تنقیه برای یبوست چگونه انجام می‌شود؟!

یبوست یک بیماری شایع است که می‌تواند در نتیجه دلایل مختلفی مانند رژیم غذایی، برخی بیماری‌ها و مصرف دارو رخ دهد. اگرچه استفاده از برخی دارو‌ها در درمان یبوست مفید است، اما تنقیه یکی از پرکاربردترین روش‌های درمانی است.

تنقیه برای یبوست چیست؟

رکتوم آخرین قسمت روده بزرگ است که در آن به مقعد متصل می‌شود. تنقیه فرآیند قرار دادن مایع در روده بزرگ برای تسریع عملکرد روده است. در درمان یبوست، مسهل‌ها، یعنی دارو‌هایی که حرکات روده را تسریع می‌کنند، در مواردی که گزینه‌های دیگری مانند تغییر رژیم غذایی و ورزش کمکی نمی‌کند، به طور کلی ارجحیت دارند. در مواردی که این درمان‌ها هیچ فایده‌ای را نشان نمی‌دهند می‌توان از تنقیه استفاده کرد.

تنقیه برای یبوست

تنقیه چه می‌کند؟

یبوست، یک شکایت رایج، زمانی رخ می‌دهد که مدفوع در روده بزرگ نمی‌تواند از طریق راست روده دفع شود. در بیماران مبتلا به یبوست، روده‌ها کندتر از حد طبیعی کار می‌کنند و سه یا کمتر دفع مدفوع در یک دوره هفت روزه اتفاق می‌افتد. یبوست خفیف معمولاً به دلیل عدم مصرف منظم غذا‌های فیبردار یا عدم نوشیدن آب کافی ایجاد می‌شود. انجام ندادن فعالیت‌های ورزشی روزانه یکی دیگر از عوامل ایجاد‌کننده یبوست است. تنقیه برای تمیز کردن روده بزرگ در بیماران مبتلا به مشکلات یبوست استفاده می‌شود.

تنقیه نه تنها در صورت یبوست، بلکه قبل از عکسبرداری با اشعه ایکس یا کولونوسکوپی (معاینه روده بزرگ با دوربین) استفاده می‌شود که امکان تجسم روده بزرگ را فراهم می‌کند. به لطف تمیز کردن روده‌ها، کمک می‌کند تا پولیپ‌هایی که در روده بزرگ یافت می‌شوند با وضوح بیشتری مشاهده شوند.

تنقیه برای یبوست چگونه انجام می‌شود؟

روش انجام تنقیه به شرح زیر است:

قبل از تنقیه:

پزشکان ممکن است از بیمار بخواهند که به رژیم غذایی خاصی روی بیاورد. این رژیم معمولاً شامل غذا‌هایی است که حاوی فیبر متراکم هستند و کار روده‌ها را تسریع می‌کنند. با این حال، این توصیه‌ها ممکن است بسته به اینکه چرا بیمار به تنقیه نیاز دارد متفاوت باشد. تنقیه را می‌توان در خانه یا بیمارستان اعمال کرد.

محلول تنقیه می‌تواند به صورت آماده باشد یا در نتیجه مخلوط کردن برخی مواد به دست آید. بنابراین هنگام تهیه محلول آبی تنقیه باید دقت شود. به منظور کاهش فشار روی روده بزرگ تخلیه مثانه (کیسه ادرار) با ادرار مفید است. می‌تواند به تنهایی و همچنین توسط بستگان بیمار اعمال شود. از آنجایی که تنقیه ممکن است نیاز فوری به توالت ایجاد کند، توصیه می‌شود که استفاده از آن در نزدیکی توالت انجام شود. در حین استفاده باید پا‌ها را به سمت شکم کشید تا تنقیه راحتتر به روده‌ها منتقل شود.

در حین تنقیه:

برای قرار دادن آسان لوله تنقیه می‌توان ژل روان‌کننده را در انتهای لوله اعمال کرد. اندازه‌گیری باید قبل از عمل انجام شود و نوک لوله تنقیه نباید بیش از ده سانتی‌متر به سمت راست روده پیش رود. پس از وارد شدن لوله تنقیه به رکتوم، محلول داخل لوله باید فشرده شود تا خالی شود. تنفس عمیق در طول این فرآیند باعث آرامش بیمار می‌شود. پس از پایان عمل، نوک لوله به آرامی از رکتوم خارج می‌شود. هنگامی که لوله برداشته می‌شود، بیماران احساس می‌کنند که باید بلافاصله به توالت بروند. اگر هدف تنقیه تمیز کردن روده باشد، باید مقداری محلول در روده باقی بماند. به طور کلی، نگه داشتن تنقیه در روده به مدت ۵ دقیقه کافی است. 

پس از پایان عمل:

نوک لوله به آرامی از رکتوم خارج می‌شود. هنگامی که لوله برداشته می‌شود، بیماران احساس می‌کنند که باید بلافاصله به توالت بروند. اگر هدف تنقیه تمیز کردن روده باشد، باید مقداری محلول در روده باقی بماند. به طور کلی، نگه داشتن تنقیه در روده به مدت ۵ دقیقه کافی است.

در برخی موارد، تنقیه برای کودکان یا نوزادان لازم است. قبل از استفاده از تنقیه در کودکان یا نوزادان، مهم است که با متخصص اطفال تماس بگیرید و تنقیه را مطابق با توصیه‌های او انجام دهید.

تنقیه

انواع تنقیه

چندین نوع رایج تنقیه وجود دارد. تنقیه دفعی برای تمیز کردن مدفوع در روده بزرگ استفاده می‌شود. معمولاً قبل از کولونوسکوپی یا سایر معاینات پزشکی لازم استفاده می‌شود. شکایاتی مانند یبوست، خستگی، سردرد و کمردرد را می‌توان با کمک تنقیه تسکین داد. مواد معدنی در محلول‌های تنقیه وجود دارد که برای نرم شدن مدفوع و تسریع حرکات روده ضروری است. در نتیجه اعمال تنقیه تخلیه، روده‌ها تحریک می‌شوند و مواد زائد همراه با محلول خارج می‌شوند.

مزایای تنقیه برای یبوست

تنقیه که برای درمان یبوست و پاکسازی روده استفاده می‌شود نیز به دلیل فواید دیگری استفاده می‌شود. در برخی از مطالعات بیان شده است که تنقیه که گفته می‌شود سموم مضر و فلزات سنگین را از بدن دفع می‌کند، پوست، ایمنی، فشار خون و سطح انرژی را نیز بهبود می‌بخشد. با این حال، از آنجایی که تعداد مطالعاتی که این فواید را نشان می‌دهد محدود است، به طور کلی در درمان یبوست و تمیز کردن روده‌ها استفاده می‌شود.

عوارض تنقیه برای یبوست

اگر چه تنقیه تأثیرات مهمی در پاکسازی روده و درمان یبوست دارد، اما خطرات زیادی به خصوص در نتیجه استفاده نادرست در خانه به همراه دارد.

از آنجایی که می‌تواند بر باکتری‌های مفید روده نیز تأثیر بگذارد، می‌تواند تعادل الکترولیت (نمک و مواد معدنی در بدن) را در بدن مختل کند. به خصوص تنقیه‌های نمکی حاوی فسفات سدیم با برهم زدن تعادل الکترولیت‌ها در بدن باعث تغییراتی در سطح منیزیم و سدیم می‌شود.

پس از تنقیه، درد و گاز گرفتگی شکم ممکن است رخ دهد.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *