نصب کپسول اکسیژن در منزل

اکسیژن مهمترین چیز‌ی است که برای ادامه حیات ضروری است. برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند، استفاده از کپسول‌های اکسیژن توسط پزشکان توصیه می‌شود. در این مقاله به شما می‌گوییم کپسول اکسیژن چیست و چگونه از آن استفاده کنید و نصب کپسول اکسیژن در منزل چگونه است. استفاده از لوله اکسیژن عمدتاً توسط پزشکان متخصص در بیماری‌های قفسه سینه توصیه می‌شود. کپسول‌های اکسیژن لوله‌هایی هستند که در تأسیسات ویژه با فشار بالا پر می‌شوند. این لوله‌ها بین خود به دو قسمت تقسیم می‌شوند.

نصب کپسول اکسیژن در منزل

نصب کپسول اکسیژن در منزل

کپسول‌های اکسیژن بر اساس کاربرد مورد نظر به شرح زیر تقسیم می‌شوند:

۱. کپسول‌های اکسیژن پزشکی

۲. کپسول‌های اکسیژن صنعتی

کپسول‌های اکسیژن مورد استفاده در پزشکی معمولاً به توصیه پزشک در نارسایی تنفسی یا اختلالات مرتبط استفاده می‌شود. معمولاً در اندازه‌های ۲.۵ و ۱۰ لیتری موجود است.

اگر به دنبال یک کپسول اکسیژن برای اهداف درمانی هستید، توصیه می‌کنیم هنگام تحقیق در مورد کپسول اکسیژن، به عنوان کپسول اکسیژن پزشکیتوجه کنید.

کپسول اکسیژن چگونه استفاده می‌شود و آیا پر کردن آن آسان است؟

قبل از صحبت در مورد کپسول اکسیژن، لازم است در مورد گاز داخل آن صحبت شود. گاز اکسیژن موجود در آن گازی بی‌رنگ و بی‌بو است که با سرد شدن به مایع آبی تبدیل می‌شود. گاز اکسیژن که یکی از فراوان‌ترین عناصر موجود در طبیعت است در جدول تناوبی با عدد اتمی ۸ و وزن اتمی ۱۶ در گروه ۶A قرار دارد. از آنجایی که در گروه ۶a قرار دارد، خواص غیرفلزی را نشان می‌دهد. همچنین سه ایزوتوپ در طبیعت وجود دارد و می‌توان در مورد بسیاری از ویژگی‌های دیگر مانند این صحبت کرد.

لوله‌هایی که گاز اکسیژن مورد استفاده برای مقاصد پزشکی در آن‌ها تحت فشار پر می‌شود، سیلندر اکسیژن نامیده می‌شود. این لوله‌ها مقاوم در برابر فشار بالا تولید می‌شوند. یعنی در برخورد یا سقوط منفجر نمی‌شوند. اگر در محیطی که سیلندر اکسیژن قرار دارد آتش سوزی رخ دهد، ممکن است انفجار رخ دهد. چگالی گاز اکسیژن در سیلندر اکسیژن تقریباً ۹۸٪ است.

کپسول اکسیژن در چه شرایطی استفاده می‌شود؟

از آنجایی که این کپسول‌ها قابل حمل هستند در خانه‌ها و همچنین بیمارستان‌ها در مواقعی که نیاز به اکسیژن درمانی است، استفاده می‌شود. وزن کپسول اکسیژن مورد استفاده در منازل می‌تواند 2.5 یا 10 لیتر باشد. اگر مقدار اکسیژن مصرفی در روز زیاد باشد، توصیه می‌شود به جای کپسول اکسیژن از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنید.

در صورت استفاده در حداقل تنظیم، یک کپسول اکسیژن ۱۰ لیتری در حدود ۶ ساعت تمام می‌شود. کپسول‌های اکسیژن تخلیه شده را می‌توان دوباره پر و استفاده کرد. اما در مواردی که باید بدون وقفه به بیمار داده شود، فرآیند تعویض لوله باعث اتلاف وقت می‌شود. به همین دلیل می‌توان از یک متمرکز‌کننده اکسیژن با ظرفیت تولید اکسیژن نامحدود که با برق کار می‌کند، استفاده کرد.

 استفاده از آن برای بستگان بیمار هم صرفه اقتصادی بیشتری خواهد داشت و هم کمتر خسته‌کننده خواهد بود. از آنجایی که لوله به طور مکرر برای بیمار تعویض نمی‌شود، بیمار روند درمانی راحت‌تری را تجربه خواهد کرد. در چنین مواردی استفاده از کپسول اکسیژن در محیط‌های بیرونی را توصیه می‌کنیم. به عنوان مثال، شما می‌توانید به راحتی با یک لوله اکسیژن برای کنترل به بیمارستان بروید.

چگونه از کپسول اکسیژن استفاده کنیم

چگونه از کپسول اکسیژن استفاده کنیم؟

هنگام استفاده از کپسول‌های اکسیژن باید احتیاط کرد. زیرا فشار بالایی در داخل دارند. کپسول‌های اکسیژن همراه با مانومتر کپسول اکسیژن استفاده می‌شوند. میزان اکسیژن با فلومتر روی این مانومتر‌ها تنظیم می‌شود. این مقدار با توجه به توصیه پزشک بر اساس میزان اکسیژن خون تعیین می‌شود.

گاز اکسیژن آزاد شده توسط مانومتر‌ها با کمک ماسک، کاتتر یا کانولا به بیمار داده می‌شود. هنگام اعمال اکسیژن درمانی برای بیمار، استفاده از پالس اکسی متر به منظور نظارت مؤثر بر درمان توصیه می‌شود. پالس اکسیمتر یک وسیله پزشکی با باتری است که با اتصال آن به انگشت برای مصارف خانگی به راحتی قابل استفاده است. سطح اکسیژن خون و داده‌های ضربان قلب را روی صفحه نمایش خود منعکس می‌کند. بنابراین، درمان با نظارت بر سطح اکسیژن در بدن بیمار شکل می‌گیرد.

مواردی که هنگام نصب کپسول اکسیژن در منزل در نظر گرفته شود:

 • در حین استفاده از سیلندر اکسیژن، سیلندر‌های اکسیژن با دست‌های چرب، کرمی و کثیف شما لمس نشود.
 • سیلندر‌های اکسیژن و قطعات آن‌ها را نباید با دستکش‌های روغنی و کثیف در تماس با کپسول اکسیژن لمس کرد.
 • هنگام تعویض سیلندر یا رگلاتور اکسیژن سیلندر و شیر‌ها بسته ‌شوند.
 • با بازکردن مانومتر گاز داخل لوله و مانومتر به طور کامل تخلیه شود.
 • از آنجایی که فشار سنج لوله اکسیژن به طور خودکار تنظیم می‌شود، تنظیمات فشار رگولاتور‌ها تداخلی نخواهد داشت. از مانومتر لوله‌ای برای باز و بسته کردن سیلندر‌های اکسیژن استفاده ‌نشود.
 • در حین حمل و نقل از یک مکان به مکان دیگر، سیلندر‌ها نباید کج شوند، باید به صورت عمودی، روی ماشین حمل و بسته شوند.
 • نباید با بلند کردن از درپوش و دریچه سیلندر‌های اکسیژن حمل شود. برای بلند کردن سیلندر‌های اکسیژن نباید از آهنربا، طناب یا زنجیر استفاده کرد.
 • سیلندر‌های اکسیژن نباید به یکدیگر بیفتند یا به یکدیگر برخورد کنند. باید در آمبولانس و وسیله نقلیه شما در وضعیت عمودی قرار گیرد و باید بررسی شود که گاز صحیح روی برچسب وجود دارد.
 • درپوش سیلندر اکسیژن باید برداشته شود و رزوه‌های سوپاپ بررسی شود. قسمت سوپاپ سیلندر اکسیژن هرگز نباید روغن کاری شود و باید به آرامی باز شود. نشت گاز باید با روش مناسب (محلول تشخیص نشت حباب صابون و… ) شناسایی شود.
 • قبل از استفاده از کپسول اکسیژن باید از عدم وجود بازخورد به سیستم اطمینان حاصل کرد. هرگز نباید از شعله‌های مستقیم برهنه یا وسایل گرمایش الکتریکی برای افزایش فشار سیلندر اکسیژن استفاده کرد.
 • کپسول اکسیژن هرگز نباید در معرض دمای بالاتر از ۴۵ درجه سانتیگراد قرار گیرد. قبل از اتمام کامل گاز سیلندر اکسیژن، شیر سیلندر اکسیژن باید بدون مشکل بسته شود و درپوش آن وصل شود.
 • هنگام استفاده از سیلندر اکسیژن، باید مراقب باشید که روغن، نفت یا سایر مواد قابل احتراق با دریچه‌های سیلندر‌های حاوی اکسیژن تماس پیدا نکنند. در صورت تماس نفت و بخارات نفت مخلوط شده با گاز اکسیژن، خطر انفجار و آتش سوزی وجود دارد و باید در این زمینه دقت شود.
 • شیر‌های خروجی سیلندر اکسیژن باید تمیز و دور از عناصری مانند روغن، تجهیزات روغنی (واشر، مانومتر و…) و آب،  نگهداری شوند. روغن‌های روی مواد مورد استفاده با اکسیژن را می‌توان با مواد تمیز‌کننده روغن صنعتی مؤثر تمیز کرد، اما باید توجه داشت که این محلول‌ها قابل اشتعال نیستند و باعث خوردگی مواد تجهیزات نمی‌شوند.
 • قلع، نقره یا آلیاژ‌های سرب-قلع، مواد مهر و موم خوبی در هنگام استفاده از سیلندر اکسیژن هستند. تفلون، کامپوزیت‌های تفلون، مواد واشر غیرفلزی ترجیح داده می‌شوند. مواد خارجی نباید به عنوان واشر استفاده شوند.

همه موارد ذکر شده توسط کارشناسان ما در حین نصب کپسول اکسیژن در منزل برای شما توضیح داده خواهد شد و در صورت نیاز به سرویس یا بررسی مجدد، می‌توانید درخواست مجدد ثبت کنید.

خرید و نصب کپسول اکسیژن در منزل

اگر به دنبال اجاره تجهیزات پزشکی مانند کپسول اکسیژن هستید و یا می‌خواهید ضمن خرید کپسول اکسیژن از نصب کپسول اکسیژن در منزل و خدمات پس از آن بهره‌مند شوید، می‌توانید با کارشناسان مرکز مهر درمان تماس حاصل کرده و جهت اجاره می‌توانید از طریق بخش اجاره تجهیزات پزشکی و یا جهت خرید کپسول اکسیژن بخش فروش تجهیزات پزشکی را به دقت مطالعه فرمایید و ثبت سفارش کنید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *