بلع درمانی در منزل

تمرینات تقویت کننده زبان می‌تواند به بهبود بلع شما کمک کند. این تمرینات می‌تواند باعث شود که قدرت و تحرک زبان خود را افزایش دهید. بلع درمانی در منزل، توانایی شما را برای بلع بهبود می‌بخشد، به ویژه هنگامی که با سایر انواع تمرینات بلع استفاده می‌شود. با بلع درمانی قبل از قورت دادن، غذای خود را به اندازه می‌جویید که قابل بلعیدن باشد. هنگامی که قورت می‌دهید، این ماده از دهان شما عبور می‌کند و به قسمتی از گلو به نام حلق می‌رود. از آنجا، غذای جویده شده از یک لوله بلند (مری) قبل از ورود به معده و بقیه دستگاه گوارش شما عبور می‌کند.

این حرکت مستلزم یک سری اقدامات هماهنگ از سوی عضلات شما در این مسیر است. اگر اندامی به درستی کار نکند، می‌تواند منجر به مشکلات بلع شود. ضعف عضلانی در این نواحی می‌تواند بلع صحیح را دشوار کند. تمرینات بلع می‌تواند قدرت، تحرک و کنترل این عضلات را افزایش دهد.

بلع درمانی در منزل یکی از خدمات پزشکی و پرستاری مرکز مهر درمان است. در طی این درمان یک آسیب شناس گفتار زبان (SLP) تمرینات بلع خاص را برای بهبود بلع شما تجویز می‌کند. تمرینات خاص به مشکل بلع شما بستگی دارد. مثلاً فرض کنید اگر در مرحله اول بلع، قبل از اینکه غذا از دهانتان خارج شود، مشکل دارید. تمرینات عضلات این ناحیه مانند گونه‌ها، زبان و لب‌ها می‌تواند به مشکل در بلع شما کمک کند.

بلع درمانی

چرا به تمرینات تقویت کننده زبان نیاز داریم؟

اگر در بلع مشکل دارید، نیاز به تمرینات تقویت کننده زبان خواهید داشت. این یک وضعیت پزشکی به نام دیسفاژی است. دیسفاژی می‌تواند منجر به آسپیراسیون شود. آسپیراسیون زمانی است که غذا یا مواد دیگر به طور تصادفی وارد مجاری هوایی یا ریه‌ها می‌شود. زیرا می‌تواند منجر به ذات‌الریه و سایر مشکلات شود. دیسفاژی نیاز به تشخیص و درمان سریع دارد.

به عنوان بخشی از برنامه درمانی شما، پزشک و SLP امکان دارد تمرینات بلع مانند تمرینات تقویت کننده زبان را تجویز کنند. این تمرینات علاوه بر درمان‌های دیگر مانند تغییر رژیم غذایی، تغییر در وضعیت غذا خوردن، داروها یا جراحی است. با گذشت زمان، این تمرینات می‌توانند ماهیچه‌های بلع شما را تقویت کنند. و به نوبه خود امکان دارد بلع شما را بهبود ببخشند و از آسپیراسیون جلوگیری کنند.

چه چیزی باعث مشکلات بلع می‌شود؟

شرایط پزشکی مختلف می‌تواند منجر به مشکلات بلع شود. از جمله:

 • سکته
 • زوال عقل
 • سرطان سر و گردن
 • آسیب سر
 • شرایطی که باعث کاهش بزاق می‌شود مانند سندرم شوگرن
 • بیماری پارکینسون یا سایر شرایط سیستم عصبی
 • دیستروفی‌های عضلانی
 • انسداد در مری مانند تومور یا سابقه لوله گذاری
 • سابقه پرتودرمانی، شیمی درمانی یا هر دو به گردن یا گلو برای سرطان

اگر SLP شما مشکوک باشد که در مرحله اول بلع مشکل دارید، احتمالاً تمرینات تقویت کننده زبان را تجویز می‌کند.

همچنین مطالعه کنید : اختلالات بلع در بیماران سکته مغزی

خطرات بلع درمانی چیست؟

تمرینات تقویت کننده زبان و سایر تمرینات بلع بی‌خطر هستند. اگر در حین انجام این تمرینات دچار درد یا ناراحتی شدید، انجام آن‌ها را موقتاً متوقف کنید. فوراً به پزشک یا درمانگر خود اطلاع دهید. این تمرینات را انجام ندهید مگر اینکه فردی از تیم پزشکی شما به طور خاص آنها را برای شرایط پزشکی شما تجویز کند.

بلع درمانی در منزل

چگونه برای تمرینات بلع درمانی در منزل آماده شویم؟

قبل از شروع تمرینات بلع درمانی شاید لازم باشد موقعیت خود را تغییر دهید. درمانگر شما دستورالعمل‌های خاصی را در مورد نحوه انجام این کار در صورت نیاز به شما می‌دهد. همچنین حذف عوامل حواس پرتی از محیط شما مفید است. چرا که به شما این امکان را می‌دهد که کاملاً روی تمرینات خود متمرکز شوید و بیشترین سود را از آن‌ها ببرید. شما می‌توانید این تمرینات را در هر زمانی که برای شما مناسب است انجام دهید.

در طول بلع درمانی در منزل چه اتفاقی می‌افتد؟

درمانگر شما تمرینات خاصی را که باید انجام دهید را به شما آموزش می‌دهد و توضیح می‌دهد که چند بار آنها را باید انجام دهید. برای مثال، از شما خواسته می‌شود تا جایی که می‌توانید زبان خود را بیرون بیاورید. چیزی صاف مانند قاشق یا زبان‌گیر را روی زبان خود قرار دهید. با جسم صاف به زبان خود فشار دهید و زبان خود را به شیء فشار دهید. چند ثانیه نگه دارید. و این تمرین را چند بار تکرار کنید.

در تمرین دیگر بلع درمانی در منزل از شما خواسته می‌شود زبان خود را تا جایی که امکان دارد به گوشه دهان خود دراز کنید و چند ثانیه نگه دارید. این کار را در طرف دیگر دهان خود تکرار کنید. کل فرآیند را 5 بار تکرار کنید. زبان خود را تا قسمت ناهموار بالای دهان درست در پشت دندان‌ها دراز کنید. سپس زبان خود را تا آنجا که ممکن است به عقب و به سمت پشت دهان بچرخانید.

همچنین مطالعه کنید : اختلالات بلع در سالمندان

بلع درمانی با مهر درمان

با بهبود توانایی شما در بلع، خطر آسپیراسیون کاهش می‌یابد. درمانگر شما ممکن است بتواند رژیم غذایی شما را تغییر دهد و به شما اجازه دهد دوباره انواع خاصی از غذا را بخورید. تمام تمرینات بلع را همانطور که توسط SLP شما تجویز شده است، ادامه دهید. اگر جلسه تمرین را از دست بدهید، پیشرفت کمتری خواهید داشت. با تمام اعضای تیم مراقبت‌های بهداشتی خود، همکاری نزدیکی داشته باشید تا وضعیت خود را به درستی درمان کنید. برای استفاده از خدمات بلع درمانی در منزل مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان، می‌توانید با تکمیل کردن فرم های مربوطه در سایت، درخواست خود را ثبت کنید. همچنین می‌توانید با شماره تلفن‌هایی که در سایت قرار داده‌ایم با ما در تماس باشید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *