مراقبت پرستاری بعد از عمل‌های جراحی

بهبودی پس از جراحی می‌تواند تجربه‌ای دردناک و ناراحت‌کننده باشد. می‌تواند از نظر روحی و جسمی هم برای بیمار و هم برای عزیزانی که به او کمک می‌کنند، سخت باشد. به همین دلیل، کاملاً ضروری است که مراقبت پرستاری بعد از عمل توسط پرسنل آموزش دیده برای مقابله با هر موقعیت ممکن انجام شود. مراقبت‌های پرستاری بعد از عمل‌های جراحی تمامی مواردی که برای کمک به یک بیمار نیاز است را فراهم می‌کند.

مراقبت‌های بعد از عمل در خانه جایگزین قابل تحمل‌تری برای اقامت طولانی مدت در بیمارستان یا کلینیک توانبخشی است و به شما این امکان را می‌دهد که به طور ایمن و با سرعت دلخواه خود مستقیماً در آسایش خانه خود عادت کنید که به کار‌های روزمره خود بازگردید. شما می‌توانید با ثبت درخواست اعزام پرستار به منزل و بیمارستان به راحتی از این خدمات بهره‌مند شوید.

مراقبت پرستاری بعد از عمل های جراحی

مراقبت‌های بعد از عمل چیست؟

دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعد از عمل برای بزرگسالان و کودکان متفاوت است و به نوع و مدت عمل جراحی انجام شده و میزان مراقبت‌های بعد از عمل مورد نیاز بستگی دارد. اما به طور کلی باید گفت که خدمات مراقبت بعد از عمل در سه بخش خلاصه می‌شود:

۱. مراقبت از بیماری که شرایط پزشکی حادی ندارد و نیاز به یک فرد برای کمک در فعالیت روزانه و کنترل علائم کلی است.

۲. مراقبت از بیماری که شرایط پزشکی متوسطی دارد و نیاز به یک فرد آموزش دیده برای کمک در فعالیت روزانه، انجام امور پزشکی محدود مثل تزریق و کنترل علائم کلی دارد.

۳. مراقبت از بیماری که شرایط پزشکی حادی دارد و نیاز به پرستاری دارد که به صورت ساعتی یا بیست و چهار ساعته، خدمات پزشکی ارائه دهد و مراقب سلامت بیمار باشد. در صورت بروز عفونت، مراقبت‌های پرستاری بعد از عمل مستلزم نظارت دقیق بر زخم جراحی و گزارش فوری تب مداوم و قرمزی یا تورم در محل زخم است.

مراقبت پرستاری بعد از عمل‌های جراحی

مراقبت پرستاری بعد از عمل‌های جراحی از اتاق ریکاوری شروع می‌شود و سپس در بخش مربوطه ادامه می‌یابد. مدت و میزان مراقبت متفاوت است. مراقبت‌های بعد از عمل می‌تواند در مرکز توانبخشی یا توسط مراقبت‌های خانگی ادامه یابد. این بستگی به شدت عمل و سلامت عمومی بیمار دارد. مراقبت‌های بعد از عمل مستقیماً در اتاق ریکاوری شروع می‌شود، جایی که چند ساعت بعد از عمل تحت نظر خواهید بود.

پرستاری در نظارت بر علائم حیاتی مانند ضربان قلب، فشار خون، تنفس و وضعیت عصبی تخصص دارد. تزریق‌های لازم، دارو و در صورت لزوم اکسیژن تجویز می‌شود. آموزش تخصصی پرسنل پرستاری برای تشخیص عوارض و شرایط اورژانسی، بهترین نظارت ممکن را از نظر ایمنی بیمار تضمین می‌کند. مواردی چون بررسی درن‌ها، کاتتر‌ها و بانداژ‌ها بخشی از نظارت پس از عمل توسط پرستاران است.

مراقبت پرستاری بعد از عمل‌های جراحی در بیمارستان

پس از جراحی، طبق تصمیم متخصص بیهوشی بیمار به بخش خود یا بسته به شرایط خود به بخش‌ مانیتورینگ یا بخش مراقبت‌های ویژه منتقل می‌شود.

برای اطمینان از تشخیص زودهنگام عوارض، مراقبت‌های بعد از عمل، بانداژ‌ها، درن‌ها، درد و علائم حیاتی به دقت کنترل می‌شوند.

پس از معاینات مناسب در بخش، معمولاً روز بعد دیگر نیازی به بررسی دقیق علائم حیاتی نیست. این توسط پزشک مسئول بخش تصمیم‌گیری می‌شود.

برای اولین باری که لازم است بیمار تخت خود را ترک کند، حضور کادر پرستاری صورت می‌گیرد و بیمار می‌تواند با همراهی آنان تخت خود را ترک کند. البته کارکنان پرستاری با رعایت بهداشت شخصی از بیمار در هر لحظه مراقبت خواهند کرد.

مراقبت پرستاری بعد از عمل‌های جراحی در منزل

هرگاه بیماری جدی یا وخامت حاد آن وجود داشته باشد می‌توانید از مراقبت پرستاری بعد از عمل‌های جراحی در منزل کمک بگیرید.

پس از جراحی در صورتی که کسی در خانه نتواند از بیمار مراقبت کند، باید به دنبال پرستار مناسب باشید. برای این منظور پزشک معالج بررسی خواهد کرد که از چه زمانی و برای چه مدتی بیمار به حمایت نیاز دارد و تا چه حد کمک باید ارائه شود.

استخدام پرستار برای مراقبت در بیمارستان

مراقبت ۲۴ ساعته پس از جراحی چگونه می‌تواند به شما کمک کند؟

پس از یک جراحی، یک پرستار ۲۴ ساعته در همه روز‌ها از جمله تعطیلات در دسترس شما قرار خواهد گرفت و همچنین همیشه به تلفن پاسخ می‌دهد تا در مواقع اضطراری بتوان از درمان پزشکی مطمئن شد. علاوه بر این، پرستار ۲۴ ساعته مراقبت‌های اولیه را بر عهده می‌گیرد. اگر شما تنها نیاز به یک فرد برای مراقبت ساده باشید، گزینه‌های زیر را دریافت خواهید کرد اما خدمات پزشکی فقط توسط یک پرستار یا کمک پرستار انجام می‌شود.

مواردی که توسط مراقب بعد از عمل انجام می‌شود، شامل:

 • بهداشت شخصی
 • تغذیه
 • کمک حرکتی

علاوه بر این، خدماتی نظیر کار‌های خانه مانند کمک در اطراف خانه از جمله خرید، پخت و پز، نظافت و شستن نیز برعهده این شخص خواهد بود.

کاری که فقط پرستار یا مراقب آموزش دیده می‌تواند انجام دهد.

مراقبت‌های درمانی ممکن است توسط یک مراقب ۲۴ ساعته ارائه نشود. این شامل کمک‌های پزشکی مانند:

 • تزریقات
 • اندازه‌گیری فشار خون
 • کمک به تخلیه مثانه یا روده ( تنقیه)
 • تغییر سوند و کانول دائمی

همه این اقدامات مراقبت‌های پزشکی وظیفه خدمات پرستاری است که به خانه می‌آید. این امر همچنین بیمار و مراقب را در مورد تجویز دارو پس از جراحی سرپایی راهنمایی می‌کند.

جزئیات خدمات پرستاری پس از عمل

خدمات پرستاری بعد از عمل در خانه به بیماران تحت عمل جراحی کمک می‌کند تا سلامت خود را به طور ایمن و مؤثر در صمیمیت و راحتی خانه خود، نزدیک به عزیزان خود بازیابی کنند و اقامت خود را در بیمارستان به حداقل برسانند.

مرحله بعد از عمل در واقع یک مرحله بسیار حساس از درمان است که اگر به بهترین شکل ممکن مورد توجه قرار گیرد، می‌تواند تضمین‌کننده بهبود کامل و سریع عملکرد کامل فردی باشد که تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

پرستاری پس از جراحی معمولاً شامل مراقبت جامع برای هرگونه نیاز به بهداشت، مدیریت دارو، مدیریت درد و همچنین پیشگیری یا مدیریت عوارض، روش‌های بهبود و مراقبت از زخم است.

پرستارانی که توسط مهردرمان به شما معرفی می‌شوند هم تجربه بیمارستانی و هم بعد از عمل در منزل دارند و می‌توانند به صورت ساعتی، از ۱ ساعت تا ۲۴ ساعت، به شما کمک کنند. در برخی موارد، پرستار برای نظارت و مراقبت شبانه روزی حتی ۲۴ ساعت شبانه روز نیز در کنار بیمار می‌ماند.

کمک پرستار را می‌توان ۳۶۵ روز در سال، به طور مستمر یا حتی گاهی در صورت نیاز درخواست کرد، حتی اگر برای جایگزینی بستگان یا دستیارانی که معمولاً مسئول کمک هستند، اما ممکن است همیشه در دسترس نباشند، ضروری باشد.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *