تست کرونا در منزل

مانند بسیاری از آزمایش‌های کووید که در مطب‌ها و مراکز آزمایش انجام می‌شود، یک نسخه خانگی می‌تواند با استفاده از سوابی که از بینی  یا مخاط حلق و بینی شما گرفته می‌شود، تشخیص دهد که آیا شما به ویروس کرونا آلوده شده‌اید یا خیر. این آزمایش‌ها که تست‌های آنتی‌ژن و PCR نامیده می‌شوند، با جستجوی وجود پروتئین‌های خاص مرتبط با ویروس کرونا کار می‌کنند. در بین انواع تست کرونا در منزل، تست‌های PCR دقیق‌ترین آزمایش‌ها برای COVID-19 هستند. این آزمایش‌ها در آزمایشگاه پردازش می‌شوند و معمولاً حداقل یک روز طول می‌کشد تا نتایج حاصل شود (اگرچه ممکن است چندین روز طول بکشد). آزمایش‌های PCR به دنبال ماده ژنتیکی یک ویروس هستند و می‌توانند کپی‌های زیادی از DNA مربوط به یک ویروس، حتی از کوچک‌ترین نمونه، تولید کنند.

تست کوید 19 در منزل

نشانه‌هایی برای انجام تست کرونا در منزل

برای کسانی که مراجعه به کلینیک یا آزمایشگاه را دشوار یا ناامن می‌دانند، تست کرونا در منزل را توصیه می‌کنیم :

 • بیماران مبتلا به علائم COVID-19 – تب بالا، سرفه، ضعف، کاهش چشایی و بویایی، تنگی نفس
 • افراد مبتلا به بیماری‌های جسمی شدید، اختلالات روانی، با آسیب‌های سیستم اسکلتی عضلانی
 • زنان باردار
 • سالمندانی که به علت کسالت بهتر است در خانه بمانند.

ممکن است آزمایش کرونا موردنیاز باشد، اگر فرد :

 • علائم عفونت کروناویروس جدید را نشان داده است.
 • اخیراً با فردی که علائم کووید -19 را داشته یا بعداً بیمار شده است تعامل داشته است.
 • اخیراً در یک رویداد بزرگ شرکت کرده است.
 • بازگشت از سفر یا سفر کاری.

مزایای تست کرونا در منزل

مزایای انجام  آزمایش خانگی در صورت داشتن علائم :

 • وقت خود را برای سفر به مراکز درمانی تلف نکنید. متخصص ما در یک روز و زمان مناسب برای شما حاضر خواهد شد.
 • دیگران را در معرض خطر عفونت قرار ندهید، به‌خصوص اگر علائمی دارید.
 • مراقب سلامتی خود باشید – در صورت وجود عفونت (پنهان یا همراه با علائم قابل‌مشاهده)، سفر به کلینیک می‌تواند روند بیماری را پیچیده کند.
 • صرفه‌جویی در تحویل بستگان با تحرک محدود به کلینیک – هزینه حمل‌ونقل بیمار به طور قابل‌توجهی بالاتر از ویزیت یک متخصص در خانه است.
 • شما از کودک خود در برابر استرس محافظت می‌کنید – کودکان روش‌های پزشکی در خانه را بسیار آرام‌تر درک می‌کنند.

انجام آزمایشات در خانه با مرکز مهر درمان راحت، قابل اعتماد و سودآور است:

 1. پرستاران ما به تکنیک گرفتن اسمیر و خون مسلط هستند تا این روش سریع، آسان و بدون درد باشد.
 2. جمع‌آوری و تحویل مواد به آزمایشگاه مطابق دقیق مقررات انجام می‌شود تا دقت آزمایش کرونا در خانه کمتر از کلینیک نباشد.
 3.  و بیماران با شرایط خاص نیاز به خروج از منزل نداشته باشند.
تست کرونا در منزل

چگونه برای تست کرونا در منزل آماده شویم؟

آماده‌سازی برای تجزیه‌وتحلیل آزمایشگاهی مرحله مهمی است. دقت نتیجه به رعایت قوانین ساده بستگی دارد. لیست محدودیت‌ها به نوع بیومتریال موردنیاز برای مطالعه بستگی دارد. اگر قصد دارید یک اسمیر (برای PCR یا آزمایش آنتی‌ژن کروناویروس در خانه) بگیرید، سه ساعت قبل از گرفتن اسمیر، ممنوع است:

دهان یا گلوی خود را بشویید، دندان‌های خود را مسواک بزنید.

بینی را بشویید، از هرگونه داروی بینی (قطره، پماد، اسپری) استفاده کنید.

قبل از گرفتن خون برای آزمایش سطح آنتی‌بادی‌های ویروس کرونا، محدودیت‌های کمتری وجود دارد و کافی است 3 روز قبل از عمل از غذاهای چرب و شیرین استفاده نکنید.

نحوه انجام تست کرونا در منزل

 1. ابتدا یک متخصص به منزل فرستاده می‌شود.
 2. نمونه برداری از مواد زیستی انجام می‌شود.
 3. بیومواد به آزمایشگاه تخصصی انتقال داده می‌شوند.
 4. زمان اجرای آزمون 1 روز است و سپس نتیجه برای متقاضی تست کرونا در منزل، ارسال می‌گردد.

انواع تست کرونا در منزل

تست‌های سریع ویروس کرونا دو نوع است. اولی وجود عفونت را در لحظه مشخص می‌کند و آنها به شما می‌گویند که اکنون بیمار هستید یا در حال حاضر یک ناقل هستید. نوع دوم آنتی‌بادی‌های اختصاصی را تعیین می‌کند و گزارش می‌دهد که شما قبلاً عفونت کروناویروس داشته‌اید و در حال حاضر نسبت به کووید مصونیت دارید.

اگرچه ممکن است قبل از بروز هرگونه علائمی مسری باشید، اما ویروس به بهترین وجه توسط این آزمایش حدود دو هفته پس از عفونت یا زمانی که علائم برای اولین بار ظاهر می شوند، شناسایی می‌شود.

آزمایش کرونا بهتر است با نمونه برداری از مخاط از یک سواب (معمولاً از نازوفارنکس یا سوراخ‌های بینی) یا بزاق انجام شود.  هر دو آزمایش باید در آزمایشگاه یا روی یک دستگاه سریع قابل حمل خاص تجزیه‌وتحلیل شوند.

تست آنتی‌ژن

پروتئینی را شناسایی می‌کند که به طور خاص در ویروس یافت می‌شود. مزایای تست آنتی‌ژن این است که می‌تواند نتایج را در کمتر از 15 دقیقه ارائه دهد و می‌تواند با هزینه کمتری تولید شود و به آن اجازه می‌دهد تا به طور گسترده در غربالگری استفاده شود (این یک آزمایش سریع است). همچنین، فقط یک سواب بینی از سوراخ‌های بینی لازم است، نه سواب بینی عمیق‌تر. نکته منفی آزمایش‌های آنتی‌ژن این است که احتمال بیشتری دارد که نتیجه منفی کاذب بدهد.

تست آنتی‌بادی تعیین مصونیت در برابر کرونا

این آزمایش آنتی‌بادی‌های ویروس را با کشیدن خون (قطره یا ویال) تشخیص می‌دهد تا مشخص شود که آیا درگذشته آلوده شده‌اید و آیا سطح خاصی از ایمنی را ایجاد کرده‌اید یا خیر. این آزمایش حتی با نوار تست بهتر است در آزمایشگاه انجام شود.

ازآنجایی‌که توسعه آنتی‌بادی‌ها زمان می‌برد، آزمایش‌های آنتی‌بادی در صورتی دقیق‌تر هستند که حداقل 20 روز پس از اولین علائم بیماری انجام شوند. این در مطالعه‌ای بر روی 486 بیمار مبتلا به کووید -19 نشان داده شد که در آنها احتمال مثبت‌بودن تست آنتی‌بادی (IgG) در طول زمان پس از مثبت‌شدن آزمایش برای ویروس افزایش یافت.

راه دیگری که بدن ما با ویروس مبارزه می‌کند، سلول‌های T است. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که حتی اگر سطوح آنتی‌بادی آنقدر پایین باشد که قابل تشخیص نیست، افرادی که قبلاً به ویروس آلوده شده‌اند، می‌توانند پاسخ سلول T کافی برای ایجاد ایمنی ایجاد کنند. با این حال، آزمایش‌های تأیید شده در حال حاضر این نوع ایمنی را اندازه‌گیری نمی‌کنند و فاصله اجتماعی و اقدامات احتیاطی بهداشتی همچنان باید بدون توجه به نتایج آزمایش اعمال شود.

تست‌های سریع خانگی برای ویروس کرونا

سازمان غذا دارو امریکا،  اجازه استفاده از چندین آزمایش ویروس را برای خود تجویز در خانه داده است که دو نوع وجود دارد: آزمایش آنتی‌ژن و آزمایش PCR که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند.

تست کرونا در منزل با کمک این روش، در عرض 15 دقیقه نتیجه می‌دهد. آنها را می‌توان برای افراد دارای علائم یا برای مشاهده استفاده کرد، در مورد دوم، شما باید دو بار در عرض سه روز بافاصله حداقل 36 ساعت از هم استفاده کنید.

مزایا : بدون نسخه قابل خریداری است. نسبتا ارزان. خیلی سریع.

معایب : به اندازه تست‌های PCR حساس نیست، بنابراین ممکن است مراحل اولیه و بعدی عفونت را از دست بدهید.

 اگر نتیجه این آزمایش مثبت باشد، ممکن است به‌شدت مسری باشید و باید خود را ایزوله کنید و با  پزشک خود تماس بگیرید. در صورت انجام نادرست آزمایش می‌توان نتایج منفی کاذب به دست آورد. اگر نتیجه منفی باشد، ممکن است همچنان ناقل باشید.

تست خانگی کرونا

نحوه انجام تست کرونا در منزل

نمونه‌های بینی و اوروفارنکس باید جمع‌آوری شود. برای جمع‌آوری نمونه بینی، باید سواب استریل را در یک سوراخ بینی قرارداد. نوک سواب باید تا 2.5 سانتی‌متر از ورودی سوراخ بینی وارد شود. سواب را 5 بار بچرخانید و عمل را در حفره دیگر بینی نیز تکرار کنید.

برای نمونه اوروفارنکس، سواب استریل باید در گلو وارد شود و ترشحات را در غشای مخاطی دیواره لوزه‌ها جمع‌آوری کند. به طرفین و به دیواره گلو بمالید. به زبان دست نزنید. پس از برداشتن نمونه‌ها، باید فوراً مورد آزمایش قرار گیرند. ازاین‌رو:

 • قبل از انجام آزمایش، اجازه دهید دستگاه و محلول معرف به دمای 30-15 درجه سانتیگراد برسد.
 • قسمت بالای بطری مهروموم شده را بردارید، سپس آن را باز کنید. بطری را در حالت عمودی قرار دهید و اجازه دهید تمام محلول معرف در حباب لوله جریان یابد.
 • نمونه را جمع‌آوری کنید.
 • سواب استریل را با نمونه داخل لوله قرار دهید. سر سواب را در حین برداشتن لوله از بیرون به سمت آن فشار دهید و سعی کنید تا حد امکان مایع آزاد کنید.

چه زمانی باید در خانه آزمایش داد؟

 می‌توانید به کمک خدمات آزمایش در منزل، تست کرونا را در منزل انجام دهید. حتی اگر به طور کامل واکسینه شده باشید، اگر علائم COVID-19 را دارید یا در معرض این بیماری قرار گرفته اید، منطقی است که در خانه آزمایش دهید. همچنین توصیه می‌شود قبل از دور هم جمع شدن در داخل خانه با دیگران، یک سواب بگیرید، چه برای شام با یک گروه کوچک از دوستان، یک جمع‌بندی تعطیلات با خانواده یا یک رویداد بزرگ مانند یک کنسرت.

نتایج آزمایش کووید خانگی چقدر دقیق است؟

درست است که تست‌های PCR نسبت به تست‌های آنتی‌ژن حساس‌تر هستند، به این معنی که در صورت رفتن به آن مسیر، کمتر احتمال دارد که منفی کاذب دریافت کنید. اما آزمایش‌های آنتی‌ژن در زمانی که بیشتر مسری هستید، بسیار دقیق هستند. در واقع، آنها معادل PCR در دوره‌ای هستند که شما برای دیگران خطرناک‌ترین هستید. به طور کلی احتمال جواب مثبت کاذب با آزمایش خانگی وجود ندارد.

اقدامات برای جلوگیری از انتشار COVID-19 درصورتی‌که بیمار هستید یا فردی در خانه شما آلوده است

اگر قبلاً به COVID-19 آلوده شده‌اید یا مشکوک هستید که شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان آلوده شده‌اید، مراحل ذکر شده در زیر را برای کمک به جلوگیری از سرایت بیماری به افراد دیگر دنبال کنید.

در خانه بمانید به جز برای دریافت مراقبت‌های پزشکی

افرادی که علائم خفیف کووید -19 را نشان می‌دهند، توصیه می‌شود در طول بیماری خود در خانه ایزوله شوند، به جز برای دریافت مراقبت‌های پزشکی. به مکان‌های عمومی، محل کار یا مدرسه نروید و از وسایل نقلیه عمومی استفاده نکنید.

از افراد دیگر دوری کنید

 تا حد امکان خودتان را جدا کنید، باید در یک اتاق خاص و دور از افراد دیگر خانه خود بمانید. همچنین توصیه می‌شود که از یک حمام جداگانه استفاده کنید، اگر آنجا وجود دارد.

تماس با حیوانات خانگی را محدود کنید

 زمانی که مبتلا به کووید -19 هستید، باید تماس با حیوانات خانگی و سایر حیوانات را محدود کنید. اگرچه هیچ گزارشی مبنی بر ابتلای حیوانات به کووید -19 گزارش نشده است، اما هنوز توصیه می‌شود که افراد مبتلا به کووید -19 تا زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد این ویروس شناخته نشده است، حیوانات خانگی و سایر حیوانات را لمس نکنند.

قبل از ملاقات با پزشک خود تماس بگیرید

اگر قبلاً با پزشک قرار ملاقات داشته‌اید، تماس بگیرید و به او بگویید که کووید -19 دارید یا ممکن است مبتلا باشید. این بسیار مهم است و مطمئناً به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند تا اقداماتی را برای جلوگیری از قرارگرفتن در معرض سایر افراد انجام دهد.

در صورت ابتلا از ماسک استفاده کنید

 فرد بیمار زمانی که در اطراف افراد دیگر یا حیوانات خانگی است و قبل از ورود به بیمارستان یا کلینیک باید از ماسک صورت استفاده کند. اگر بیمار به دلیل مشکلات تنفسی یا مشکل دیگری قادر به استفاده از ماسک نیست، افرادی که در یک خانه زندگی می‌کنند نباید در یک اتاق بمانند و اگر مجبور هستید باید از ماسک استفاده کنند.

عطسه و سرفه خود را بپوشانید

هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانید. سپس دستمال‌های استفاده شده را در یک سطل زباله آستردار بیندازید.

وسایل شخصی خانگی را به اشتراک نگذارید

 نباید لیوان نوشیدنی، فنجان، ظروف، حوله یا رختخواب را با افراد دیگر یا حیوانات خانگی در خانه خود به اشتراک بگذارید. پس از استفاده از وسایل منزل، آنها را به‌خوبی با آب و صابون بشویید.

همه سطوح را هر روز تمیز و ضدعفونی کنید

باید سطوح لمسی بالا مانند میز، وسایل حمام، دستگیره درها، صفحه‌کلیدهای رومیزی، تلفن‌ها و میزهای کنار تخت را تمیز کنید. همچنین، سطوحی را که ممکن است مایعات بدن روی آنها وجود داشته باشد، تمیز کنید.

 

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *