تست زردی نوزاد در منزل

تست زردی نوزاد در منزل یک آزمایش پزشکی برای اندازه‌گیری سطح بیلی روبین در خون نوزاد است. بیلی روبین یک ماده زائد است که در نتیجه تخریب گلبول‌های قرمز خون ایجاد می‌شود و توسط کبد پردازش می‌شود. در نوزادان، سطح بیلی روبین ممکن است بالا باشد، زیرا کبد هنوز به طور کامل رشد نکرده است و باعث زردی می‌شود. این آزمایش معمولاً با نمونه خون گرفته شده از پاشنه کودک انجام می‌شود و نتایج به‌سرعت مشخص می شود. آزمایش زودهنگام زردی می‌تواند به مؤثرتر شدن درمان زردی کمک کند. خوشبختانه امروزه می‌توان این آزمایش را در محیط خانه  و در عین حال درمان را نیز انجام داد.

تست زردی نوزاد در منزل

تشخیص زردی نوزادان در منزل

زردی نوزاد وضعیتی است که ما اغلب شاهد آن هستیم. در اکثر بیمارستان‌ها، نوزادان قبل از ترخیص از نظر زردی معاینه می‌شوند. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند که نوزادان در طی معاینات معمول پزشکی و حداقل هر 8 تا 12 ساعت در بیمارستان از نظر زردی معاینه شوند. در این معاینات سعی می‌شود مقادیر زردی در نوزادان مشخص شود.

نوزاد شما باید بین روز سوم تا هفتم پس از تولد، زمانی که سطح بیلی روبین در بالاترین سطح است، از نظر زردی معاینه شود. اگر نوزاد شما در عرض 72 ساعت پس از تولد ترخیص شد، یک نوبت ویزیت بعدی برای ارزیابی زردی ظرف دو روز پس از ترخیص بگیرید. اگر تمایل ندارید به بیمارستان بیاید می‌توانید از تست زردی نوزاد در منزل استفاده کنید.

علائم زیر ممکن است نشان‌دهنده زردی شدید یا عوارض ناشی از بیلی روبین اضافی باشد. اگر نوزاد شما علائم زیر را دارد با پزشک خود تماس بگیرید اگر:

 • پوست نوزاد شما بسیار زردتر می‌شود.
 • اگر پوست کودک شما در ناحیه شکم، بازوها یا پاها زرد به نظر می‌رسد.
 • سفیدی چشم کودک شما زرد به نظر می‌رسد.
 • اگر کودک شما ضعیف یا بیمار به نظر می‌رسد یا به‌سختی بیدار می‌شود.
 • کودک شما وزن اضافه نمی‌کند یا دچار سوءتغذیه است.
 • کودک شما با صدای بلند گریه می‌کند.

میزان زردی نوزادان تقریباً در روز پنجم به بالاترین حد خود می‌رسد. با کمک تست زردی نوزاد در منزل می‌توان به خوبی از وجود زردی آگاه شد و درمان زردی نوزاد را در همان لحظه، با کادر حرفه‌ای، تجهیزات کامل و به‌دور از محیط شلوغ بیمارستان  آغاز کرد.

تست زردی نوزاد در منزل

آزمایش زردی نوزادان

پس مراجعه متخصصان به منزل به‌منظور انجام تست زردی نوزاد در منزل، آزمایشی گرفته می‌شود که دارای نمودار است. با نمودار زردی نوزاد، تصمیم درمان زردی نوزاد با توجه به زمان تولد و هفته تولد نوزاد، با نمودار زردی زیر یا جدولی که آن را نوموگرام می‌نامیم، گرفته می‌شود. در جدول بالا می‌بینیم که مقادیر شروع فتوتراپی ساعت‌به‌ساعت تغییر می‌کند.

نمودار بیلی روبین زردی نوزادان – برای تبادل خون

اگر مقادیر موجود در نمودار زردی نوزاد بالا باشد، درجه زردی نوزاد سریع‌تر افزایش می‌یابد یا اگر بیش از حد افزایش یابد، امکان فتوتراپی وجود نخواهد داشت. برای این کودکان باید تزریق خون انجام شود. بسیار مهم است که بدانید تصمیم درمانی برای زردی بسته به زمان تولد نوزاد و میزان افزایش بیلی روبین متفاوت است.

درمان زردی نوزاد در منزل

زردی در نوزادان عارضه‌ای است که معمولاً در هفته‌های اول پس از تولد رخ می‌دهد و باعث زردشدن پوست می‌شود.  رایج‌ترین و مؤثرترین روش درمان زردی در نوزادان فتوتراپی است. برای کاهش سطح بیلی روبین، نوزادان تحت نور آبی ویژه قرار می‌گیرند. این روش با تسریع دفع بیلی روبین از طریق ادرار و مدفوع به کاهش زردی کمک می‌کند.

چگونه بفهمیم که زردی در نوزاد تازه متولد شده از بین رفته است؟

برای فهمیدن اینکه آیا زردی در نوزاد ناپدید شده است یا خیر باید موارد زیر در نظر گرفته شود:

 • رنگ پوست: هنگامی که رنگ پوست نوزاد به حالت عادی برمی‌گردد، ممکن است نشان‌دهنده آن باشد که زردی از بین رفته است. معاینه نوزاد در نور طبیعی برای مشاهده تغییرات رنگ پوست بسیار مهم است.
 • چشم و لثه: باید رنگ چشم و لثه نوزاد را بررسی کرد تا متوجه شد که زردی از بین رفته است. اگر علائم زردی در این نواحی کاهش‌یافته باشد، نشان‌دهنده بهبود زردی است.
 • وضعیت عمومی: سطح انرژی، اشتها و الگوهای خواب نوزاد نیز سرنخ‌های مهمی برای درک اینکه آیا زردی از بین رفته است ارائه می‌دهد. اگر کودک پرانرژی‌تر است، اشتها دارد و به طور منظم می‌خوابد، این ممکن است نشان‌دهنده بهبود زردی باشد.

آیا نوزاد 40 روزه زردی دارد؟

بله زردی ممکن است در نوزادان 40 روزه رخ دهد. این حالت را نباید با «یرقان نوزاد» اشتباه گرفت که معمولاً در هفته‌های اول پس از تولد اتفاق می‌افتد. زردی نوزاد 40 روزه معمولاً به دلایل دیگری مانند زردی ناشی از شیر مادر، ناسازگاری خون یا بیماری‌های متابولیک ایجاد می‌شود؛ بنابراین هنگامی که علائم زردی در نوزاد 40 روزه مشاهده می‌شود، مشورت با متخصص و انجام آزمایشات لازم ضروری است.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *