فشارخون در سالمندان و کنترل آن

فشارخون در سالمندان از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد که در این مقاله سعی کرده‌ایم تا اهمیت آن را بیان کنیم. فشارخون نیرویی است که خون به دیواره رگ‌ها فشار می‌آورد، زیرا قلب خون را پمپاژ می‌کند. هنگامی که یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی فشارخون شما را اندازه‌گیری می‌کند، از یک کاف فشارخون دور بازوی شما استفاده می‌کند که سفت می‌شود و سپس به‌تدریج شل می‌شود. نتایج در دو عدد به شما نمایش داده می‌شود. 

عدد اول که فشارخون سیستولیک نامیده می‌شود، فشار ناشی از انقباض قلب و بیرون‌راندن خون است. عدد دوم که فشارخون دیاستولیک نامیده می‌شود، فشاری است که قلب شما شل و از خون پر می‌شود. یک عدد فشارخون به‌عنوان عدد فشارخون سیستولیک بیش از عدد فشارخون دیاستولیک داده می‌شود. سطح فشارخون بر اساس این دو عدد طبقه‌بندی می‌شود.

فشارخون پایین یا افت فشارخون، فشارخون سیستولیک کمتر از 90 یا فشارخون دیاستولیک کمتر از 60 است. اگر فشارخون پایین دارید، ممکن است احساس سبکی سر، ضعف، سرگیجه یا حتی غش کنید. این می‌تواند ناشی از دریافت‌نکردن مایعات کافی، ازدست‌دادن خون، برخی شرایط پزشکی یا داروها، از جمله داروهای تجویز شده برای فشارخون بالا باشد.

فشار خون در سالمندان

فشارخون طبیعی برای بیشتر بزرگسالان به‌عنوان فشار سیستولیک کمتر از 120 و فشار دیاستولیک کمتر از 80 تعریف می‌شود. 

فشارخون در سالمندان اغلب عدد اول (سیستولیک) 130 یا بیشتر است اما عدد دوم (دیاستولیک) کمتر از 80 است. این مشکل فشارخون سیستولیک ایزوله نامیده می‌شود. شایع‌ترین شکل فشارخون بالا در افراد مسن محسوب می‌شود و می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی ازجمله تنگی نفس در حین فعالیت بدنی سبک، سبکی سر در هنگام ایستادن خیلی سریع و زمین‌خوردن شود.

یکی از دلایل مراجعه منظم به پزشک این است که فشارخون خود را چک کنید و در صورت نیاز، برنامه‌ریزی کنید که چگونه فشارخون خود را مدیریت کنید.

فشار خون بستگی به چه عواملی دارد؟

هر کسی ممکن است فشار خون بالا داشته باشد. برخی از شرایط پزشکی مانند سندرم متابولیک، بیماری کلیوی و مشکلات تیروئید می‌توانند باعث فشارخون بالا شوند. برخی از افراد به دلیل چیزهایی که نمی‌توانند تغییر دهند، شانس بیشتری برای داشتن فشارخون دارند. این موارد عبارتند از :

سن

احتمال ابتلا به فشارخون بالا با افزایش سن افزایش می‌یابد، به‌خصوص فشارخون سیستولیک ایزوله.

جنسیت

قبل از 55 سالگی، مردان شانس بیشتری برای ابتلا به فشارخون دارند. زنان پس از یائسگی بیشتر در معرض فشارخون بالا هستند.

سابقه خانوادگی

فشارخون بالا در برخی خانواده‌ها دیده می‌شود.

این بیماری اغلب هیچ علامت یا نشانه‌ای ندارد، اما بررسی‌های معمول فشارخون شما به تشخیص افزایش سطوح کمک می‌کند. اگر فشارخون شما در دو یا چند معاینه بالا باشد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که فشارخون خود را در خانه اندازه‌گیری کنید.

چگونه می‌توانم فشارخون خود را کنترل کنم؟

شما اغلب می‌توانید با تغییر عادات روزانه خود و در صورت نیاز با مصرف دارو، فشارخون خود را کاهش دهید. درمان شما مستلزم ارزیابی مداوم و گفتگو با پزشکتان است، به‌خصوص اگر شرایط پزشکی دیگری مانند دیابت دارید. وقتی می‌دانید هر چیزی که می‌خورید برای سلامتی شما مفید است، نیازی به نگرانی در مورد آنچه می‌خورید ندارید. رعایت رژیم غذایی می‌تواند هنگام گذراندن وقت با خانواده و دوستان باعث اضطراب شما شود. سلامتی عالی تنها زمانی حاصل می‌شود که یک رژیم غذایی سالم با یک سبک زندگی متعادل و شاد ترکیب شود.

استفاده از نمک دریا

پزشکان بر کیفیت نمک تمرکز می‌کنند و از آن در تهیه غذا به میزان اندکی استفاده می‌کنند. رعایت رژیم غذایی برای کنترل فشار خون در سالمندان و استفاده از نمک دریای سفید و خاکستری تصفیه نشده به‌جای نمک خوراکی تصفیه شده پیشنهاد می‌شود. استفاده از نمک دریا مزایای زیادی دارد. این محصول به طور طبیعی از طریق تبخیر تولید می‌شود. حاوی سدیم و انواع مواد معدنی کمیاب به شکلی است که بدن به‌راحتی می‌تواند آن را جذب کند.

بدن برای تعادل مایعات خون، جلوگیری از فشارخون پایین، جلوگیری از کم‌آبی، انتقال تکانه‌های عصبی، کمک به هضم و جذب کربوهیدرات‌ها، اجازه‌دادن به مواد مغذی و اکسیژن به اندام‌ها و حفظ استخوان‌ها و قوی نگه‌داشتن سیستم ایمنی به نمک نیاز دارد.

تعادل غلات کامل، سبزیجات و میوه‌ها

فشار خون در سالمندان تا حد زیادی تحت تاثیر تعدل غلات، سبزیجات و میوه‌ها قرار دارد. در هر وعده‌غذایی غلات را همراه با انواع لوبیا، سبزیجات و میوه‌ها در طول روز مصرف کنید. غلات کامل، غذاهایی هستند که هضم آنها مدت‌زمان بیشتری طول می‌کشد. این بدان معناست که با خوردن آنها برای مدت طولانی‌تری سیر خواهید بود. هنگامی که هضم شما کند می‌شود، احساس گرسنگی و ولع زیادی را تجربه نخواهید کرد که منجر به احساس تعادل می‌شود. در کشورهایی مانند ژاپن، مردم با هر وعده‌غذایی غلات کامل می‌خورند که برخی از مردم معتقدند به مزایای سلامتی مانند طول عمر و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن منجر می‌شود.

رژیم غذایی فشارخون

تغییرات سبک زندگی برای کنترل فشارخون در سالمندان

 سبک زندگی خود را  طبق موارد زیر می‌توانید برای کمک به پیشگیری و کاهش فشارخون بالا تغییر دهید:

وزن خود را متعادل نگه دارید

اضافه‌وزن خطر ابتلا به فشارخون بالا را افزایش می‌دهد. از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به کاهش وزن دارید یا خیر. به‌طورکلی، برای حفظ وزن سالم، باید همان مقدار کالری که می‌خورید و می‌نوشید بسوزانید.

ورزش

فعالیت متوسط، مانند پیاده‌روی سریع یا شنا، می‌تواند فشارخون بالا را کاهش دهد. اهدافی را تعیین کنید تا بتوانید با خیال راحت ورزش کنید و حداقل 150 دقیقه (2.5 ساعت) در هفته کار کنید. اگر مشکلات سلامتی دارید که درمان نمی‌شوند، قبل از شروع برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. ورزش از کارهایی است که می‌توان در کنترل فشارخون در سالمندان بهره برد.

از یک رژیم غذایی سالم برای قلب استفاده کنید

رژیم غذایی متعادل از سبزیجات، میوه‌ها، غلات، پروتئین، لبنیات و روغن‌ها می‌تواند فشارخون شما را کاهش دهد.

نمک را کم کنید

با بالارفتن سن، بدن و فشارخون نسبت به نمک (سدیم) حساس‌تر می‌شود که در طی فراوری یا آماده‌سازی به بسیاری از غذاها اضافه می‌شود. محدودکردن مقدار نمک روزانه ممکن است کمک کند.

کمتر الکل بنوشید

نوشیدن الکل می‌تواند بر فشارخون شما تأثیر بگذارد. برای کسانی که الکل می‌نوشند، مردان نباید بیش از دو نوشیدنی در روز و زنان بیش از یک نوشیدنی در روز مصرف کنند تا خطر ابتلا به فشارخون بالا کاهش یابد.

ترک سیگار

سیگار خطر ابتلا به فشارخون بالا، بیماری قلبی، سکته مغزی و سایر مشکلات سلامتی را افزایش می‌دهد. اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید. فواید ترک سیگار برای سلامتی در هر سنی قابل‌مشاهده است. شما هرگز برای ترک آن‌، پیر نیستید.

یک شب راحت بخوابید

اگر به شما گفته شده است که خروپف می‌کنید یا به نظر می‌رسد که برای لحظاتی هنگام خواب نفس نمی‌کشید، به پزشک خود اطلاع دهید. این ممکن است نشانه مشکلی به نام آپنه خواب باشد. درمان آپنه خواب و داشتن یک خواب خوب شبانه می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کند.

استرس را مدیریت کنید

مقابله با مشکلات و کاهش استرس می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کند.

محدوده فشارخون در سالمندان

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد 65 سال و بالاتر باید فشارخون پایین‌تر از 130/80 میلی‌متر جیوه (میلی‌متر جیوه) داشته باشند. عدد اول (سیستولیک) فشار شریان را هنگام پمپاژ قلب اندازه‌گیری می‌کند. عدد ثانویه دیاستولیک است که فشار شریانی را زمانی که قلب در حال استراحت است اندازه‌گیری می‌کند. تغییرات سبک زندگی برای کنترل فشارخون در سالمندان که سطح فشارخون بالاتری دارند، اما هنوز کمتر از 130/80 میلی‌متر جیوه هستند، پیشنهاد می‌شود. 

 

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *