فیزیوتراپی در منزل بیمار سکته مغزی

در سنین بالا و با افزایش خطر سکته مغزی، می‌توان با مشکلات زیادی از جمله ناتوانی حرکتی مواجه شد. فیزیوتراپی در منزل بیمار سکته مغزی یکی از اقدامات ضروری در جهت توانبخشی بیماران سکته مغزی است. فیزیوتراپی در منزل باید توسط فیزیوتراپیست‌های ماهر و بسیار حرفه‌ای انجام می‌شود.

با حمایت یک فیزیوتراپیست خوب در خانه، سلول‌هایی که آسیب دیده‌اند، می‌توانند فعالیت خود را از سر بگیرند. در واقع، در هفته‌های اول فیزیوتراپی خانگی پس از سکته، بهبود قابل توجهی مشاهده خواهد شد. پس از چند هفته و چند جلسه، بهبودی کندتر اما ثابت خواهد بود.

هنگامی که حرکات مختل می‌شود، حتی انجام یک سفر کوتاه یا مراجعه به مطب می‌تواند مانعی غیرقابل عبور برای فرد آسیب دیده باشد.

به تعویق انداختن شروع توانبخشی، به منزله بدتر شدن شرایط سلامتی و طولانی شدن مرحله بهبودی است. گاهی اوقات ناتوانی در مراجعه به مطب متخصص نیز می‌تواند منجر به انصراف از درمان شود، با احتمال عدم بازیابی ظرفیت کامل حرکتی و آسیب دائمی که می‌توان از آن جلوگیری کرد.

 

فیزیوتراپی در منزل بیمار سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل بیمار سکته مغزی

فزیوتراپی که بخشی از خدمات توانبخشی است با هدف بهبود شرایط زندگی بیمار انجام می‌شود. این فرآیندی است که با توجه به قسمتی از بدن که سکته مغزی بیشترین تأثیر را بر آن داشته است، انجام می‌شود. فعالیت‌های بدنی که فیزیوتراپی در منزل شامل می‌شود، می‌تواند شامل گزینه‌های زیر باشد:

 • تمرینات حرکتی
 • بهبود بخشیدن قدرت بدنی
 • افزایش هماهنگی عضلات
 • آموزش تحرک
 • ورزش‌هایی که تنش عضلانی را کاهش می‌دهد.
 • بازیابی حرکات

به طور کلی در بخش سلامت یکی از خدماتی که بیشتر مورد تقاضای بیماران قرار می‌گیرد، فیزیوتراپی در منزل است. دلایل زیادی برای درخواست این خدمات وجود دارد. مطمئناً در مواردی که بیمار مهارت‌های حرکتی محدودی دارد تقاضای زیادی دارد، اما در برخی موارد، دلیل آن بیشتر روانی است تا فیزیکی؛ زیرا یک فیزیوتراپ خانگی به بیمار این فرصت را می‌دهد که درمان را در محیط خانه خود در آرامش کامل، آشنایی و خلوت انجام دهد. و این مورد به اثربخشی بیشتر در درمان کمک می‌کند.

نکاتی مهم درمورد فیزیوتراپی در منزل بیمار سکته مغزی

علاوه بر مزایا و تأثیرات مثبتی که فیزیوتراپی در منزل برای بیماران سکته مغزی دارد، نکاتی وجود دارند که باید توسط اعضای خانواده رعایت شوند. این نکات عبارتند از:

لازم است به افراد مرتبط با خانواده بیماران نیز اشاره کرد که به عنوان مثال، این فرصت را خواهند داشت تا از سفر‌های طولانی و ناراحت‌کننده که اغلب برای خود بیماران سخت و طاقت‌فرسا است، اجتناب کنند.

جلسات فیزیوتراپی باید به صورت منظم و مرتب برگزار شود تا بیمار نتیجه بگیرد.

از انجام تمرینات خوسرانه جلوگیری شود و قبل از هر اقدام حرکتی خطرناک با فیزیوتراپ هماهنگ شود.

علاوه‌ بر جلسات فیزیوتراپی در منزل، فیزیوتراپ تمریناتی را برای بیمار لحاظ می‌کند که باید در سایر ساعات روز انجا شوند، اعضای خانواده یا فردی که از بیمار سکته مغزی مراقبت می‌کند باید حواسش باشد تا تمرینات به طور منظم و صحیح انجام شود.

فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی در منزل بیماری سکته مغزی

ترکیبی از همه خدمات فیزیوتراپی، همراه با در دسترس بودن، حرفه‌ای بودن و کیفیت کارکنان فیزیوتراپی که خدمات را ارائه می‌دهند، تضمین می‌کند که توانبخشی مؤثرترین، سریع‌ترین و راحت‌ترین راه جهت بازگشت به شرایط عادی برای بیمار سکته مغزی است.

به لطف خدمات فیزیوتراپی خانگی می‌توانید از درمان‌های مختلفی بهره‌مند شوید، از جمله:

 • توانبخشی بعد از عمل و پس از سکته
 • درمان‌های دستی
 • سندرم‌های استراحت در بستر
 • اصلاح تنفسی
 • ارتوپدی
 • توانبخشی عصبی حرکتی
 • توانبخشی وضعیتی
 • درمان عمومی آرتروز
 • پشتیبانی با تجهیزات پزشکی

نحوه عملکرد فیزیوتراپ در منزل

فیزیوتراپی در منزل شامل انجام جلسات با متخصص در منزل، با مراجعه به فیزیوتراپیست در محل اقامت است. فرآیند توانبخشی در محل سکونت فرد انجام می‌شود، بنابراین برای رسیدن به مرکز توانبخشی نیازی به ترک خانه نیست.

بدیهی است که مدت و دفعات جلسات فیزیوتراپی توسط متخصص تعیین می‌شود، که ارزیابی اولیه را با تجزیه و تحلیل گزارش بالینی انجام می‌دهد تا فرآیند آموزش مجدد متناسب با آن را شناسایی کند. پس از آن، درمان با توجه به روش‌ها و زمان‌های تعریف شده آغاز می‌شود.

مزایای فیزیوتراپی در منزل

با فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی، می‌توان از مزایای بی‌شماری بهره‌مند شد، به طور کامل سریع‌تر و با استرس کمتر در طول دوره درمان توانبخشی بهبود یافت. قبل از هر چیز، می‌توان از رابطه نزدیک با فیزیوتراپ خانگی استفاده کرد و باعث همدلی بیشتر و ارتباط بهتر شد.

انجام درمان توانبخشی در محیط خانه به شما این امکان را می‌دهد که از فضای صمیمی و راحت‌تری بهره‌مند شوید و با اشتیاق بیشتری خود را وقف کاری که باید با متخصص انجام دهید، کنید.

کیفیت درمان بین فیزیوتراپی خانگی و مطب تغییر نمی‌کند، زیرا اکثر درمان‌ها نیازی به استفاده از دستگاه‌های بزرگ و خاصی ندارند. دستگاه‌های کوچک توسط فیزیوتراپ به منزل آورده می‌شود. به همین ترتیب، بدون نیاز به حمایت دوستان و اقوام جهت همراهی با مرکز تخصصی، زمانی برای رفت و آمد تلف نمی‌شود.

 

انجام فیزیوتراپی در منزل بیمار سکته مغزی

هزینه فیزیوتراپ خانگی چقدر است؟

هزینه‌ای که باید برای هزینه فیزیوتراپی در منزل انجام شود به جنبه‌های مختلفی از جمله نوع درمان، تجربه فیزیوتراپیست، مدت زمان و تعداد جلساتی که باید انجام شود، بستگی دارد.

تعداد جلسات در ابتدای درمان تخمین‌زده می‌شود، اما به پیشرفت انجام شده در طول درمان توانبخشی نیز بستگی دارد. معمولاً حداقل یک یا دو جلسه در هفته انجام می‌شود.

برای دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل به کجا مراجعه کنم؟

پس از سکته مغزی، توانبخشی با کمک فیزیوتراپیست، بهترین گزینه است. در این موارد می‌توان به یک مرکز تخصصی مراجعه کرد یا در صورت عدم امکان جابجایی، فیزیوتراپی در منزل را انتخاب کرد.

این راه حلی است که مزایای بی‌شماری را ارائه می‌دهد، اما برای بهره‌مندی از این خدمات باید هزینه‌های بالای این نوع خدمات را متحمل شد.

روند بهبودی بسته به شرایط می‌تواند کم و بیش طولانی و پیچیده باشد، با درمان‌های توانبخشی که می‌تواند چند هفته یا چند ماه طول بکشد. فیزیوتراپی در منزل بدون شک در این شرایط یک گزینه سودمند برای انجام مداخلات توانبخشی در محیطی راحت، آرام و بهینه برای تسریع در درمان است.

توانبخشی در خانه می‌تواند هم برای افراد مسن و هم برای افراد جوان مفید باشد، حضور فیزیوتراپیست‌های خانگی نیز به شما این امکان را می‌دهد که از یک مسیر شخصی بهره‌مند شوید، تا نتایج بهتری کسب کنید و زمان بستری را کاهش دهید.

برای استخدام فیزیوتراب در منزل، می‌توانید از مؤسسات ارائه دهنده خدمات پزشکی و پرستاری منزل کمک بگیرید. مؤسسه مهر درمان به منظور پاسخ به چنین نیاز‌هایی برای هموطنان عزیز ایجاد شده است. رسالت ما در مهر درمان، ارائه با کیفیت‌ترین خدمات در تمام امور پزشکی و درمانی است. به همین جهت تمامی نیرو‌های مهردرمان از افراد مجرب با بروزترین دانش علمی و مسئولیت‌پذیری بالا هستند و آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشند.

جهت برقراری با مشاورین مهردرمان و دریافت خدمات می‌توانید فرم مشاوره موجود در سایت را تکمیل کرده و منتظر تماس کارشناسان باشید ویا به شماره‌های داخلی مهردرمان که در بخش ارتباط ما درج شده‌اند تماس بگیرید.

درآخر با آروزی سلامتی وشادی روز افزون برای شما عزیزان.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *