستاری و پزشکی مهر درمان آموزش‌های لازم برای انجام همودیالیز در منزل را به بیمار و همراه بیمار آموزش می‌دهد. تمام آموزش‌های لازم توسط پرستاران متخصص و پزشکان متخصص و باتجربه، داده می‌شود.

همودیالیز در منزل

چه چیزی آموخته می‌شود؟

در طول آموزش نحوه انجام همودیالیز در منزل به بیمار، مراحل ورود دستگاه به عروق، شروع و پایان دیالیز را فرا می‌گیرید. با علل و علائم نارسایی کلیه، دستگاه همودیالیز و سیستم آب آشنا می‌شوید. همچنین در مورد مشکلاتی که ممکن است در حین دیالیز با آنها مواجه شوید و راه حل آنها (در موارد انعقاد، نشت هوا به خون، آلارم دستگاه دیالیز، قطع برق و …) آموزش عملی می‌بینید.

مزایای همودیالیز در منزل

همودیالیز در منزل به بیمار این آزادی را می‌دهد که برنامه درمانی خود را تنظیم کند و بنابراین زندگی خود را مدیریت کند. این یک زندگی خانگی، خانوادگی، اجتماعی و کاری بهتر و فعال‌تر را فراهم می‌کند. بیمارانی که به همودیالیز خانگی روی می‌آورند، اظهار می‌کنند که کیفیت زندگی آنها بهبود یافته است، احساس انرژی و شادی بیشتری دارند و بهتر می‌خوابند. در مقایسه با بیمارانی که در مراکز دیالیز، همودیالیز می‌شوند، کمتر به هر دلیلی در بیمارستان بستری می‌شوند. مشکلات عروقی یا عفونت در این بیماران کمتر رایج است. در شرایط امروزی، دیالیز طولانی فقط با دیالیز خانگی امکان پذیر است. بیمارانی که در کلینیک، دیالیز می‌شوند می‌توانند حداکثر 3 روز و هر کدام 4 ساعت دیالیز انجام دهند. تمدید این مدت به دلیل تعداد بیماران و سختی 8 ساعت اقامت در یک مرکز عملاً محقق نمی‌شود.

مزایای زمان دیالیز طولانی‌تر چیست؟

از آنجایی که کلیه‌های ما 24 ساعت در روز کار می‌کنند، طولانی شدن زمان دیالیز بیشتر شبیه عملکرد طبیعی کلیه است. با دیالیز طولانی مدت، سموم انباشته شده در نارسایی کلیه، مانند اوره و موارد مشابه، بسیار بهتر تمیز می‌شوند، تجمع مایعات کاهش می یابد، رنگ پوست، بیماری های عضلانی و استخوانی بهبود می یابد. استفاده از فشار خون، فسفر یا داروهای خون که بسیاری از بیماران دیالیزی مجبور به استفاده از آنها هستند، اغلب دیگر مورد نیاز نیست.

از آنجایی که فرآیند برداشت مایع از بیمار به جای 4 ساعت در 8 ساعت پخش می شود، مشکلاتی مانند فشار خون پایین و گرفتگی عضلات در اکثر بیماران در حین دیالیز تقریباً به طور کامل ناپدید می شوند. افزایش طول مدت دیالیز از 4 ساعت به 8 ساعت نشان داده است که باعث افزایش طول عمر، بهبود عملکرد قلب، بهبود اندازه گیری مواد معدنی خون، بهبود کیفیت زندگی و کارایی می شود. اکثر بیماران به محدودیت های جدی غذایی به جز نمک نیاز ندارند. بهبود عملکرد جنسی و باروری زنان گزارش شده است.

همودیالیز در منزل

همودیالیز در منزل برای چه کسانی مناسب است؟

در بیمارانی که به دلایل مختلف دچار نارسایی مزمن کلیه می‌شوند، تعداد نفرون‌ها، کوچکترین واحد عملکردی کلیه، به طور غیر قابل توجهی کاهش می‌یابد. تعادل آب، الکترولیت و pH بدن به دلیل ناتوانی کلیه‌ها در عملکرد سالم مختل می‌شود. این وضعیت تهدید کننده زندگی با روش همودیالیز تنظیم می‌شود. بنابراین، همودیالیز یک روش پرکاربرد برای رفع نیازهای بیماران کلیوی مزمن است که در انتظار درمان با پیوند کلیه هستند. علاوه بر این، همودیالیز را می‌توان در موارد نارسایی حاد کلیه که کلیه‌ها نمی‌توانند به طور موقت کار کنند، اعمال می‌شود. افراد مبتلا به نارسایی مزمن کلیه باید به طور مرتب تحت نظر پزشک باشند. بنابراین، می‌توان به راحتی تعیین کرد که بیمار چند بار و برای چه مدت باید تحت همودیالیز قرار گیرد. بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه در صورت بروز علائم زیر باید این علائم را به پزشک گزارش دهند:

 • تورم در پاها
 • ضربان قلب کم یا زیاد
 • از دست دادن هوشیاری یا اختلال
 • خستگی و ضعف
 • تنگی نفس
 • حالت تهوع
 • کاهش اشتها یا وزن
 • سکسکه
 • اختلالات خواب

با توجه به این علائم، ممکن است در پایان معاینات و آزمایشات، برنامه دیالیز مجدداً تنظیم شود.

چگونه می‌توانم همودیالیز را در خانه انجام دهم؟

یکی از خدماتی که مرکز پرستاری و پزشکی مهردرمان ارائه می‌دهد، خدمات همودیالیز در منزل است. اگر می‌خواهید در منزل همودیالیز شوید می‌توانید در قسمت خدمات همودیالیز در منزل، در سایت مهردرمان، فرم مربوطه را تکمیل کنید و یا با شماره تلفن‌های 09058008006 و 09053003006 با ما در تماس باشید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *