انواع نوار مغز و هرآنچه که باید در مورد آن بدانید!

الکتروانسفالوگرام (EEG) یک آزمایش ابزاری غیر تهاجمی است که به شما امکان می‌دهد عملکرد مغز را از طریق تجزیه و تحلیل و ثبت فعالیت الکتریکی آن بررسی کنید. این کار با قرار دادن الکترودها بر روی سر مطابق با مناطق خاصی از مغز انجام می‌شود. الکترودها تکانه‌های الکتریکی را تشخیص می‌دهند و آنها را به سیستم می‌فرستند که می‌تواند آنها را به یک عکس تبدیل کند و سپس روی کاغذ چاپ می‌کند. به طور معمول فعالیت الکتریکی مغز، امواج الکتریکی با فرکانس 8-13 سیکل در ثانیه تولید می‌کند. این ریتم که ریتم آلفا نامیده می‌شود، در صورت وجود برخی آسیب شناسی‌های عصبی قابل تغییر است. ما در این مقاله به بررسی انواع نوار مغز پرداخته‌ایم. با مهر درمان تا آخر این مقاله همراه باشید.

همچنین مطالعه کنید : خدمات نوار مغز در منزل

EEG عمدتا برای تشخیص و مدیریت صرع استفاده می‌شود، اما اغلب در موارد اختلال هوشیاری یا عملکردهای شناختی، زوال عقل و اختلالات خواب نیز تجویز می‌شود. همچنین در مورد تومورها مفید است، زیرا هم تومورهای اولیه مغزی و هم متاستازهای احتمالی مغز، می‌توانند باعث صرع، توهم یا اختلال خواب شوند.

انواع نوار مغز

انواع نوار مغز

انواع مختلفی از الکتروانسفالوگرام وجود دارد. در این قسمت به بررسی انواع نوار مغز پرداخته‌ایم.

 EEG پایه (یا استاندارد)

نوار مغز پایه یکی از انواع نوار مغز است که شامل ثبت ردیابی عملکرد مغز در شرایط بیداری است. از بیمار خواسته می‌شود چشمان خود را باز و بسته کند، چند نفس عمیق بکشد تا فعالیت مغز را در شرایط تهویه بیش از حد، ثبت کند و تحت تحریک نور متناوب قرار گیرد.

EEG در محرومیت از خواب

در هنگام خواب در صورت کافی نبودن EEG اولیه یا در صورت وجود اختلال در خواب انجام می‌شود. از بیمار خواسته می‌شود شب قبل از معاینه کمتر از حد معمول بخوابد تا در طول اجرای آزمایش به خواب رود.

EEG پویا (هولتر)

هدف این نوع نوار مغز، ثبت فعالیت مغز در دوره یک یا چند روزه است. الکترودها در طول روز و شب روی سر باقی می‌مانند و به یک ضبط کننده EEG قابل حمل کوچک متصل می‌شوند.

تله متری ویدئویی یا ویدئو-EEG

این روش از انواع نوار مغز شامل ضبط ویدئویی از بیمار در حین انجام EEG است. در پایان تست، یک کامپیوتر، اطلاعات به دست آمده از ویدئو را با اطلاعات حاصل از ردیابی ادغام می‌کند.

نوار مغز چگونه انجام می‌شود؟

حدود بیست الکترود سطحی با ژلی که هدایت الکتریکی را تسهیل می‌کند، از طریق یک کلاه نئوپرن الاستیک روی پوست سر بیمار قرار می‌گیرند. برای ضبط طولانی مدت، از الکترودهایی استفاده می‌شود که با چسب کلودیون روی پوست سر ثابت می‌شوند. معاینه باید در محیطی آرام انجام شود تا از تداخل احتمالی جلوگیری شود. از بیمار در شرایط آرام خواسته می‌شود چشمان خود را باز و بسته کند، نفس عمیق بکشد یا به نور چشمک زن نگاه کند تا واکنش پذیری ساختارهای مغز را بررسی کند.

آیا همه می‌توانند در تست نوار مغز شرکت کنند؟

بله، الکتروانسفالوگرام یک آزمایش بی خطر و بدون درد است که در هر سنی قابل انجام است و هیچگونه منع مصرفی ندارد. همچنین می‌تواند توسط زنان باردار انجام شود.

همچنین مطالعه کنید : چه موقع نوار مغز بگیریم؟

آیا آمادگی خاصی برای انجام انواع نوار مغز لازم است؟

برای الکتروانسفالوگرام استاندارد نیازی به آمادگی نیست، اما خوب است با شکم پر (برای جلوگیری از افت قند خون) و با موهای تمیز و بدون استفاده از ژل یا موم روی مو در معاینه حاضر شوید. شما می‌توانید با خیال راحت از هر دارویی که در درمان تجویز شده است استفاده کنید. از طرفی برای انجام الکتروانسفالوگرام در کم خوابی به بیمار توصیه می‌شود شب قبل از معاینه کمتر بخوابد تا خوابیدن در حین انجام تست تسهیل شود.

انواع نوار مغز

آیا برای انجام انواع نوار مغز نیاز به همراه دارم؟

اگر در حال انجام EEG اولیه هستید، نیازی به همراه ندارید. از طرف دیگر، اگر EEG در کم خوابی انجام شود، ممکن است در پایان امتحان، برای ساعاتی که شب قبل نخوابیده‌اید، احساس خستگی کنید. در این صورت بهتر است از رانندگی خودداری کنید.

آیا معاینه انواع نوار مغز دردناک است یا باعث ناراحتی‌های دیگری می‌شود؟

خیر، الکتروانسفالوگرام درد ایجاد نمی‌کند. تنها ناراحتی بیمار، داشتن سر نامرتب و موی چسبناک در انتهای آن است که به دلیل ژل استفاده شده برای تعمیر الکترودها است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک شانه برای مرتب کردن موهای خود یا کلاهی برای پوشاندن سر به همراه داشته باشید. به ندرت، در بیمارانی که از نوع خاصی از صرع رنج می‌برند، چراغ‌هایی که در جلوی چشم برای بررسی واکنش‌ها روشن می‌شود، می‌تواند باعث تشنج شود. گاهی اوقات ژلی که برای چسباندن الکترودها به سر استفاده می‌شود می‌تواند باعث تحریک خفیف پوست شود.

انجام انواع نوار مغز چقدر طول می‌کشد؟

انجام نوار مغز استاندارد بین 20 تا 40 دقیقه طول می‌کشد، در حالی که EEG پس از محرومیت از خواب، حداقل 60 دقیقه طول می‌کشد که در طی آن بیمار باید بخوابد. EEG دینامیک (هولتر) که نیاز به ضبط دارد امکان دارد برای یک یا چند روز طول بکشد.

 

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *