علائم قند بالا در زنان

دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در کشورهای صنعتی است. پزشکان بین دیابت نوع 1 و نوع 2 تمایز قائل می‌شوند. بیش از 90 درصد از دیابتی‌ها از دیابت نوع 2 رنج می‌برند. در این مقاله از مهر درمان به بررسی علائم قند بالا در زنان پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

تعداد بیماری‌های تشخیص داده نشده در دیابت نوع 2 زیاد است. چرا که اختلال متابولیک به کندی ایجاد می‌شود و اغلب برای افراد مبتلا غیرقابل تشخیص است. به همین عیت این خطر وجود دارد که دیابت تنها زمانی تشخیص داده شود که بیماری‌های ثانویه از قبل آشکار شده باشند. اولین علائم هیپرگلیسمی مزمن را می‌توان به راحتی نادیده گرفت.

افزایش شدید سطح قند خون و اختلالات متابولیک می‌تواند منجر به عوارض حاد شود. با تشخیص زودهنگام می‌توان به جلوگیری از اختلالات متابولیک کمک کرد. در دیابت نوع 1، بدن نمی‌تواند انسولین کافی تولید کند، در دیابت نوع 2، انسولین موجود در سلول‌ها نمی‌تواند به درستی کار کند. درنتیجه قند دریافت شده با غذا به اندازه کافی از خون به سلول‌ها جذب نمی‌شود. همیشه گلوکز بیش از حد در خون وجود دارد (هیپرگلیسمی) و در عین حال استفاده از قند از سلول‌های بدن مختل می‌شود.

علائم قند بالا در زنان

دیابت چیست؟

هنگامی که سطح قند خون بسیار بالا باشد، گلوکز به طور فزاینده‌ای از طریق ادرار دفع می‌شود که با حجم زیاد ادرار و تشنگی همراه است. در عین حال، سلول‌های بدن انرژی کافی دریافت نمی‌کنند زیرا نمی‌توانند گلوکز را جذب و استفاده کنند. افراد مبتلا به دیابت اغلب احساس خستگی و فرسودگی می‌کنند.

اختلال در متابولیسم قند می‌تواند باعث از دست دادن اشتها و همچنین میل به غذا شود. اگرچه بدن به اندازه کافی غذا دریافت می‌کند، افرادی که تحت تاثیر قرار می‌گیرند، وزن خود را کاهش می‌دهند. افزایش قند خون در مدت زمان طولانی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند و اندام‌ها بیش‌تر مستعد ابتلا به عفونت‌ها می‌شوند. پیامدهای خطرناک قند خون بالا در درازمدت نیز اختلالات اندام به دلیل آسیب عروقی است. به دلیل آسیب به عروق بزرگ، خطر حمله قلبی، سکته مغزی و انسداد شریان محیطی افزایش می‌یابد. آسیب به چشم‌ها، کلیه‌ها و اعصاب نیز از علائم قند خون بالا در زنان هستند.

علائم قند بالا در زنان

به طور کلی، علائم دیابت نوع 1 و نوع 2 مشابه هستند و به دلیل قند خون بالا ایجاد می‌شوند. در دیابت نوع 2، علائم اغلب تنها پس از یک دوره طولانی بیماری ظاهر می‌شوند. علائم شایع قند خون بالا در زنان عبارتند از:

 • تشنگی مداوم
 • تکرر ادرار (از جمله در شب)
 • از دست دادن اشتها یا هوس
 • کاهش یا افزایش وزن
 • خستگی
 • مشکلات روحی و روانی
 • کاهش بینایی
 • خارش
 • بی حالی جنسی
 • گرفتگی عضلات
 • زخم‌های ضعیف التیام یافته
 • عفونت‌های مکرر و اختلالات حسی (مانند فشار)

عوارض حاد ناشی از قند خون بالا در زنان

علاوه بر پیامدهای طولانی مدت دیابت، شرایطی نیز وجود دارد که می‌تواند به مشکلات حاد تبدیل شود:

کتواسیدوز دیابتی

سلول‌های بدن برای تامین انرژی به گلوکز وابسته هستند. اما در مورد دیابت یا کمبود انسولین، جذب قند به داخل سلول‌ها مختل می‌شود. بنابراین سلول‌ها باید متابولیسم خود را به منابع انرژی دیگر تبدیل کنند. ابتدا ذخایر خود بدن یعنی ذخایر گلوکز تخلیه می‌شود. پس از آن، ذخایر چربی برای انرژی استفاده می‌شود، یعنی بدن شروع به متابولیسم تری گلیسیرید و اسیدهای آمینه می‌کند. در صورت کمبود دائمی انسولین، مقدار زیادی از کتون جمع می‌شود که ممکن است یک عدم تعادل متابولیک جدی رخ دهد اجسام کتونی باعث اسیدی شدن خون (اسیدوز متابولیک) می‌شوند که می‌تواند منجر به بی‌هوشی شود.

کتواسیدوز دیابتی در درجه اول بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما ممکن است در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 نیز رخ دهد. خطر کتواسیدوز دیابتی همیشه زمانی وجود دارد که ذخایر انسولین به طور کامل مصرف شود یا زمانی که نیاز به انسولین در مدت زمان طولانی‌تری افزایش می‌یابد. در برخی موارد، کتواسیدوز حتی اولین علامت دیابت است و افراد مبتلا قبلاً از این بیماری بی اطلاع بودند. شروع کتواسیدوز با درد شکمی، تهوع و استفراغ، تشنگی شدید و خستگی مشخص می‌شود.

قند خون پایین (هیپوگلیسمی)

هیپوگلیسمی نیز برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 بسیار مهم است. قند خون پایین می‌تواند در تمام بیماران دیابتی که با انسولین یا داروهای انسولینوتروپیک (که ترشح انسولین را افزایش می‌دهند) یا با داروهای ضد دیابت خوراکی درمان می‌شوند، رخ دهد. اگر قند خون بیش از حد کاهش یابد، دیگر انرژی کافی تامین نمی‌شود. علائم هیپوگلیسمی عبارتند از : ضربان قلب سریع، تعریق، سردرد ناگهانی، زانوهای ضعیف، لرزش، مشکل در تمرکز. در چنین شرایطی فوراً اقدامات متقابل انجام دهید و چیزی حاوی قند بخورید. در غیر این صورت، هیپوگلیسمی می‌تواند منجر به بیهوشی شود.

همچنین مطالعه کنید : تست قند خون در منزل

علائم قند بالا در زنان

دیابت نوع 2 چگونه زود تشخیص داده می‌شود؟

در ابتدای بیماری، افراد مبتلا اغلب علائمی ندارند. افزایش سطح قند خون اغلب به طور تصادفی در طول آزمایش خون مشاهده می‌شود. تشخیص زودهنگام باید باعث شود که خطر ابتلا به دیابت یا مراحل اولیه بیماری به موقع شناسایی شود. این تنها راه برای جلوگیری از آسیب به سلامتی و بیماری‌های ثانویه است.

دیابت نوع 1 چگونه زود تشخیص داده می‌شود؟

دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است. سلول‌های تولید کننده انسولین در لوزالمعده توسط آنتی بادی‌ها مورد حمله قرار می‌گیرند که در نهایت به این معنی است که دیگر انسولین نمی‌تواند تولید شود. آزمایش چک آپ شامل معایناتی برای تشخیص زود هنگام دیابت نوع 2 و نوع 1 است. هر ۶ ماه یا یک سال آزمایش چکاپ انجام دهید و از سلامتی خود مطمئن شوید.

کلام آخر

دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در کشورهای صنعتی است. پزشکان بین دیابت نوع 1 و نوع 2 تمایز قائل می‌شوند. بیش از 90 درصد از دیابتی‌ها از دیابت نوع 2 رنج می‌برند. هنگامی که سطح قند خون بسیار بالا باشد، گلوکز به طور فزاینده‌ای از طریق ادرار دفع می‌شود که با حجم زیاد ادرار و تشنگی همراه است. اختلال در متابولیسم قند می‌تواند باعث از دست دادن اشتها و همچنین میل به غذا شود. اگرچه بدن به اندازه کافی غذا دریافت می‌کند، افرادی که تحت تاثیر قرار می‌گیرند، وزن خود را کاهش می‌دهند. آزمایش چک آپ شامل معایناتی برای تشخیص زودهنگام دیابت نوع 2 و نوع 1 است. هر ۶ ماه یا یک سال آزمایش چکاپ انجام دهید و از سلامتی خود مطمئن شوید.

 

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *