خدمات سوختگی در منزل

سوختگی آسیبی است که به پوست یا بافت‌های زیرین در اثر قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد وارد می‌شود. سوختگی ناشی از گرمای خشک است، مانند آتش سوزی، اجسام داغ. مواد شیمیایی، برق یا تشعشعات خورشیدی نیز می‌توانند باعث سوختگی شوند.  سوختگی‌های کوچک و سطحی شایع هستند و معمولاً توسط افراد غیر عادی قابل درمان هستند. جراحات جزئی معمولا در مدت کوتاهی بهبود می‌یابند. سوختگی شدید نیاز به مراقبت فوری  پزشکی دارد. بیشتر سوختگی‌ها در خانه یا در اثر تصادف در محل کار اتفاق می‌افتد. کودکان و افراد مسن بیشتر در معرض خطر سوختگی هستند. سرویس خدمات سوختگی مرکز درمانی و پرستاری مهر درمان می‌تواند در منزل به درمان سوختگی شما کمک کند.

پوست می‌تواند به طور موقت گرما را تا حدود 50 درجه جبران کند. اگر حرارت خیلی زیاد باشد، بافت آسیب می‌بیند. با افزایش دما و قرار گرفتن در معرض گرما، آسیب بافتی به پوست شدیدتر می‌شود و لایه‌های عمیق‌تر پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بسته به پوست (اپیدرم)، پوست چرمی (درم) و بافت زیر جلدی (subcutis) تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

سوختگی در منزل

علائم سوختگی چیست؟

بسته به شدت آسیب، علائم سوختگی عبارتند از:

 • پوست قرمز می‌شود
 • پوست پوست شدن پوست
 • تورم
 • پوست سفید یا زغالی می‌شود

سوختگی‌های جزئی می‌تواند دردناک باشد. در مورد سوختگی‌های شدید، درک درد به دلیل تخریب انتهای عصبی مختل می‌شود و بیمار معمولاً درد حاد کمی احساس می‌کند یا اصلاً احساس درد نمی‌کند.

کمک‌های اولیه و سریع برای دوره سوختگی بسیار مهم است. اقدام به موقع از آسیب بیشتر پوست جلوگیری می‌کند و در صورت سوختگی شدید، شانس زنده ماندن را افزایش می‌دهد.

خدمات سوختگی چگونه است؟

سوختگی‌های جزئی خود به خود بهبود می‌یابند. علائم قرمزی و تورم موضعی پوست، احتمالاً تاول‌های کوچک است. سوختگی‌های کوچک را می‌توان با آب ولرم یا سرد برای تسکین درد و محدود کردن آسیب‌های پوستی خنک کرد. برای سوختگی‌های سطحی و جزئی معمولاً بانداژ لازم نیست.

سوختگی‌های کوچک و عمیق‌تر یا تاول‌ها را می‌توان با یک باند یا گچ استریل، در حالت ایده‌آل با یک پوشش فلزی (نقره) پوشاند. این پوشش برای محافظت از زخم از عفونت است. بانداژ باید تقریباً یک بار در روز در صورت نیاز تعویض شود. روی زخم باز نباید پماد، پودر، خمیر دندان یا وسایل دیگر استفاده شود. تنها زمانی که پوسته پوسته یا دلمه بعد از چند روز تشکیل شده باشد، یک زخم مغذی و پماد التیام دهنده می‌تواند به بهبود بیشتر کمک کند.

چه زمانی درمان دارویی لازم است؟

در مورد سوختگی‌های عمیق‌تر و گسترده‌تر، مراقبت‌های پزشکی سریع، مورد نیاز است. در موارد زیر نیاز به خدمات سوختگی دارویی خواهید داشت.

 • سوختگی همراه با تاول در قسمتی از بدن مانند صورت، دست‌ها، انگشتان، اندام تناسلی، پاها یا مچ پا
 • سوختگی ناشی از مواد شیمیایی یا جریان الکتریکی
 • سوختگی کودک یا یک فرد مسن

چگونه سوختگی تشخیص داده می‌شود؟

ارزیابی پزشک از عمق و وسعت آسیب بافتی برای درمان بیشتر سوختگی بسیار مهم است. درجه سوختگی بیانگر عمق سوختگی است.

سوختگی درجه یک

قرمزی، تورم، درد، فقط اپیدرم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بدون ایجاد اسکار در عرض حدود ده روز بهبود می‌یابد.

سوختگی درجه دو

این نوع سوختگی سطحی است و اپیدرم و درم تحت تاثیر قرار گرفته، در عرض حدود دو هفته بهبود می‌یابد.

سوختگی درجه سه

این سوختگی باعث درگیری عمیق درم و لایه‌های عمیق‌تر پوست تحت تاثیر قرار گرفته می‌شود.

میزان سوختگی توسط پزشک بر اساس آسیب بافتی قابل مشاهده ارزیابی می‌شود. برای مثال سوختگی بازو با حدود 9 درصد از سطح بدن یک فرد بالغ، سینه و شکم یا ساق حدود 18 درصد (قاعده 9) مطابقت دارد.

خدمات سوختگی در منزل

سوختگی در منزل چگونه درمان می‌شود؟

پزشک زخم را تمیز و درمان می‌کند. معمولاً با بانداژ مخصوص استریل و واکسیناسیون علیه کزاز را بررسی می‌کند. احتمالا بیمار مسکن دریافت می‌کند. سوختگی‌های شدید نیاز به درمان شدید پزشکی در بیمارستان در بخش ویژه جراحات سوختگی دارد.

سوختگی چه عوارضی دارد؟

حتی سوختگی درجه دو که بیش از 20 درصد از کل سطح بدن را می‌پوشاند می‌تواند منجر به بیماری سوختگی تهدید کننده زندگی شود. این سوختگی می‌تواند منجر به شوک گردش خون و یک واکنش التهابی عمومی در بدن شود. سوختگی شدید سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند. بنابراین خطر عفونت زخم افزایش می‌یابد. علائم عفونت زخم مانند قرمزی، تورم، گرم شدن زخم، افزایش درد یا تب است. در صورت عفونت زخم، مراقبت‌های پزشکی سریع ضروری است.

درمان سوختگی با مهر درمان

برای درمان سوختگی یا سوختگی جزئی می‌توانید با مجموعه پزشکی و پرستاری مهر درمان در ارتباط باشید. و از خدمات سوختگی در منزل این مجموعه برای بهبودی سوختگی خود استفاده کنید. می‌توانید با پر کردن فرم‌های مربوطه در سایت درخواست خود را برای استفاده از خدمات سوختگی در منزل ثبت کنید و یا اینکه با استفاده از شماره تلفن‌هایی که در سایت قرارا گرفته‌ است با مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان، در ارتباط باشید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *