علت تنگی نفس و تپش قلب + راه‌های تشخیص و درمان

افراد در تمامی سنین، ممکن است دچار تنگی نفس و تپش قلب شوند. علائم و علل این دو بیماری در اکثر مواقع یکسان است، اما ممکن است راه‌های درمان متفاوتی داشته باشند. علت تنگی نفس و تپش قلب، هر چه کا باشد باید در اسرع وقت تشخیص داده شوند و به کمک پزشک مورد درمان قرار گیرند. در این مقاله راه‌های تشخیص و درمان این بیماری به همراه علت‌های آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. برای آشنایی با این موارد، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله را تا انت‌ها مطالعه کنید. 

علت تنگی نفس و تپش قلب چیست؟

تنگی نفس و تپش قلب چیست؟ 

تنگی نفس، به احساس‌عدم راحتی در تنفس یا دشواری در تنفس اطلاق می‌شود. این علامت، به‌عدم توانایی تنفس عمیق و سبک، احساس فشار در قفسه سینه، احساس خفگی و یا احساس‌عدم گرفتگی نفس در زمان فعالیت فیزیکی اشاره می‌کند. 

تپش قلب نیز به احساس ضربان قلب سریع، قوی یا نامنظم اطلاق می‌شود. در شرایط طبیعی، ضربان قلب فرد، در حدود ۶۰ الی ۱۰۰ ضربه در دقیقه است. اما در مواقعی مانند: استرس، فعالیت بدنی شدید یا وقوع برخی عوارض و بیماری‌ها، ضربان قلب ممکن است افزایش یابد و احساس تپش قلب ایجاد شود. 

تنگی نفس و تپش قلب ممکن است به صورت همزمان رخ دهند و نشان دهنده وجود مشکلی در سیستم قلب و عروق یا سیستم تنفسی باشند. این مشکلات می‌توانند مرتبط با عواملی مانند: استرس و اضطراب، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ریوی، عوامل فیزیولوژیک و یا بیماری‌های دیگر باشند. برای تشخیص دقیق و درمان این علائم، مشاوره و بررسی توسط پزشک متخصص الزامی است. 

بیشتر بخوانید: 15 علائم نارسایی تنفسی که باید بدانید

علت تنگی نفس و تپش قلب

علت تنگی نفس و تپش قلب، ممکن است، شامل چندین عامل مختلف باشد. در ادامه، برخی از علل شایع این علائم را بررسی می‌کنیم که عبارت‌اند از: 

 • استرس و اضطراب: استرس و اضطراب می‌توانند باعث افزایش ضربان قلب و تنگی نفس شوند. در واقع، سیستم عصبی درونی ما به استرس و وضعیت‌های تهدیدکننده واکنش نشان می‌دهد و ممکن است باعث افزایش ضربان قلب و تنگی نفس شود. 
 • بیماری قلبی: بیماری‌های قلبی مانند: بیماری عروق کرونری، نارسایی قلبی و آریتمی قلبی ممکن است باعث تنگی نفس و تپش قلب شوند. این بیماری‌ها معمولاً به علت عرضه ناکافی خون و اکسیژن به عضله قلبی و اختلالات در نبض و ضربان قلبی ایجاد می‌شوند. 
 • بیماری‌های ریوی: برخی بیماری‌های ریوی مانند: آسم، بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) و عفونت‌های ریوی ممکن است باعث تنگی نفس و تپش قلب شوند. این بیماری‌ها معمولاً به تنش و فشار بر روی سیستم تنفسی منجر می‌شوند. 
 • عوامل فیزیولوژیک: عواملی مانند: فعالیت بدنی شدید، افزایش دمای بدن، اضطراب شدید، استفاده از مواد محرک (مانند: قهوه، سیگار و یا تغییرات هورمونی) ممکن است منجر به تنگی نفس و تپش قلب شوند. 
 • بیماری‌های دیگر: برخی بیماری‌های دیگر مانند: فشار خون بالا، آنمی، اختلالات تیروئیدی، عفونت‌ها و آسیب‌های سیستم عصبی نیز می‌توانند علت تنگی نفس و تپش قلب باشند. 

بیشتر بخوانید: تنگی نفس در سالمندان و درمان آن

علائم تنگی نفس و تپش قلب

علائم تنگی نفس و تپش قلب

تنگی نفس و تپش قلب می‌توانند نشانه‌های مختلفی را نشان دهند و ممکن است علت آن‌ها متنوع باشد. نشانه‌های یکسان این دو بیماری عبارت‌اند از: 

 • درد در قفسه سینه
 • سرفه، خلط یا خونریزی از ریه‌ها
 • سرگیجه یا سردرد شدید
 • احساس خستگی و ضعف شدید
 • تعریق بیش از حد
 • احساس اضطراب یا نگرانی
 • افزایش وزن یا کاهش وزن ناخواسته
 • اضطراب و بیقراری

نشانه‌های انحصاری تنگی نفس عبارت‌اند از: 

 • احساس‌عدم توانایی در تنفس عمیق و سبک
 • احساس محدودیت در تنفس
 • احساس فشار در قفسه سینه
 • احساس خفگی یا نفس نفس زدن
 • احساس‌عدم توانایی در تنفس هنگام فعالیت فیزیکی

علامت‌های انحصاری تپش قلب عبارت‌اند از: 

 • ضربان قلب سریع، قوی یا نامنظم
 • احساس تپش قلب در قفسه سینه یا گردن
 • احساس سرگیجه یا عدم تعادل به علت تپش قلب

تشخیص علت تنگی نفس و تپش قلب

تشخیص این دو بیماری، نیازمند بررسی و معاینه دقیق پزشک است که به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه روش‌های تشخیص آن‌ها را بررسی می‌کنیم، این شیوه‌ها عبارت‌اند از: 

 • مصاحبه پزشکی: پزشک، ممکن است از بیمار سوالاتی درباره علائم، شدت و طول مدت آن‌ها، عوامل تحریک‌کننده، عوارض همراه و سوابق پزشکی مرتبط با بیماری بپرسد. این ویزیت پزشکی به او کمک می‌کند تا اطلاعات کاملی درباره علت محتمل تنگی نفس و تپش قلب بدست آورد. 
 • معاینه بالینی: این معاینه انجام می‌شود تا نشانه‌های جسمی مرتبط با علت احتمالی تنگی نفس و تپش قلب را بررسی کند. این معاینه شامل: بررسی ضربان قلب، فشار خون، شنوایی ریه‌ها و سایر نشانه‌های مرتبط با سیستم قلب و تنفس است. 
 • آزمایشات تشخیصی: پزشک ممکن است برخی آزمایشات تشخیصی را تجویز کند تا علت دقیق تنگی نفس و تپش قلب را تشخیص دهد. این آزمایشات شامل: آزمایش‌های خون (برای بررسی سطح اکسیژن، آنزیم‌های قلبی و غیره)، الکتروکاردیوگرافی (ECG) برای بررسی فعالیت الکتریکی قلب، آزمایش‌های تنفسی (برای ارزیابی عملکرد ریه‌ها) و سایر آزمایشات مرتبط با علل محتمل شامل آزمایش‌های تصویربرداری مانند: اکوکاردیوگرافی، آنژیوگرافی و… می‌شود. 
 • مطالعات تکمیلی: در برخی موارد، پزشک ممکن است برای تشخیص دقیق‌تر علت تنگی نفس و تپش قلب، مطالعات تکمیلی مانند: تست تحمل فیزیکی، تست استرس قلبی، هولتر مانیتورینگ (مانیتور قلبی ۲۴ ساعته)، اندازه‌گیری هورمون‌های تیروئید و… را در نظر بگیرد. 
تشخیص تنگی نفس و تپش قلب

تشخیص علت تنگی نفس و تپش قلب در خانه

تنگی نفس و تپش قلب، دو بیماری مهم و نگران کننده هستند که تشخیص آن‌ها برای همه افراد اهمیت دارد. مرکز مهر درمان خدمات تشخیص پزشکی تخصصی برای تشخیص این بیماری‌ها را در منزل ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای بهره گیری از این خدمات، از طریق وبسایت مهر درمان اقدام به پرکردن فرم درخواست کرده و یا با شماره ۰۹۰۵۸۰۰۸۰۰۶ تماس حاصل فرمایید. 

درمان علت تنگی نفس و تپش قلب

درمان تنگی نفس و تپش قلب بستگی به علت اصلی این علائم دارد. چندین روش درمانی رایج برای درمان این بیماری‌ها وجود دارد که عبارت‌اند از: 

 • درمان علل مرتبط با قلب: اگر تنگی نفس و تپش قلب ناشی از مشکلات قلبی مانند: بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی یا آریتمی قلبی باشند، داروها می‌توانند موثر باشند. این داروها، شامل: بتابلوکرها، داروهای ضد آریتمی، داروهای کاهنده فشار خون و… هستند. در برخی موارد، روش‌های درمانی دیگر مانند آنژیوپلاستی یا قرارگیری دستگاه ترمیم‌گر قلب (پیس‌میکر) نیز مورد نیاز است. 
 • درمان مشکلات تنفسی: تنگی نفس ممکن است ناشی از مشکلات تنفسی مانند: آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) یا عفونت ریه باشد. در این شرایط، پزشک داروهایی مانند: برونکودیلاتورها، استروئیدها، آنتی‌بیوتیک‌ها و غیره تجویز می‌کند. علاوه بر این، تغییر در سبک زندگی از طریق ورزش منظم، کاهش تماس با عوامل تحریک‌کننده مانند دود سیگار و محیط‌های آلرژی‌زا نیز ممکن است کمک کننده باشد. 
 • مدیریت استرس و اضطراب: استرس و اضطراب می‌توانند عوامل موثر در تنگی نفس و تپش قلب باشند. در این صورت، روش‌های مدیریت استرس مانند: تمرینات تنفسی عمیق، یوگا و دیگر روش‌های آرامش به درمان این بیماری‌ها کمک می‌کنند. 
 • درمان عوامل محیطی: برخی عوامل محیطی مانند: مواد مخدر، مصرف زیاد قهوه یا محصولات حاوی کافئین، الکل یا محرک‌های دیگر می‌توانند تنگی نفس و تپش قلب را تشدید کنند. در این صورت، تغییر در رژیم غذایی و اجتناب از عوامل تحریک‌کننده ممکن است بهبودی را به همراه داشته باشد. 

کلام پایانی 

تنگی نفس و تپش قلب، می‌توانند نشانه‌های مختلفی داشته باشند و علل آن‌ها متنوع است. برخی از علل شامل مشکلات قلبی، مشکلات تنفسی، استرس و اضطراب، عوامل محیطی و … می‌باشند. درمان نیز بستگی به علت آن دارد، که ممکن است شامل داروها، تغییرات در سبک زندگی، مدیریت استرس و اضطراب و روش‌های ترمیم قلبی باشد. همواره مهم است که درمان و مشاوره از طریق پزشک صورت گیرد تا بهبودی و مدیریت مناسب برای این علائم حاصل شود. 

سوالات متداول 

علت تنگی نفس چیست؟ 

تنگی نفس می‌تواند ناشی از مشکلات قلبی، مشکلات تنفسی، استرس و اضطراب، عوامل محیطی و بسیاری دیگر باشد. 

علت تپش قلب چیست؟ 

تپش قلب ممکن است ناشی از فعالیت بدنی، استرس، اضطراب، مشکلات قلبی، مشکلات تیروئید، مصرف مواد محرک و عوامل دیگر باشد.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *