پرستاری نابینایان و کم‌بینایان

نابینایی جزئی یا کامل بیماری است که محدودیت‌های خاصی را بر زندگی افراد مسن تحمیل می‌کند. اغلب مراقبت از فردی که بینایی خود را از دست داده است بر دوش عزیزانی می‌افتد که به دلیل کار، تحصیل یا زندگی شخصی همیشه در نزدیکی نیستند. در عین حال، یک فرد کم بینا احساس می‌کند که یک بار است و عصبی است، زیرا نمی‌تواند سبک زندگی معمول خود را دنبال کند. در چنین حالتی پرستاری نابینایان و کم‌بینایان بسیار حائز اهمیت است؛ اما شامل چه مواردی باید باشد؟ همراه ما باشید تا باهم به این سؤال پاسخ دهیم.

مراقبت از افراد نابینا و کم بینا

 اختلال بینایی و اهمیت آن

مهم‌ترین مشکلی که افراد کم بینا با آن مواجه می‌شوند، نابینایی آنها نیست، بلکه تصورات و تعصبات نادرست جامعه در مورد افراد کم بینا است. این نارسایی فرصت‌هایی است که برای خود فراهم می‌شود و نابرابری فرصت‌ها بین افراد دیگر.

اگر برای افراد کم بینا فرصت‌های برابر و امکانات کافی در تمام زمینه‌های زندگی فراهم شود، داشتن مشکل بینایی برای آن افراد به یک مشکل جسمی ساده کاهش می‌یابد. امروزه هدف اصلی که افراد کم بینا می‌خواهند به آن دست یابند، برخورداری از حقوق و فرصت‌های برابر با دیگران، ادغام با جامعه و داشتن شرایطی است که بتوانند همزمان با ادامه زندگی روزمره مستقل و آزاد باشند.

همان‌طور که برای یک فرد کم بینا اشتباه است که نابینایی خود را بهانه‌ای برای هر شکستی که با آن مواجه می‌شود، قرار دهد، برای جامعه نیز اشتباه است که ادعا کند بینایی برای هر موفقیتی لازم است. نتیجه عملی هر دو منفی است. بین انسان و جامعه تعامل دائمی وجود دارد. به همین دلیل ارزیابی‌های افراد کم بینا بر جامعه تأثیر می‌گذارد و ارزیابی‌های جامعه بر افراد کم بینا تأثیر می‌گذارد.

مرکز مهر درمان یک سرویس تخصصی برای مراقبت از افراد نابینا و کم بینا دارد. خدمات ما آسایش کاملی را برای سالمندان کم بینا فراهم می‌آورند. به‌عنوان‌مثال  فضای داخلی به عنوان یک محیط بدون مانع طراحی می‌شود، هیچ آستانه‌ای وجود ندارد و نرده‌ها و نرده‌های اضافی وجود دارد. توجه زیادی به تمیزی محل، ملحفه و لباس زیر می‌شود.

کمک به افراد نابینا و کم بینا در 24 ساعت شبانه‌روز ارائه می‌شود و مراقب در هنگام پیاده روی حمایت می‌کنند، به آنها کمک می‌کنند در اطراف ساختمان حرکت کنند و در روش‌های تغذیه و بهداشت شرکت می‌کنند.

پرستاری نابینایان و کم‌بینایان در منزل

کمک به نابینایان شامل سازگاری آنها با تغییرات بدن و ایجاد محیطی امن برای آنها و ایجاد مراقبت مناسب است. توصیه‌های اساسی برای ایجاد شرایط زندگی برای بازنشستگان کم بینا:

 • اطمینان از روشنایی خوب در مناطق مسکونی
 • تعیین مکان دائمی برای همه اقلام
 • استفاده از ظروف نشکن با رنگ روشن برای افراد کم بینا
 • وجود معابر باز بین مبلمان
 • استفاده از لوازم‌خانگی با عملکرد پیام صوتی
 • آموزش به جهت ایجاد استقلال

اگر در خانه یک نابینا یا کم بینا دارید باید شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنید که زندگی برای وی نیز راحت باشد. به‌عنوان‌مثال:

 • اگر مایعی روی زمین ریخت، به‌سرعت مایع ریخته شده را از روی زمین پاک کنید.
 • اشیاء کوچک یا اسباب‌بازی‌ها را روی زمین نگذارید.
 • هنگام پیاده روی، توصیه می‌شود بازوی بازنشستگان نابینا را بگیرید. هنگام بالا رفتن از پل‌ها، پله‌ها یا در گذرگاه‌های جاده نظارت کنید.
 • موانع سر راه (گودال‌ها، چاله‌ها و…) را گزارش دهید.
پرستاری نابینایان و کم بینایان

مراقبت از سالمندان کم بینا یا نابینا

مشکلات بینایی یا نابینایی در سالمندان پس از برخی بیماری‌ها ایجاد می‌شود: حمله قلبی، سکته مغزی، تصلب شرایین، دیابت شیرین و بیماری‌های چشمی مخرب مشخصه این سن. این تغییرات منجر به ناتوانی می‌شود و فرد دیگر نمی‌تواند از خود مراقبت کند و بنابراین احساس حقارت را تجربه می‌کند، زیرا نیاز به مراقبت دارد. مراقبین مرکز مهر درمان به شما کمک می‌کنند تا با احساسات ناخوشایند کنار بیایید، کمک روزانه، درمان و مراقبت مناسب دریافت کنید و کیفیت زندگی بالایی داشته باشید.

عزیزان به دلیل مشغله‌های زندگی نمی‌توانند همیشه در کنار فرد مسن باشند. با تنها ماندن در خانه، افراد مسن حرکات خود را محدود می‌کنند، زیرا آنها در فضا جهت‌گیری ضعیفی دارند و نمی‌توانند به طور مستقل کارهای خانه را انجام دهند یا از خود مراقبت کنند. این وضعیت باعث ایجاد احساسات افسردگی می‌شود. در چنین حالتی حضور یک مراقبت مناسب می‌تواند بسیار مثمرثمر باشد.

همچنین بخوانید: پرستار خصوصی سالمند

ویژگی‌های  خدمات پرستاری نابینایان و کم‌بینایان

افراد کم بینا و نابینا نمی‌توانند نیازهای فیزیولوژیکی و روانی خود را به طور کامل برآورده کنند، زیرا با کمک بینایی فرد ¾ تمام اطلاعات را درک می‌کند. علاوه بر این، عدم تجسم باعث ایجاد مشکل در ارتباطات و کاهش فعالیت بدنی می‌شود.

افراد مسن نابینا و کم بینا برای سازگاری با جامعه مشکل دارند، با افسردگی مواجه می‌شوند، عزت‌نفس خود را از دست می‌دهند و احساس ناتوانی می‌کنند. برقراری ارتباط صحیح با افرادی که مشکلات بینایی مرتبط با سن دارند مهم است. برای این کار پرستاران مدرسه شبانه روزی همیشه با صدایی یکنواخت و آرام صحبت می‌کنند و کلمات را واضح و مشخص تلفظ می‌کنند و در حین گفتگو روبه‌روی طرف مقابل قرار می‌گیرند و در گفتگو به ادراک حواس دیگر اشاره می‌کنند.

پرستاری نابینایان و کم‌بینایان

مراقبت از بیماران شامل کمک در روش‌های بهداشتی، غذاخوردن، اوقات فراغت و سایر زمینه‌های زندگی است. به‌عنوان‌مثال هنگام همراهی یک فرد نابینا، مراقب او را با ساعد نگه می‌دارند و در مورد تمام موانعی که در مسیر ایجاد می‌شود اظهارنظر می‌کنند. این رفتار به ویژه هنگام انتخاب یک مسیر جدید مرتبط است. قبل از ارائه کمک به یک بیمار کم بینا یا نابینا، دستیار همیشه چنین نیازی را روشن می‌کند یا به انجام یک کار خانگی به طور مستقل کمک می‌کند و وضعیت نامناسب را از بین می‌برد

کمک به غذاخوردن

در ماه‌های اول از دست دادن توانایی بینایی، مراقبت از خود برای بیماران به ویژه دشوار است. با گذشت زمان، نیاز به تغذیه ممکن است کاهش یابد و سالمندان بتوانند به طور مستقل به خود خدمت کنند. مهم است که همیشه باید حداقل تعداد کارد و چنگال روی میز باشد؛ توصیه می‌شود چاقو را رها کنید که استفاده از آن بسیار دشوار است. با درنظرگرفتن این ویژگی‌ها است که پانسیون‌ها برای مهمانان غذا تهیه می‌کنند.

کمک در زمینه بهداشت

برای جلوگیری از صدمات ناشی از سقوط، تمام اتاق‌ها برای اقدامات بهداشتی و بهداشتی به روش خاصی مجهز شده‌اند: نرده‌های لاستیکی، تشک‌های ضدلغزش، فضای وسیعی از اتاق‌ها با حداقل مجموعه مبلمان. با وجود ایمن بودن شرایط، اقدامات بهداشتی فقط تحت نظارت پرستاران انجام می‌شود و بیماران شدیداً بیمار مستقیماً در رختخواب شسته می‌شوند و پوشک‌ها تعویض می‌شوند. کارکنان خودشان ناخن‌هایشان را کوتاه می‌کنند، لباس‌ها را اتو می‌کنند، لباس‌هایشان را می‌شویند و موهایشان را کوتاه می‌کنند.

رسیدگی به اوقات فراغت

پیاده روی روزانه در هوای تازه در مسیری شناخته شده در منطقه‌ای آراسته و امن الزامی است. در طول مسیرها نیمکت‌هایی وجود دارد که در صورت تمایل می‌توانید در آنها بنشینید و استراحت کنید. همچنین، افراد مسن می‌توانند در محوطه‌سازی سایت شرکت کنند، زیرا بسیاری از کار باغبانی را از دست می‌دهند.

فعالیت‌های موسیقی تأثیر خوبی بر وضعیت سیستم عصبی انسان دارد. انتخاب بر اساس ترجیحات مهمانان انجام می‌شود. اولویت همیشه به موسیقی کلاسیک و عامه‌پسند داده می‌شود و ابتکار اجراها همیشه زمانی که بخش‌ها آهنگ‌های دوران جوانی خود را می‌خوانند حمایت می‌شود. این نه تنها خلق‌وخوی شما را بالا می‌برد، بلکه حافظه شما را نیز تمرین می‌دهد.

اوقات فراغت شبانه روزانه شامل تماشای برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی، گوش‌دادن به کتاب‌های صوتی است که نیازی به ارزیابی بصری ندارد و کاملاً با گوش قابل‌درک است. به بیماران این فرصت داده می‌شود تا با سایر دستیاران، کادر پزشکی و بستگانشان که کتاب می‌خوانند یا داستان‌های جالبی تعریف می‌کنند، ارتباط برقرار کنند.

برای حفظ فعالیت بدنی کامل، کلاس‌های فیزیوتراپی، مدل‌سازی خاک رس، شرکت در کارهای خانه و موارد دیگر ارائه می‌شود که به شما امکان می‌دهد قدرت ذهن و بدن را حفظ کنید.

چیدمان منزل

مراقبت از افراد کم بینا و نابینا تنها سازماندهی بهداشت و اوقات فراغت نیست، بلکه چیدمان مناسب فضا است که به رفع آسیب‌ها و تضمین شرایط زندگی راحت کمک می‌کند.  برای مراقبت از فرد کم بینا و نابینا باید شرایط زیر انجام شود:

 • اتاق‌های بزرگ با نور طبیعی و مصنوعی فراوان
 • عدم وجود موانع در راه و تمیزکردن منظم محل
 • ظروف روشن و نشکن
 • تعداد کافی کارمند برای تضمین مراقبت فردی برای هر سالمند
 • برنامه توانبخشی خود که شامل درمان بیماری ایجادکننده اختلال بینایی نیز می‌شود.
 • پوشش کف غیرلغزنده
 • نرده‌های لاستیکی روی پله‌ها و اثاثیه یا لوازم داخلی در مکان‌های خطرناک
 • حمام و توالت با تجهیزات مناسب
 • نشانگرهای لمسی
 • چیدمان اشیاء بر اساس اصل شماره‌گیری
پرستاری نابینایان و کم بینایان

برای دریافت خدمات پرستاری نابینایان و کم‌بینایان به کجا مراجعه کنیم؟

از آنجایی که این شیوه مراقبتی دارای جزئیات بی‌شماری است که باید با دقت توسط مراقب رعایت شود، به شما توصیه می‌کنیم تا از در هنگام انتخاب مراقبت نهایت دقت را به عمل‌آورده و جزئیات مدنظر خود از پیش با وی در میان بگذارید. از آنجایی که مراکز ارائه‌دهنده خدمات پرستاری از قبل نیروهای ماهر در این زمینه تربیت می‌کنند، می‌توانید با خیال راحت به این مراکز مراجعه کرده و خدمات مدنظر خود را دریافت کنید. مرکز مهر درمان نیز در این زمینه همواره همراه شایانی برای مراجعه‌کنندگان خود بوده است و تا به امروز رضایت بسیاری را در پرونده خود ثبت کرده است. جهت دریافت خدمات مراقبت از افراد کم بینا و نابینا، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به بخش ارتباط با ما مراجعه کرده و نیاز خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *