خدمات سوختگی در منزل

سوختگی آسیبی است که به پوست یا بافت‌های زیرین در اثر قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد وارد می‌شود. در مواردی که شدت سوختگی شدید باشد، باید درمان به موقع و درست برای جلوگیری از درد و آسیب بیشتر انجام شود. سرویس خدمات سوختگی مرکز درمانی و پرستاری مهر درمان می‌تواند در منزل به درمان سوختگی شما کمک کند. در این بخش همراه ما باشید تا درمورد خدماتی که به شما کمک می‌کند تا با سوختگی به خوبی مقابله کنید، توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

سوختگی در منزل

علائم سوختگی چیست؟

بسته به شدت آسیب، علائم سوختگی عبارتند از:

 • پوست قرمز می‌شود
 • پوست پوست شدن پوست
 • تورم
 • پوست سفید یا زغالی می‌شود

سوختگی‌های جزئی می‌تواند دردناک باشد. در مورد سوختگی‌های شدید، درک درد به دلیل تخریب انتهای عصبی مختل می‌شود و بیمار معمولاً درد حاد کمی احساس می‌کند یا اصلاً احساس درد نمی‌کند.

کمک‌های اولیه و سریع برای دوره سوختگی بسیار مهم است. اقدام به موقع از آسیب بیشتر پوست جلوگیری می‌کند و در صورت سوختگی شدید، شانس زنده ماندن را افزایش می‌دهد.

خدمات سوختگی چگونه است؟

خدمات سوختگی شامل مجموعه اقداماتی است که منجر به درمان کامل و جلوگیری از ایجاد عفونت واسکار می‌شود. سوختگی‌های جزئی خود به خود بهبود می‌یابند. علائم قرمزی و تورم موضعی پوست، احتمالاً تاول‌های کوچک است. سوختگی‌های کوچک را می‌توان با آب ولرم یا سرد برای تسکین درد و محدود کردن آسیب‌های پوستی خنک کرد. برای سوختگی‌های سطحی و جزئی معمولاً بانداژ لازم نیست.

سوختگی‌های کوچک و عمیق‌تر یا تاول‌ها را می‌توان با یک باند یا گچ استریل، در حالت ایده‌آل با یک پوشش فلزی (نقره) پوشاند. این پوشش برای محافظت از زخم از عفونت است. بانداژ باید تقریباً یک بار در روز در صورت نیاز تعویض شود. روی زخم باز نباید پماد، پودر، خمیر دندان یا وسایل دیگر استفاده شود. تنها زمانی که پوسته پوسته یا دلمه بعد از چند روز تشکیل شده باشد، یک زخم مغذی و پماد التیام دهنده می‌تواند به بهبود بیشتر کمک کند.

چه زمانی درمان دارویی لازم است؟

در مورد سوختگی‌های عمیق‌تر و گسترده‌تر، مراقبت‌های پزشکی سریع، مورد نیاز است. در موارد زیر نیاز به خدمات سوختگی دارویی خواهید داشت.

 • سوختگی همراه با تاول در قسمتی از بدن مانند صورت، دست‌ها، انگشتان، اندام تناسلی، پاها یا مچ پا
 • سوختگی ناشی از مواد شیمیایی یا جریان الکتریکی
 • سوختگی کودک یا یک فرد مسن

چگونه سوختگی تشخیص داده می‌شود؟

ارزیابی پزشک از عمق و وسعت آسیب بافتی برای درمان بیشتر سوختگی بسیار مهم است. درجه سوختگی بیانگر عمق سوختگی است.

سوختگی درجه یک

اینها معمولاً آفتاب سوختگی هستند. قرمزی، تورم، درد، فقط اپیدرم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بدون ایجاد اسکار در عرض حدود ده روز بهبود می‌یابد.

سوختگی درجه دو

این نوع سوختگی سطحی است و اپیدرم و درم تحت تاثیر قرار گرفته، در عرض حدود دو هفته بهبود می‌یابد.

سوختگی درجه سه

این سوختگی باعث درگیری عمیق درم و لایه‌های عمیق‌تر پوست تحت تاثیر قرار گرفته می‌شود.

میزان سوختگی توسط پزشک بر اساس آسیب بافتی قابل مشاهده ارزیابی می‌شود. برای مثال سوختگی بازو با حدود 9 درصد از سطح بدن یک فرد بالغ، سینه و شکم یا ساق حدود 18 درصد (قاعده 9) مطابقت دارد.

خدمات سوختگی در منزل

سوختگی در منزل چگونه درمان می‌شود؟

روند درمان سوختگی در منزل شامل تمامی اقداماتی است که به بیمار کمک کند در محیط امن و آرام خانه، زخم‌هایش بهبود پیدا کند، از عفونت جلوگیری شود و سلامت بیمار بازگردد. در سوختگی‌های شدید ابتدا بهتر است بیمار به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کند و سپس درمان خود را در منزل ادامه دهد. اما در موارد جزئی می‌توان با کمک خدمات سوختگی در منزل، بهترین درمان را اعمال کرد.

در این صورت ابتدا پزشک شدت سوختگی را بررسی کرده و درمان را که شامل بستن زخم و … است اعمال می‌کند. سپس برای مدتی بسته به شدت سوختگی، پرستار به زخم بیمار رسیدگی کرده تا خطراتی از جمله عفونت تهدید کننده بیمار نباشد و سلامت آن بازگردد.

مراقبت پرستاری در  درمان سوختگی عبارت‌اند از:

 • سوختگی‌های درجه یک معمولاً نیازی به پانسمان ندارند؛ از محافظ‌های موضعی  برای کاهش درد و مرطوب نگه‌داشتن پوست استفاده می‌شود.
 • در سوختگی‌های درجه‌دو تماس هوا با زخم باعث افزایش درد می‌شود. سوختگی باید با احتیاط با بانداژ مرطوب پوشانده شود و تماس با هوا قطع شود. اگر تاول ایجاد شده است هرگز نباید ترکیده شود.
 • سرعت و عمق تنفس بیمار باید رعایت شود. سر بیمار برای کمک به تنفس بیمار بالا می‌رود و سایر نواحی سوختگی نیز به طور کامل بالا می‌روند. از آنجایی که وضعیت بیماران سوختگی ممکن است فوراً تغییر کند، بیماران باید به طور مکرر مورد ارزیابی قرار گیرند، به ویژه برای نارسایی تنفسی که ممکن است پیشرفت کند.
 • افزایش نفوذپذیری عروقی در اثر سوختگی باعث عبور مایع داخل عروقی به بافت می‌شود. کاهش حجم گردش خون باعث هیپوولمی و شوک تهدیدکننده زندگی در بیمار سوختگی می‌شود. ضربان نبض، ریتم و فشار خون باید هر 15 دقیقه تا زمانی که بیمار پایدار شود کنترل شود.
 • پزشک زخم را تمیز و درمان می‌کند. معمولاً با بانداژ مخصوص استریل و واکسیناسیون علیه کزاز را بررسی می‌کند. احتمالا بیمار مسکن دریافت می‌کند.
 • سوختگی‌های درجه سه و چهار باید در بیمارستان‌ها و مراکز سوختگی درمان شوند و در صورت بروز این شرایط باید فوراً به نزدیک‌ترین بیمارستان مراجعه کرد. تنها با تایید پزشک معالج  و تجهیزات پزشکی مخصوص می‌توان این نوع سوختگی را در خانه درمان کرد.

سوختگی چه عوارضی دارد؟

حتی سوختگی درجه دو که بیش از 20 درصد از کل سطح بدن را می‌پوشاند می‌تواند منجر به بیماری سوختگی تهدید کننده زندگی شود. این سوختگی می‌تواند منجر به شوک گردش خون و یک واکنش التهابی عمومی در بدن شود. سوختگی شدید سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند. بنابراین خطر عفونت زخم افزایش می‌یابد. علائم عفونت زخم مانند قرمزی، تورم، گرم شدن زخم، افزایش درد یا تب است. در صورت عفونت زخم، مراقبت‌های پزشکی سریع ضروری است.

درمان سوختگی با مهر درمان

برای درمان سوختگی می‌توانید با مجموعه پزشکی و پرستاری مهر درمان در ارتباط باشید و از خدمات سوختگی در منزل این مجموعه برای بهبودی سوختگی خود استفاده کنید. می‌توانید با پر کردن فرم‌های مربوطه در سایت درخواست خود را برای استفاده از خدمات سوختگی در منزل ثبت کنید و یا اینکه با استفاده از شماره تلفن‌هایی که در سایت قرار گرفته‌ است با مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان، در ارتباط باشید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *