تست خواب برای ریه چگونه است؟

همه به یک اندازه به خواب نیاز ندارند. اما محرومیت از خواب منظم و مشکلات به خواب رفتن یا ادامه دادن به خواب می‌تواند تأثیر شدیدی بر سلامت جسمی و روانی داشته باشد. خواب یک فرآیند پیچیده است که توسط مغز کنترل می‌شود. علت بی خوابی بسیار متنوع است و همیشه به راحتی قابل شناسایی نیست. همچنین تأثیرات خارجی مانند نور یا سر و صدا نیز می‌تواند خواب را مختل کند. اگر اختلالات خواب ادامه داشته باشد و مشاوره و معاینه پزشکی قبلی نتیجه‌ای نداشته باشد، معمولاً معاینه در آزمایشگاه خواب انجام می‌شود. در آنجا خواب برای یک یا چند شب با دستگاه های ضبط کنترل می شود. معاینه پیچیده است و اغلب در یک کلینیک یا یک مرکز پزشکی خواب انجام می‌شود. در این مقاله به بررسی تست خواب برای ریه پرداخته‌ایم. تا آخر این مقاله همراه مهر درمان باشید. 

پزشکان از رشته‌های مختلف در آزمایشگاه خواب با هم کار می‌کنند، برای مثال پزشکی داخلی، مغز و اعصاب، قلب، ریه و روانشناسی. آنها عمدتاً با اختلالات خواب سروکار دارند که بیش از نیم سال است که با موفقیت درمان نشده‌اند و به شدت روان یا عملکرد را مختل می‌کنند.

تست خواب برای ریه

دلایل مشکلات خواب

 • مشکلات قلبی
 • مکث‌های تنفسی شبانه (سندرم آپنه خواب)
 • پاهای بی قرار (سندرم پاهای بی قرار)
 • کابوس‌های مکرر

چگونه برای تست خواب برای ریه آماده شویم؟

هرکسی که متوجه مشکلاتی در به خواب رفتن یا ادامه دادن به خواب شود، می‌تواند گزارش خواب خود را به صورت جدولی در یک دوره زمانی مشخص یادداشت کند. در جدول بعد از هر شب، زمانی که به رختخواب می‌روید و زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، داروهای مصرف شده و نحوه ثبت آن را وارد می‌کنید. زمان خواب و بیداری شبانه خود را خودتان رتبه بندی می‌کنید. همچنین می‌توان زمان خوردن غذا و اینکه آیا در عصر ورزش یا فعالیت دیگری داشتید را یادداشت کنید.

توجه به رویدادهای خاص روز یا استرس روحی نیز مهم است. برای معاینه در آزمایشگاه خواب معمولاً دو یا سه شب باید بستری شوید. در روز نباید بعد از ساعت 14 بعد از ظهر قهوه، چای سیاه یا الکل بنوشید و در طول روز نخوابید. توصیه می‌شود با موهای تازه شسته شده در معاینه حاضر شوید و از محصولات حالت دهنده مو استفاده نکنید، زیرا الکترودهایی روی پوست سر قرار می‌گیرند، باید به خوبی بچسبند.

معاینه تست خواب برای ریه چگونه انجام می‌شود؟

معاینه در آزمایشگاه خواب با یک بحث مفصل آغاز می‌شود. دکتر در مورد مشکلات و بیماری‌های خاص خواب، فعالیت بدنی، عادات خاص و مصرف قهوه و الکل از شما سوال می‌پرسد. برای اینکه بتوانید در مورد مکث‌های تنفسی و خروپف شبانه اظهار نظر کنید، همراه داشتن یک همراه که در جریان خواب‌های شما است، می‌تواند مفید باشد.

هنگام دراز کشیدن دستگاه‌های اندازه گیری مختلفی به فرد وصل می‌شود. الکترودها به سر و بدن و یک کمربند به شکم و سینه متصل می‌شوند. پوشیدن الکترودها در ابتدا امکان دارد کمی ناراحت کننده باشد، اما دردناک نیستند. در برخی از آزمایشگاه‌های آزمایش خواب، سیگنال‌های خواب به صورت بی سیم منتقل می‌شوند. اگر از کابل استفاده می‌شود، آنها به هم گره می‌خورند تا آزادی حرکت بیشتری داشته باشند. بنابراین می‌توانید وضعیت خواب معمول خود را بگیرید. به خواب رفتن در چنین شرایطی غیرعادی است، اما اکثر مردم بهتر از حد انتظار موفق می‌شوند. پس از به خواب رفتن، تمام خواب مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. از جمله مواردی که اندازه گیری می‌شوند عبارتند از:

 • امواج مغزی با الکتروانسفالوگرام (EEG)
 • ضربان قلب با الکتروکاردیوگرام (ECG)
 • حرکات چشم با الکتروکولوگرام (EOG)
 • فعالیت عضلانی با الکترومیوگرافی (EMG)
 • اشباع اکسیژن در خون (به اصطلاح پالس اکسیمتری). برای این منظور معمولاً یک سنسور به نوک انگشت چسبانده می‌شود.
 • امکان ضبط ویدیو نیز وجود دارد.

به این نوع معاینه شبانه، پلی سومنوگرافی نیز گفته می‌شود. گاهی اوقات آزمایش‌ها یا بررسی‌ها نیز در طول روز در آزمایشگاه خواب انجام می‌شود. اگر به معاینات بیشتری نیاز نداشته باشید، برخی از آزمایشگاه‌های خواب پیشنهاد می‌کنند که در طول روز به خانه بروید و فقط بعدازظهر به آزمایشگاه برگردید.

تست خواب برای ریه

خطرات تست خواب برای ریه در آزمایشگاه خواب چیست؟

قبل از معاینه در آزمایشگاه خواب، می‌توانید با پزشکان و کارکنان کلینیک گفتگوی مفصلی داشته باشید که در آن می‌توانید سؤالات خود را از آن‌ها بپرسید. این سوال که آیا می‌توانید حتی با تمام سیم‌های روی بدن خود بخوابید، احتمالاً متداول‌ترین سؤالی است که پرسیده می‌شود. نشان داده شده است که پس از مدت زمان نسبتاً کوتاهی به همه این سیم‌ها عادت می‌کنید و همچنان یک خواب نسبتاً معمولی دارید. روز قبل از معاینه در آزمایشگاه خواب با پلی سومنوگرافی، نباید هیچ گونه نوشیدنی کافئین دار مانند قهوه، چای سیاه یا کولا مصرف کنید. همچنین باید از خوابیدن در طول روز خودداری کنید. همچنین باید موهای تازه شسته و خشک داشته باشید تا الکترودهای EEG خواب به درستی به سر وصل شوند.

آیا تست خواب را می‌توان در منزل انجام داد؟

انجام تست خواب صرفا در آزمایشگاه‌های خواب نیست. بلکه می‌توانید آن‌ها را در خانه انجام دهید. مرکز پرستاری و پزشکی مهر درمان از جمله مراکز پزشکی و پرستاری است که تست خواب را در منزل شما انجام می‌دهد. برای انجام تست خواب در منزل می‌توانید از طریق سایت مهردرمان بخش تست خواب در منزل، با تکمیل فرم مربوطه درخواست خود را ثبت کنید. همچنین می‌توانید با شماره‌ تلفن 09058008006 و 09053003006 با ما در ارتباط باشید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *