درمان زردی نوزاد؛ بهترین روش درمان زردی

یکی از مشکلاتی که در انتظار نوزاد تازه متولد شده است، زردی نوزاد است. تقریباً در 60 درصد از نوزادان سالم و 80 درصد از نوزادان نارس مشاهده می‌شود. در چنین نوزادانی به طور معمول  در هفته اول پس از تولد، میزان بیلی‌روبین در خون افزایش می‌یابد. در صورت تشخیص زردی نوزاد باید هر چه زودتر تحت درمان قرار گیرد. امروزه درمان زردی نوزاد در بیمارستان و منزل امکان‌پذیر است. برای آشنایی بیشتر در این بخش همراه ما باشید.

درمان زردی نوزاد

زردی نوزاد چیست؟

زردی زمانی رخ می‌دهد که ماده‌ای به نام بیلی‌روبین که به پوست رنگ زرد می‌دهد، در خون بالاآمده و در پوست تجمع می‌یابد. در 60 درصد از نوزادانی که به‌موقع متولد می‌شوند. زردی نوزادی در 80 درصد نوزادان نارس دیده می‌شود.

علت زردی نوزادان

زردی زمانی رخ می‌دهد که بیلی‌روبین بیش از حد در خون نوزاد وجود داشته باشد. بیلی‌روبین یک ماده شیمیایی است که وقتی بدن گلبول‌های قرمز قدیمی را تجزیه می‌کند ایجاد می‌شود. به طور معمول، کبد بیلی‌روبین را از خون فیلتر می‌کند.

با این حال، اگر کبد کودک برای خلاص‌شدن از شر بیلی‌روبین به اندازه کافی رشد نکرده باشد، منجر به تجمع این ماده می‌شود. بیلی‌روبین انباشته شده باعث زردشدن پوست نوزاد می‌شود. جدای از این، عوامل زیر را می‌توان از دلایل زردی نوزادان برشمرد:

 • خونریزی داخلی (خونریزی)
 • عفونت در خون نوزاد شما (سپسیس)
 • سایر عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی
 • ناسازگاری خون مادر و نوزاد
 • اختلال کبدی
 • برخی کمبودهای آنزیمی

علائم زردی نوزاد چیست؟

شایع‌ترین و بارزترین علامت زردی نوزاد زردشدن پوست و سفیدی چشم است. این وضعیت معمولاً 2 تا 4 روز پس از تولد رخ می‌دهد و زردی ممکن است در طول زمان افزایش یابد. برای بررسی زردی نوزاد تازه متولد شده، می‌توان با فشار ملایم روی ناحیه قفسه سینه، بررسی کرد که آیا در جایی که فشار وارد می‌شود، رنگ زرد دیده می‌شود یا خیر.

زردی نوزاد چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص زردی نوزاد با ارزیابی رنگ پوست برای تعیین سطح زردی در معاینه انجام شده توسط پزشک متخصص آغاز می‌شود. با این حال، در حالی که این یک ارزیابی ذهنی است، تشخیص کامل. مقادیر بیلی‌روبین با بیلی‌روبین متر اندازه‌گیری می‌شود و در موارد ضروری سطح بیلی‌روبین در خون تعیین می‌شود.

درمان زردی نوزاد

برای درمان زردی نوزاد از روش‌های درمانی زیر استفاده می‌شود:

 • نوردرمانی (فتوتراپی)
 • ایمونوگلوبولین وریدی
 • تبادل خون

نوردرمانی (فتوتراپی)

هدف آن کاهش سطح بیلی‌روبین با قراردادن نوزاد در زیر لامپ مخصوصی است که نور در طیف سبز آبی ساطع می‌کند. نور شکل و ساختار مولکول‌های بیلی‌روبین را تغییر می‌دهد به‌طوری‌که می‌توانند در ادرار و مدفوع آزاد شوند. در طول درمان از چسب‌های محافظ چشم استفاده می‌کند.

ایمونوگلوبولین وریدی

 در برخی موارد ممکن است تجویز برخی داروها برای کاهش سطح بالای بیلی‌روبین ترجیح داده شود. عوامل دارویی مورد استفاده در درمان با کمک به تسریع دفع بیلی‌روبین در بدن و کاهش تولید بیلی‌روبین عمل می‌کنند.

تبادل خون

به‌ندرت ممکن است نیاز به تزریق خون باشد که زردی شدید به سایر درمان‌ها پاسخ نمی‌دهد. این کار به‌منظور برداشت مکرر مقادیر کمی خون و جایگزینی آن با خون اهداکننده است که در نتیجه بیلی‌روبین و آنتی‌بادی‌های مادر را رقیق می‌کند، روشی که در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان انجام می‌شود.

درمان زردی نوزاد در منزل

زردی نوزاد چه زمانی از بین می‌رود؟

زردی نوزاد از روز اول  شروع می‌شود و معمولاً طی 10-7 روز خودبه‌خود و بدون نیاز به درمان برطرف می‌شود. ماده بیلی‌روبین موجود در خون نوزاد در رحم به جنین آسیبی نمی‌رساند؛ زیرا از طریق جفت وارد خون مادر شده و در کبد پردازش می‌شود و از بدن دفع می‌شود. اگر شدت زردی بالا باشد با کمک روش‌های بالا به طور میانگین در طی ده روز زردی برطرف می‌شود.

نوردرمانی در زردی نوزاد چیست؟

با قراردادن نوزاد در زیر دستگاه فتوتراپی که منبع نور ویژه‌ای در طیف سبز آبی است، اطمینان حاصل می‌شود که بیلی‌روبین از طریق ادرار و مدفوع از بدن دفع می‌شود. فتوتراپی به‌هیچ‌وجه به نوزاد آسیب نمی‌رساند. چشم‌های کودک بسته است تا از آسیب نور جلوگیری شود.

گاهی اوقات، به عنوان یک عارضه جانبی، می‌تواند باعث ایجاد بثورات قرمز روی پوست، برنزه‌شدن یا مدفوع مکرر و آبکی شود. خون نوزاد در فواصل زمانی گرفته می‌شود و بررسی می‌شود که آیا سطح بیلی‌روبین به حد مجاز کاهش‌یافته است یا خیر.

درمان زردی نوزاد در منزل

امروزه می‌توانید بدون نگرانی نوزاد خود را درمان  زردی نوزاد را  در منزل  انجام دهید.  فتوتراپی خانگی بدون ترک محیط زندگی نوزاد، بدون تجربه تفاوت‌های محیط بیمارستان؛ یک جایگزین مطمئن برای بیمارستان برای نوزادان سالم با معاینات روزانه در خانه و پشتیبانی پرستار 24/7 است.

هدف از فتوتراپی خانگی، درمان افزایش سطح بیلی‌روبین در نوزادانی است که نیازی به درمان فشرده برای زردی ندارند، در محیط خانه، بدون شکستن پیوند بین مادر و نوزاد.

دستگاه فتوتراپی ویژه مورد استفاده برای نوزادی که دارای معیارهای فتوتراپی در منزل است و تصمیم به انجام فتوتراپی در منزل باید توسط پزشک تأیید شود. در این صورت می‌توانید از مرکز مهر درمان کمک گرفته و علاوه بر دریافت خدمات پزشکی در منزل و پرستار برای مراقبت و نظارت، نیازی به خرید دستگاه فتوتراپی ندارید و فقط کافی است تا از مرکز مهردرمان اجاره کنید.

مزایای درمان زردی نوزاد در منزل

فتوتراپی خانگی می‌تواند مزایای زیادی برای خانواده نوزاد به همراه داشته باشد از جمله:

 • از جداشدن اعضای خانواده از نوزاد جلوگیری می‌کند.
 • ماند نوزاد در بیمارستان بار روانی زیادی برای مادر دارد. با این روش مادر آرامش بیشتری خواهد داشت.
 • تسهیل تغذیه نوزاد تحت فتوتراپی با شیر مادر.
 • ادامه درمان نوزاد در محیطی امن‌تر به‌دوراز عوارض (خطر عفونت و…) که ممکن است در محیط بیمارستان ایجاد شود.
 • بدون شک در روزهای اول پس از زایمان، رفع نیازهای مادری که به طور کامل بهبود نیافته است (خونریزی، استحمام، نظافت و…) و ادامه مراقبت از نوزاد در محیط خانه، سالم‌تر و راحت‌تر است.
 • نیازی به رفت‌وآمد مرتب به بیمارستان نیست و انرژی اعضا خانواده تحلیل نمی‌رود.

از کجا تجهیزات فوتوتراپی در خانه را تهی کنیم؟

اگر تصمیم به درمان زردی نوزاد در منزل دارید، نگران نباشید. مجموعه مهر درمان کنار شماست تا تمامی نیازهای شما از جمله اجاره تجهیزات پزشکی، ویزیت پزشک متخصص در منزل، پرستار در منزل و… را برآورده کند. کافی است تا به بخش ارتباط باما مراجعه کرده و تمامی نیازهای خود را با کارشناسان ما درمیان بگذارید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *