تفسیر آزمایش HPV چگونه است؟ HPV مثبت و منفی به چه معنی است؟

آزمایش HPV به منظور تشخیص وجود ویروس پاپیلومای انسان (HPV) در بدن انجام می‌شود. ویروس پاپیلومای انسان یک ویروس عفونی است که عمدتاً به وسیله رابطه جنسی منتقل می‌شود. تفسیر  آزمایش HPV بستگی به نوع آزمایش و نتیجه آن دارد. برخی آزمایش‌های HPV به صورت کوانتیتیو (مقداری) هستند و برخی دیگر به صورت کوالیتاتیو (موجود یا ناموجود) هستند.

تفسیر آزمایش hpv

تفسیر آزمایش HPV

در بیش از 90 درصد خانم‌هایی که نتیجه آزمایش HPV آن‌ها مثبت شده است، عفونت در طی دو سال به طور کامل ناپدید می‌شود و هیچ اثری از آن باقی نمی‌ماند. اما در صورتی که نتیجه آزمایش HPV و تست پاپ اسمیر هر دو مثبت باشند، نیاز است که به طور منظم پیگیری شوند و تحت کنترل پزشک باشند.

عواملی که باعث می‌شوند ویروس HPV تداوم پیدا کند، عبارت‌اند از:

  • نوع سویه HPV
  • استفاده از داروهای ضدبارداری خوراکی
  • سیگار کشیدن

به همین دلیل، باید از سیگار کشیدن خودداری کرده و هنگام استفاده از داروهای ضدبارداری، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین، باید به این نکته توجه کنید که مثبت بودن نتیجه آزمایش HPV اتفاق وحشتناکی نیست، ولی این به معنی افزایش احتمال بروز سرطان‌های مختلف رحم و واژن در شما است. بنابراین، نیاز است که به طور منظم تحت نظر پزشک متخصص قرار گیرید و هرگونه تغییر در نتیجه آزمایش و وضعیت سلامتی خود را به او اعلام کنید.

تفسیر آزمایش HPV  به صورت کوانتیتیو و کوالیتاتیو

در آزمایش کوانتیتیو، نتیجه به شکل مقداری از ویروس در نمونه‌ی بافت، خون یا سایر نمونه‌های بدن ارائه می‌شود. در این نوع آزمایش، تفسیر نتیجه بر اساس مقدار ویروس در نمونه و استانداردهای معین برای هر آزمایش به منظور تشخیص احتمالی عفونت HPV انجام می‌شود.

آزمایش کوالیتاتیو، نتیجه به صورت موجود یا ناموجود ویروس در نمونه‌ی بافت، خون یا سایر نمونه‌های بدن ارائه می‌شود. در این نوع آزمایش، یک نتیجه مثبت به معنی وجود ویروس در نمونه است، در حالی که یک نتیجه منفی به معنی عدم وجود ویروس است. با توجه به نوع آزمایش و نتیجه آن، پزشک می‌تواند تفسیر صحیح نتایج آزمایش HPV را ارائه کند و در صورت لزوم، برنامه‌ی درمانی را برای درمان عفونت HPV و پیشگیری از بروز سرطان‌های مربوطه تجویز کند.

آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص HPV

آزمایش پاپ اسمیر، بهترین روش برای تشخیص و شناسایی علائم اولیه سرطان رحم و ویروس HPV در زنان است. این تست با شناسایی هر گونه رفتار غیرطبیعی در سلول‌های بدن زنان، به اطمینان از سلامت کامل کمک می‌کند. برای زنان در سن 21 تا 29 سال، هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر توصیه می‌شود. در حالی که برای زنان بین 30 تا 65 سال، توصیه می‌شود که به یکی از سه روش زیر اقدام کنند:

  • هر سه سال یک بار تست پاپ اسمیر
  • هر پنج سال یک بار آزمایش HPV
  • هر پنج سال یک بار انجام هر دو تست

در صورتی که نتیجه آزمایش HPV مثبت باشد، آزمایش پاپ اسمیر ضروری است. نتایج غربالگری منظم به شما اطمینان می‌دهد که از بروز هر گونه سرطان یا علائم غیرطبیعی در رحم به موقع با خبر شوید و در صورت لزوم، به درمان آن‌ها بپردازید.

تفسیر آزمایش hpv

آزمایش HPV چگونه انجام می شود؟

تست HPV را می توان با روش سواب گرفته شده از دهانه رحم آزمایش کرد. در صورت وجود زگیل، نمونه زگیل (تحت بی حسی موضعی) و نمونه سواب دهانه رحم در آزمایشگاه بررسی می‌شود. آزمایش اسمیر نیز باید انجام شود. این فرآیند تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

نتیجه مثبت HPV به چه معناست؟

نتیجه مثبت HPV مشکلی است که برای بسیاری نگران کننده خواهد بود. با این حال، هر نتیجه مثبت HPV به معنای وجود سرطان نیست. هنگامی که فردی به HPV آلوده می‌شود، سیستم ایمنی فرد وارد عمل می‌شود و برای خلاص شدن از شر این ویروس از بدن مبارزه می‌کند.

به لطف سیستم ایمنی، 75 درصد از این ویروس‌ها در عرض 12 ماه پس از عفونت و 90 درصد در عرض 2 سال از بدن حذف می‌شوند. اگر نتوان آن را از بین برد، ویروس ممکن است در DNA ادغام شود و فرآیند سرطان را آغاز کند. سیستم ایمنی در این زمینه بسیار مهم است. این روند ممکن است در افراد سیگاری و کسانی که به طور منظم غذا نمی‌خورند با شکست مواجه شود.

HPV منفی به چه معناست؟

گاهی اوقات آزمایش‌ها نتیجه منفی HPV را نشان می‌دهند. این بدان معنی است که HPV در بدن وجود ندارد. با این وجود لازم است اقدامات احتیاطی انجام شود. HPV یک ویروس موذی است. هنگامی که نتیجه منفی مشاهده می‌شود، لازم است اقدامات احتیاطی برای قوی نگه داشتن سیستم ایمنی و جلوگیری از ورود HPV به بدن انجام شود.

آیا می‌توان آزمایش HPV را در منزل انجام داد؟

خیر! از آنجایی که تست  HPV یک تست تخصصی و حساس است نمی‌توان آن را در منزل انجام داد. اما اگر علائم مشکوک به این بیماری را دارید می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل استفاده کنید. با انجام آزمایش و چکاب عمومی و چک کردن آنتی بادی‌ها توسط پزشک، اگر پزشک مشکوک به HPV شود، برای شما آزمایش های تخصصی‌تر تجویز می‌کند.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *