خدمات تراکئوستومی در منزل

تراکئوستومی عمل جراحی است که از طریق آن گذرگاهی برای تنفس و رساندن هوا به ریه‌ها در سطح گردن ایجاد می‌شود. این روش به کسانی که تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند اجازه می‌دهد دوباره یا درست نفس بکشند. این عمل یک اقدام پیچیده است که بر عملکرد‌های بسیار مهم بدن مانند تنفس، صحبت‌کردن و بلع تأثیر می‌گذارد. به همین جهت برای بیمارانی که در بستر هستند ضروری است که به کمک کارکنان متخصص یا مراقبان در منزل تحت مراقبت قرار گیرند و از خدمات تراکئوستومی بهره‌مند شوند.

خدمات تراکئوستومی

تراکئوستومی چیست؟

تراکئوستومی یک روش جراحی است که در آن یک اتصال مستقیم بین تراکئا (قسمت پایینی گلو) و سطح بدن ایجاد می‌شود. این اتصال به شکل یک باز شده یا سوراخ کوچک به نام استوما در سطح بدن انجام می‌شود. این استوما به عنوان یک تنفسگاه برای نفس کشیدن، تغییرات داخلی تراکئا، یا حتی برخی از مواد مایعات از بدن به کمک دستگاه خارج شده ایجاد می‌شود. تراکئوستومی برای حل مشکلات مرتبط با تنفس، کنترل ترشحات، یا اجرای فرآیندهای دیگر مانند آزمایش‌ها و تغذیه از طریق لوله به دست می‌آید. این روش ممکن است در مواردی مانند بیماری‌های حاد گلو، آسیب به حلق یا سر و گردن و یا ضرورت برای تخلیه ترشحات ریه به کار گرفته شود. تصمیم برای انجام تراکئوستومی بر اساس وضعیت بهداشتی و نیازهای بیمار، به همراه توصیه‌های پزشک انجام می‌شود.

معرفی خدمات ترا‌کئوستومی در منزل

بیماران تراکئوستومی که مرخص می‌شوند، به‌ویژه افراد مسن اغلب در زندگی روزمره، حتی پس از آموزش و کمک‌های لازم بازهم با مشکلات زیادی مواجه هستند.

بستگان اغلب تمایلی به ارائه مراقبت مناسب برای عزیزان خود ندارند. به‌خصوص هنگامی که صحبت از مراقبت از بیماران دارای تراکئوستومی به میان می‌آید، بسیاری از آن‌ها احساس خستگی می‌کنند. متخصصان مجرب و آموزش‌دیده مرکز مهر درمان از جمله مراقبان سالمندان و پرستاران در منزل، می‌توانند به نحوه احسنت از بیمار شما مراقبت کنند.

پرستاران متخصص و متعهد مرکز مهردرمان، به بیماران در مراقبت از بیمار در منزل و مراقبت‌های ویژه پس از عمل، پشتیبانی و امنیت در زندگی روزمره را ارائه می‌دهند. ما به‌عنوان یک مرکز ارائه‌دهنده خدمات پزشکی و پرستاری در منزل، همواره در کنار مردم و محیط خانواده آن‌ها با دغدغه‌ها و نیاز‌هایشان هستیم و کیفیت زندگی را برای آنان بهبود می‌بخشیم.

مراقبت حرفه‌ای تراکئوستومی شامل خدمات زیر است:

 • مراقبت از تراکئوستومی
 • تعویض لوله تراکئوستومی
 • استنشاق درمانی
 • مکش

البته خدمات پرستاری در پاسخ به نیاز‌های مراقبتی یک فرد با لوله تراکئوستومی بسیار زیاد است و در زیر خلاصه می‌شود:

 • پانسمان و مراقبت از استوما، از جمله بعد از عمل
 • مدیریت دستگاه (هدست، کانول شمارنده، شیر اسپیکینگ، کلاهک)
 • آسپیراسیون نای برونش
 • مرطوب شدن راه‌های هوایی
 • تنظیم و چک منبع تغذیه
 • تعویض کانولا
 • نظارت ابزاری
 • نظارت به وضعیت کلی بیمار

خدمات تراکئوستومی

کیفیت زندگی بیماران تراکئوستومی به لطف خدمات مرکز مهردرمان

با مراقبت‌های حرفه‌ای تیم پرستاران و مراقبت در منزل مرکز مهردرمان، به بیماران تراکئوستومی امنیت و اهمیت لازم داده می‌شود. برای مثال، بیمارانی که دارای تهویه کامل هستند، کاملاً به دستگاه تنفس مصنوعی خود وابسته هستند؛ زیرا به دلیل بیماری جدی دیگر نمی‌توانند نفس خود را کنترل کنند. با مراقبت ۲۴ ساعته، پرستاران ما عملکرد دستگاه تنفس مصنوعی را تحت‌نظر دارند و اطمینان حاصل می‌کنند که همه عواملی که در اینجا باید در نظر گرفته شوند، در تعامل هستند. به‌این‌ترتیب ما اطمینان حاصل می‌کنیم که مثلاً لوله تراکئوستومی کاملاً جا می‌شود یا کانول داخلی به طور مرتب تعویض می‌شود.

در مورد بیماران نیمه تهویه که فقط در طول فعالیت بدنی یا در شب نیاز به تهویه دارند و در غیر این صورت از طریق لوله تراکئوستومی نفس می‌کشند. ما اطمینان حاصل می‌کنیم که سیستم فیلتر به طور منظم تعویض می‌شود (بنا به دلایل بهداشتی باید روزی یکبار تعویض شود).

این جنبه از مراقبت از تراکئوستومی همچنین به یک متخصص مجرب و آموزش‌دیده نیاز دارد که بداند در هر شرایطی چه‌کارهایی باید از نظر پزشکی و فنی انجام شود و حتی در صورت بروز عوارض و موقعیت‌های اورژانسی اعصاب خود را از دست ندهد.

بیمارانی که تراکئوستومی انجام داده‌اند، راحت‌تر دچار عفونت می‌شوند. به همین دلیل، رعایت بهداشت برای محیط اطرافیان و همچنین کارکنان پرستاری، به‌ویژه با اقدامات پرستاری مانند تعویض کانولا یا ساکشن ترشحی، اولویت اصلی است.

مزایای تراکئوستومی

تراکئوستومی به برخی افراد با شرایط خاص مزایایی فراهم می‌کند. این مزایا عبارتند از:

تسهیل در تنفس

تراکئوستومی می‌تواند به بیمارانی که مشکلاتی در تنفس دارند، از جمله افرادی که به مدت طولانی به وسیله دستگاه تنفس مصنوعی وابسته هستند، کمک کند. این استوما به ایجاد مسیر مستقیم بین تراکئا و هوا در میانه سطح بدن کمک می‌کند.

مدیریت ترشحات

ایجاد یک استوما به مراقبت و تخلیه آسان‌تر ترشحات و مایعات از راه تراکئا کمک می‌کند.

راحتی در مراقبت و تغییرات

تراکئوستومی به مراقبت‌های پزشکی و تغییرات لوله‌ها و دستگاه‌ها به سرعت و به صورت نسبتاً آسان‌تری دسترسی را فراهم می‌کند.

افزایش راحتی بیمار

برخی افراد ممکن است با داشتن تراکئوستومی، به طور کلی از افزایش راحتی و بهبود کیفیت زندگی بهره‌مند شوند.

به هرحال، تصمیم برای انجام تراکئوستومی باید با مشورت پزشک و بررسی دقیق شرایط و نیازهای فرد اتخاذ شود.

زندگی با تراکئوستومی و خدمات مراقبت از آن در مهر درمان

کیفیت زندگی بیمارانی که تحت تراکئوستومی قرار گرفته‌اند نیز می‌تواند خوب باشد. در واقع، اگر از بیماری‌های تنفسی شدید یا برخی بیماری‌های تخریب‌کننده عصبی رنج نمی‌برید، می‌توانید فعالیت‌های مختلف روزانه را از سر بگیرید و زندگی تقریباً عادی داشته باشید. واضح است که مدتی طول می‌کشد تا در نای دوباره به صحبت‌کردن، غذا خوردن و غیره عادت کرد.

بیمار تراکئوستومی می‌تواند بیشتر فعالیت‌های عادی روزانه خود را از سر بگیرد، البته تا زمانی که این کار را به‌تدریج انجام دهد. به طور کلی، برای حداقل شش هفته، خوب است از انجام کار‌های سخت پرهیز کند. این مدت‌زمان برای عادت کردن به حضور کانولا مفید است.

در چنین شرایطی می‌توانید از خدمات اعزام مراقب به منزل کمک بگیرید تا به بیمار در طول شش هفته کمک کند و مراقب او باشد.

توجه: ما به افراد تراکئوستومی شده اشاره می‌کنیم که از اختلالات تنفسی نسبتاً خفیف رنج می‌برند. این توضیح ضروری است، زیرا برای همه کسانی که از اختلالات تنفسی شدید یا بیماری‌های عصبی رنج می‌برند، بازگشت به فعالیت‌های عادی روزانه غیرممکن است و عوامل دیگری این امر را انجام می‌دهند.

در مورد مراقبت تراکئوستومی بیش‌تر بخوانید!

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *