مراقبت و پرستاری از افراد معلول

ناتوانی یا معلولیت یکی از اعضای خانواده عملا خانواده را با مشکلات زیادی همراه می‌کند. دقیقاً به همین دلیل کمک‌های خانگی برای افراد معلول در نظر گرفته شده است. هدف مراقبت و پرستاری از افراد معلول در منزل در واقع تضمین بهترین نگهداری برای بیمار و همچنین اطمینان از ماندن او در یک محیط آشنا است. مراقب در منزل، به طور مستقیم در انجام امور به فرد کمک می‌کند، مراقبت‌های بهداشتی به او ارائه می‌دهد و در کار‌های خانه او را همیاری می‎‌کند.

مراقبت از معلولین

مراقبت از معلولین و پرستاری از افراد معلول

معلولانی که به دلیل ناتوانی‌های جسمی، ذهنی و روحی قادر به برآورده کردن نیاز‌های تکراری زندگی روزمره نیستند، صرف نظر از اینکه درآمدی داشته باشند یا نه، می‌توانند خدمات مراقبتی را به صورت رایگان از مراکز ما دریافت کنند. در مراکز مراقبت شبانه روزی و توانبخشی، خدمات توانبخشی و همچنین خدمات مراقبتی ارائه می‌شود. برای دریافت خدمات مراقبتی از مراکز رسمی مراقبت و توانبخشی شبانه روزی، گزارش هیئت پزشکی برای معلولی که خدمات دریافت می‌کند الزامی است. برای دریافت خدمات مراقبتی از مراکز مراقبت و توانبخشی شبانه روزی، می‌توان درخواست خود را در مرکز مهر درمان ثبت کنید.

مزایای مراقبت از معلولین

خدمات مراقبت از معلولین، یک مدل خدمات روزانه است که به افراد معلول به صورت تمام وقت یا پاره وقت ارائه می‌شود تا اطمینان حاصل شود که اعضای خانواده که از معلولان خود مراقبت می‌کنند در طول روز وقت خود را برای خود اختصاص می‌دهند و در زندگی اجتماعی شرکت می‌کنند. در واقع با کمک خدمات مراقبت از معلولین در منزل، افراد معلول بدون اینکه از خانواده خود جدا شوند می‌توانند در  فعالیت‌های آموزشی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی به منظور رفع نیاز‌های خودمراقبتی شرکت کنند و زندگی اجتماعی خود را ارتقا دهند.

از دیگر مزایا آن، این است که می‌توان با کمک پرستاری از افراد معلول در منزل، با احساس آرامش خاطر معلول خود را به یک پرستار حرفه‌ای سپرد و به مسافرت رفت. در برخی مواقع نیز با وجود پرستار، نیازهای پزشکی معلول ما به درستی و با دقت برطرف خواهد شد.

اهداف مراقبت از افراد معلول در منزل چیست؟

خدمات کمک در منزل با هدف حفظ، ارتقا و بازیابی استقلال فرد معلول در چارچوب زندگی و خانواده او انجام می‌شود. با این کار می‌توان از خانواده‌ها حمایت کرد و به آن‌ها در مراقبت از افراد معلول کمک کرد. اهداف دیگر عبارتند از:

  • حمایت از توسعه خودمختاری فرد
  • رفع موانعی که وضعیت ناتوانی را تشدید می‌کند.
  • حمایت از خانواده‌ها
  • تضمین مداخلات فردی و شخصی، از طریق اقدامات آموزشی، بهداشتی، کمکی و توانبخشی.

 این امر عمدتاً از طریق خدمات مراقبت شخصی، طبق یک پروژه شخصی‌سازی شده، اما همچنین از طریق کار ادغام در بافت اجتماعی و همچنین اطلاعات در مورد فرصت‌های محلی انجام می‌شود.

پرستاری از افراد معلول

مراقبت از معلولین و پرستاری از افراد معلول در منزل با مرکز مهر درمان

خدمات مراقبت از معلولین و پرستاری از افراد معلول در منزل با مرکز مهر درمان بسته به نیاز شما شامل مراقبت از فرد و سلامت جسمی-روانی او، کمک در انجام کار‌های روزمره، مدیریت خانه، فعالیت‌های حرفه‌ای یا تحصیلی، همراهی در لحظات تفریحی یا ورزشی و موارد دیگر می‌شود.

مراقب معلولانی که مستقیماً در خانه کار می‌کند به فضا‌ها، حریم خصوصی و البته محیطی که فرد کمک شده در آن زندگی می‌کند، توجه زیادی می‌کند، اما همچنین به عادات و سبک زندگی او که قبلاً در طول زمان تثبیت شده است. دستیاران خانگی برای معلولان، درمان‌های پزشکی، پرستاری و توانبخشی را ارائه می‌دهند و عمدتاً برای افرادی که خودکفایی نیستند یا در معرض خطر عدم خودکفایی هستند، بیماران مبتلا به بیماری‌های پایانی، مزمن یا دژنراتیو و افرادی که از سلامت ترخیص شده‌اند، استفاده می‌شوند.

بر اساس وضعیت سلامت فرد معلول، مراقبت در منزل می‌تواند عملکردی، تلفیقی یا تسکینی باشد. درمان‌های عملکردی صرفاً نیاز‌های بهداشتی را برآورده می‌کنند و ماهیت پزشکی، پرستاری و توانبخشی دارند، اما نیازی به حمایت و حضور مداوم ندارند.  قبل از هر نوع مراقبت در منزل، معاینه پزشکی انجام می‌شود که نیاز‌های واقعی هر بیمار را مشخص می‌کند. در هر صورت کلیه خدمات توسط پزشک خانواده و یا برای خردسالان توسط متخصص اطفال فعال می‌شود.

جهت بهره‌مندی از خدمات مراقبت و پرستاری از افراد معلول در منزل، می‌توانید از طریق بخش ارتباط با ما مرکز مهر درمان اقدام کرده و تمامی شرایط را از کارشناسان ما جویا شوید.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *