نگهداری از سالمند پوشکی چگونه است؟

اگر در خانه از یکی از عزیزان خود مراقبت می‌کنید که بی اختیاری ادرار دارد، ممکن است مجبور شوید پوشک بزرگسالان او را عوض کنید. تعویض صحیح پوشک مهم است زیرا به تمیز نگه داشتن پوست و محافظت از آن در برابر عفونت و درماتیت پرینه (معروف به راش پوشک) کمک می‌کند. قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض ادرار و مدفوع می‌تواند به پوست آسیب برساند و باعث تجزیه بافت‌ها و ایجاد زخم‌های بستر شود. علاوه بر تمیز نگه داشتن پوست، پوشک مناسب بزرگسالان به کاهش تحریک پوستی که باعث این زخم‌های سخت می‌شود، کمک می‌کند. تعویض پوشک بزرگسالان برای اولین بار ممکن است سخت و دلهره آور به نظر برسد. برای راحتی و آسایش سالمند خود می‌توانید از خدمات نگهداری سالمند پوشکی مرکز مهر درمان استفاده کنید. ما در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر این موضوع پرداخته‌ایم. با ما همراه بمانید.

نگهداری از سالمند پوشکی

تعویض پوشک بیمار

اگر شما مسئول تعویض پوشک یکی از عزیزان خود هستید، تمام لوازم مورد نیاز را نزدیک تخت داشته باشید. این لوازم شامل:

 • دستکش‌های پزشکی یکبار مصرف
 • یک پوشک بزرگسال تمیز
 • یک کیسه پلاستیکی
 • دستمال مرطوب
 • کرم محافظ پوست

اگر تخت بیمارستانی ندارید، اجاره یا خرید آن را در نظر بگیرید. برای خرید و اجاره تخت بیمارستانی می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز مهر درمان در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند. تخت بیمارستانی مراقبت از یک فرد در بستر را آسان‌تر می‌کند و همچنین می‌تواند احساس راحتی بیشتری در آنها ایجاد کند.

نگهداری از سالمند پوشکی چگونه است؟

نگهداری از سالمند پوشکی، نیازمند مراقبت و توجه ویژه است. در ادامه، تعدادی از راهکارهایی برای نگهداری از سالمندان پوشکی را برای شما شرح می‌دهیم:

استفاده از پوشک با کیفیت

استفاده از پوشک با کیفیت و مناسب برای سالمندان، به کاهش خطر بروز آلرژی، خارش و التهاب پوست کمک می‌کند.

تعویض پوشک به موقع

تعویض پوشک به موقع و در صورت لزوم، حتی در شب، از بروز عفونت و التهابات در ناحیه پوشک جلوگیری می‌کند.

استفاده از کرم مرطوب‌کننده

استفاده از کرم مرطوب‌کننده برای حفظ رطوبت پوست سالمندان، به کاهش خطر خشکی و ترک‌ها در پوست کمک می‌کند.

نظافت مناسب

نظافت مناسب و پاکسازی ناحیه پوشک از بروز عفونت‌های پوستی جلوگیری می‌کند.

تغذیه مناسب

تغذیه سالمندان پوشکی، به کاهش خطر بروز عفونت‌های پوستی و گوارشی کمک می‌کند. بنابراین، توصیه می‌شود که غذاهایی با مقدار کافی فیبر، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی در رژیم غذایی سالمندان پوشکی قرار داده شود.

ایجاد فضای مناسب

ایجاد فضای مناسب و آرام برای سالمندان پوشکی، به حفظ روحیه و سلامت ذهنی آن‌ها کمک می‌کند. همچنین، فضای مناسب برای تفریح و ورزش، به حفظ سلامت جسمانی سالمندان کمک می‌کند.

مراجعه به پزشک

در صورت بروز هرگونه علائم نگران‌کننده به پزشک خود مراجعه کنید. به عنوان مثال، در صورت بروز التهاب‌های پوستی، درد، خارش یا تغییر رنگ پوست ناحیه پوشک، باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

نگهداری از سالمند پوشکی

مواردی که در پوشک باید در نظر گرفت

برای حفظ یکپارچگی پوست، باید پوشک بزرگسالان را به محض کثیف شدن عوض کنید. تمام تلاش باید برای بررسی منظم پوشک انجام شود. تعویض پوشک بزرگسالان می‌تواند توسط یک نفر انجام شود، داشتن کسی که به شما کمک کند، این کار را بسیار آسان می‌کند. برای تعویض پوشک سالمندان مهم است که موارد زیر رعایت شوند.

 • دست‌های خود را کاملا با صابون و آب گرم بشویید.
 • یک جفت دستکش پزشکی بپوشید.
 • اگر تخت قابل تنظیم است، تمام تخت را تا ارتفاع راحت، کمی زیر باسن او بالا ببرید.
 • طرف پوشک کثیف را از زیر باسن او فشار دهید و آن را باز کنید.
 • با یک دست روی باسن و دست دیگر روی شانه، عزیزتان را به سمت او بچرخانید و از خود دور کنید.
 • اگر پوشک بیمار را به اندازه کافی زیر لگن قرار داده‌اید، باید بتوانید پوشک را به زیر بکشید.
 • هنگام برداشتن پوشک کثیف آن را به سمت داخل بغلتانید تا از هر گونه آشفتگی جلوگیری شود.
 • پوشک کثیف را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید.
 • هر دو ناحیه قدامی و خلفی پوشک را با استفاده از دستمال مرطوب تمیز کنید. از فشار دادن یا مالیدن زیاد روی پوست خودداری کنید. ممکن است لازم باشد که عزیزتان را به پشت یا پهلو بخوابانید تا جاهایی را تمیز کنید که نمی‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.
 • دستمال‌های استفاده شده را در پلاستیک قرار دهید.
 • زخم بستر را بررسی کنید. مهم است که این کار را روزانه انجام دهید و در صورت بروز علائم اولیه، درمان مناسب را انجام دهید.
 • از کرم محافظ برای مرطوب کردن و محافظت از پوست استفاده کنید.
 • وقتی پوست بیمارتان خشک شد، یک پوشک جدید باز کنید و سالمند را مجددا پوشاک کنید.

در آخر دستکش‌های یکبار مصرف را بردارید و در کیسه خرید قرار دهید. دست‌های خود را کاملا بشویید و خشک کنید. تخت را در ارتفاع و موقعیت دلخواه تنظیم کنید. قبل از رفتن، بررسی کنید که عزیزتان به درستی در رختخواب قرار گرفته باشند. با تمیز نگه داشتن پوست، تنظیم وضعیت بدن هر دو ساعت یکبار و تمیز و صاف نگه داشتن ملحفه تخت، می‌توانید از زخم بستر جلوگیری کرده و زندگی را برای خود و عزیزتان آسان‌تر کنید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *