انسداد روده: علائم، عوارض، راه‌های تشخیص و درمان

روده افراد حدود ۲۸ فوت طول دارد؛ این بدان معناست که غذاهایی که می‌خورد، قبل از هضم کامل و دفع، راه طولانی در پیش دارند. روده‌ها این کار را با استفاده از انقباضات ماهیچه‌ای که در یک حرکت موج مانند حرکت می‌کنند، کامل می‌کنند. این انقباضات ماهیچه‌ای که به عنوان پریستالسیس شناخته می‌شوند، غذای هضم شده را به جلو می‌برند. با این حال، اگر چیزی مانند مشکلات عضلانی یا عصبی این حرکت را کند یا مسدود کند، نتیجه می‌تواند یک ترافیک بزرگ در روده شما باشد. ایلئوس اصطلاح پزشکی برای این‌عدم حرکت در جایی در روده است که منجر به تجمع و انسداد احتمالی مواد غذایی می‌شود. ایلئوس می‌تواند منجر به انسداد روده شود. این بدان معناست که هیچ ماده غذایی، گاز یا مایعی نمی‌تواند از آن عبور کند. 

انسداد روده چیست؟

انسداد روده چیست؟ 

انسداد روده، یک انسداد مکانیکی محتویات روده توسط توده، چسبندگی، فتق یا برخی انسدادهای فیزیکی دیگر است. این دو بیماری ممکن است به طور مشابه ظاهر شوند، اما درمان بسته به دلیل آن می‌تواند بسیار متفاوت باشد. ایلئوس اغلب یک پیامد اجتناب ناپذیر جراحی شکم است. این می‌تواند به عنوان یک عارضه جانبی پس از جراحی رخ دهد. با این حال، دلایل دیگری برای این وضعیت وجود دارد. ایلئوس یک نگرانی جدی است؛ با این حال، افراد مبتلا به آن اغلب نمی‌دانند که غذا در روده‌هایشان جمع می‌شود، بنابراین به خوردن ادامه می‌دهند. اگر این بیماری درمان نشود، می‌تواند روده را سوراخ یا پاره کند. این وضعیت باعث می‌شود محتویات روده که دارای سطح بالایی از باکتری هستند، وارد مناطق دیگر بدن شوند که بسیار کشنده است. 

علل ایجاد انسداد روده

 • ایلئوس پس از جراحی شایع است زیرا اغلب داروهایی برای افراد تجویز می‌شود که می‌تواند حرکت روده را آهسته کند. این یک نوع ایلئوس فلجی است، در این حالت، روده مسدود نمی‌شود، بلکه به درستی حرکت نمی‌کند. 
 • داروها: هیدرومورفون (Dilaudid)، مورفین، اکسی کدون، داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای (مانند آمی تریپتیلین و ایمی پرامین (توفرانیل) 
 • سرطان روده
 • دیورتیکولیت
 • بیماری پارکینسون که بر عضلات و اعصاب روده تأثیر می‌گذارد
 • بیماری کرون که به ندرت باعث انسداد می‌شود اما ممکن است به دلیل التهاب خود ایمنی باعث ضخیم شدن دیواره‌های روده شود. 
 • درهم روی روده (انواژیناسیون) شایع‌ترین علت ایلئوس در کودکان است. 

علائم انسداد روده

علائم گوارشی شایع‌ترین علائم ایلئوس هستند. معده و روده شما شروع به پر شدن از گازی می‌کند که نمی‌تواند از رکتوم خارج شود. این باعث می‌شود که شکم ظاهری سفت و متورم به خود بگیرد. علائم مرتبط با ایلئوس عبارت‌اند از: 

 • گرفتگی شکم
 • از دست دادن اشتها
 • احساس سیری
 • یبوست‌عدم توانایی در عبور گاز
 • تورم شکم
 • حالت تهوع
 • استفراغ، به خصوص با محتویات شبیه مدفوع

تشخیص انسداد روده

روش‌های تشخیص عبارت‌اند از:

معاینه

پزشک، معمولاً ابتدا به شرح علائم بیمار گوش می‌دهد. احتمالاً در مورد هر گونه سابقه بیماری، داروهای تجویز شده و جراحی ها، به ویژه در مورد روش‌های استفاده شده اخیر سؤال می‌پرسد. سپس پزشک، معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و شکم را برای علائم تورم یا گرفتگی بررسی می‌کند. همچنین با گوشی پزشکی به صدای شکم برای شنیدن صداهای روده گوش می‌دهد. اگر روده به دلیل ایلئوس حرکت نمی‌کند، ممکن است پزشک صدایی نشنود یا صداهای زیاد از روده بشنود. 

تصویربرداری

مطالعات تصویربرداری معمولاً پس از معاینه فیزیکی کامل انجام می‌شوند. این‌ها می‌توانند محل قرارگیری ایلئوس را با نشان دادن تجمع گاز روده یا حتی انسداد آن نشان دهند. پزشک از این موارد برای شناسایی مناطقی که به نظر می‌رسد محتوای روده در آنجا مسدود شده اند، استفاده می‌کند. انواع روش‌های تصویربرداری عبارت‌اند از: 

 • اشعه ایکس
 • سی تی اسکن
 • سونوگرافی 
درمان انسداد روده

درمان انسداد روده

درمان ایلئوس به شدت آن بستگی دارد؛ شدت می‌تواند به این بستگی داشته باشد که آیا باعث انسداد جزئی یا کامل روده می‌شود یا اینکه ایلئوس فلجی است. 

انسداد جزئی

گاهی اوقات شرایطی مانند بیماری کرون یا دیورتیکولیت به این معنی است که بخشی از روده حرکت نمی‌کند. با این حال، برخی از مواد روده می‌توانند از آن عبور کنند. در این صورت پزشک، رژیم غذایی کم فیبر را توصیه می‌کند که می‌تواند به کاهش حجم مدفوع کمک کرده و دفع آن را راحت‌تر کند. با این حال، اگر این کار موثر نبود، ممکن است جراحی برای ترمیم یا حرکت بخش آسیب دیده روده مورد نیاز باشد. 

انسداد کامل

انسداد کامل، یک شرایط اورژانسی پزشکی است. درمان آن به سلامت کلی بیمار بستگی دارد. به عنوان مثال، جراحی گسترده شکم برای برخی افراد مانند: افراد مسن و مبتلایان به سرطان روده بزرگ، مناسب نیست. در این مورد، پزشک ممکن است از استنت فلزی برای بازتر کردن روده استفاده کند. 

ایلئوس فلجی

درمان ایلئوس فلجی با کشف علت اصلی شروع می‌شود. اگر علت آن دارو باشد، پزشک ممکن است بتواند داروی دیگری را برای تحریک حرکات دستگاه گوارش (حرکت روده) تجویز کند. یکی از داروهایی که ممکن است تجویز کنند متوکلوپرامید (Reglan) است. در صورت امکان، قطع داروهایی که باعث ایجاد ایلئوس شده‌اند نیز می‌تواند مفید باشد. با این حال، نباید بدون تایید پزشک، مصرف دارو، به ویژه یک داروی ضد افسردگی را قطع کنید. 

درمان‌های پزشکی غیر جراحی

درمان بدون جراحی در مراحل اولیه ایلئوس فلجی امکان‌پذیر است. ممکن است همچنان برای دریافت مایعات مناسب به صورت داخل وریدی نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشید تا زمانی که مشکل به طور کامل برطرف شود. علاوه بر هیدراتاسیون مایع داخل وریدی، پزشک ممکن است از رفع فشار معده استفاده کند. در طی این روش، یک لوله در حفره بینی وارد می‌شود تا به معده شما برسد و لوله هوا و مواد اضافی را که در غیر این صورت ممکن است استفراغ کنید، خارج می‌کند. ایلئوس مربوط جراحی، ظرف ۲ تا ۴ روز پس از جراحی برطرف می‌شود؛ با این حال، اگر وضعیت بهبود نیابد، برخی از افراد نیاز به جراحی دیگر دارند. 

همچنین بدانید : لوله تغذیه بینی به معده

جراحی

روده‌ها بسیار طولانی هستند، بنابراین افراد می‌توانند بدون بخشی از آن‌ها نیز به زندگی خود ادامه دهند. با وجود اینکه ممکن است بر روند هضم تأثیر بگذارد، اکثر مردم با برداشتن بخشی از روده زندگی سالمی خواهند داشت. در برخی موارد، پزشک ممکن است مجبور شود کل روده بیمار را خارج کند. در این مورد، پزشک یک کیسه مخصوص به نام استومی ایجاد می‌کند. این کیسه به مدفوع اجازه می‌دهد تا از دستگاه گوارش باقیمانده تخلیه شود. 

تنقیه در منزل

برای برخی از موارد، پزشک ممکن است از یک روش تشخیصی به نام تنقیه هوا یا باریم استفاده کند. در طول این روش، پزشک هوا یا سولفات باریم، یک ماده رادیو شفاف را از طریق رکتوم وارد روده بزرگ می‌کند. در حالی که پزشک این کار را انجام می‌دهد، یک تکنسین از شکم بیمار عکس می‌گیرد. هوا یا باریم در اشعه ایکس نشان داده می‌شود تا به تکنسین کمک کند تا هرگونه انسداد احتمالی را مشاهده کند. در برخی از کودکان، این روش می‌تواند ایلئوس ناشی از انواژیناسیون را درمان کند. مرکز مهر درمان خدمات تنقیه در منزل را به بیماران ارائه می‌دهد، برای استفاده از این خدمات می‌توانید با شماره ۰۹۰۵۸۰۰۸۰۰۶ تماس برقرار کنید و یا از طریق وبسایت مهر درمان فرم درخواست ثبت کنید. 

کلام پایانی 

ایلئوس، یک بیماری نسبتا خطرناک به حساب می‌اید که در این مقاله به صورت کامل تمام نکات مربوط با آن را مورد بررسی قرار دادیم. روش‌های تشخیص و درمان این بیماری به دلیل بروز آن بستگی دارد که به آن‌ها پرداختیم و همچنین علائم و عوارض ناشی از آن را به صورت کامل ذکر کردیم. 

سوالات متداول

آیا می‌توان از ایلئوس پیشگیری کرد؟ 

بسیاری از عوامل خطر مرتبط با ایلئوس، مانند آسیب یا بیماری مزمن، قابل پیشگیری نیستند. 

آیا ایلئوس قابل درمان است؟ 

بله، این بیماری کاملا قابل درمان است.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *