تست ورزش در منزل

تست ورزش در منزل اندازه گیری عملکرد فیزیکی در حین مشاهده برخی عملکردهای بدن با استفاده از نوار قلب است. تست ورزش به عنوان ECG استرس نیز شناخته می‌شود. علاوه بر کاربرد آن در پزشکی ورزشی، تست ورزش در درجه اول در قلب و ریه برای ارزیابی تغییرات وابسته به فعالیت قلب و ریه استفاده می‌شود. آمادگی خاصی برای آن لازم نیست. فقط باید در نظر داشته باشید که تست ورزش نباید با معده خالی انجام شود.

همچنین مطالعه کنید : نوار قلب در منزل

تست ورزش در منزل

چه زمانی انجام تست ورزش در منزل ضروری است؟

علائم بیماری عروق کرونر قلب (CHD) مانند تنگی نفس، درد قفسه سینه یا کاهش عملکرد معمولا با فعالیت بدنی رخ می‌دهد و بنابراین در معاینه در حالت استراحت قابل تشخیص نیست. در طی تست ورزش، یک وضعیت استرس‌زا تحت نظارت دقیق پزشکی ایجاد می‌شود و در صورت بروز علائم، اندازه‌گیری‌های خاصی از عملکرد قلبی عروقی (مانند فشار خون، ضربان قلب در دقیقه، ریتم و تغییرات در ECG) قابل ثبت است.

اندیکاسیون‌های مهم برای تست ورزش در منزل در تشخیص بالینی عبارتند از:

 • ارزیابی رفتار فشار خون
 • ارزیابی جریان خون عضله قلب (تشخیص بیماری عروق کرونر)
 • ارزیابی آریتمی‌های قلبی تحت استرس
 • ارزیابی نارسایی قلبی
 • ارزیابی ظرفیت فیزیکی قبل از جراحی
 • ارزیابی برخی از بیماری‌های دریچه قلب

چه آمادگی‌هایی برای تست ورزش در منزل لازم است؟

قبل از شروع تست ورزش، مکالمه و معاینه فیزیکی توسط پزشک معالج شما انجام می‌شود. این مکالمه مشخص می‌کند که آیا شما برای تست ورزش مناسب هستید یا خیر. قبل از معاینه حتماً پزشک خود را از هرگونه بیماری یا آسیب شناخته شده، بر روی سیستم اسکلتی عضلانی و غیره مطلع کنید. تست ورزش در منزل نباید با معده خالی انجام شود. بنابراین باید قبل از آن یک وعده غذایی کوچک بخورید. برخی از داروها ممکن است قبل از معاینه قطع شوند. پزشک شما در این مورد به شما صحبت خواهد کرد.

تست ورزش در منزل چگونه انجام می‌شود؟

 برای انجام تست ورزش قلب در منزل باید لباس ورزشی و کفش ورزشی راحت بپوشید. یک کاف فشار خون در طول معاینه روی بازوی چپ قرار می‌گیرد. ابتدا نوار قلب در حال استراحت ثبت می‌شود و فشار خون در حالت استراحت اندازه گیری می‌شود. برای این منظور چندین الکترود به پوست قفسه سینه و پشت وصل می‌شود و یک کاف فشار خون روی بازوی چپ قرار می‌گیرد. سپس ECG به طور مداوم تحت استرس فیزیکی ثبت می‌شود.

فعالیت بدنی یا روی دوچرخه یا تردمیل انجام می‌شود. مقاومت دوچرخه یا سرعت تردمیل هر دو دقیقه افزایش می‌یابد. آزمایش تا حد مجاز انجام می‌شود، مگر اینکه اندازه‌گیری‌های خاصی (مانند فشار خون یا ضربان قلب) از حد تعیین‌شده فراتر رود یا مشکلات قلبی یا تنفسی وجود داشته باشد. پس از رسیدن به حد مجاز استرس باید چند دقیقه بدون فشار به رکاب زدن یا دویدن ادامه دهید تا علامت‌هایی که تنها مدت کوتاهی پس از استرس ظاهر می‌شوند، قابل تشخیص باشند.

تست ورزش در محل

تست ورزش در منزل چه عوارضی دارد؟

عوارض احتمالی تست ورزش در منزل ناشی از فعالیت بدنی است. عوارضی که امکان دارد رخ دهد عبارت است از:

 • درد عضلانی خفیف روز بعد از معاینه
 • درد در سیستم اسکلتی عضلانی در نتیجه استفاده بیش از حد در بیماری‌های اسکلت، مفاصل یا ماهیچه‌ها
 • تنگی نفس به دلیل فعالیت بیش از حد یا نارسایی قلبی به دلیل احتقان ریوی
 • فروپاشی گردش خون

عوارض جانبی جدی

 • آریتمی قلبی تا فیبریلاسیون بطنی یا ایست قلبی
 • آنژین صدری (نفوذ یا سفتی در قفسه سینه، گاهی اوقات به بازوی چپ تابش می‌کند.)
 • حمله قلبی

اگر عوارض تهدید کننده زندگی مانند حمله قلبی یا ایست گردش خون رخ دهد، پزشک معالج شما بلافاصله اقدامات احیا را آغاز می‌کند. تا حد امکان از چنین عوارضی جلوگیری می‌شود.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *