اندازه گیری قند خون در منزل: انواع و نکات مهم

از آنجایی که چاقی اغلب اولین علت دیابت است، باید به طور منظم وزن بدن و دور کمر خود را اندازه گیری و ثبت کنید. کاهش وزن در طولانی مدت به معنای کاهش مقاومت به انسولین است. بنابراین اندازه‌ گیری قند خون در منزل می‌تواند به شما کمک کند تا قند خون خود را کنترل کنید. در این مقاله از مهر درمان به بررسی اندازه‌گیری قند خون در منزل می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

اندازه گیری قند خون در منزل

چگونه قند خون در خانه را به درستی اندازه گیری کنیم؟

برای اندازه‌گیری قند خون در منزل، لازم است یک قطره خون از نوک انگشت خود با استفاده از یک لانست خوب جمع آوری شود. سپس قطره خون را روی نوار تست قرار دهید. آن را در دستگاه اندازه‌گیری قند خون خود بگذارید و صبر کنید تا دستگاه مقدار قند خون را نمایش دهد. نوک انگشتان برای اندازه‌گیری قند خون مناسب هستند زیرا رگ‌های خونی در آنجا متراکم‌تر هستند و گیرنده‌های درد کمتری وجود دارد. هر چه سوزن را عمیق‌تر بزنید، خون بیشتری می‌توانید بکشید، اما دردناک‌تر هم است.

مقدار قند خون را می‌توان بر حسب میلی‌گرم در دسی لیتر یا میلی مول در لیتر ارائه داد. در افراد سالم، سطح قند خون ناشتا در حدود 60 – 110 میلی گرم در دسی لیتر یا 3.3 – 6.1 میلی مول در لیتر است.

برای اندازه گیری صحیح قند خون در منزل چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

لانست‌ها را فقط یک بار استفاده کنید، زیرا در صورت استفاده مکرر به سرعت تیره می‌شوند و آسیب بیشتری به پوست می‌زنند. علاوه بر این، خطر عفونت با استفاده مکرر از آن‌ها وجود دارد. قبل از اندازه‌گیری، دست‌های خود را با آب گرم بشویید و انگشتان خود را ماساژ دهید تا گردش خون را بهبود بخشد. دستان شما باید برای اندازه‌گیری تمیز و خشک باشند. اگر انگشتان خیس باشند، نمونه خون رقیق شده و منجر به کاهش قرائت قند خون می‌شود. باقی‌مانده قند روی انگشتان می‌تواند منجر به افزایش کاذب مقادیر شود.

همیشه نوارهای تست قند خون را در بسته بندی مهر و موم شده نگه دارید و از اختلاف دمای شدید بین نوارهای تست و دستگاه و همچنین رطوبت بالا اجتناب کنید. این کار باعث کاهش دقت اندازه گیری می‌شود. به تاریخ انقضای نوارهای تست توجه کنید. به عنوان یک قاعده، نوارهای تست فقط تا 6 ماه پس از باز کردن بسته، قابل استفاده هستند.

چه زمانی و چند بار باید قند خون خود را اندازه گیری کنید؟

به عنوان یک قاعده، قند خون خود را قبل از غذا اندازه گیری کنید، زیرا مقادیر هدف قند خون شما معمولاً به قند خون ناشتا اشاره دارد. اندازه گیری قند خون در منزل بعد از غذا نیز ضروری است. تعداد دفعاتی که باید قند خون خود را اندازه گیری کنید از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است و از جمله به دارویی که مصرف می‌کنید، بستگی دارد. بنابراین باید با پزشک خود صحبت کنید که چه زمانی و چند وقت یکبار قند خون خود را اندازه گیری کنید تا قند خون خود را تا حد امکان کنترل کنید.

اندازه گیری قند خون در موارد زیر ضروری است

  • علائم قند خون بالا، عبارتند از: تشنگی شدید و افزایش ادرار، ضعف، مشکل در تمرکز، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، بوی استون در تنفس.
  • علائم قند خون پایین، عبارتند از: تعریق، تاکی کاردی، لرزش، بی قراری، عدم تمرکز، احساس پرز در اطراف دهان.

مقادیر قند خون

قند خون پایین (هیپوگلیسمی): زمانی است که سطح قند خون به زیر 50 میلی گرم در دسی لیتر (2.8 میلی مول در لیتر) می‌رسد. افت بسیار شدید مقادیر قند خون می‌تواند منجر به غش شود.

قند خون بالا (هیپرگلیسمی): امکان دارد در افراد دیابتی بعد از خوردن غذا رخ دهد. سپس سطح گلوکز خون به بالای 140 میلی گرم در دسی لیتر (7.8 میلی مول در لیتر) می‌رسد. سطح قند خون بسیار بالای 180 میلی گرم در دسی لیتر (10 میلی مول در لیتر) نیز می‌تواند منجر به بیهوشی (به اصطلاح کمای دیابتی) شود.

اندازه گیری قند خون در منزل

انواع اندازه گیری قند خون

اساساً چهار نوع اندازه گیری قند خون وجود دارد. در این قسمت به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

اندازه گیری قند خون با دستگاه اندازه گیری

یک قطره خون از نوک انگشت با لانست گرفته می‌شود و با استفاده از نوار تست در دستگاه اندازه گیری قند خون خوانده می‌شود. بعد از چند ثانیه دستگاه مقدار قند خون را نمایش می‌دهد.

اندازه گیری قند خون با سنسور

با این روش، فرد دیابتی سنسور کوچکی را به بالای بازوی خود متصل می‌کند. این سنسور مقدار قند موجود در بافت چربی زیر جلدی را اندازه گیری می‌کند و پس از اسکن مقدار آن را نمایش می‌دهد. از طرف دیگر، دستگاه‌هایی نیز وجود دارند که به طور مداوم در فواصل زمانی مشخص قند خون را اندازه گیری می‌کنند و مقادیر را مستقیماً به دستگاه گیرنده یا تلفن هوشمند منتقل می‌کنند.

اندازه گیری قند خون در ادرار

تشخیص افزایش قند خون با نوار تست در ادرار امکان پذیر است. نوار تست بسته به میزان قند خون تغییر رنگ می‌دهد. آزمایش ادرار برای بررسی درمان دیابت مناسب نیست، زیرا مقادیر اندازه گیری شده خاصی با این روش داده نمی‌شود.

تعیین قند خون در آزمایشگاه

با نمونه خون می‌توان میزان قند را در آزمایشگاه نیز تعیین کرد. بسیاری از بیماران دیابتی سطح HbA1c خود را به طور مرتب توسط پزشک بررسی می‌کنند. این مقدار اطلاعاتی در مورد میانگین سطح قند خون در چند هفته یا ماه گذشته ارائه می‌دهد.

چگونه می‌توان از خدمات اندازه گیری قند خون در منزل مهر درمان استفاده کرد؟

مجموعه پزشکی و پرستاری مهر درمان خدمات درمانی زیادی در منزل را ارائه می‌دهد. اعم از گرفتن آزمایش در منزل. مهر درمان علاوه بر آزمایش قند خون در منزل آزمایش‌های دیگری را نیز در منزل انجام می‌دهد. برای استفاده از این خدمات می‌توانید فرم‌های مربوطه در قسمت انجام آزمایش در منزل، فرم مربوطه را تکمیل کنید تا ما با شما در تماس باشیم. همچنین می‌توانید با شماره‌ تلفن‌هایی که در سایت قرار داده شده است با ما تماس بگیرید.

نظرات:

  1. سیما جنتی می گوید:

    سلام دکتر ممنون از مقاله خوبتون، ببخشید من من قصد بارداری دارم و قند خونم روی 100 هستش، و یک مطلبی درباره قند خون توی مجله اقتصاد آفرین نوشته بود که قند خون افراد افراد غیردیابتی باید زیر 99 باشه، خواستم بدونم الان من دیابت دارم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *