چکاپ در منزل

چکاپ در منزل یکی از اساسی‌ترین نیازهای بیمارانی است که به علت شرایط خاص یا تمایلات خود، در خانه بستری هستند. چکاپ  پزشکی می‌تواند در محل سکونت بیمار به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده و اورژانسی ارائه شود، از جمله:

 1. در صورت ابتلا به بیماری‌های حاد، تشدید بیماری‌های مزمن
 2. عدم امکان مراجعه به پزشک مانند معلولیت شدید، سالمند سالخورده
 3. در صورت تشخیص یا تهدید اپیدمی یک بیماری عفونی یا ویروسی
 4. عدم تمایل بیمار برای مراجعه به پزشک و احساس راحتی در منزل

 برای چکاپ در منزل و در صورت تماس با مرکز خدمات پرستاری و پزشکی در منزل مهر درمان، یک پزشک یا پرستار (براساس نیاز بیمار و نوع چکاپی که در نظر گرفته شده است.) به منزل شما می‌آید و بیمار بازدید می‌کند تا وضعیت او را تحت‌نظر داشته باشد، روند بیماری را بررسی کند و تجویز به‌موقع  برای معاینه لازم را به عمل آورد و درمان را پیگیری کند.

چکاپ در منزل

انواع چکاپ در منزل

چکاپ در منزل انواع مختلفی دارد که بسته به نیاز بیمار می‌تواند بین یک یا چند مورد لحاظ شود. یکی از بخش‌های چکاپ در منزل، آزمایش در منزل است که در هرمورد اماکن دارد تخصصی‌تر شود.

چکاپ کامل بدن

امروزه مردم تمایل دارند مسائل کوچک سلامتی را نادیده بگیرند که بعداً به بیماری‌های شدید تبدیل می‌شوند. اقدامات پیشگیرانه بهداشتی مانند غربالگری منظم راهی عالی برای اطلاع از سلامت کلی شما و تشخیص وجود هرگونه مشکل از قبل برای یک رویکرد پیشگیرانه است. چک آپ کل بدن یک آزمایش استاندارد است که در آن تمام سیستم‌های بدن مانند خون، ادرار، مدفوع، دیابت، تیروئید و غیره به‌راحتی ارزیابی می‌شوند.

چکاپ قلب و خدمات آزمایش

پزشک که مشاوره اولیه را انجام می‌دهد، بسته به نتایج معاینه، تغییرات یا اضافاتی را در اقدامات تشخیصی و مشاوره متخصصان ایجاد می‌کند. چکاپ در منزل برای بررسی سلامت قلب شامل موارد زیر است:

 • تشخیص آزمایشگاهی، از جمله آزمایش خون بالینی، آزمایش ادرار، آزمایشات بیوشیمیایی، پروفایل لیپیدی، وضعیت هورمونی.
 • تشخیص‌های عملکردی، از جمله نوار قلب، اکوکاردیوگرافی، مانیتورینگ هولتر ECG، در صورت لزوم، اکوکاردیوگرافی استرس.
 • اسکن دوبلکس عروق گردن و سر، شریان‌ها و وریدهای اندام تحتانی.
 • معاینه اشعه ایکس، شامل اشعه ایکس از قفسه سینه در دو برجستگی.
 • در صورت نیاز مشاوره با متخصصین (چشم‌پزشک، متخصص قلب، مغز و اعصاب، غدد درون‌ریز، فلبولوژیست).
 • مشاوره مکرر با پزشک با صدور نتیجه‌گیری و توصیه.

چکاپ در منزل برای دیابت

برای همه بیماران مبتلا به دیابت و همچنین کسانی که تحمل گلوکز مختل شده‌اند، این معاینه به شناسایی در مراحل اولیه ضایعات اولیه اندام‌های هدف که در نتیجه پیشرفت بیماری رنج می‌برند کمک می‌کند. مزایای تشخیص عبارت است از :

 • ارزیابی وضعیت عروق شبکیه
 • تعیین سطح دقیق انسولین که به تعیین دقیق دوز داروی جایگزین کمک می‌کند.
 • بررسی هموگلوبین گلیکوزیله یا شاخص اصلی فعالیت نهفته دیابت.
 • برای شناسایی آسیب‌شناسی عروق اندام تحتانی، سیستم عصبی توسط متخصصان معاینه کامل انجام دهید.

نتیجه معاینه، مشاوره با یک متخصص غدد خواهد بود که بر اساس آزمایشات انجام شده، یک رژیم‌درمانی فردی را برای بیماری انتخاب می‌کند. در نتیجه دیابت کاملاً تحت کنترل خواهد بود.

چکاپ در منزل

چکاپ کبد

بیماری‌های کبدی نیز از جمله بیماری‌های در حال افزایش در بین جمعیت هستند. برای بررسی وضعیت این بیماری و یا تشخیص اولیه آن، دو آزمایش زیر ضروری است:

 • سونوگرافی کبد
 • بررسی آنزیم‌های کبدی

تست‌های موردنیاز برای بررسی کلیه‌ها:

از جمله خدمات چکاپ کلیه می‌توان به سه مورد ضروری و مهم زیر اشاره کرد:

 • آزمایش ادرار (بررسی میزان اوره)
 • آزمایش خون (بررسی میزان کراتین)
 • سونوگرافی کلیه

چکاپ ورزشکاران

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید توسط ورزشکاران رعایت شود، اهمیت‌دادن به چکاپ است که بهتر است که هر سه ماه کل سلامت فیزیک خود را چک کنند.

آزمایش‌ها و تصویربرداری که نیاز است:

 • شمارش کامل
 • خون قند
 • خون اوره
 • خون کراتینین
 • کلسترول
 • ترانس‌آمیناز SGOT
 • رادیوگرافی قفسه سینه F/P
 • ارزیابی قلب با الکتروکاردیوگرام تست استرس تریپلکس
 • معاینه قلب تست‌های عملکرد ریوی
 • ارگوسپیرومتری
 • معاینه ارزیابی پزشکی داخلی
تست بارداری در منزل

چکاپ کامل بانوان

مراقبت‌های دوران بارداری مراقبت‌های پزشکی است که در دوران بارداری دریافت می‌کنید. در هر ویزیت، پزشک شما و کودک درحال‌ رشد شما را بررسی می‌کند. به‌محض اینکه متوجه شدید باردار هستید، اولین معاینه مراقبت‌های دوران بارداری خود را انجام دهید و به تمام معاینات مراقبت‌های دوران بارداری خود بروید، حتی اگر احساس خوبی دارید.

مراقبت‌های اولیه و منظم قبل از زایمان می‌تواند به شما کمک کند بارداری سالم و نوزادی کامل داشته باشید. ترم کامل به این معنی است که کودک شما بین 39 هفته (1 هفته قبل از موعد مقرر) و 40 هفته و 6 روز (1 هفته پس از موعد مقرر) متولد شده است. تولد کامل به نوزاد شما زمان مناسبی را می‌دهد که در رحم برای رشد و تکامل به آن نیاز دارد.

اکثر زنان باردار می‌توانند از برنامه‌ای مانند زیر پیروی کنند:

 • هفته 4 تا 28 بارداری. هر 4 هفته یک‌بار (ماهی یکبار) یک چکاپ بروید.
 • هفته‌های 28 تا 36 بارداری. هر 2 هفته یک‌بار (ماهی دو بار) یک چکاپ بروید.
 • هفته‌های 36 تا 41 بارداری. هر هفته یک‌بار (هفته‌ای یک‌بار) برای معاینه مراجعه کنید.
 • اگر در دوران بارداری عوارضی دارید، ممکن است پزشک بخواهد شما را بیشتر ببیند.

در مراقبت‌های دوران بارداری

بررسی وزن و فشارخون؛ همچنین ممکن است آزمایش ادرار و خون انجام دهید.

بررسی ضربان قلب کودک: این اتفاق پس از حدود 10 تا 12 هفته بارداری رخ می‌دهد. شما هم می‌توانید گوش کنید!

برای بررسی رشد کودک، شکم شما را اندازه می‌گیرد: ارائه‌دهنده شما این کار را در حدود هفته 20 بارداری شروع می‌کند. بعداً در بارداری، او همچنین شکم شما را احساس می‌کند تا وضعیت کودک شما را در رحم بررسی کند.

بررسی شما و جنینتان: اکثر زنان در هفته 18 تا 20 بارداری سونوگرافی انجام می‌دهند. ممکن است از این سونوگرافی بتوانید تشخیص دهید که نوزادتان پسر است یا دختر؛ بنابراین اگر نمی‌خواهید بدانید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید! در اواخر بارداری، پزشک ممکن است از سونوگرافی برای بررسی میزان مایع آمنیوتیک اطراف جنین در رحم استفاده کند. بین هفته‌های 24 تا 28، آزمایش غربالگری گلوکز انجام می‌دهید تا ببینید آیا ممکن است دیابت بارداری داشته باشید یا خیر. این نوعی دیابت است که برخی از زنان در دوران بارداری به آن مبتلا می‌شوند و در 35 تا 37 هفتگی، آزمایشی برای بررسی استرپتوکوک گروه B انجام می‌دهید . این عفونتی است که می‌توانید به کودک خود منتقل کنید.

از شما درباره حرکات جنین در رحم می‌پرسد: اگر اولین بارداری شما باشد، ممکن است تا هفته 20 کودک احساس کنید که حرکت می‌کند. اگر قبلاً باردار بوده‌اید، ممکن است احساس کنید کودکتان زودتر حرکت می‌کند. ارائه‌دهنده شما ممکن است از شما بخواهد که برای پیگیری تعداد دفعات حرکت کودک، شمارش ضربات را انجام دهید.

معاینه لگن: با نزدیک‌شدن به موعد زایمان، تغییرات دهانه رحم شما را بررسی می‌شود.

blood-pressure

چکاپ سرطان

هنگامی که درمان فعال شما (یعنی جراحی، شیمی‌درمانی و رادیوتراپی) به پایان رسید، پزشک ممکن است طرحی را برای آزمایشات و معاینات بعدی توصیه کند. او همچنین ممکن است به شما بگوید چه زمانی می‌خواهد شما را برای یک قرار بعدی ببیند.

برای بانوان حدود 12 ماه پس از تشخیص، احتمالاً آزمایش‌های تصویربرداری، مانند ماموگرافی و یا سونوگرافی، برای بررسی بافت باقی‌مانده سینه‌تان برای هرگونه تغییر انجام خواهید داد. همچنین ممکن است به شما یک اسکن MRI پیشنهاد شود، به‌خصوص اگر زن جوانی هستید و یا بافت سینه متراکمی دارید.

چکاپ کلیه

تست عملکرد کلیه، پانل آزمایشی است که در صورت علائم اختلال کلیه موردنیاز است. همان‌طور که در عفونت ادراری، دیابت، فشارخون بالا، سنگ کلیه و استفاده زیاد از مسکن‌ها موردتوجه قرار می‌گیرد. تکرر ادرار، خون یا درد هنگام دفع ادرار، تورم دست‌ها و پاها از علائم شایع هستند.

چکاپ آلرژی

تست آلرژی یک اصطلاح کلی است که برای مجموعه‌ای از آزمایش‌ها استفاده می‌شود که می‌تواند نوع آلرژی را که ممکن است از آن رنج می‌برید و علت آن مشخص کند. آلرژی زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن در تلاش برای حمله به چیزی که به‌عنوان تهدیدی برای سلامتی شما می‌داند، بیش از حد کار می‌کند. دلایل متعددی برای ایجاد آلرژی وجود دارد. پزشک بر اساس علائم شما نزدیک‌ترین نوع تست آلرژی را توصیه می‌کند.

یکی از رایج‌ترین آزمایش‌های خون آلرژی ImmunoCAP است. این نوع تست آلرژی به دنبال آنتی‌بادی‌های IgE برای شناسایی آلرژن‌های خاصی است که ممکن است باعث علائم شما شوند. برخی از علائم رایج آلرژی عبارتند از: اسهال، خس‌خس سینه، سرفه، عطسه، آبریزش و خارش چشم و آبریزش بینی. اگرچه آلرژی به طور کلی تهدیدکننده زندگی نیست، اما شما باید در مورد علائم بسیار مراقب باشید و در لحظه‌ای که پزشک توصیه می‌کند برای آزمایش آلرژی اقدام کنید.

چکاپ بارداری

چرا چکاپ کامل بدن لازم است؟

 سلامتی موضوع مهمی است و انجام منظم آزمایشات کامل بدن می‌تواند به شما کمک کند تا سلامت خود را به بهترین شکل ممکن ارزیابی کنید. چکاپ منظم کامل بدن راهی عالی برای اطمینان از اینکه مشکلی برای سلامتی شما وجود ندارد. چکاپ کامل بدن به‌عنوان یک سیستم هشدار اولیه عمل می‌کند و به شما ارزیابی عملکردها و اندام‌های اصلی بدن را می‌دهد. آزمایش کل بدن نیز ضروری است؛ زیرا بسیاری از بیماری‌های مزمن بزرگ مانند دیابت، بیماری قلبی و فشارخون بالا علائم واضحی را در مراحل اولیه نشان نمی‌دهند. معاینه به‌موقع برای این بیماری‌ها به درک خطرات سلامتی کمک می‌کند که می‌توانید قبل از هر اتفاق جدی از آنها پیشگیری کنید.

چه آزمایشاتی برای چکاپ کامل بدن انجام می‌شود؟

آزمایشاتی که در غربالگری کامل بدن انجام می‌شود به شرح زیر است:

 1. مشخصات لیپیدی: کلسترول کل، کلسترول HDL مستقیم، کلسترول LDL مستقیم، تری گلیسیرید، VLDL، نسبت LDL/HDL تست عملکرد کبد: سرم آلبومین، سرم آلکالین فسفاتاز، سرم بیلی‌روبین، GGTP، SGOT، SGPT.
 2. همو گرام کامل: شمارش ABC، شمارش AEC، شمارش ALC، شمارش ANC، ESR خودکار، هموگلوبین، MCH، MCV، MPV، تعداد پلاکت تعداد ترومبوسیت، WBC، RDW، نوتروفیل‌ها.
 3. مشخصات تیروئید: T3، T4، TSH مطالعات آهن فوق حساس، سرم آهن، TIBC، تست عملکرد کلیه اشباع ترانسفرین: نیتروژن اوره BUN، کلسیم کل، کلریدها، کراتینین، فسفر غیرآلی، سرم پتاسیم، سرم سدیم، اوره اسید، نسبت BUN/کراتینین، نسبت اوره/کراتینین.
 4. روتین و میکروسکوپ ادرار: pH ادرار، اوروبیلینوژن، رنگ، شفافیت، آلبومین، قند، گلبول‌های قرمز، سلول‌های اپیتلیال، کریستال‌ها، باکتری‌ها، نیترات، کتون ادرار، لکوسیت استراز، بیلی‌روبین.

چکاپ در منزل با مهر درمان

اولویت اصلی ما در مرکز مهر درمان، اطمینان از بالاترین سطوح استانداردها، معیارهای فرآیند و کیفیت کلی در هر مرحله است.  اطمینان  از شرایط بهداشتی در فرآیند جمع‌آوری نمونه گرفته تا نظارت بر آزمایش نمونه در هر مرحله تا اطمینان از صحت 100% گزارش‌های تشخیصی. ما در حفظ بهترین منافع سلامت و آسودگی شما تمام تلاش خود را خواهیم کرد. در مرکز مهر درمان از فناوری، فرآیندها و خط‌مشی استفاده می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که هر بار بهترین تجربه را به شما ارائه می‌دهیم. درصورتی که نیاز به چکاپ در منزل دارید، می‌توانید از طریق سایت ثبت سفارش کرده و یا با شماره‌ تماس‌های موجود در سایت، ارتباط برقرار کنید.

همچنین مطالعه کنید : چکاپ کامل در منزل شامل چه مواردی است ؟

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *