انواع فیزیوتراپی به عنوان درمان توانبخشی

فیزیوتراپی می‌تواند برای تمام بیماری‌ها، محدودیت‌ها و اختلالات مؤثر بر سیستم اسکلتی عضلانی تجویز شود. اهداف درمانی بهبود تحرک، عملکرد، یادگیری حرکات و رفتارهای ملایم برای زندگی روزمره است.  فیزیوتراپی انواع مختلفی دارد که هرکدام به‌منظور درمان یا کمک به یک اختلال در سلامتی فردی ایجاد شده‌اند. در ادامه به معرفی انواع فیزیوتراپی و کاربرد آنها می‌پردازیم.

انواع روش‌های فیزیوتراپی

انواع فیزیوتراپی

هدف فیزیوتراپی و توانبخشی، کمک به بیماران برای بازیابی عملکرد ماهیچه‌ها و مفاصل در زمانی است که به دنبال یک رویداد تصادفی عملکرد فیزیکی کاهش می‌یابد، است. انواع فیزیوتراپی به هر فرد بسته به مساله‌ای که دارد می‌تواند کمک کند، به‌عنوان‌مثال برای درمان صدمات، بدشکلی‌ها و اختلالاتی که به فرد اجازه نمی‌دهد از عملکردهای خود استفاده کامل کند. در سال‌های اخیر، فیزیوتراپی به طور قابل توجهی تکامل‌یافته است و راه‌حل‌های ویژه و مؤثری را برای یکسری از بیماری‌های اسکلتی عضلانی ارائه می‌دهد. در این بخش لیستی از انواع فیزیوتراپی و توانبخشی موجود امروزی با ویژگی‌های هر تخصص و مواردی که در آن اعمال می‌شود، آورده شده است.

درمان دستی یا ماساژ تراپی

درمان دستی یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی است. اختلالات عملکردی مفاصل و ماهیچه‌ها براساس یک بحث اولیه دقیق (تاریخچه) و یک معاینه درمانی دستی خاص، با درنظرگرفتن تمام یافته‌های موجود و نتایج معاینه تعیین می‌شود. با تکنیک‌های موبیلیزاسیون هدفمند، این اختلالات از بین رفته و عملکرد مفاصل یا عضلات درمان شده بهبود می‌یابد.

تکنیک‌های ماساژدرمانی شامل مانورهای پیچیده‌ای هستند که به مهارت‌های خاصی نیاز دارند، به‌عنوان‌مثال پس از انقباض یا آسیب پس از تصادف انجام می‌شوند. به طور کلی، ماساژدرمانی شامل مداخله دستی توسط فیزیوتراپیست است که با حرکات دقیق با هدف کاهش درد و بازیابی تحرک مفاصل و عضلات مداخله می‌کند. تکنیک‌های ماساژ می‌تواند شامل اصطکاک، ضربه زدن یا ورز دادن باشد.

فیزیوتراپیست‌ها برای اینکه بتوانند درمان دستی را ارائه دهند باید سه سال 360 ساعت آموزش بیشتر در زمینه درمان دستی بگذرانند. در تیم فیزیوتراپی در منزل مرکز مهردرمان، فیزیوتراپیست‌های مجربی را خواهید یافت که علاوه بر طیف معمولی درمان‌های دستی درمانی، در درمان دستی کودکان و شکایات در ناحیه مفصل فک نیز تجربه دارند.

فیزیوتراپی بر اساس نوروفیزیولوژیک

چندین مفهوم درمان عصبی وجود دارد که فیزیوتراپی را براساس نورولوژیک انجام شود.

بوبات تراپی برای بزرگسالان: مفهوم Bobath برای بزرگسالان برای درمان خاص بیماران مبتلا به بیماری‌های عصبی استفاده می‌شود. برای مثال، سکته مغزی، مولتیپل اسکلروزیس، بیماری پارکینسون، ترومای جمجمه‌ای، و همه فلج‌ها یا فلج‌ها و سندرم های پلنگی را شامل می‌شود. برای اینکه فیزیوتراپیست‌ها حق ارائه خدمات بوباث درمانی برای بزرگسالان را داشته باشند، باید آموزش‌های بیشتر را با معاینه نهایی تکمیل کنند. بوباث تراپی برای بزرگسالان به طور جداگانه تجویز می‌شود.

Vojta درمانی برای بزرگسالان: وجتا تراپی یک روش درمانی است که برای اختلالات سیستم عصبی مرکزی و سیستم وضعیتی و اسکلتی عضلانی از نوزادی تا بزرگسالی استفاده می‌شود. به بلوک‌های ساختمانی اصلی درستی و حرکت انسان که به عنوان الگوهای حرکتی ذاتی در مغز ذخیره می‌شوند، دسترسی پیدا می‌کند. هدف این است که به طور مثبت وضعیت و حرکت خودبه‌خودی را از طریق عضلات آغاز شده و فعال شده تغییر دهید.

فیزیوتراپیست‌ها برای برخورداری از حق ارائه خدمات Vojta Therapy برای بزرگسالان باید آموزش‌های بیشتر را با معاینه نهایی تکمیل کنند. درمان Vojta برای بزرگسالان به طور جداگانه تجویز می‌شود.

فیزیوتراپی روی دستگاه

PNF (تسهیل عصبی عضلانی حس عمقی)

PNF مفهومی برای درمان تمام بیماری‌های عصبی و ارتوپدی است. با تمرین فعال، اعصاب و ماهیچه‌ها از طریق توالی‌های حرکتی فیزیولوژیکی تحریک می‌شوند و هماهنگی عصبی عضلانی، ادراک، قدرت و تحرک بهبود می‌یابد. برای اینکه فیزیوتراپیست‌ها حق ارائه خدمات PNF را داشته باشند باید آموزش‌های تکمیلی را با معاینه نهایی تکمیل کنند.

ترکیبات درمانی

ترکیبی از داروها می‌تواند توسط پزشک برای تصاویر بالینی پیچیده یا پس از صدمات جدی تجویز شود. سپس درمانگر می‌تواند ترکیبی هدفمند از فیزیوتراپی، درمان دستی، ماساژ، تخلیه لنفاوی دستی، فیزیوتراپی روی دستگاه و فیزیوتراپی را برای درمان خاص بیمار انتخاب کند. عملی که ترکیبات دارویی را ارائه می‌دهد باید تمام شرایط یا فرصت‌های حرفه‌ای و مکانی لازم را داشته باشد. ترکیبات دارویی به طور جداگانه تجویز می‌شود.

فیزیوتراپی ورزشی

یکی دیگر از انواع فیزیوتراپی، انجام آن به کمک ورزش است. این روش شامل توانبخشی کلیه آسیب‌های ورزشی از یک سو و پشتیبانی آموزشی و طراحی تمرینی از سوی دیگر است.

تحرک، قدرت، استقامت و هماهنگی بهبودیافته و فرایندهای حرکتی به طور خاص بهبودیافته و ارتقا می‌یابد. حمایت از تمرینات و مسابقات نیز بخشی از فیزیوتراپی ورزشی است. درمانگر همچنین از دانش در زمینه‌های فیزیوتراپی، درمان دستی، PNF و آموزش درمانی استفاده می‌کند.

بانداژهای کاربردی

باندهای نواری برای محافظت و تسکین قسمت‌های خاص عضله یا مفصل استفاده می‌شوند. این امر باعث ایجاد شرایط بهبودی بهتر پس از صدمات و کاهش درد می‌شود. بانداژ نواری همچنین می‌تواند در فیزیوتراپی ورزشی برای ایجاد توانایی ورزشی استفاده شود.

فیزیوکینزی تراپی

فیزیوکینزی تراپی شامل مجموعه‌ای از درمان‌های توانبخشی با هدف بازیابی عملکردهای حرکتی بیمار است. این تکنیک‌ها در افرادی که دچار تروما شده‌اند یا به دنبال عمل جراحی از بریس یا گچ استفاده می‌کنند با هدف بازگرداندن ظرفیت مفاصل و ماهیچه‌ها اجرا می‌شود. این درمان را می‌توان به صورت دستی یا با استفاده از ابزار، از طریق رویکردهایی که می‌تواند شامل ژیمناستیک پاسچرال، تحریک الکتریکی و توانبخشی عملکردی باشد، انجام داد. درمان می‌تواند فعال یا غیرفعال باشد در حالت اول هنگامی که فیزیوتراپیست مداخله می‌کند در حالی که بیمار منفعل می‌ماند، در حالت دوم زمانی است که بیمار در درمان شرکت می‌کند.

تکار تراپی

تکار تراپی

در میان درمان‌های اصلی توانبخشی فیزیوتراپی، تکارتراپی نیز وجود دارد که با نام تکار نیز شناخته می‌شود، رویکردی که در بیمارانی که دچار تروما یا بیماری‌های التهابی سیستم اسکلتی عضلانی شده‌اند استفاده می‌شود. همچنین در این مورد مداخله با هدف بازیابی عملکرد، با استفاده از تکنیک‌های الکترومدیکال تحریک حرارتی انجام می‌شود. به طور خاص، این روش شامل استفاده از یک دستگاه حرارتی است که بر روی قسمت آسیب‌دیده اعمال می‌شود تا میکروسیرکولاسیون و دمای داخلی را افزایش دهد و باعث اتساع عروق شود. در درمان عمدتاً برای بهبودی از آسیب‌ها، به ویژه پس از آسیب‌های تاندون، رگ‌به‌رگ شدن، کشیدگی و ترومای استخوان استفاده می‌شود.

آموزش مجدد وضعیتی

آموزش مجدد وضعیتی نوعی ژیمناستیک است که هدف آن بهبود عملکرد سیستم اسکلتی عضلانی است. دلایلی که ممکن است به این مداخله نیاز داشته باشد بسیارند، از وضعیت نادرست در نظر گرفته شده در حین کار گرفته تا یکسری آسیب‌ها و آسیب‌شناسی‌ها. فرایند توانبخشی توسط فیزیوتراپیست به صورت شخصی برای هر بیمار برنامه‌ریزی می‌شود و براساس یکسری تمرینات ایستا و پویا است که با حمایت متخصص انجام می‌شود. این تکنیک پس از جراحی یا در صورت بروز اختلالاتی مانند کمر، آرتروز، فتق و گردن درد توصیه می‌شود.

استئوپاتی

استئوپاتی نیز یکی از تکنیک‌های توانبخشی فیزیوتراپی است، رویکردی جامع برای توانبخشی که هم برای پیشگیری و هم برای درمان یکسری از بیماری‌ها استفاده می‌شود. به صورت دستی و از طریق تماس بین متخصص و بیمار، بدون استفاده از تجهیزات، داروها یا جراحی انجام می‌شود. زمینه‌های کاربرد استئوپاتی بسیار زیاد است، در واقع شامل درمان سردرد و آرتروپاتی می‌شود که بیش از همه در بیماران مبتلا به کمردرد شدید، سیاتیک، روماتیسم و ​​تاندونیت کاربرد دارد. اینها مداخلات دستکاری هستند که هدف آنها بازگرداندن عملکردهای حرکتی بیمار و دستیابی به تحرک کافی است.

تحریک عملکردی مغناطیسی

یک تکنیک خاص در زمینه فیزیوتراپی توانبخشی، تحریک مغناطیسی عملکردی است، روشی که شامل استفاده از ماشین‌آلات ویژه برای فعال‌کردن سیستم عضلانی است. این دستگاه‌ها امواج الکترومغناطیسی ساطع می‌کنند که قادر به نفوذ به بافت‌ها و ارتقای توانبخشی بیماران هستند. تحریک عملکردی مغناطیسی می‌تواند توسط متخصص برای توانبخشی ارتوپدی، در افرادی که از آرتروز، بی‌ثباتی مفاصل یا آسیب‌های تاندون رنج می‌برند، نشان دهد. به طور مشابه، این درمان ممکن است برای توانبخشی اسکلتی عضلانی، مانند پس از یک رویداد تروماتیک مانند آسیب توصیه شود.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)

انواع دیگر درمان‌های توانبخشی فیزیوتراپی

زمینه توانبخشی فیزیوتراپی واقعاً بسیار گسترده است، در واقع شامل حوزه‌ها و تکنیک‌های بسیاری است که با زمینه‌های خاص و فرایندهای توانبخشی خاصی سازگار است. به‌عنوان‌مثال، علاوه بر موارد ذکر شده، انواع دیگری از درمان‌ها نیز وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد.

اولتراسوند درمانی: این یک درمان نسبتاً رایج در فیزیوتراپی است که براساس استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای مداخله در انقباضات، تاندونیت و آسیب‌های عضلانی است.

تقویت عضلات با TRX : این تکنیکی است که در بیمارانی که دچار تروما شده‌اند برای کاهش درد یا علائم دیگر مانند التهاب و تورم استفاده می‌شود و براساس یکسری تمرینات با هدف افزایش توده عضلانی و تقویت است.

شاک‌ویوتراپی: از امواج رادیال در فیزیوتراپی برای ایجاد اثرات شیمیایی و فیزیکی در بافت آسیب‌دیده با هدف درمان شکستگی‌ها، سفتی مفاصل، تاندیوپاتی‌ها و کلسیفیکاسیون‌ها استفاده می‌شود.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) : این روش درمانی برای تسکین اثرات برخی از آسیب‌شناسی‌های منشأ استئوآرتیکولی یا عصبی، به ویژه برای کاهش درد در ناحیه لگن – پرینه استفاده می‌شود.

مزایای انواع فیزیوتراپی

فیزیوتراپی مزایا و فواید مهمی را برای افرادی که دچار تروما، تصادف یا جراحی شده‌اند یا برای افرادی که اثرات مرتبط با آسیب‌شناسی و اختلالات انواع مختلف دارند تضمین می‌کند. درمان‌های فیزیوتراپی در زمینه‌های مختلف کم تهاجمی و مؤثر هستند و به بهبود کیفیت زندگی و بازیابی عملکرد عضلات و مفاصل کمک می‌کنند. درمان‌های توانبخشی فیزیوتراپی در واقع افزایش تحرک عمومی، تقویت سیستم اسکلتی عضلانی و کاهش درد، التهاب و سایر علائم کم‌وبیش دردناک را ممکن می‌سازد. علاوه بر این، امکان بازیابی بهزیستی روانی صحیح وجود دارد برای مثال بازگشت سریع به زندگی عادی پس از تصادف یا جراحت.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *