مراقبت بعد از عمل زیبایی در منزل و بیمارستان

مراقبت بعد از عمل زیبایی در منزل و بیمارستان بخش‌های مختلفی دارد و باید تمام این بخش‌ها به‌درستی انجام شوند. اگر مراقبت بعد از عمل به‌درستی انجام شود، می‌توانید روند بهبودی خود را تسریع کنید و از هر عفونت احتمالی پیشگیری کنید. بهتر است بعد از جراحی از یک فرد مناسب بخواهید تا بعد از جراحی مراقب شما باشد. در این بخش یک راهنما درمورد نحوه مراقبت بعد از عمل زیبایی در منزل و بیمارستان آورده شده است. با ما همراه باشید.

مراقبت بعد از عمل زیبایی در بیمارستان

مراقبت بعد از عمل زیبایی در منزل و بیمارستان

جراحی زیبایی عملی است که معمولاً در ظرف یک روز انجام می‌شود؛ بنابراین مجبور نیستید چندین روز در کلینیک بمانید و نیازی به همراه داشتن لباس‌خواب، دمپایی، کتاب و… ندارید. فقط باید مدارک هویتی، نتایج معاینات قبل از عمل را که برای آماده‌شدن برای عمل انجام داده‌اید و لباس راحت همراه داشته باشید تا در مواقعی که ممکن است حرکات شما محدود باشد، راحت‌تر به خانه برگردید.

امروزه اکثر بیماران جراحی زیبایی، عمل خود را به‌صورت سرپایی انجام می‌دهند. در ساعت مقرر به مرکز جراحی ‌می‌روند و چند ساعت بعد به خانه بازمی‌گردند.

پس از جراحی (که در طی آن بیهوشی دریافت کرده‌اید)، حداقل ۲۴ ساعت باید یک نفر را همراه خود داشته باشید. پزشک از شما خواهد پرسید تا قبل از موعد تأیید کنید که شخصی شما را به خانه می‌برد و حداقل برای اولین روز کامل بعد از عمل در کنار شما می‌ماند. همچنین از نظر قانونی و پزشکی، برای مدتی پس از بیهوشی مجاز به رانندگی نیستید.

شما می‌توانید یکی از اعضای خانواده، یک دوست یا شخصی را که ممکن است برای انجام این خدمات استخدام کنید، انتخاب کنید.

بلندشدن بعد از جراحی

یکی از مهم‌ترین دستورالعمل‌ها مربوط به تحرک است. پزشکان به دلایل مختلف، از جمله کاهش خطر تشکیل لخته خون، از اکثر بیماران می‌خواهند که در اسرع‌ وقت حرکت کنند.

راه‌رفتن یک ضرورت پزشکی است، حتی زمانی که بیمار کمی درد دارد. گام‌های کوچک و آهسته همراه با کمک، برای اکثر بیماران امکان‌پذیر است.

کمک به بیمار برای رفت‌وآمد به دستشویی در ساعات اولیه یا روز‌های اولیه ضروری است. شخصی که وظیفه مراقبت از بیمار را برعهده دارد، باید حواسش ویلچر، واکر، و یک اکستندر با تکیه‌گاه برای صندلی توالت باشد. (نیازی نیست که بیرون بروید و این وسایل کمک پزشکی را خریداری کنید، اما توجه داشته باشید که ممکن است برای کمک به بیمار در حین راه‌رفتن، نشستن یا ایستادن او لازم باشد.)

مراقبت بعد از عمل زیبایی در منزل

شخصی که در منزل مراقب شماست، وظیفه مدیریتی تمام امور مربوط به شما را بر عهده دارد. این فرد باید چک کند که سلامت کلی شما چگونه است، دارو را چه زمانی مصرف کنید، چقدر راه بروید، چگونه دوش بگیرید و…

برای همین منظور باید این فرد مسئولیت‌پذیر و با حوصله باشد. شما می‌توانید از اعضای خانواده خود بخواهید که مسئول کار‌های شما باشد؛ اما اگر چنین چیزی امکان‌پذیر نیست و یا توانایی مراقب صحیح از شمارا ندارند، می‌توانید به مراکز خدمات پرستاری و پزشکی در منزل مراجعه کنید و یک پرستار را برای چند روز استخدام کنید.

پانسمان جراحی زیبایی

اگر پزشک مشخص کرده باشد، ممکن است محل زخم نیاز به نظافت و تعویض پانسمان داشته باشد. درمورد نحوه دوش گرفتن و نوع تعویض پانسمان حتماً از پزشک سؤال کنید و اقداماتی که می‌گوید را موبه‌مو انجام دهید.

دارو‌های تجویزی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های مراقبت بعد از عمل زیبایی در منزل و بیمارستان کنترل زمان و دوز مصرف دارو است. در روز‌های اول، مصرف دارو برعهده شخصی است که از شما پرستاری می‌کند تا شرایط شما متعادل شود و خودتان بتوانید از پس امور برآیید. به یاد داشته باشید که احتمالاً برای چند ساعت هنوز کاملاً هوشیار نباشید.

تغذیه بعد از جراحی زیبایی

به طور معمول پزشک دستورالعملی در مورد میزان غذا یا نوشیدنی به شما خواهد داد. هنگامی که یک وعده غذایی می‌خورید، ممکن است برخی از مشکلات طولانی‌مدت تهوع و یا یبوست وجود داشته باشید. اگر بیماران در روز‌های اولیه پس از جراحی بهتر است غذا‌های نرم بخورند. از جمله تخم‌مرغ، پودینگ، پوره میوه و نان‌های نرم. همچنین علاوه بر داروی ضد تهوع تجویز شده توسط پزشک، مصرف زنجبیل نیز کمک بزرگی است.

مراقبت بعد از عمل زیبایی در منزل

ماندن در بیمارستان بعد از جراحی زیبایی

ماندن در بیمارستان بعد از جراحی زیبایی سؤالی است که بسیاری از بیماران در مورد آن می‌پرسند. حقیقت این است که اکثر بیماران در سراسر کشور تقریباً پس از اتمام انواع جراحی‌های زیبایی به خانه ‌می‌روند. درحالی‌که اکثر بیماران بعد از جراحی به خانه ‌می‌روند، بسیاری از آن‌ها شب را انتخاب می‌کنند. برای بعضی‌ها این راحت‌تر است که مجبور نیستند به خانه بروند و با بچه‌ها سروکار داشته باشند، یا مجبور باشند مسافت طولانی را برای رسیدن به خانه رانندگی کنند. برای دیگران این مورد بهتر است که بدانند پس از یک عمل جراحی طولانی در امن‌ترین مکان هستند.

همه بیماران باید بهبودی خود را در مکانی امن و راحت آغاز کنند، جایی که بتوان از آن‌ها مراقبت کرد. برای بسیاری، این آسایش و حریم خصوصی در خانه خود، همراه با یک دوست یا پرستار خصوصی ایجاد می‌شود.

بعد از کدام جراحی زیبایی نیاز است تا در بیمارستان بمانید؟

عمل‌هایی مانند پروتز سینه، لیپوساکشن معمولی یا جراحی پلک معمولاً زمان زیادی طول نمی‌کشند و بعد از جراحی می‌توان به منزل رفت.

سایر اعمال مانند جراحی زیبایی شکم، لیفت صورت، جراحی بینی و کوچک کردن سینه نیاز دارند یک شب در بیمارستان بمانید.

این عمل‌ها کمی طولانی‌تر هستند و دارای برخی مسائل اضافی مانند خونریزی احتمالی می‌باشند. همچنین برای داخل و خارج‌شدن از رختخواب و تخلیه احتمالا نیاز به کمک دارید.

خدمات پرستاری در بیمارستان برای مقابله با این مسائل آموزش‌دیده‌اند. بلافاصله پس از جراحی، پرستاران می‌توانند مسئولیت این مراقبت را بر عهده بگیرند. صبح روز بعد هنگامی که بیمار هوشیارتر است، پرستاران بهتر می‌توانند به آن‌ها آموزش دهند و به آن‌ها اطمینان خاطر بدهند که به خانه بروند و با اطمینان بهبودی خود را آغاز کنند.

اکثر بیمارانی که لیفت بدن، شکم کشیده، لیپوساکشن با حجم زیاد، جراحی جامع صورت، یا ترکیبی از دو یا چند روش انجام می‌دهند، در این گروه قرار می‌گیرند. این نوع عمل‌ها می‌توانند طولانی باشند و خوب است که پس از چنین بیهوشی طولانی، مستقیماً به خانه نروید. بیماران را می‌توان به‌راحتی با استفاده از انواع دارو‌های مختلف برای هر درد یا حالت تهوع درمان کرد. بزرگ‌ترین مزیت این واقعیت است که آن‌ها می‌توانند به دریافت مایعات داخل وریدی ادامه دهند که نه‌تنها حالت تهوع را کاهش می‌دهد؛ بلکه شما را به‌خوبی هیدراته نگه می‌دارد و لخته شدن خون (DVT) را کاهش می‌دهد. 

درمورد جراحی چطور؟

به طور خلاصه، درحالی‌که بستری شدن در بیمارستان بعد از عمل جراحی شکم ضروری نیست، استفاده از آن‌ها در صورت دسترسی آسان، ارزش زیادی دارد. در برنامه‌ریزی برای جراحی خود نه‌تنها باید به جراحی و امکاناتی که در آن جراحی انجام می‌شود، توجه کرد بلکه بهترین محیط را برای شروع بهبودی خود نیز در نظر بگیرید. مهم نیست که به خانه بروید یا شب بمانید، بهترین زمان برای آماده‌شدن برای بعد از عمل جراحی قبل از شروع عمل است.

همچنین مطالعه کنید : مراقبت پرستاری بعد از عمل‌های جراحی

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *