روتا ویروس چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن!

روتا ویروس، ویروسی است که باعث التهاب روده به خصوص در کودکان زیر 2 سال می‌شود. در سراسر جهان، کودکان زیر 5 سال حداقل یک بار به این بیماری مبتلا می‌شوند. این بیماری با تب شدید، اسهال و استفراغ ظاهر می‌شود. راه انتقال بیماری از راه دهانی – مدفوعی است. این بیماری به ویژه در زمستان و بهار شیوع پیدا می‌کند. هرچند در فصول دیگر هم دیده می‌شود. می‌تواند باعث کم آبی شدید بدن شود که منجر به مرگ کودکان خردسال می‌شود. دوره کمون بیماری 2 روز و دوره نقاهت حدود 1 هفته است. داروی خاصی برای این بیماری وجود ندارد. واکسنی برای پیشگیری از این بیماری ساخته شده است. کسانی که اسهال روتاویروس داشته‌اند، ممکن است دوباره به این بیماری مبتلا شوند.

روتا ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. کودکان زیر 5 سال به ویژه در معرض خطر هستند. روتاویروس معمولا در بزرگسالان دیده نمی‌شود. این ویروس از طریق استفراغ و مدفوع افراد بیمار منتقل می‌شود. این بیماری از طریق تماس با کودک بیمار، اسباب بازی و مبلمان و حتی سرفه منتقل می‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد این بیماری در مهدکودک‌ها شایع‌تر است.

روتا ویروس

علائم روتا ویروس چیست؟

این بیماری با استفراغ و تب پس از یک دوره کمون حدود 2-3 روز شروع می‌شود. اسهال آبکی فراوان ایجاد می‌شود. ویروس را می‌توان چند روز قبل از شروع بیماری و چند روز پس از فروکش کردن بیماری در مدفوع یافت. نوزادان به دلیل گرفتگی شکم بسیار بی قرار هستند. کمبود مایعات به دلیل استفراغ و اسهال به سرعت ایجاد می‌شود. در نوزادان مبتلا به کمبود مایعات، افتادگی چشم، بی قراری شدید، دفع کمتر، چروک شدن پوست، فرو ریختن فونتانل، خستگی و تنفس سریع مشاهده می‌شود. از دست دادن مایعات، شدت بیماری را تعیین می‌کند. این بیماری بین 3 تا 9 روز طول می‌کشد.

روتاویروس چگونه تشخیص داده می‌شود؟

روتاویروس با معاینه مدفوع تشخیص داده می‌شود. پزشکان می‌توانند بر اساس یافته‌های بالینی معمول این بیماری را تشخیص دهند.

روتا ویروس چگونه درمان می‌شود؟

هیچ درمان خاصی برای روتاویروس وجود ندارد. آنتی بیوتیک‌ها در اسهال روتاویروس ضروری نیستند. داروهای مسکن‌ برای اسهال مناسب نیستند. چرا که طول مدت اسهال را طولانی‌تر می‌کنند. هدف اصلی در درمان بیماری قطع استفراغ و جایگزینی مایع از دست رفته است. داروی ضد تب برای تب استفاده می‌شود. اگر از دست دادن مایعات خفیف باشد و کودک بتواند آن را مصرف کند، مایعات نمکی-قندی به صورت خوراکی داده می‌شود. مصرف غذاهای چرب ممنوع است. لازم است از آب میوه‌های متراکم خودداری شود.

 نوزادانی که نمی‌توانند مواد مغذی بیشتری مصرف کنند به استفاده از شیر خشک‌ باید ادامه دهند. نوزادان با استفراغ شدید و از دست دادن مایعات بیش از حد در بیمارستان بستری می‌شوند. در صورت از دست دادن شدید مایعات، نارسایی کلیه ممکن است ایجاد شود. به همین دلیل وقتی در نوزادان، تب، استفراغ و اسهال ایجاد می‌شود، والدین باید فوراً با پزشک مشورت کنند و منتظر نمانند تا بیماری خود به خود برطرف شود.

مراقبت از روتاویروس در منزل

این ویروسی است که محافظت از آن دشوار است. به راحتی منتقل می‌شود و می‌تواند بارها باعث بیماری شود. همانطور که پیش‌تر گفته شد بهتر است کودکان مبتلا به روتا ویروس در منزل بمانند و و مراقبت‌های لازم را دریافت کنند. اگر کودک شما به روتا ویروس مبتلا شده است و شما شاغل هستید، پیشنهاد می‌کنیم برای مراقبت از کودک خود از خدمات مراقبت در منزل مهردرمان برای نگهداری و مراقبت کودک خود استفاده کنید. همچنین اگر علائم فرزند شما زیاد است و مراجعه به پزشک با وضعیتی که کودکتان دارد، دشوار است، می‌توانید از خدمات پزشکی در منزل مرکز مهر درمان استفاده کنید. ما در مهر درمان انواع خدمات پزشکی و پرستاری را ارائه می‌دهیم. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با شماره تلفن 09058008006 تماس بگیرید.

چگونه از اسهال روتاویروس جلوگیری کنیم؟

یک واکسن روتاویروس علیه روتاویروس ساخته شده است. با این حال، واکسن 100٪ محافظ نیست. کودکان واکسینه شده ممکن است بیمار شوند. این واکسن از ماه دوم شیرخوارگی به صورت خوراکی تجویز می‌شود. واکسیناسیون باید قبل از 6 ماهگی انجام شود. این واکسن را می‌توان همراه با سایر واکسن‌ها تجویز کرد. اگر نوزاد بعد از تزریق واکسن استفراغ کرد، نیازی به تکرار واکسن نیست.

هنگامی که اسهال روتاویروس باعث اپیدمی می‌شود، کودکان بیمار و افراد سالم نباید با آنها تماس داشته باشند، کودکان بیمار نباید به مهدکودک فرستاده شوند و دست‌ها باید مرتباً شسته شوند. اسباب بازی‌های موجود در مهد کودک باید مرتبا تمیز شوند. پس از تعویض پوشک کودک، دست‌ها باید بلافاصله شسته شوند.

روتاویروس چیست

اسهال روتاویروس چه تفاوتی با اسهال‌های دیگر دارد؟

اسهال روتاویروسی اغلب با اسهال آدنوویروسی اشتباه گرفته می‌شود. تشخیص افتراقی با تجزیه و تحلیل مدفوع انجام می‌شود. در اسهال روتاویروس، خون در مدفوع وجود ندارد. آنتی ژن روتاویروس مثبت در آنالیز مدفوع تشخیص قطعی است.

چه زمانی روتا ویروس خطرناک است؟

ترسناک‌ترین چیز در عفونت روتاویروس از دست دادن مایع و الکترولیت است. میزان از دست دادن مایعات و الکترولیت‌های بدن که ما آن را کم آبی می‌نامیم، نحوه درمان را تعیین می‌کند. در طول بیماری، اسهال ممکن است 10-20 بار در روز و همچنین استفراغ مکرر رخ دهد. در چنین موارد جدی، بستری شدن در بیمارستان و شروع مایع درمانی مناسب درست است. برای تب نیز از داروهای تب‌بر استفاده می‌شود.

چه کسانی روتا ویروس می‌گیرند؟

روتاویروس در نوزادان و کودکان دیده می‌شود. این بیماری را می‌توان اولین علت شروع اسهال در کودکان دانست. روتاویروس، که می‌تواند در هر جایی رخ دهد، می‌تواند تقریباً هر کودکی را مبتلا کند.

 

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *