آزمایش خون در منزل

آزمایش خون در منزل یکی از کاربرد‌هایی است که به خصوص در سال‌های اخیر بسیار رایج شده است. این یکی از مفیدترین خدمات آزمایش در منزل به ویژه برای کسانی است که در شهر‌های بزرگ مشکلات ترافیکی دارند، کسانی که خیلی مریض هستند و نمی‌توانند خانه خود را ترک کنند یا کسانی که به دلیل مشغله کاری نمی‌توانند وقت پیدا کنند. امروزه آزمایشگاه‌ها با مراجعه به منزل بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه برای آزمایش خونی که پزشک می‌خواهد و باید انجام شود این خدمات را در شرایط آزمایشگاهی به بیماران ارائه می‌دهند. این یکی از کاربردی‌ترین کاربرد‌ها به خصوص برای بیمارانی است که نمی‌توانند خانه را ترک کنند و در بستر هستند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از یک روز قبل وقت بگیرید.

آزمایش خون در منزل

چرا نیاز به آزمایش خون در منزل داریم؟

برای بسیاری از بیماران، ترک خانه و رفتن به آزمایشگاه یکی از سخت‌ترین کار‌ها است. در شرایط امروزی این کار در شرایط بسیار سخت‌تری انجام می‌شود، به خصوص برای افراد دارای معلولیت جسمی که در بستر هستند. در عین حال، وقت گذاشتن برای این کار، بار جداگانه‌ای برای ایجاد فرصت از مشغله کاری است. اما با خدمات خونگیری در منزل، نمونه‌برداری در لوله‌های استریل دقیقاً در شرایط آزمایشگاهی انجام می‌شود و در اسرع وقت تحویل داده می‌شود. بنابراین نتایج آزمایش در اسرع وقت به بیمار تحویل داده می‌شود.

در سال‌های اخیر خدمات خونگیری در منزل یکی از مهمترین خدمات به ویژه برای بیمارانی است که نمی‌توانند خانه خود را ترک کنند و یا دارای معلولیت جسمی هستند. اولاً بیمار خدمات بهداشتی مورد نیاز خود را با همین شرایط از منزل دریافت می‌کند و این خدمات نیز تحت کنترل اوست.

بنابراین نمونه‌های خون بدون نیاز به خروج از منزل بیمار به آزمایشگاه تحویل داده می‌شود. نمونه‌های خونی که از خانه گرفته می‌شود نیز خطر بسیار کمتری برای بیمار نسبت به حضور در بیمارستان دارد. در شرایط بیمارستانی، خطر عفونت همیشه بسیار بیشتر است. بنابراین خدمات بهداشتی ارائه شده در منزل نیز آسایش متفاوتی را برای بیمار فراهم می‌کند.

هزینه آزمایش خون در خانه

هزینه خونگیری در منزل یا خونگیری در محل کار با توجه به آزمایشاتی که باید روی بیمار انجام شود، متفاوت است. بنابراین، اطلاعات مربوط به هزینه را می‌توان با تماس با آزمایشگاهی که در مورد آزمایشات انجام می‌شود، دریافت کرد.

شما می‌توانید این خدمات را به صورت رایگان و یا با تخفیف معین داشته باشید، مشروط بر اینکه بیماران دارای بیمه درمانی خصوصی، در چارچوب بیمه نامه سلامت خود، خدمات دریافت خون در منزل را داشته باشند.

بنابراین، آزمایش‌های خون مختلفی وجود دارد. قبل از حضور پرسنل برای آزمایش خون می‌توان قیمت را با آزمایشگاه مذاکره کرد. 

آزمایش خون در محل

آزمایش خون چه چیزی را می‌تواند نشان دهد؟

آزمایش خون داده‌های مهمی را در مورد سلامت عمومی یا خطرات احتمالی در اختیار متخصصان قرار می‌دهد. مشکلات سلامت زیر را می‌توان با آزمایش خون ارزیابی کرد:

 • عملکرد کبد
 • کلیه و غدد فوق کلیوی
 • بیماری‌های قلبی عروقی
 • کمبود ویتأمین و مواد معدنی
 • سطح قند خون
 • بارداری
 • میزان چربی و میزان کلسترول خون
 • عفونت‌های بدن
 • بیماری‌های ژنتیکی خون مانند تالاسمی
 • کم خونی
 • هورمونی اختلالات

تست خون چگونه انجام می‌شود؟

اولین قدم در طول آزمایش خون، آماده‌سازی بیمار است. در این مرحله معمولاً با کمک انژکتور خون از ورید داخل بازو گرفته می‌شود. با این حال در برخی موارد، رگ‌های فرد ممکن است بسیار نازک باشد و به راحتی پیدا نشود. به همین دلیل، برخی از افراد در طول فرآیند خون‌گیری، رگ‌های روی دست را ترجیح می‌دهند. خون گرفته شده در طی مراحل خون گیری بسته به نوع آزمایش در لوله‌هایی با رنگ‌های مختلف قرار داده می‌شود و در محیط آزمایشگاه بررسی می‌شود.

قبل از انجام تست خون آماده شوید!

آزمایش خون نقش مهمی در تشخیص بسیاری از مشکلات سلامتی دارد. با این حال، برخی از اشتباهات قبل از آزمایش خون ممکن است باعث نادرست بودن نتیجه آزمایش شود. به همین دلیل مهم است که قبل از انجام آزمایش خون، آماده‌سازی‌هایی را انجام دهید. اول از همه، سیر بودن در طول آزمایش خون ممکن است بر برخی از مقادیر تأثیر بگذارد. بنابراین توصیه می‌شود مراقب باشید گرسنه نباشید. علاوه بر این، ۱۵-۲۰ دقیقه استراحت قبل از دادن خون نیز برای نتایج آزمایش مهم است. استرس بیش از حد نیز می‌تواند بر برخی از ارزش‌های خون تأثیر منفی بگذارد. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از انجام آزمایش خون بدون استرس و آرام باشید.

غذا‌هایی که باید قبل از آزمایش خون در نظر بگیرید

مهم است که قبل از آزمایش خون از مواد مضر مانند سیگار و الکل دوری کنید. علاوه بر این باید از مصرف زیاد چای و قهوه خودداری کرد. ضمناً از خوردن وعده‌های غذایی سنگین و روغنی خودداری شود و در صورت امکان قبل از آزمایش خون آب فراوان نوشیده شود. مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد، باید ۱۰ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشید و قبل از آزمایش خون آب ننوشید.

چه مدت طول می‌کشد تا نتایج آزمایش خون دریافت شود؟

نتایج آزمایش خون حداکثر ظرف ۴۸ ساعت از طریق‌ایمیل یا تلفن به اطلاع شما خواهد رسید.

از نتایج آزمایش خون چه انتظاری باید داشت؟

نتایج آزمایش خون اطلاعاتی در مورد سلامت عمومی شما می‌دهد. اگرچه آزمایش خون به طور گسترده در تشخیص کم خونی، بیماری‌های خونی، کمبود ویتأمین‌ها و مواد معدنی، بیماری‌های کلیوی یا بیماری‌های عفونی در بدن استفاده می‌شود، اما ممکن است برای تشخیص قطعی برخی از بیماری‌ها به بررسی‌های بیشتری نیاز باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید تفسیر آزمایش خون را مطالعه فرمایید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *