علت تپش قلب ناگهانی چیست؟

تپش قلب ناگهانی یک واقعه پزشکی جدی و نگران‌کننده است که ممکن است به طور ناگهانی و بدون هشدار اتفاق بی‌افتد. این وضعیت زندگی افراد را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند علائم جسمی و روحی شدیدی را به همراه داشته باشد. علت تپش قلب ناگهانی می‌تواند متنوع باشد و شامل مشکلات قلبی، عصبی، اختلالات الکترولیتی و دیگر عوامل باشد که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد.

علت تپش قلب ناگهانی

علت تپش قلب ناگهانی چیست؟

شایع‌ترین علت تپش قلب عبارت‌اند از کم خونی، گواتر، هیپوگلیسمی، اختلال خواب، مصرف سیگار و الکل، افت فشار خون، عدم تعادل مواد معدنی و آب، اختلال استرس و اضطراب، تغییرات هورمونی، وضعیت نامناسب، کافئین و چای، بیماری‌های تب دار، مکمل‌های غذای و مصرف بیش از حد الکل. در این قسمت به بررسی کامل علت تپش قلب ناگهانی پرداخته‌ایم.

کم خونی

کم خونی یکی از مشکلات رایج همه گروه‌های سنی است که درمان آن اغلب نادیده گرفته می‌شود کم خونی که در 25 درصد از جمعیت جهان دیده می‌شود، اغلب به دلیل کمبود آهن ایجاد می‌شود. در کم خونی، قلب برای تامین اکسیژن مورد نیاز بدن بیشتر کار می‌کند و این وضعیت خود را به صورت تپش قلب نشان می‌دهد.

گواتر

عملکرد سریع غیر طبیعی غده تیروئید در گردن، متابولیسم بدن را تسریع می‌کند. این وضعیت اغلب خود را با تپش قلب نشان می‌دهد. در شکایات تپش قلب که علت آن را نمی‌توان پیدا کرد، باید هورمون‌های تیروئید بررسی شوند.

هیپوگلیسمی

هیپوگلیسمی که به معنای قند خون پایین است، همه را از پیر و جوان تهدید می‌کند. برخی از افراد زمانی علائم هیپوگلیسمی را تجربه می‌کنند که سطح گلوکز خونشان به زیر 70 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dl) می‌رسد. همچنین ممکن است به دلیل ترشح بیش از حد انسولین بلافاصله پس از غذا خوردن، تپش قلب ایجاد شود. هیپوگلیسمی اغلب خود را با خستگی و تپش قلب نشان می‌دهد.

اختلالات خواب

خواب حالتی است که به طور طبیعی در مغز و بدن رخ می‌دهد و با تغییر حالت هوشیاری، کاهش پاسخ به محرک‌های خارجی و عدم وجود حرکات ارادی مشخص می‌شود. اختلالات خواب یکی از علل شایع تپش قلب است. بدن متابولیسم خود را کند می‌کند و در هنگام خواب استراحت می‌کند. در افرادی که خواب منظم و با کیفیتی ندارند، ضربان قلب آنها در طول روز بیشتر است و به موازات افزایش سطح هورمون‌های استرس در خون، تپش قلب بیشتر مشاهده می‌شود.

مصرف سیگار و الکل

محصولات تنباکو و مصرف زیاد الکل بر متابولیسم بدن تأثیر می‌گذارد و سطح هورمون استرس را افزایش می‌دهد. این وضعیت اغلب منجر به حملات تپش قلب می‌شود. همانطور که مصرف منظم الکل خطر آریتمی را افزایش می‌دهد، آریتمی‌ها نیز پس از مصرف ناگهانی و شدید الکل، ایجاد می‌شوند.

علت تپش قلب ناگهانی

فشار خون پایین

هیپوتانسیون که به معنای فشار خون پایین است، بیشتر در جوانان قدبلند و لاغر و سالمندان دیده می‌شود. در صورت افت فشار خون (هیپوتانسیون)، انتقال مواد مورد نیاز اندام‌ها، به ویژه اکسیژن که توسط خون حمل می‌شود، مختل می‌شود. اگر این وضعیت برای مدت طولانی ادامه یابد، حتی ممکن است عملکرد اندام‌ها بدتر شود. فشار خون پایین که با خستگی مفرط، ایستادن و نوشیدن آب کمتر همراه است، معمولاً با ضعف، سرگیجه و تپش قلب رخ می‌دهد.

عدم تعادل مواد معدنی و آب

مقادیر کم آب و نمک در بدن می‌تواند باعث تپش قلب شود. این وضعیت اغلب به دلیل خستگی و فشار خون پایین ایجاد می‌شود. دو سوم بدن یک فرد سالم از آب تشکیل شده است. وقتی مقدار طبیعی آب بدن کاهش می‌یابد، تعادل نمک و قند نیز به هم می‌خورد. ورزش زیاد و تعریق در گرمای تابستان باعث می‌شود آب بدن ما به سرعت کاهش یابد. ننوشیدن آب کافی و عدم جایگزینی آب از دست رفته باعث کم آبی بدن ما می‌شود. این وضعیت باعث کاهش الکترولیت‌های بدن، کاهش فشار خون و تپش قلب می‌شود. در صورت عدم وجود عوامل دیگر مانند ورزش زیاد، عفونت، هوای گرم، مصرف روزانه آب؛ به طور کلی برای خانم‌ها باید ۲ لیتر و برای آقایان ۲ لیتر و نیم در روز باشد.

اختلال استرس و اضطراب

انواع استرس‌های جسمی و روحی در بدن باعث تپش قلب می‌شوند. علاوه بر این، اختلالات اضطرابی، اضطراب و افسردگی از علل اصلی تپش قلب هستند. بیقراری، ترس و استرس باعث تپش قلب می‌شوند. این احساسات به ویژه در هنگام حملات پانیک رایج است. اگرچه احساس تپش شدید قلب ناشی از حمله پانیک باعث ایجاد ترس شدید در فرد می‌شود، اما ابتدا باید معاینات قلبی توسط پزشک متخصص انجام شود و در صورت لزوم با روانپزشک برای تشخیص مشورت شود.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در زنان ممکن است خود را به صورت تپش قلب نشان دهد. حملات تپش قلب اغلب قبل از دوره های قاعدگی و در طول دوره یائسگی دیده می‌شود. در دوران بارداری ضربان قلب افزایش می‌یابد و تپش قلب شایع‌تر می‌شود.

کافئین و چای

نوشیدنی‌های انرژی زا و قهوه‌های قوی اغلب باعث تپش قلب می‌شوند. چای سیاه نیز از جمله نوشیدنی‌هایی است که باعث تپش قلب می‌شود. برعکس، چای سبز به عنوان نوشیدنیی که قلب را آرام می‌کند و تپش قلب را کاهش می‌دهد توصیف می شود.

آلرژی

آلرژی غذایی یکی از علل شایع تپش قلب است. این حالت که بیشتر در غذاهای دریایی دیده می‌شود، اغلب با تپش قلب و ضعف در هنگام غذا خوردن بروز می‌کند. حملات تپش قلب به دلیل سوء هاضمه نیز پس از یک وعده غذایی سنگین شایع است. آلرژی غذایی می‌تواند نه تنها با مصرف آن غذا، بلکه با بوییدن، تنفس یا لمس غذای آلرژیک ایجاد شود. در موارد شدید آلرژیک، حتی اگر فرد غذای مورد نظر را نخورد، ممکن است هنگام پختن، خوردن یا حتی بوسیدن توسط فردی که آن غذا را می‌خورد، واکنش آلرژیک جدی داشته باشد.

تشخیص علت تپش قلب ناگهانی در منزل؟

اگر علائم تپش قلب ناگهانی را تجربه می‌کنید و امکان دسترسی به مراکز درمانی را ندارید اصلا نگران نباشید! چرا که مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل مهر درمان با کادری مجرب خدمات پزشک متخصص در منزل را می‌‌دهد. با استفاده از این خدمات دیگر نیازی نیست به مطب پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید. تنها کافیست با شماره تلفن 09058008006 تماس بگیرید تا پزشک متخصص قلب، شما را در منزل خود یا محیط کارتان معاینه کند. اگر پزشک برای معاینات بیش‌تر و دقیق‌تر نیاز به اکو قلب یا نوار قلب داشته باشد، باز هم می‌توانید این خدمات را در منزل خود از مرکز مهر درمان دریافت کنید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با ما در تماس باشید.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *