سونداژ مثانه در زنان

اگر متخصص مراجعه‌کننده یا سایر متخصصان بهداشت به شما اطلاع داده است که باید استفاده از سونداژ مثانه را شروع کنید، نگران نباشید، بسیاری از زنان هستند که هر روز از آن استفاده می‌کنند. در این بخش ما توضیح خواهیم داد که سونداژ مثانه در زنان چیست، روش استفاده از سونداژ مثانه چگونه است و چه توصیه‌هایی را باید در رابطه‌ با آن رعایت کنیم.

سونداژ مثانه در زنان

سونداژ مثانه در زنان

سونداژ مثانه در زنان یک وسیله پزشکی است که به افراد کمک می‌کند مثانه خود را تخلیه کنند. می‌توان از آن برای دوره‌های موقت، به‌عنوان‌مثال پس از جراحی یا به‌صورت مداوم، به‌عنوان‌مثال در مواردی که آسیب نخاعی وجود دارد، در صورت وجود نقص‌های مادرزادی مانند اسپینا بیفیدا یا سایر شرایط استفاده کرد.

8 نکته برای استفاده از سونداژ مثانه  در زنان وجود دارد:

 1. همیشه با بهداشت مناسب شروع کنید: دست‌های خود را با آب و صابون بشویید تا خطر عفونت را به حداقل برسانید. در طول عمل سعی کنید سطح سونداژ را لمس نکنید.
 2. همه چیز را از قبل آماده کنید: هر چیزی را که ممکن است نیاز داشته باشید بررسی کنید و سونداژ را طبق دستورالعمل روی بسته آماده کنید.
 3. در یک موقعیت راحت قرار بگیرید: معمولاً مناسب‌ترین موقعیت برای عمل در مرحله آموزش با پرسنل مشخص می‌شود.
 4. محل قراردادن سونداژ را پیدا کنید: سونداژ وارد مجرای ادرار می‌شود، لوله نازکی که به مثانه منتهی می‌شود. دهانه در بالای واژن قرار دارد. ممکن است استفاده از یک آینه و در صورت لزوم می‌توانید از یک لامپ برای تعیین دقیق محل قراردادن آن کمک بگیرید.
 5. به‌آرامی سونداژ را معرفی کنید: سونداژ را به‌آرامی وارد مجرای ادرار کنید و سعی کنید تا حد امکان آرام بمانید. اگر با مشکلات کوچکی مواجه شدید، ممکن است توصیه شود آن را کمی بیرون بیاورید، یک‌نفس عمیق بکشید تا عضلات شل شوند و دوباره تلاش کنید. با مشاهده ادرار بیرون آمدن متوجه خواهید شد که سونداژ به مثانه رسیده است.
 6. از خالی بودن مثانه مطمئن شوید: هنگامی که جریان ادرار متوقف شد، می‌توانید به‌آرامی سونداژ را خارج کنید. در طول این مرحله ممکن است مقدار کمی ادرار همچنان خارج شود. این کاملاً طبیعی است، منتظر بمانید تا جریان به پایان برسد و فقط در این مرحله به استخراج سونداژ ادامه دهید.
 7. سونداژ را تمیز یا دور بیندازید: اگر از سونداژ یکبار مصرف استفاده کرده‌اید، می‌توانید به‌سادگی آن را دور بیندازید.
 8. دست‌ها و ناحیه تناسلی خود را همیشه تمیز نگه دارید: پس از اتمام عمل، همیشه به یاد داشته باشید که دست‌های خود را با دقت بشویید و بهداشت را به طور منظم رعایت کنید تا از خطر عفونت جلوگیری کنید.
سونداژ بانوان

چرا نیاز به استفاده از سونداژ مثانه داریم؟

هنگامی که دستگاه ادراری به‌خوبی کار می‌کند، بدن قادر است ادرار را به روشی کاملاً مستقل تنظیم کند. با این حال، موارد زیادی وجود دارد که در آن عملکرد طبیعی مختل می‌شود، مانند افرادی که آسیب نخاعی داشته‌اند، افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس، اسپینا بیفیدا، دیابت و سایر شرایط. در شرایطی مانند این، سونداژیزاسیون می‌تواند به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شود.

چگونه سونداژ مناسب خود را انتخاب کنم؟

همه افراد متفاوت هستند و حتی بدن ما نیز می‌تواند نیاز‌های متفاوتی نسبت به افراد دیگر داشته باشد. به همین دلیل سونداژ‌هایی با ویژگی‌های مختلف وجود دارد و بنابراین مهم است که بتوانید سونداژ‌هایی را پیدا کنید که مناسب‌ترین نیاز‌های شما را داشته باشد.

در اینجا برخی از جنبه‌هایی وجود دارد که می‌توانید هنگام انتخاب سونداژ در نظر بگیرید:

 • راحتی: ارزیابی کنید که آیا سونداژ راحت است، حتی برای استفاده طولانی‌مدت.
 • جابه‌جایی: سعی کنید از سونداژی استفاده کنید که استفاده از آن آسان باشد، حتی اگر به شما اجازه انجام یک مانور کاملاً استریل را بدون دست‌زدن به سونداژ با انگشتان خود بدهد، بهتر است. مانور بدون لمس)
 • شیوه زندگی: راه حلی را ارزیابی کنید که به شما امکان می‌دهد سبک زندگی خود را حفظ کنید، به‌عنوان‌مثال به شما امکان می‌دهد در سفر یا در محل کار خود سونداژ کنید.
سونداژ

آیا زندگی روزمره  با سونداژ‌های مثانه تغییر خواهد کرد؟

به لطف سونداژیزاسیون متناوب، می‌توانید بدون نگرانی از مشکلاتی مانند بوی نامطبوع یا لباس‌های خیس، بازدید از توالت را به طور مؤثرتری کنترل کنید.

همه ما باید مثانه خود را خالی کنیم، این بخشی از زندگی روزمره ماست. تمرین خود سونداژیزاسیون تنها یک راه جایگزین برای برآوردن این نیاز بیولوژیکی است. با پیروی از دستورات کادر بهداشتی و درمانی، رعایت بهداشت و اتخاذ یک روال خوب، می‌توانید به‌راحتی و به طور مؤثر سوند‌گذاری را انجام دهید.

آیا استفاده از سونداژ زمان می‌برد؟

سونداژیزاسیون متناوب تنها چند دقیقه طول می‌کشد و یک جایگزین معتبر برای فعالیت طبیعی ادرار است. در ابتدا ممکن است؛ مانند همه چیز‌های جدید کمی بیشتر طول بکشد، اما با گذشت زمان اعتمادبه‌نفس پیدا می‌کنید و روند سریع‌تر می‌شود. به لطف تمرین، این یک حرکت طبیعی خواهد بود و بخشی از زندگی روزمره شما خواهد شد.

آیا می‌توان خارج از خانه هم از سونداژ مثانه در زنان استفاده کرد؟

جدیدترین نسل سونداژ‌های خود روان‌کننده به شما این امکان را می‌دهد که در هر شرایطی حتی زمانی که خارج از خانه هستید، سونداژیزاسیون خود را انجام دهید. آن‌ها آسان برای استفاده و کمک‌های بهداشتی، و همچنین کاملاً محتاطانه، به‌طوری‌که حفظ حریم خصوصی شما.

بسیاری از مردم در مورد نیاز به استفاده از سونداژ زمانی که در حمام عمومی یا در خانه دوستان هستند نگران هستند: در این موارد می‌توانید از سونداژ‌های محتاطانه استفاده کنید که به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را در کیف خود حمل کنید. این‌ها وسایل یکبار مصرف هستند: برای دورانداختن آن‌ها می‌توانید آن‌ها را در یک کیسه پلاستیکی یا در بسته‌های مخصوص قرار دهید تا بعداً دور بیندازید.

آیا می‌توان با سونداژ سفر کرد؟

کاملاً بله. برخی از اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از تمام‌شدن وسایل کمکی لازم انجام دهید، به‌خصوص اگر سفر‌های طولانی به خارج از کشور انجام می‌دهید، جایی که ممکن است تهیه سونداژ دشوارتر باشد. مطمئن شوید که وسایل کافی در چمدان خود دارید و اگر در حال پرواز هستید چند سونداژ را در چمدان دستی خود نگه دارید. قبل از عزیمت، می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید تا مناسب‌ترین راه‌حل را برای مقابله با سفر‌های طولانی انتخاب کند: در واقع، کیت‌هایی وجود دارد که به طور خاص برای این نیاز‌ها ساخته شده‌اند.

خدمات سونداژ مثانه در زنان و در منزل

بیشتر مواردی که نیاز به سونداژ مثانه دارند، یک بیماری اساسی یا یک وضعیت جدی است که نیاز به استراحت در منزل دارد. از طرفی نصب سونداژ برای بسیاری از افراد دشوار است و ممکن است به مجاری خود آسیب برسانند. در چنین مواردی می‌توانید از خدمات سونداژ در منزل استفاده کنید. یکی از نگرانی‌هایی که اغلب بانوان دارند این است که  برای نصب سونداژ در زنان از پرستار زن استفاده می‌شود یا خیر. مطمئن باشید که پرستاری که برای تعویض و نصب سونداژ در منزل از طرف مرکز مهر درمان برای شما ارسال می‌شود، یک پرستار خانم باتجربه خواهد بود تا احساس راحتی داشته باشید و هر سؤالی که دارید را بپرسید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *