کاردرمانی بیماران فلج مغزی

کاردرمانی، نوعی درمانی است که به آموزش فعالیت‌های روزمره زندگی و مهارت نوشتن کمک می‌کند. هدف ما از کاردرمانی این است که کودک را طوری تربیت کنیم که بتواند تمام فعالیت‌های روزمره را با کمک کمی انجام دهد. کاردرمانی بیماران فلج مغزی کمی پیچیده‌تر از سایر موارد است چرا که برای بیماران فلج مغزی باید زمان بیشتری صرف شود.

فعالیت‌های روزانه شامل غذا دادن، توالت رفتن، دکمه زدن، نوشتن، اجتماعی شدن و غیره است. گاهی اوقات این کودکان نیاز به تغییراتی در محیط کار و وسایل کمکی دارند.

کاردرمانی در هر کودک فلج مغزی همراه با فیزیوتراپی، ضروری است. اگر هر دو روش به طور همزمان استفاده شوند، نتایج عالی هستند. این امر به کودک و خانواده او در رشد مهارت‌های کاری کمک می‌کند و از ناامیدی ناشی از ناتوانی در انجام صحیح کار جلوگیری می‌کند. درمانگر باید با والدین کار کند تا حداکثر نتیجه را به دست آورد.

انتظار ما از کاردرمانی این است که مهارت‌های کودک را به گونه‌ای توسعه دهیم که در انجام کار به کمک کمی نیاز داشته باشد. اما این یک کار برای درمانگر و والدین واقعا سخت است. نتیجه نیاز به کار طولانی مدت دارد و اگر تمرین مشابه را به طور مکرر ادامه دهیم، در دراز مدت نتیجه خوب است.

کاردرمانی برای کودکان فلج مغزی

بررسی اجمالی کاردرمانی فلج مغزی

کاردرمانی با تأکید بر ترفند‌های زندگی روزمره، درمان را تشویق می‌کند. کاردرمانگران و دستیاران درمان آموزش دیده از مسئولیت‌های روزانه به عنوان ابزار درمانی استفاده می‌کنند و توانایی‌های بیماران را تقویت می‌کنند و به آن‌ها در توسعه مهارت‌های حیاتی کمک می‌کنند.

کاردرمانی در برنامه درمانی فلج مغزی پایدار مهم است. مشاوران شغلی اینجا هستند تا ظرفیت کودک را برای انجام تکالیف روزانه و مقاصدی که رضایت عمومی شخصی را بهبود می‌بخشد، ارتقا دهند، اما شادی مردم را افزایش می‌دهند.

از طریق تمرین‌ها و فعالیت‌های مختلف که هر کدام بر انجام وظایف عملی متمرکز هستند. کاردرمانی فلج مغزی آسیب را بازسازی می‌کند و آزادی را تقویت می‌کند.

کاردرمانی به بیماران مبتلا به پراکندگی فیزیکی و ذهنی کمک می‌کند و باعث رفاه بیشتر و رضایت شخصی بالاتر می‌شود. همچنین کاردرمانی می‌تواند یک شفاعت قدرتمند برای بیماران فلج مغزی باشد.

مزایای کاردرمانی فلج مغزی

فلج مغزی چالش‌های جسمی و ذهنی را به همراه دارد که می‌تواند مهارت بیمار را برای انجام کار‌های روزانه مسدود کند.

کاردرمانی این مرز‌ها را هدف قرار می‌دهد و بیماران را قادر می‌سازد تا به طور کامل در زندگی روزمره مشارکت کنند و به اهداف موجودیت دست یابند.

کاردرمانی به کودکان در هر سنی که از فلج مغزی رنج می‌برند، کمک می‌کند. این درمان مسائل حرکتی را به طور منظم به سردرگمی منتقل می‌کند، اما متخصصان شغلی علاوه بر این، با ظرفیت‌های ملموس و ذهنی تحت فشار هستند.

در نقطه‌ای که رشد شناختی مختل می‌شود، کاردرمانی از برنامه‌ریزی عملی پشتیبانی می‌کند و به بیماران مبتلا به CP کمک می‌کند تا روال‌های روزانه را دنبال کنند. جوانان دارای ناتوانی حرکتی از روش‌های مختلف OT سود می‌برند که هدف آن گسترش کار و کاهش محدودیت‌های منحصر به فرد است.

علاوه بر این، کاردرمانی برای بهبود درک لمسی کودک، کمک به پردازش و رمزگشایی اطلاعات ملموس به بیماران فلج مغزی تجویز می‌شود.

کاردرمانی پیشرفت صدا را تقویت می‌کند و به کودکان مبتلا به CP در شرایط مختلف کمک می‌کند. از همان ابتدا، کاردرمانی فلج مغزی به بازی و یادگیری مثبت می‌افزاید. علاوه بر این، OT کودکان را قادر می‌سازد تا از نظر اجتماعی ارتباط برقرار کنند و در مدرسه شرکت کنند. به عنوان یکی از ویژگی‌های یک برنامه درمانی کامل، کاردرمانی می‌تواند به کودکان فلج مغزی کمک کند:

 • ایجاد برنامه‌های روتین گامی ساده که به راحتی برای کودکان فلج مغزی قابل انجام است.
 • برنامه‌های روزمره راحت را حفظ کنید.
 • مشارکت در کار‌های اوقات فراغت
 • کار و بازی به تنهایی
 • قدردانی از ورودی حسی
 • به دست آوردن اعتماد به نفس
 • جبران محدودیت‌ها
 •  ایجاد مهارت‌های حل مسأله
 • شکل دادن به احساس فردیت
کاردرمانی بیماران فلج مغزی

ابزار‌های کاردرمانی برای فلج مغزی

طیف وسیعی از ابزار‌ها و تجهیزات به درمانگران کمک می‌کند تا توانایی‌های افراد فلج مغزی OT را به حداکثر برسانند. ابزار‌های OT شامل موارد روزمره و همچنین روش‌های پزشکی متمرکز می‌شود:

 • بازی‌هایی که به رشد شناختی کمک می‌کنند.
 • اسباب بازی‌هایی که عملکرد حرکتی را بهبود می‌بخشند.
 • بریس‌ها و آتل‌ها
 • ابزار‌های تطبیقی، مداد، قیچی و غیره
 • ‌اشیاء خانگی

تکنیک‌های کاردرمانی برای بهبود زندگی

هدف کاردرمانی بهبود کیفیت زندگی برای کودکان فلج مغزی است. برخی از مهم‌ترین اقدامات برای درمانگران عبارتند از:

 • غذا خوردن
 • نظافت شخصی
 • مسواک زدن خودتان
 • حمام کردن
 • پیروی از روال‌های روزمره
 • افزایش اعتماد به نفس

کاردرمانی چگونه به فلج مغزی کمک می‌کند؟

کاردرمانی برای کودکان فلج مغزی بسیار مفید است. با ارتقاء عملکرد بالاتنه و بهبود هماهنگی عضلات کوچک، کاردرمانی می‌تواند به کودکان مبتلا به سی پی در انجام تمرینات اساسی زندگی روزانه کمک کند.

آیا کاردرمانی در هر نوع فلج مغزی کمک می‌کند؟

بله، کاردرمانی می‌تواند در هر نوع فلج مغزی کمک کند. فلج مغزی اسپاستیک، فلج مغزی آتتوئید و فلج مغزی آتاکسیک.

یک کاردرمانگر چگونه کاردرمانی را شروع می‌کند؟

کاردرمانگر ابتدا یک تست کامل انجام می‌دهد و توانایی کودکان را ارزیابی می‌کند و سپس یک طرح کاردرمانی برای کودکان سفارشی می‌کند. یک کاردرمانگر همچنین با والدین مصاحبه خواهد کرد تا نقاط ضعف و قوت کودکان را درک کند.

بیمه درمانی فرزند شما ممکن است برخی از کاردرمانی‌ها را پوشش دهد یا خیر. با این حال، حتی اگر بیمه شما برخی از هزینه‌های کاردرمانی فرزندتان را پوشش دهد، ممکن است همچنان با هزینه‌های قابل توجهی از جیب شما باقی بماند که در طول عمر فرزندتان افزایش می‌یابد.

بر این اساس، اگر فلج مغزی فرزند شما به دلیل اشتباه پزشک در حین زایمان بوده است، باید در مورد نحوه پرداخت هزینه‌های کاردرمانی و سایر نیاز‌های فرزندتان با یک وکیل آسیب‌های هنگام تولد فلج مغزی صحبت کنید. شما ممکن است بتوانید شکایتی را مطرح کنید که می‌تواند به فرزندتان در بهبود گذشته، حال و آینده کمک کند:

هزینه‌های درمان نه تنها شامل بستری شدن در بیمارستان، جراحی‌ها، قرار ملاقات‌های پزشکی و دارو‌ها، بلکه تجهیزات پزشکی کمکی، فیزیوتراپی، گفتار و زبان درمانی، کاردرمانی و انواع دیگر درمان‌های توانبخشی است.

انجام کاردرمانی بیماران فلج مغزی در منزل

شما به عنوان والدین، شاهد درد جسمی و رنج روحی فرزندتان هستید. بیان میزان درد و رنج فرزندتان در قالب کلمات ممکن است دشوار باشد و حتی تبدیل درد و رنج  بیشتری برای شما شود. با این حال، با شواهد و استدلال‌های مناسب می‌توان درد و رنج ناشی از فلج مغزی را کم کرد و به فرزند شما مهارت‌های بیشتری آموخت. مرکز مهر درمان با تلاش در ایجاد کادری مجرب و مهربان در کنار شما خواهد بود تا بتوانید روند کاردرمانی را در هر ساعت و در منزل خود انجام دهید تا محیط برای شما و فرزندتا راحت‌تر و آرامش‌بخش‌تر باشد. اگر قصد دارید تا از کاردرمانی در منزل استفاده کنید، می‌توانید از بخش ارتباط با ما، با کارشناسان مهر درمان گفتگو کرده و جزئیات این روند را دریابید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *